برای دسترسی به اخبار قدیمی‌تر، در منوی مربوطه سال و ماه را محدود کنید.
 • مشهورترین نشستن‌های حاشیه‌ساز

  مشهورترین نشستن‌های حاشیه‌ساز

  «نشستن»، عبارتی که معنای «ساکن‌بودن» و «اقامت‌کردن» می‌دهد اما همین نشستن حاشیه‌های کمی هم نداشته است؛ از نشستن نمایندگان مجلس روی زمین گرفته تا نشستن‌های آزاردهنده در تاکسی و مترو. اما تا به امروز حاشیه‌سازترین نشستن مربوط به عیسی کلانتری - رئیس سابق سازمان حفاظت محیط زیست - است.

 • «بوی رجایی» در دوبی؟

  «بوی رجایی» در دوبی؟

  قیمتش از ۵ میلیون تا ۲۳ میلیون تومان متغیر است. بلیط پرواز تهران - دوبی را می‌گوییم. دوبی همان جایی است که چند روز قبل محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری پیشین ایران به همراه همسرش و هیاتی که دقیقا معلوم نیست چند نفر و چه کسانی بوده‌اند، برای بازدید از نمایشگاه بزرگ بین‌المللی «اکسپو ۲۰۲۰» عازم آنجا شدند.

 • وضعیت مبهم جزیره لوکس ایران

  وضعیت مبهم جزیره لوکس ایران

  حرف و حدیث‌ها درباره جزیره بسیار است؛ از تصاحب آنجا تحت نفوذ یک نهاد خاص گرفته تا مکانی که به گفته برخی از راهنمایان تور مخصوص تفریحات آقازاده‌هاست؛ جزیره‌ای که به گفته مسئولان صرفاً برای مقصد گردشگری لوکس تهیه‌ شده است.

 • این صحنه‌های چندش‌آور را ما خلق می‌کنیم

  /عادت‌های بد/

  این صحنه‌های چندش‌آور را ما خلق می‌کنیم

  مشتری بعدی که مدت‌ها برای پیداکردن میز و صندلی خالی دندان تیز کرده، جا را اشغال می‌کند و با چهره کج و کوله، ظرف‌های غذای نیمه‌خورده مشتری قبلی را جمع می‌کند، در سطل زباله می‌ریزد و با صدای بلند می‌گوید: «چرا فِک می‌کنن همیشه یکی هست پس‌مونده‌هاشونو جمع کنه؟ اینا کی میخوان دُرُس بشن؟!»

 • سرگذشت مرموز زوجی که نتوانستند به داعش بپیوندند

  سرگذشت مرموز زوجی که نتوانستند به داعش بپیوندند

  فروردین ۹۷ است. هواشناسی، راهداری و پلیس هشدار داده‌اند که به سبب تندباد شدید در آذربایجان غربی مردم در خانه‌ها بمانند. خیلی‌ها به هشدارها توجه می‌کنند و در خانه می‌مانند اما کسانی هم هستند که به راه دیگری می‌روند.

 • رازهایی که احتمالا درباره «کم‌شنوایی» نمی‌دانید

  رازهایی که احتمالا درباره «کم‌شنوایی» نمی‌دانید

  «مسئله شنوایی مثل اثر انگشت می‌ماند و مختص هر فرد است. اگر فردی کم‌شنوایی دارد خاص خودش است دقیقا مثل اثر انگشت و با کم شنوایی فردی دیگر متفاوت است و فرکانس مربوط به خودش را دارد.»

 • مراقب این کلاهبرداری‌ها باشید

  مراقب این کلاهبرداری‌ها باشید

  پکیج قیمت خودشان را دارند و سعی می‌کنند مسافر را مجاب کنند تا از آنها تورهای گشت جزیره و تفریحات آبی را بخرند؛ تورهایی که هیچ تضمینی برای باکیفیت اجراشدن آنها وجود ندارد و به اسم کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سر و ته آن می‌زنند!

 • ماجرای توسل حاج قاسم و مهدی باکری به امام رضا (ع)

  ماجرای توسل حاج قاسم و مهدی باکری به امام رضا (ع)

  یک بار که حاج قاسم به بارگاه حضرت رضا (ع) مشرف شد همزمان با غبارروبی بود. همیشه فقط علما می‌توانستند داخل ضریح مطهر حضور پیدا کنند. روزی که حاج قاسم آمده بود بعد از اینکه مراسم این غبارروبی تمام شد، حال ارتباط با حضرت رضا پیدا کرد و اشک می‌ریخت.

 • ناگفته‌هایی از وضعیت نوازندگان دو ارکستر قدیمی ایران

  ناگفته‌هایی از وضعیت نوازندگان دو ارکستر قدیمی ایران

  تصور کنید از یکی از بهترین دانشگاه‌های ایران فارغ‌التحصیل شده‌اید و برای خودتان تخصص مهمی دارید. دیگران شما را به عنوان نخبه در حرفه‌تان می‌شناسند و فکر می‌کنند که حتما با این تحصیلات و تخصص بهترین شغل و درآمد دنیا از آن شما خواهد بود اما در واقعیت هیچکس تخصص شما را به رسمیت نمی‌شناسد و باید مدام استرس داشته باشید که آیا اصلا برای ماه آینده حقوق و درآمد دارید یا نه.

 • «از عمر من بگیر و به بچه‌هام بده»

  «از عمر من بگیر و به بچه‌هام بده»

  موضوع صحبت‌شان گرانی و وضعیت نابسامان اقتصادی است. از قیمت‌هایی که صبح در میوه و تره بار دیده‌اند می‌گویند:«انگور کیلویی ۶۰ هزار تومن؟ پنیر کیلویی ۱۰۰ هزار تومن!» با حقوق بازنشستگی یک ماه را پشت سر می‌گذارند و از مشکلات می‌گویند.

 • پای حرف‌های یک مداح زن

  پای حرف‌های یک مداح زن

  ۲۵ سال است که مداحی می کند. سنتی شروع به کار کرده و این حرفه ارثیه ای است که از آبا و اجدادش برایش به یادگار مانده. می‌گوید مادربزرگ مادرش معلم آیت‌الله گلپایگانی بوده و خواندن قرآن را در مکتب به او آموزش داده است. خودش هم از هشت سالگی در صفِ مدرسه قرآن می‌خوانده.

 • «علامه» زنده است؛ به مسافرت رفته ...

  «علامه» زنده است؛ به مسافرت رفته ...

  «در سال ۱۳۰۷ به دنیا آمدم. برای اینکه در خانه شیطانی نکنم، مرا خیلی زود به مکتب فرستادند. دو سه ملاباجی که خدا رحمتشان کند، معلم های اول من بودند. معلم به مدیر مدرسه گفت که این شاگرد باید به کلاس دوم برود و رفتم. بعد از کلاس ششم ابتدایی از مدرسه بیرون آمدم.»

 • بررسی علمی برخی باورهای عامیانه درباره حیوانات

  بررسی علمی برخی باورهای عامیانه درباره حیوانات

  «سگ، هفت جان دارد. موی گربه نازایی می‌آورد. اگر روی سگ یا گربه آب بریزید پشت دستتان زگیل می‌زند» و ... . اینها بخشی از باورهای عامیانه مردم درباره حیوانات است که همچنان تقویت می‌شود اما این باورهای عامیانه تا چه اندازه پایه و اساس علمی دارند؟

 • اورژانسی که وضعیتش اورژانسی است

  اورژانسی که وضعیتش اورژانسی است

  کلینیک دارند و در زمینه‌های آسیب اجتماعی کار می‌کنند. گذرشان به اورژانس اجتماعی خورده است و معتقدند این اورژانس محدودیت‌های بسیاری دارد و در عین حال مجری قوی ندارد.

 • ناگفته‌های طراح ایرانی فرودگاه «شارل دوگل» فرانسه

  /پرتره/

  ناگفته‌های طراح ایرانی فرودگاه «شارل دوگل» فرانسه

  «برای من یکی در این خانه مرده و آن هم این درخت است. شهرداری به من می‌گفت باید این درخت‌ها را ببری و جایش پارکینگ درست کنی چون اینجا بیش از ۵۰۰ متر است. اما من زیر بار نرفتم. من برای حفظ این درخت‌ها، ستون خانه را جایی طراحی کرده‌ام که به ریشه آنها آسیبی نرسد.»

 • اینجا قطارها پرواز می‌کنند

  اینجا قطارها پرواز می‌کنند

  شنیدن پرواز قطار برای کسانی که تحت تاثیر فیلم‌های علمی و تخیلی هالیوودی هستند شاید امری باورپذیر باشد ولی در عالم واقع یک قطار آهنی چند صد هزار تنی حتما قدرت پرواز ندارد.

 • درباره «قهوه‌خانه‌» در ایران چه می‌دانید؟

  درباره «قهوه‌خانه‌» در ایران چه می‌دانید؟

  «همه جور آدمی میان قهوه‌خونه. از دندونپزشک گرفته تا بیکار. هئیتیا و حکومتیا یه طرف میشینن و خلافکارا یه سمت دیگه. اونایی که قلیون خوانسار می‌کشن با اونایی که میوه‌ای می‌کشن میزشون جداست. قهوه‌خونه یه جور پاتوقه و هنوزم خیلیا معامله‌هاشونو اونجا انجام میدن.»

 • ماجرای تزریق اشتباهی واکسن کرونا

  ماجرای تزریق اشتباهی واکسن کرونا

  هفته گذشته خبری درباره تزریق «اشتباه» دوز سوم واکسن پاستوکووک به نام «سوبراناپلاس» به جای دوز دوم همین واکسن به تعدادی از خبرنگاران منتشر شد؛ اتفاقی که پیش از این هم برای تعدادی از کادر درمان شهرکرد رخ داده بود. در آن تزریق اشتباه، واکسن ۹۰ نفر از اعضای کادر درمان این شهر به جای دوز دوم واکسن اسپوتنیک، مجددا دوز اول را دریافت و تزریق کردند. اما تزریق «اشتباه» چگونه رخ می‌دهد؟

 • سربازها کرونا نمی‌گیرند!

  سربازها کرونا نمی‌گیرند!

  روز اعزام است. برخی از خانواده‌ها فرزندان سربازشان را تا جلوی مرکز آموزشی آورده و زیر آفتاب نشسته‌اند تا تکلیف پسرانشان روشن شود. نه صندلی‌ای جلوی آموزشگاه است و نه پارکینگی. ماشین‌ها کنار جاده به صف شده‌اند و گاهی صدای بوق ممتد است که در بیابان می‌پیچد.

 • در مرز ایران و افغانستان چه می‌گذرد؟

  در مرز ایران و افغانستان چه می‌گذرد؟

  ایران و افغانستان بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند، معنی‌اش این است که تقریبا ممکن نیست بتوان جلوی واردشدن شهروندان افغانستان به ایران را گرفت. همان طور که در زمان صلح ممکن نبود، حالا در زمان جنگ هم ممکن نیست.

 • ماجرای نوزاد افغانستانی که به سربازان آمریکایی سپرده شد

  /داستان عکس/

  ماجرای نوزاد افغانستانی که به سربازان آمریکایی سپرده شد

  ترک افغانستان توسط نیروهای خارجی و بخصوص آمریکا، در افغانستان، منطقه و جهان آشوب به پا کرده است اما هیچ‌کدام این آشوب‌ها به اندازه آشوبی که در خانه و دل‌های مردم افغانستان افتاده اهمیتی ندارد.

 • روایت‌ سه زن از وضعیت این روزهای افغانستان

  روایت‌ سه زن از وضعیت این روزهای افغانستان

  اخبار کوتاه بود و شوکه‌کننده؛ هرات سقوط کرد، کابل به دست طالبان افتاد. زمان گم می‌شود و از خود می‌پرسیم آیا واقعا این اخبار قرن ۲۱ است یا کابوسی که اگر بیدار شویم تمام می‌شود؟ اما واقعیت همین است که افغانستان حالا تقریبا به دست طالبان افتاده و آنچه تصاویر منتشرشده و صحبت‌های مردم این کشور نشان می‌دهد، گرد وحشتی است که بر سراسر این کشور نشسته است؛ وحشتی که حتی مردانی را برای فرار بر بال‌های هواپیمای آمریکایی نشاند که بی‌توجه به حضور مردم در باند پرواز کردند و تصویری آخرالزمانی خلق کردند.

 • مسئولان اینقدر در «آینده» نمانند

  مسئولان اینقدر در «آینده» نمانند

  سخن بسیار کوتاه است. آقایان مسئول! لطفا تا جایی که امکان دارد از فعل‌های آینده در سخنان خود استفاده نکنید.

 • سخت‌ترین تصمیم بنیانگذار یک هیئت

  سخت‌ترین تصمیم بنیانگذار یک هیئت

  بغض امانش نمی‌دهد: «امسال که هئیت نداریم به ما خیلی سخت میگذره». چند دقیقه‌ای سکوت می‌کند تا بغضش را قورت دهد: «ما شرایط جامعه رو در نظر گرفتیم و فکر کردیم بهترین کار ممکن رو انجام دادیم. به خاطر همینم به این جمع‌بندی رسیدیم که متاسفانه و برای دومین سال هئیت عزاداری آقا امام حسین (ع) رو برگزار نکنیم.»

 • این وضعیت بیمارستان‌هاست

  این وضعیت بیمارستان‌هاست

  روز تعطیل است. حیاط یک بیمارستان دولتی پر از بیمارانی است که با ماسک روی صندلی و زمین نشسته‌اند. بخش تریاژ تنفسی، جداست و صف طولانی دارد. برخی از همراهان در حال ماساژدادن پشت بیمارشان هستند تا نفسشان بالا بیاید. گاهی صدای بلند سرفه‌های پی در پی در صف می‌پیچد.

 • ساعاتی پرتنش در مطب یک روانپزشک

  ساعاتی پرتنش در مطب یک روانپزشک

  صندلی‌ها پر از بیمارند و ۱۸ بیمار در فضای کوچک مطب نشسته‌اند. یکی از پنجره‌ها تا انتها باز است و تلویزیون روی موج «رادیو آوا» تنظیم است. سر بیماران در تلفن همراهشان فرو رفته است و گاهی گردن خم‌شده را بلند می‌کنند و به نوشته تابلویی که روی دیوار است خیره می‌شوند: «گفتار نیک، پندار نیک، کردار نیک. راه در جان یکی است و آن راه راستی است».

 • وقتی «شهید» با «شهید» فرق دارد!

  وقتی «شهید» با «شهید» فرق دارد!

  دادگاه رسیدگی به پرونده پلاسکو برای تعیین میزان قصور یا تقصیر سازمان‌های مختلف در این حادثه باید همین روزها برگزار می‌شد اما برگزاری آن به زمان دیگری موکول شده و این تاخیر سابقه داشته است. این را برادر یکی از شهدای آتش‌نشان حادثه پلاسکو می‌گوید.

 • جزئیاتی از مانور میکاپ در محضر «ابن‌خلدون»!

  جزئیاتی از مانور میکاپ در محضر «ابن‌خلدون»!

  چند روز پیش برگزاری همایش تخصصی رنگ، کراتین، کوتاهی و میکاپ در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران خبرساز شد! جنجال‌ها بر سر این بود که دانشگاه تهران - که بیش از ۸۰ سال جولانگاه شخصیت‌های بزرگ علمی بوده - حالا چگونه جولانگاه مدل‌های آرایشی گمنام شده است؟

 • سرگذشت «امید»؛ از کولبری تا آفرود

  سرگذشت «امید»؛ از کولبری تا آفرود

  «بابام کولبری می‌کرد ولی ۶ سال پیش کشته شد. گازوئیل می‌برد ترکیه. بعد بابام خودم کولبری می‌کردم. آخه من تنها پسر خونواده هستم و باید خرج زندگیو درمی‌آوردم. بعدِ مدتی کولبری رو ول کردم و یه جیپ خریدم زدم تو کار گردشگری. اینجا زندگی خیلی سخته. ما نه گوسفند داریم، نه زمین؛ اگه گردشگری هم نباشه پس دیگه باید از چه راهی پول دربیاریم؟»

 • پدر و مادر بابک خرم‌دین واقعا دیوانه‌ بودند؟

  پدر و مادر بابک خرم‌دین واقعا دیوانه‌ بودند؟

  بیش از ۷۰ روز از قتل فجیع بابک خرمدین توسط پدر و مادرش می‌گذرد؛ تراژدی تلخی که خبرش ۲۶ اردیبهشت با کشف قطعاتی از پیکر این کارگردان در شهرک اکباتان منتشر شد و افکار عمومی را تکان داد.