• یکشنبه / ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۴:۰۰
  • دسته‌بندی: رسانه دیگر
  • کد خبر: 1400012916609
  • منبع : مطبوعات

آیا امکان بازگشت دایناسورها وجود دارد؟

آیا امکان بازگشت دایناسورها وجود دارد؟

شاید این رویا، زمانی که اولین بار استخوان‌های دایناسورها در نقاط مختلف دنیا کشف شد، به ذهن یک دانشمند رسید که احتمال دارد بتوانیم موجودات ماقبل تاریخ و منقرض ‌شده را دوباره روی زمین ببینیم و در کنار آن‌ها زندگی کنیم.

به گزارش ایسنا، روزنامه «خراسان» در ادامه نوشت: اولین نکته‌ای که برای زنده‌کردن موجودات منقرض ‌شده باید دانست این است که موجودات از بین رفته در چه زمان یا دوره زمین‌شناسی روی زمین زندگی می‌کرده‌اند، زیرا روش‌ها برای حیات مجدد این جانوران بسته به قدمت زیست آن‌ها متفاوت است. به لطف پیشرفت‌ روش‌هایی مانند کلونینگ و فناوری ویرایش ژن، چشم‌انداز بازگشت حیوانات در حال انقراض بیش از هر زمان دیگری دست ‌یافتنی به نظر می‌رسد. به بهانه این که به تازگی در استرالیا، پروفسور مایکل آرکر و همکارانش روی تحقیق برای احیای دایناسورها به نتایج جدیدی درباره مراحل رشد و تکامل این حیوان رسیدند، می‌خواهیم به این سوال پاسخ بدهیم که آیا می‌شود دایناسورها و حیوانات منقرض ‌شده را دوباره زنده کرد و به آن‌ها حیات مجدد بخشید؟

اول دایناسورها بوده‌اند یا ماموت‌ها؟

همان‌طور که گفته شد، میزان امکان حیات مجدد جانوران منقرض شده بسته به قدمت زیست آن‌ها متفاوت است. شاید در ذهن بسیاری از شما جانورانی چون ماموت‌ها و دایناسورها اختلاف زمانی زیست زیادی روی زمین نداشته‌ باشند ولی جالب است بدانید میلیون‌ها سال بین نابودی آخرین دایناسور تا پیدایش نخستین ماموت‌ها فاصله وجود دارد. باید بدانیم که دایناسورها در دوران مزوزوئیک یا حیات میانی زندگی می‌کردند و اوج حضور آن‌ها در دوره ژوراسیک و کرتاسه بوده‌ است و آخرین دایناسورها تقریبا در حدود ۶۵ میلیون سال پیش یعنی در پایان کرتاسه نابود شدند. اما ماموت‌های پشمالو در کمتر از یک میلیون سال پیش از بین رفتند و اجداد ما یعنی انسان‌های نخستین در عصر یخبندان ماموت‌ها را شکار و از آن‌ها تغذیه کرده‌اند و همچنین از اجزای بدن آن‌ها پناهگاه می‌ساختند یا از استخوان‌هایشان برای ساخت ابزارهای ساده خود استفاده می‌کردند. برخی دیگر از جانوران منقرض ‌شده هستند که حتی از ماموت‌ها نیز جدیدترند مثل دودو. این پرنده‌ها در آمریکای جنوبی زندگی می‌کردند و چون در جزیره زیستگاه خود، دشمن طبیعی نداشتند با دیدن اولین انسان فرار نکردند و توسط نخستین اسپانیایی‌هایی که پا به قلمروی این جانوران گذاشتند، شکار شدند و جز نمونه تاکسیدرمی در موزه‌های تاریخ طبیعی نمونه‌ دیگری از آن‌ها وجود ندارد.

از جانوران دیگری که از مدت انقراض آن زمان زیادی نمی‌گذرد، می‌توان به ببر تاسمانی اشاره کرد. کیسه‌داری که ظاهری شبیه به گربه‌سانان داشت و تا آمدن نخستین اروپایی‌ها به تاسمانی در آن‌ جا زندگی می‌کرده است. این جانور شگفت انگیز نیز به دلیل شکار بی‌رویه، تخریب زیستگاه‌ها و اشغال جایگاه اکولوژیک به سرعت نابود شد و سال‌هاست اثری از آن وجود ندارد.

از منقرض ‌شده‌های ایرانی می‌توان دو گربه‌سان بزرگ یعنی شیر ایرانی و ببر مازندران را نام برد که در کمتر از ۱۰۰ سال پیش منقرض شدند.

پارک ژوراسیک، تخیلی یا واقعی؟

مایکل کرایتون، نویسنده رمان و فیلم‌نامه پارک ژوراسیک در چندین سال پیش با ایده خارق‌العاده‌اش برای بازگرداندن دایناسورها جهان را شگفت‌زده کرد. او معتقد بود پشه‌هایی که میلیون ها سال پیش در زمان دایناسورها زندگی می‌کردند احتمالا مثل پشه‌های امروزی که خون انسان و جانوران را می‌مکند، دایناسورها را نیش زده و خون‌ آن‌ها را مکیده اند و با احتمال بسیار کم امکان دارد بعد از مکیدن خون دایناسورها روی درخت بنشینند و قطراتی از صمغ درختان روی آن‌ها بچکد و در داخل کهربا محبوس و فسیل کهربا ایجاد شود. اگر با احتمال ناچیز بتوانیم این فسیل کهربا را که پشه در آن گیر کرده ‌است پیدا کنیم، می‌توانیم دی‌ان‌ای کامل دایناسورها را از داخل بدن پشه که خون دایناسور را دارد، استخراج و به روش کلونینگ دایناسورها را احیا کنیم. حتی اگر به صورت معجزه‌آسایی چنین فسیل کهربایی پیدا شود، ممکن است بخش‌هایی از دی‌ان‌ای آن معیوب باشد اما دانشمندان معتقدند بخش‌های معیوب این دی‌ان‌ای را می‌توان با استفاده از دی‌ان‌ای نزدیک‌ترین موجود زنده به دایناسورها یعنی پرندگان کامل کرد. پرندگان نزدیک‌ترین خویشاوند دایناسورها هستند که روی زمین زندگی می‌کنند، در حقیقت دایناسورها به طور کامل منقرض نشدند. پس هر وقت یک پرنده را در آسمان دیدید که در حال پرواز است درحقیقت شما در حال نگاه کردن به یکی از آخرین بازماندگان دایناسورها هستید!

روش کلونینگ، راهکار زنده‌کردن ماموت‌ها؟

جانورانی مانند دودو، ببرتاسمانی یا حتی ماموت‌های پشمالو که مدت زمان زیادی از انقراض‌شان نمی‌گذرد و مقداری از بافت بدن‌شان باقی مانده است، شانس بیشتری برای احیای مجددشان وجود دارد. برای حیات مجدد ماموت‌ها در آزمایشگاه دی‌ان‌ای آن‌ها از بافت منجمد شده فسیل‌های یخی را که در سیبری یافت شده استخراج  و از طریق روش کلونینگ، برای حیات بخشیدن به آن‌ها تلاش می‌کنند. این همان روشی است که دانشمندان تلاش‌هایی را برای زنده کردن ماموت‌ها انجام داده‌اند ولی به دلایل مختلف تاکنون نتایج مطلوب حاصل نشده‌ است. آن‌ها یک تخمک از فیل آسیایی را که به لحاظ ژنتیکی شباهت بیشتری به ماموت‌ دارد گرفتند و محتوای ژنتیکی آن را خارج کردند و دی‌ان‌ای ماموت را که سال های سال در زیر برف و مناطق یخ‌زده بوده درون تخمک قرار دادند و بعد از این که کلونینگ انجام شد آن را درون رحم یک فیل آسیایی قرار دادند تا رویان در بدن فیل رشد کند و جنین ماموت شکل بگیرد تا سرانجام یک ماموت به عرصه حیات برگردد. البته همان‌طور که گفته شد این روش موفقیت‌آمیز نبوده و نیازمند رمزگشایی‌هایی برای رسیدن به این هدف است.

ماجرا درباره دایناسورها متفاوت است

درباره دایناسورها داستان خیلی متفاوت و سخت‌تر است زیرا آخرین دایناسورها در دوره کرتاسه تقریبا ۶۵ میلیون سال پیش منقرض شدند. نظریات مختلفی در خصوص انقراض دایناسورها وجود دارد از جمله برخورد شهاب سنگ ، فوران آتشفشان‌ها ،بیماری‌های همه‌گیر و .... . البته بیشتر دانشمندان معتقدند، محتمل‌ترین فرضیه در از بین رفتن دایناسورها برخورد شهاب سنگ است. کاملا واضح است بقایایی که از ۶۵ میلیون سال پیش باقی ‌مانده با جانورانی مثل ماموت‌ها که بسیار جدیدتر هستند و هنوز دی‌ان‌ای در بافت آن ها تخریب نشده‌، متفاوت است. درباره دایناسورها ما تقریبا هیچ بافت فسیل نشده‌ای نداریم و اعضایی مثل دندان آن‌ها تبدیل به سنگ شده است و از آن ها نمی‌توان دی‌ان‌ای کاملی استخراج کرد.

دنیای بعد از حیات‌ مجدد منقرض‌شده‌ها

یکی از سوالاتی که درباره حیات مجدد دایناسورها و بقیه موجودات منقرض شده مطرح می‌شود این است که بعد از برگشتن به زمین چه اتفاقی خواهد افتاد؟ فرض کنید شما یک حیوان را که متعلق به زیستگاه خاصی است به منطقه دیگری منتقل می‌کنید با این کار دردسرهای زیادی در آن زیست بوم ایجاد می‌شود. گونه‌های بومی نابود می‌شود و غذای جانوران آن منطقه را شکار می‌کند و زندگی بقیه موجودات آن منطقه را به خطر می‌اندازد و در معرض خطر انقراض قرار می دهد. برای منقرض شده‌هایی چون ببر تاسمانی که عمر زیادی از نابودی آن‌ها نگذشته ‌است می‌توان گفت بعد از حیات دوباره خیلی راحت‌تر به زیستگاه خود برمی‌گردند، تا ضمن برگشت‌شان به اکوسیستم فعلی نیز آسیب نرسانند. اما درخصوص ماموت‌ها نه شرایط آب و هوایی مناسب زیست آن‌هاست و نه فضای کافی برای احیای زیستگاه آن‌ها را داریم. ما می‌دانیم آب و هوا در عصر ماموت‌ها بسیار سردتر بوده و شرایط جوی امروز مناسب زندگی ماموت‌ها نیست. درباره دایناسورها باید بدانید به علت بزرگ بودن جثه، آن‌ها احتیاج به سطح اکسیژن زیادی برای زندگی دارند و زمین هم اکنون اکسیژن کافی برای زندگی کردن دایناسورها ندارد. ضمن این‌ که طبیعت، گیاهان و جانوران در میلیون‌ها سال پیش با امروز بسیار متفاوت است و با احتمال ناچیز برگشت دایناسورها، باعث آسیب بدی به زیستگاه کنونی زمین و نابودی بسیاری از جانوران اکوسیستم خواهد شد.

احتمال احیای حیوانات منقرض‌شده‌ ایرانی

با مطرح شدن داستان احتمال احیای مجدد موجوداتی چون دایناسورها شاید شما هم به این فکر افتاده باشید که آیا می‌شود حیواناتی چون ببرمازندران وشیر ایرانی را که در کمتر از ۱۰۰ سال پیش منقرض شده‌اند برگرداند؟  با در نظر گرفتن این موضوع که پوست و بقایای این جانوران موجود است و حتی برخی باغ وحش‌ها در دنیا ادعا می‌کنند که نمونه‌هایی از شیر ایرانی را در اختیار دارند و دی‌ان‌ای آن را نیز می‌توان استخراج کرد، نکته قابل تامل این است که آیا با حیات مجدد آن‌ها زیستگاه مناسب در کشور وجود دارد؟ پس قبل از این که بخواهیم به شیر یا ببر ایرانی حیات مجدد بدهیم، باید بدانیم که اصلا زیستگاه مناسبی برای بازگشت این جانوران وجود ندارد. بزرگ‌ترین دلیلی که جانوران در عهد حاضر منقرض شدند، نبود زیستگاه مناسب بوده است. پس حتی اگر از لحاظ فنی بتوانیم آن ها را برگردانیم، اما زندگی مجدد برایشان در اکوسیستم امروزی تقریبا ممکن نیست. هر شیر و ببر احتیاج به هکتارها قلمروی بکر دارد که در زیستگاه‌های اصلی این جانوران همچون میانکاله (از بهترین زیستگاه‌های ببر ایرانی) و دشت ارژن ( از بهترین زیستگاه‌های شیر ایرانی) چنین شرایطی دیگر مهیا نیست.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۱-۳۰ ۰۳:۲۶

مگر دایناسورها منقرض شدند که برگردند ؟ فقط لباس عوض کردند . همین ترامپ !!!! او از هر تیرکس و هیولایی ؛ دایناسورتر است . فقط مو کاشته و کت و شلوار پوشیده و کراوات میزند.همینطور اذناب و اعوان و انصارش که دایناسورهای چرنده اند .... اینها همیشه ی تاریخ بوده اند ..... با یک آزمایش DNA مشخص میشود نسبت شان دقیقا به کدامیک از این وحوش میرسد.

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۰۳:۱۳

راست میگی والا

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۱۶:۵۲

عه ناموسن؟🤣🤣 چه باحال

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۲ ۰۰:۴۵

در باره ترامپ درست صحبتکن

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۰۵:۱۶

سلام توروخدا این حیوان خیلی زیبا وباعظمته بااون اشغال یکی نکنید

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۱:۳۹

راست میگه والا 😂😂

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۱۶:۴۰

اژدها هم بیاد، تو ایران میاد، عیب نداره، تورم و کرونا و... سخت تر از دایناسور هستند

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۱۰:۰۲

ارع واقعا🤞👍🏻

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۲۱:۰۴

واقعا تراکم دایناسوره😑شوخی ندارم دایناسور ترامپ🤣

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۱ ۱۳:۰۴

شاید دوباره ببینیمشون

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۳۰ ۱۵:۳۷

تو رو خدا از این کارا نکنید دایناسور کرونا نیست که. درو میشکنه میاد تو خونه.

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۳۱ ۱۹:۳۶

اقا نمیاد تو اتاق خواب تو نگه داره که تو محفظه های محافظت شده میزارن

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۱۷:۴۴

😭😭

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۲ ۰۱:۴۳

🤣😂😂خخخ همینو بگو 😂

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۲ ۰۶:۳۱

خخخخخ

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۰۹:۱۹

شما لطفا اگه دانشمندید یه ویروس کوچک مثل کرونا رو از بین ببرید بعد به تصمیمات دیگتون برسید همه آدما دارن نابود میشن میفهمید نابود....

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۰۹:۰۶

راس میگه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۰۹:۲۹

وَو🙄😳🤨

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۰:۴۶

😅ولا بیان خوبه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۱۸:۳۹

عالیه اگر بیان واقعا کره زمینو دست بگیرن......

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۳۰ ۱۶:۴۰

همین یه مرحله رو ندیده بودیم‌

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۱۷:۴۷

در باره ترامپ علی رتست گفتی واقن دایناسر

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۳۰ ۱۶:۵۴

برین جمع کنین حالا این اوردن که مردم بترسونن بسه دیگه اه اه اه

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۳۱ ۲۱:۲۲

شورشم دارید در میارید😡😡

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۱۱:۳۳

تورو خدانه کرونا بس نبود اینم می خوان بیارن این دیگه بگیر نگیر نیست می خوره می ره جلو

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۱۴:۰۷

چی میگی شما چیو بتوسونن یه حقیقته شما میترسی نخون این راهم وجود داره اگه بخان ولی راس میگه شرایطش نیست فقط

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۲۱:۲۴

برین بابا من یک پشه میکشم شما بش جون بده دایناسور نمیخواد برامون زنده کنی

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۲۲:۱۹

شما ها بیاین یاد بگیرین نسل انسانی خودتون رو کنترل کنین ما بتونیم خودمون رو جمع کنیم خیلی بهتر از اینخ

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۳۱ ۱۲:۳۰

دایناسور بسازید خیلی باحاله موفق باشید

avatar

خواستن توانستن هست اگر تلاش کنید می تونید........

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۳:۱۷

آره خیلی باحاله

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۳۱ ۲۰:۵۰

همن رو ندیدم

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۰۱:۳۲

چ جالب

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۱۱:۲۲

بابا ول کنین تو را خدا

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۱۱:۳۷

کاشکی بشه. اینطوری بشر به علم زیادی دست پیدا می‌کنه و در همچنین کارهایی پیشرفت میکنه.

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۱۲:۳۵

ترو خدا از این چرت و پرتا تحویل مردم ندین و بیشتر از این اونا رو نترسونین

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۱۳:۴۲

حالا اگه واقعی باشه دایناسور زنده بشه نسل انسان ها منقرض میشه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۲۲:۱۷

انسان اینقدر تجهیزات داره که اگر یک دایناسور ارگانیک به وجود بیاره بتونه نابودش کنه ولی وقتی قضیه خطرناک بشه که مثل فیلم دنیای ژوراسیک انسان بخواد یه دایناسور جدید خلق کنه یا حتی بعضی کشور ها بخوان دایناسور هایی بسازن که بتونن در جنگ ها بجنگن این میشه که گونه جدید رو خدا خلق نکرده خدا میفهمه چی رو کی خلق کنه ولی انسان به فکر خودشه و میخواد از هر راهی برای بدست آوردن پول و قدرت استفاده کنه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۱۴:۴۵

فکر کن برگردند چی میشه میاد همرو یهویی قورت میده 😁🤣

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۱۵:۲۳

حالا دیگه یه چیز شده که انسان نفر زنده میکنه خخخخخخ

avatar

حالا دیگه باید بشیم انسان های اولیه😂

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۱۵:۵۳

به نظرتون بریم تو غار چه کوهی زندگی کنیم ؟؟؟؟ . . واقعاً که... همین رو کم داشتیم که با دایناسور ها زندگی کنیم که اینم به لطف شما عزیزان قراره که دیگه این کم و کاستی رو هم نداشته باشیم ...

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۱۵:۵۳

دایناسور هارا چطور زنده میکنید بگویید واگر توانسته اید که ان هارا زنده کنید بکنین چون دنیا برای همه ی جانور ها است

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۵:۰۲

اره

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۱۵:۵۸

عالی،اما من نگران دایناسورهایی هستم که بر میگردم چون حتماً به دست انسان های دیو صفت و سرمایه گذاران خورده میشن خدارو شکر که امکان برگشتشون ضعیفه وگرنه حتماً برای تجارت و پارک های مخصوص میلیاردر ها بکار می‌رفتن. راستی دایناسورها ی بی آزار بیست سانتی متر ی هم وجود داشتن که از طوله سگ ها هم بی آزار تر بودن.وقتی میگیم دایناسور داریم درباره ی گونه های متنوع در اندازه و رفتارهای متفاوت حرف میزنیم

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۲۰:۳۸

بله👏🙏

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۱۶:۳۴

عجب ای دل عاشق

avatar

قرن هواپیماتموم میشه همه بادایناسورپروازمیکنن🤣🤣🤣

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۳:۰۵

خدا وکیلی راست میگی

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۱۶:۵۵

عه ناموسن چه فکرایی میکنید🤣🤣

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۱۷:۲۵

این واقعیت دایناسور ها را نتوان به دنیا برگردانیم حشرات در گذشته خون دایناسور ها را میخوردن بعد روی درختی می‌نشستند بعد شیریه درخت آنها را به دام می‌انداخته‌ اگر خونه آنها را برداریم میتوان با DNA غورباغه درختی ترکیب کنیم و اینجوری یه تخم دایناسور داریم🦕🦕🦕🦖🦖🦖🦖🦖🦖🦖🦕🦕🦖۰

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۲۳:۵۸

دانشمند ها بیان این واکسن کرونا نا رو بسازند نخواستیم داینوسور تولید کنیم

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۱۷:۴۴

من میترسم اخه این چه کاریه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۱۷:۴۴

من میترسم اخه این چه کاریه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۱۴:۳۶

اگه ما انسان ها با داینسور ها خوب رفتار شاید اونا هم با ما خوب رفتار کنن 😄😄🦖🦖🦕🐊

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۱۸:۳۰

این همه فیلم درباره بازگشت دایناسور ها و.... درست کردن و کلی ضرر درباره بازگشتشون داخل فیلم ها گفتن بعد شما مرض دارین میاین دایناسور میسازین؟سیر نشدیم این همه آدم کشتین بعد به باقی مونده هاش هم رحم نمی کنید؟؟؟¿¿

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۱۸:۳۳

هرچی ممکنه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۱۶:۴۲

آخه چرا !!!؟ بیان مارو شکار کنن درختارو بخورن دنیارو فتح کنن فقط به فکر پیشرفت علم خودتونین به ما هم رحمی کنید !!¡¡🔞

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۱۸:۴۱

یعنی امکانش هست که دوباره برگردن 😥ازمامانم پرسیدم گفت که امکانش خیلی کم هست البته اگه خدا بخواد که امیدوارم نخواد

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۶:۳۶

بله به احتمال زیاد دایناسور ها میتوانند در کمتر از ۱۰۰سال آینده به طبیعت باز گردند

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۹:۵۰

دقیقا، خدا اینارو نابود کرده که مارو خلق کنه بعد اینا میخوان برن احیا دایناسور راه بندازن😒😒 شما اگه خیلی بدی واکسن کرونا رو بساز جناب😂😂

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۱۹:۰۱

یک سوال دارم مگه داییناسور ها نابود نشدن بدبختا اسکلتشون مونده چیجوری میخوان برگردن خدا فقط یک بار داییناسور هارو آورد بعد همرو نابود کرد چیجوری میخوان برگرده چی دروغایی میگن🤮🤮😑😑

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۱۹:۰۳

داینوسورارونمی شه احیاکرد ولی ممکنم نیست کهه حیواناتی که خیلی ازانقراضشون نگذشته هم احیا کنیم بعدشم همینا که الان درخطر انقراضن منقرض نکنیم که بدبختیایی مث اینا سرمون نیاد.

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۲۰:۲۳

ترو خدا ی کاری کنید بیاد خیلی خوبه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۴:۲۸

الان دیگه نسل انسان داره منقرض میشه نوبت دایناسورهاست که دوباره زنده بشن😐😂🤣🤣

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۲۰:۳۰

من که خیلی می ترسم فوق فوقش با یه تیر خودم و خانواده ام رو می کشم 😅🤣 بابا من میخواهم مادر بشم مادر بزرگ شم نوه هام رو ببینم به قول اگر ها اعصابم خط خطی شد من نمی خواهم بمی رم

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۲۰:۴۸

وای این کارا رو نکنین خطرناک دایناسر وهشیه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۲:۱۶

😂😂😂

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۲۰:۵۶

فکر کنم دانشمندا میخوان فیلم پارک ژوراسیک زنده کنن ولی فیلم نیس کسی نمیره کی جلو دایناسور بگیره

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۲۲:۱۴

هر چیزی ممکن است انقدر علم پیشرفت کرده که میتونه این کار بکنه شما هم تحقیق کنید و مطالعه بسیار بعد نظر بدهید

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۱۷:۴۳

یعنی راسته

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۲۲:۱۹

این بهترین خبری بود که امروز شنیدم👍👍👍🤟🦖🦕🦖🦕🦖🦕

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۲۲:۳۶

😂😂😂🤲🏻🤲🏻🤲🏻🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۲۳:۰۳

من بچم نمیدونم والا ولی ممکنه داره راست باشه من میترسم بچها

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۲ ۰۰:۰۱

با مهندسی ژنتیک شاید بشه.. اما طبق مقاله زیستگاهیی برای اون ها وجود نداره و دوباره از بین میرن

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۲ ۰۲:۲۸

این چرتو پزت چیه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۲ ۱۰:۱۵

نمی دونم ولی فکر نکنم دوست داشته باشید زیر یه آرژاتیناسورس ۳۵ متری و وزن ۷۵ له بشید

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۱۴:۴۷

خوب بود اما نظر شما هارو نمی دانم به نظر من الکیه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۲ ۱۰:۴۲

توشعر گفته بودن بعد دایناسور شهاب سنگه ها😀😀😀

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۲ ۱۰:۵۵

به نظرم اگه دایناسورها زنده باشن همه چیرو بهم میزند توی خبرهم می نویسه ۱ دایناسور ۲۰ نفر را کشته است

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۲ ۱۴:۵۱

😯😯امکان نداره برگردم می خوام مردمو بترسونن😐😑

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۸:۲۶

به خدا آخر زمانست بد موقع به دنیا اومدیم🤣🤣🤣

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۲ ۱۴:۵۴

الکیه بابا مگه دایناسورها می خوان چیکارمون کنن🤔🤔 شاید قیمت قیمممون 😯میکنن بعد کباب میشیم😣 بعد خورده میشیم 🤤😓😲😭😭

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۲ ۱۵:۰۱

اول مگه هرچی اینترنت بگه درسته دوم دایناسورها چندین میلیون سال پیش منقرض شدن سوم اگر دایناسورها واقعی باشند که نیستن توی جنگلن نتوشهر یاکشور

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۱۲:۴۳

خب جنگل تو شهر یا کشور دیگه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۲۲:۱۱

هر چی که نه ولی بیشترش درسته

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۰:۵۶

نه ولی بعضی میگن درسته من خودمم میخوام این خبر واقعیِ واقعی بشه به هممون خیلی خوش میگذره🦖🦕🦖🦕🦖🦕🦖🦕🦖🦕🦖🦕🦖🦕🦖🦕🦖🦕🦖🦕

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۳:۱۶

دروغ بابا

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۳:۱۶

دروغ بابا

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۰۳:۱۴

بزارید بیاد از

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۲ ۱۵:۰۶

مگه هرچی اینترنت بگه درسته

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۲ ۱۶:۲۸

اگه سلول های بنیادی از ژن دایناسور ها پیدا کنند حتما میشه که دایناسور ها بر گر دند

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۱۴:۵۶

انقدر چرت حرف نزنید دایناسور ها هزار ساله که مردند

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۱۵:۳۲

باشه بابا نرسیدیم😏

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۰۲:۲۳

شماها دیگه کی هستین یا خیلی سنتون کمه یا تو این دنیا نیستین حالتون خوبه تو شهر نمیان تو جنگلن بیان خوبه یا می ترسیم این حرفا چیه آخه یک کمی حرف عاقلانه بزنین ، مقاله رو خوندین اینها همش نظریه است عمل سخته در حد ماموت‌ها هم نتوستن یعنی نمیشه اگه هم بشه به این راحتی ها نیست کشورها قانون دارن مثل ایران که نیست همه چیز سرجاشه حالتون خوبه ما الان مشکلات بزرگتر از دایناسورها داریم که ...

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۰۵:۵۵

خخخخ

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۱:۱۱

وای همین چیزی ممکن نیست 😂😂🤣

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۵:۳۵

وای من دایناسور ها خوشم میاد آرزوم اینه که دایناسورها زنده شن مخصوصا دایناسور تیرگی😍😍😍

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۱۹:۵۸

راسته

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۱۱:۵۴

این دایناسور واقعا دارد باور نکردنی است 🤩🤩😍❤❤🧐🧐

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۱۲:۱۰

عالی بود مرسی

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۱۶:۴۷

اوهوم

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۲ ۱۷:۰۷

به نظر من اگه بیاد رام باشه که با ادم ها دوست باشه و وحشی نباشه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۱۰:۲۲

اگه راست میگید پس چرا تا الان بر نگشتن😜

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۱۲:۵۹

اتفاقا اگه دایناسور ها بیان خیلی خوبه😃و اگه در موردشان از قبل تحقیق کرده باشی میفهمی اونقدرام وحشی نیستن و همشونم گوشتخوار نیستن 😀تازه خیلی هم نازن بعدشم سوسک یک نوع دایناسور که منقرض نشده متاسفانه 😑

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۱۳:۰۱

والا ن برگشتشون مشکلی ندارم آخه همشون گوشت خوار نیستن تازه نازم هستن و متاسفانه باید بگم سوسک هم یک نوع دایناسور منقرض نشده توی کتاب دایناسور ها هست😑

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۱۵:۱۹

چند وقت دیگه میبینیم یه سری از ادم های خود نما یه قلاده انداختن دور گردن دایناسور افتادن تو خیابون و باهاش پوز میدن

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۱۸:۱۱

اقا شما دایناسور درست کن من با پشه کش می کشمش 😂

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۱۸:۲۴

دایناسورها مگه منقرض شدند که برگردند؟؟؟؟؟؟ مگه نمی دونین که پرنده های امروزی از نسل دایناسورهای پرنده هستند؟ هرکی پرنده داره دایناسور نگه می داره!!!! من ۸ سالمه این هارو هم توی کتاب های دایناسور ها خوندم.

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۲۳:۱۳

همینمون کم بود که دایناسورارو زنده کنند اصلا بفکر نسل بشر نیستن

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۳ ۲۳:۲۹

چه خوب

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۰۴:۱۶

همی کار را بکنید که دیگه آدم روی زمین نباشه برین مرگی با دستی خود بخرین

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۰۴:۱۶

حالا باید مثل انسان های قدیم برای مخفی شدن دنبال غار بگردیم نا خورده نشیم

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۰۹:۰۵

بابا دایناسور که ترس نداره

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۰۹:۰۸

برگردن بریم دایناسور سواری😂😂😂

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۰۹:۲۵

واقا جالبه ولی اگه داییناسورارو برگردونیم چه خیری به ماداره

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۰:۰۵

💓💜

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۰:۵۰

آره بخدا خیلی قشنگ میشه که دایناسور بسازید

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۱:۱۱

یک خط هم نخوندم😑🙂

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۱:۱۲

الکی

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۲:۰۹

دروغ میگن شما ها هم باور کردین

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۳:۰۱

انقد نگید میان ما و میخورن اگه بخوام زنده شون کنن فقط گیاه خوارارو زنده میکنن شما مگه گیاهی که بخورننتون

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۳:۲۲

۹خخخخخخخخخخ

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۳:۲۵

DNA دایناسور ها شکسته احتمال زنده شدنشان کم است

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۳:۵۰

واضحه ریسک بالایی داره اگه دایناسورها دوباره برگردن ولی خب....من این هیجان رو به صورت غیر قابل کنترل دوست دارم حتی همین کرونا یا رفتن به قرن دیگه یه جو اتفاقای نادری هستن هرچند کرونا این قسمت داغ دار کردن خیلی از مردم و زجر کشیدنشون خیلی بد بود ولی این برام جالب بود وقتی کل دنیا برای حفظ بقا تلاش میکردن با اینکه الان همه چی پیشرفته اس و میتونن نسبت به گذشته سریع تر جلوی شو بگیرن ولی بازم هر لحظه ممکنه یه اتفاقی باعث نابودی آدما بشه مثل همین دایناسورها

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۳:۵۳

کرونا رو رد کنیم مرحله بعدی دایناسورها وزامبی ها هستن

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۳:۵۷

همه این چیزا دورغ

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۴:۲۹

خدا وکیلی مردم چقدر *******. هستن. بابا دایناسور بسازن که نمیاد تورو بخوره بعدشم تو طبیعت یا محفظه هایی مثل باغ وحش. بعد امدین یه فیلم پارک ژوراسیک دیدید فکر می‌کنید همه دایناسور ها هم مثل فیلم راحت می تونن فرار کنن. واقعا که متاسفم. میدونم قرار نیست احیا بشه مگر برای آدمای خیلی پولدار اما از حماقت و اطلاعات کمتون و خزفلات گفتنتون اعصاب خورد شد

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۵:۰۳

یا ابوالفضل ! کرونا کم بود دایناسور ها هم اضافه شدن . خدا به خیر بگذرونه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۵:۵۶

وای‌این‌رو‌دیگه‌کجای‌دلم‌بزارم‌ 😂😂😂

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۶:۲۰

بابا بی خیال مردم بشید چرا مردم رو مسخره میکنید دایناسور کجا بود

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۶:۲۱

از هفته ی بعد خبر میاد که سرنتی پیتی ،،اسب شاخدار هم میخواد بیاد

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۶:۲۹

اولن ک ممکن نیست بعدشم شماها مگه مریضید که میخواید زندشون کنید

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۶:۴۳

سلام من می خواستم بگم که واقعا دایناسور وجود دارد

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۶:۵۷

کرونا کم بود این قضیه دایناسور هم اومد وسط...😒🙁 فک کنم بعد دایناسور هم میخوان شهاب سنگ درست کنن تا ببینن دایناسورا چجوری منقرض شدن که همونجوری هم انسان ها رو منقرض کنن😒🙁🤕

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۷:۰۷

خیلی خوب است از برنامه خوبتون

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۷:۱۹

بابا چی میگین اصلا حالیتون هست

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۸:۳۰

کرونا بس نبود😭😭😭😭

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۸:۴۰

من یه دایی ناصر دارم مرده اگه تونستید اونو زنده کنید!!!🤣

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۸:۵۸

همش الکیه اگه بخواد درست کنم ۱۰۰۰۰۰ سال دیگه میتونم همش الکیه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۱۹:۰۸

امیدوارم که دایناسورها نیان🦕🦕🦖🦖

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۲۱:۰۶

فک کنم اینا فیلم هندی زیاد دیدن😂ولی ممکنه علم پیشرفت کرده مگ زمان انسان های اولیه این چیزایی ک ما داریمو اونا داشتن؟اصن فکرشم نمیکردند ک همچین چیزی بشه الانم ممکنه درضمن نترسیدوقتی فکر برگشتن دایناسورها رو میکنن پس فکر اینکه چ کار کنن نخورنمونم میکنن خودتونو دست کم نگیرید تا یک قرن دیگر انشالا با دایناسور تو خیابونیم دیگ همین مونده ک با دایناسورا زندگی کنیم😕

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۴ ۲۳:۲۴

این مسخره ها چیه،فقط همینو کم داشتیم ک 😏

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۰۲:۰۴

خنده داره

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۰۴:۴۵

تو را به خدا نکنید این چیت پت ها را تحویل مردم دهید ما یک دایناسور داریم که ترامپ

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۰۶:۰۵

خدایا بی نوبت شفا بده اینارو🤦‍♀️یعنی همه کار هارو‌ انجام دادین فقط لنگ این دایناسور ها بودین🤔🤨🤣

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۰۸:۱۲

اگه اینا بتونند دایناسورها رو احیا کنند هیچ جوره مثل اول نمی‌شن 😑

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۰۹:۳۵

خیلی مسخره س

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۱۰:۰۲

نه بابا 😭

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۱۰:۴۹

دیگه به جای اخبار کرونا اخبار دایناسور ها رو تو تلویزیون پخش میکنه . مثلا امروز ۳۰۰ نفر بر اثر ابتلا به دایناسور مردن.

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۱۳:۳۳

خب ببین این کار شدنیه و اینکه خیلی طول میکشه تا بتونن اینکارو انجام بدن یجورایی میخوان شبیه سازی کنن که اون موجوداتی که شبیه سازی میشن طول عمر زیادی ندارند وبنظرم بی فایدست

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۱۴:۲۲

اخر زمون نزدیکه بشید نگاه کنید

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۱۵:۳۱

داش اگه اینطوری بود دانیاسور منو خورده بود هیج دایناسوری وجود نداره الان وجود نداره

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۱۵:۵۰

خواهشا چرت وپرت نگید

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۱۶:۰۰

امیدوارم موفق شید😝

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۱۶:۱۱

دایناسور حیوان وحشی مگه میتونن به وجودت بیارن خدا اونا رو منقرض شدن مگه میشه دستگاه زمان بسازن اونارو بیاره نمیشه اینجوری هر کاری که کنن نمیشه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۱۷:۱۱

خخخخخخخخخخخخخخخخخ

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۱۷:۱۸

😉😉ترامپ همینش مونده

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۱۷:۵۴

خیلی خوب و آموزنده بود علی ۱۰ ساله از کرج

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۲۱:۳۲

عالی

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۲۱:۵۲

جدا؟ یعنی فقط کم دارم یه تیرکس تو خونه و حیاط داشته باشیم مثل سگ قلاده ببندیم بریم پیاده روی😐✌

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۲۳:۳۴

واقعا خیلی بد شد من تقریبا از 6 ، 7 سال پیش احیا داناسور هارو شنیده بودم و روش های علمی و تراژنیشو و واقعا امیدوار بودم روزی بشه برگردونن و بازهم امیدوارم چون من از بچگی عاشق این موجوداتم 😍

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۰۰:۰۸

بسازید.. اما یه کم کوچکتر که در مواقع ضروری زورمون بهش برسه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۰۰:۲۵

دورغ گوها

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۰۰:۵۲

لازم نکرده دایناسور بیارید

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۰۱:۴۱

چی میگی برا خودت عه این کرونا بس نبود حالا میخوان دایناسور و ماموت و ببر تاسمانی بیارن عه این چه وزشه عه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۰۲:۰۴

شما میتومید

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۰۳:۰۴

نترسید موفق نشدن

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۰۹:۲۶

آفرین👏👏

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۰۹:۳۰

داداش تو به فکر آدمای مرده نیستی به فکر دایناسورا هستی🤣🤣🤣

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۱۰:۳۳

بنظر من عالیه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۱۱:۱۹

پناه بر خدا بیخیال شین باوو ما همین جوری خودمون تو عذابیم دایناسور هم...... 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️😃😃😃

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۱۱:۳۵

هممم... نمیدونم که این حقیقت که دایناسور ها برگردن خیلی باحاله یا خیلی ترسناک... فکر کنم خیلی باحال

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۱۱:۵۲

خیلی هم خوب خداکنه برگردن

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۱۲:۱۵

عه چه جالب دایناسورها رو دوباره درست کنید من میخواهم باهاشون عکس بگیرم😂😂

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۱۲:۴۵

فردا میگن خورشید پا در آورده میخواد بره دیگه روز ندارین بخدا

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۱۲:۵۴

موفق باشید اما دایناسور ها موجودات خطر ناکی هستند ممکن نیست که دایناسور ها برگردن

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۱۳:۲۴

ممکنه چون یه دانشمند با سواد اشتباه نمیکنه کی فکرشو میکرد کرونا بیاد دایناسورها هم ممکنه دوباره برگردن

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۱۴:۵۱

مرحله ی بعدی اژدهاست . دایناسوروکم داشتیم که اضافه شد

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۱۵:۴۲

وا چه خنده دار کی این حرف و گفتش 😏😂😂

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۱۶:۲۱

این جور که معلومه یکم دیگه دایناسور می سازن ولی کاشکی مثل ماجرای پارک ژوراسیک نشه اون جوری خیلی بد میشه که البت تا اون موقع کلی سلاح عجیب تر از دایناسور ساختن

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۱۶:۲۳

واقعا عالیه حتما دایناسور هارو زنده کنید شاید تونستیم با دایناسورها ارتباط برقرار کنیم شاید دایناسور ها با ما بد نباشند

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۱۶:۲۶

تا اون موقعی که یه دایناسور بسازن، یه عالمه سلاح وحشتناک تر از دایناسور ساختن با یه تیر ۲۰ تا دایناسور رم شده کشته میشه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۱۶:۴۰

سلام این چیزها حقیقت دارد و احتمال زیاد انجام می شود ولی اگر بشود آن دایناسور ها را در جنگ می گذارند دیگر دیوانه نیستم تو شهر بگذارند و سوم که من خیلی خوشحال از بابت این خبر عالی👏👏

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۱۷:۳۵

ناموسن چه باحال🤣🤣

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۱۷:۵۰

خیلی عجیبه! آخه برای چی چیزی ک مربوط به میلیون‌ها‌سال پبش بوده را دانشمندان میخوان‌دوباره احیا کنن؟!!! ب نظر من ک کار عقلانی و قشنگی نیست و اگ این موجودات برگردن ، ب همه جای دنیا خسارت وارد میکنن. الان عصر عصره تکنولوژیه نه عصر دایناسور. خدا خودش میدونسته ک این موجودات باید تو زمان خاصی نابود میشدن و شدن و دیگ نیازی نیست ک برگردن!

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۱۹:۲۲

همینو کم داشتیم 🙁

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۱۹:۴۰

اگه واقعی باشه قیمت گوشت ارزان میشه و همه مردم میتونن گوشت ارزان بخورند.🍖🍖🍖😜😃🤣🤣😂😂😂

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۱۹:۴۱

چقدر چرت 🤣🤣🤣😜

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۲۰:۳۸

اصلا نمیشه یک موجودی رو که منقرض شده رو دوباره احیا کرد فقط از نظر زمین شناسی نیست که در زمان حیات این موجودات مقدار اکسیژن و گیاهانی ک وجود داشتن با الان فرق می کرده و در ضمن دی ان ای زنده هم وجود نداره پس فکر زنده کردن موجوداتی ک شصت و چند میلیون سال از منقرض شدنشون گذشته کاملا مسخرست

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۶ ۲۳:۴۹

فیلماشون چ ترسناکه حالا خودشونم بیان

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۷ ۰۰:۱۶

سلام دایناسور قبل ان ها بودند ولی الان هیچی دایناسور نیست راست میگم همه ی این ها چرت

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۸ ۰۴:۳۷

به نظر من با این کرونا اگر دایناسور هم بیاد هممون میمیریم

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۸ ۱۱:۵۵

اصلاً امکان ندارد که 🧐 بیاد چون دایناسورها فسیل ها شوند هم سنگ شده بخاطر همین نمیشه اون ها رو دوباره دید اما اصلاً به چه دردی میخوره 🤨🤬

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۰ ۰۰:۰۱

من میگم اره

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۱ ۰۸:۳۰

اگه‌بیا‌ن‌کنارشون‌زندگی‌میکنیم‌نصف‌زمین‌از‌اون‌ها‌نصف‌زمین‌از‌ما🤣🤣🤣