برای دسترسی به اخبار قدیمی‌تر، در منوی مربوطه سال و ماه را محدود کنید.
 • موشن‌گرافیک / پادتن چیست و در بدن ما چه می‌کند؟

  موشن‌گرافیک / پادتن چیست و در بدن ما چه می‌کند؟

  پادتن یا آنتی‌بادی، پروتئینی است که در پاسخ به حمله ویروس یا باکتری در بدن ما ساخته می‌شود. پادتن‌ها با چسبیدن به میکروب‌های بیماری‌زا، نابودی آن‌ها را آسان کرده و از بدن ما محافظت می‌کنند. واکسن کووید-۱۹ باعث ایجاد پادتنِ این بیماری در بدن ما می‌شود. در این موشن‌گرافیک کوتاه که بر اساس اطلاعات سازمان بهداشت جهانی تهیه شده است، با پادتن و چگونگی عملکرد آن آشنا خواهید شد.

 • موشن‌گرافیک / بشر چه بر سر اُزون آورده است؟

  موشن‌گرافیک / بشر چه بر سر اُزون آورده است؟

  استراتوسفر دومین لایه بزرگ اتمسفر است که مجموعه‌ای از گازهای محافظتی از جمله «اُزون» را در خود دارد. آن حدود ۹۸ درصد از اشعه‌های زیانبار خورشید را جذب و مانند یک سپر از حیات در کره زمین محافظت می‌کند. با آغاز دهه ‍۱۹۵۰ میلادی، دانشمندان میزانِ اُزون موجود در اتمسفر را اندازه‌گیری کردند که نخستین نشانه‌ها از وجود مشکلی بزرگ در این لایه آشکار شود. تصاویر هوایی ثابت کرد آسیب‌های وارد شده به آن بر اثر فعالیت‌های انسانی به خصوص آزادسازی گازCFC رخ داده است. در سال ۱۹۸۷ معاهده‌ای با نام «پیمان مونترال» امضا شد که کشورها ملزم شدند تا به تدریج استفاده از گاز CFC و مواد صنعتی مضر را متوقف کنند.

 • موشن‌گرافیک / گردابی که دنیا را به کام مرگ می‌کشاند

  موشن‌گرافیک / گردابی که دنیا را به کام مرگ می‌کشاند

  ۱۵ تا ۲۰ خرداد را هفته محیط زیست نامگذاری کرده‌اند؛ عنوانی که به دنبال مشکلات متعدد و فراوانش، در هر روز از سال امکان پرداختن به آن وجود دارد. یکی از این مشکلات که می‌توان نام بحران یا فاجعه را به آن داد، «بحران زباله‌های پلاستیکی» است که علاوه بر خشکی‌ها، اقیانوس‌ها و دریاها را هم تحت تأثیر قرار داده است. «زباله‌دان بزرگ اقیانوس آرام» با وسعتی بیش از دو برابر کشور فرانسه، امروز مشهورترین مثال از این بحران در محیط‌های آبی است.

 • موشن‌گرافیک / اتیسم را بهتر بشناسیم

  موشن‌گرافیک / اتیسم را بهتر بشناسیم

  شانزدهم فروردین تا ۱۶ اردیبهشت، مصادف با ماه آوریل، به نام ماه جهانی «آگاهی‌بخشی اتیسم» نامگذاری شده است؛ اختلالی عصبی-رشدی که باعث می‌شود بخش‌های مختلف مغز در همکاری با یکدیگر دچار مشکل شوند. این اختلال در سه سال اول زندگی بروز پیدا می‌کند و همیشگی است.

 • موشن‌گرافیک / واکسن‌ها چطور آزمایش و تأیید می‌شوند؟

  موشن‌گرافیک / واکسن‌ها چطور آزمایش و تأیید می‌شوند؟

  یکی از دلایل اصلی اینکه واکسن‌های مربوط به کووید-۱۹ به سرعت در دسترس قرار گرفت، اختصاص منابع مالی کافی برای ساخت آن بود. تکمیل فرآیند ساخت واکسن، دست‌کم یک دهه زمان می‌برد، اما در همه‌گیری کرونا، این مراحل در کمتر از یک سال انجام شد. واکسن‌ها مانند تمام داروها، پیش از تأیید و توزیع عمومی، به طور گسترده، جدی و بسیار دقیق آزمایش می‌شوند. تولید هر واکسن، که در مورد واکسن کرونا در ایران نیز آزمایش‌های بالیتی آن در حال انجام است، چه فرآیندی دارد و چه مراحلی باید طی شود تا یک واکسن در دسترس عموم قرار بگیرد؟

 • موشن‌گرافیک / تاریخچه ظهور ماده‌ای که دنیا را تسخیر کرد

  موشن‌گرافیک / تاریخچه ظهور ماده‌ای که دنیا را تسخیر کرد

  این روزها، مواد پلاستیکی همه‌جا هست. ساخت این پلاستیک‌ها از یک شیء کوچک شروع شد که حتی خودش از پلاستیک ساخته نشده بود. برای قرن‌ها، توپ‌های بیلیارد از عاج فیل ساخته می‌شدند، اما زمانی که شکار بیش از حد فیل‌ها باعث شد جمعیتشان در قرن نوزدهم کاهش پیدا کند، سازندگان برای ساخت محصول خود دنبال منبع دیگری رفتند. ادامه این روند، منجر به کشف و ساخت ماده‌ای شد که امروزه با عنوان پلاستیک از آن یاد می‌کنیم.