• سه‌شنبه / ۱۰ تیر ۱۳۹۹ / ۰۸:۱۷
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99041007198
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان:

مرغ را ارزان بفروشیم، در آینده ناچار به واردات خواهیم بود

مرغ را ارزان بفروشیم، در آینده ناچار به واردات خواهیم بود

ایسنا/اصفهان معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: اگر تولیدکننده حجم بالایی از تخم مرغ را زیر قیمت تمام شده وارد بازار کند، در این شرایط ممکن است در آینده به جای واردات ذرت و سویا، ناچار به واردات مرغ و تخم مرغ شویم و در این شرایط امنیت غذایی به خطر می افتد.

حسین ایراندوست در گفت و گو با ایسنا در خصوص افزایش نرخ مرغ در بازار، اظهار کرد: سال ۹۷ قیمت مرغ برای مصرف کننده ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان بود که این قیمت در سال ۹۸ ادامه یافت، اما در پی شیوع کرونا و با توجه به اینکه بازار کشش نداشت، نرخ مرغ به ۸ هزار تومان کاهش یافت و مرغداران ضرر کردند.

وی با بیان اینکه بعد از عید با توجه به کاهش قیمت و محدودیت های تامین نهاده ها میزان جوجه ریزی در استان کاهش یافت، افزود: طی سه ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۷، میزان جوجه ریزی در استان حدود ۱۹ درصد کاهش داشت، اما دلیل این افزایش قیمت، برداشته شدن محدودیت های کرونا، بازگشایی رستوران ها، تالارها، هتل ها و برپایی مراسم عروسی و عزا است که موجب بیشتر شدن کشش و تقاضای بازار شد و در نهایت سبب شد مرغ به قیمت واقعی خود بازگردد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه هفته گذشته قیمت مرغ زنده ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه شد که با این نرخ مرغ برای مصرف کننده ۱۶ هزار و ۱۰۰ تومان است، تاکید کرد: کشتارگاه ها و مرغ فروشی ها مازاد بر این قیمت، اجازه فروش مرغ ندارند.

وی عرضه مرغ ۲۰ هزار تومانی در بازار را ناشی از هیجان بازار عنوان کرد و گفت: طی چند شب گذشته قیمت مرغ زنده در حال بازگشت به محدوده ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان است و از نظر عرضه و فراوانی مشکلی نداریم، اما تنها تقاضای بازار بیشتر شده است.

ایراندوست با تاکید بر اینکه در حال حاضر مرغداران همچنان در حال ضرر هستند، تصریح کرد: فروش مرغ زنده ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان به شرط تامین ذرت و کنجاله سویا به قیمت تنظیم بازار است، در حالیکه اکنون چنین نیست و تولیدکنندگان، نهاده ها را با قیمت آزاد در بازار خریداری می کنند و حتی با این نرخ نیز مرغداران ضرر می کنند، اما این تصمیم ستاد تنظیم بازار کشور است.

وی در خصوص گرانی تخم مرغ، گفت: در حال حاضر مطابق مصوبه تنظیم بازار برای ۶ ماه نخست امسال، قیمت فروش هر کیلو تخم مرغ برای مرغدار، ۹۵۰۰ تومان و برای مصرف کننده ۱۱ هزار تومان است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان تاکید کرد: مرغداران مرغ تخم گذار نیز با مشکل کمبود نهاده ها و تهیه آن از بازار آزاد مواجه هستند، با این وجود اکنون کمبود تخم مرغ در بازار نداریم و حتی مجوز صادرات مرغ و تخم مرغ را صادر کرده ایم.

وی با اعتقاد اینکه این قیمت ها برای مصرف کننده بالا نیست، توضیح داد: به طور قطع برای تولیدکننده قیمت تمام شده آنها، بالاتر از مصوبه تنظیم بازار کشور است، این درحالیست که بخش زیادی از نهاده ها از بازار آزاد تهیه می شود.

ایراندوست تاکید کرد: البته قیمت برای مصرف کننده نیز باید منطقی و عادلانه باشد، اما نباید به قیمت نابودی تولیدکننده محصول به دست مصرف کننده برسد، از سوی دیگر دولت باید شرایط را برای تولیدکننده  آماده کند و با همان شرایط محصول را از تولیدکننده دریافت کند.

وی گفت: فی النفسه به قیمت ستاد تنظیم بازار اعتراض داریم، اما با توجه به اینکه تصمیم گیری شده باید به آن احترام بگذاریم تا به مرور قیمت اصلاح و یا شرایط تامین نهاده ها در کشور فراهم شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با تاکید بر اینکه این افزایش قیمت تا حدودی بر سبد خرید مردم اثرگذار است، گفت: واقعیت این است مصرف کننده در ماه برای تخم مرغ تنها ۲۰۰۰ تومان اضافه پرداخت می کند و به نوعی هر دانه تخم مرغ را ۶۶ تومان گران خریداری می کند، اما اگر تولیدکننده حجم بالایی از تخم مرغ را زیر قیمت تمام شده وارد بازار کند، در این شرایط ممکن است در آینده به جای واردات ذرت و سویا، ناچار به واردات مرغ و تخم مرغ شویم و در این شرایط امنیت غذایی به خطر می افتد.

وی با پیش بینی اینکه قیمت مرغ افت پیدا می کند، گفت: اگر نهاده نباشد تولیدی انجام نخواهد شد و اگر نهاده با قیمت زیاد عرضه شود اشکال در عرضه ایجاد خواهد شد که باید این موضوع حل شود و نهاده ها با قیمت مصوب به دست تولیدکننده برسد.

به گفته ایراندوست، به شرط تامین نهاده ها، نگران افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ نیستیم، اما اگر این ضعف حل نشود مشکل نهاده ها به دیگر بخش ها منتقل خواهد شد.

انتهای پیام