• پنجشنبه / ۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۰۷:۵۸
  • دسته‌بندی: اقتصاد کلان
  • کد خبر: 1400020906109
  • خبرنگار : 71600

دلار پایین آمد

دلار پایین آمد

دلار در فتح کانال ۹۱ واحدی ناکام ماند و عقب رفت.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، با کاهش مجدد شدت شیوع کرونا در آلمان، اکنون بزرگ ترین اقتصاد منطقه یورو و اتحادیه اروپا نسبت به چشم انداز اقتصادی خود امیدوارتر شده است. پتر آلتمایر- وزیر اقتصاد آلمان- در یک کنفرانس خبری با بیان اینکه انتظار دارد باتوجه به کاهش محدودیت ها و پیش رفتن برنامه واکسیناسیون، خانوارها به تدریج از نیمه دوم امسال بخش بیشتری از پس انداز خود را وارد چرخه اقتصادی کنند، از برآورد دولت برای رشد ۳.۵ درصد امسال اقتصاد کشورش خبر داد که این رقم نسبت به برآورد قبلی صورت گرفته، ۰.۵ درصد بیشتر شده است.  

هر چند انتظار نمی رود در کوتاه مدت بانک مرکزی آمریکا تمایلی به تغییر نرخ بهره داشته باشد، وضعیت بازار کار و رشد اقتصادی آمریکا نسبت به سال گذشته آشکارا بهبود یافته است. از سوی دیگر اما کند بودن توزیع واکسن در سطح کشورهای اروپایی تا جایی پیش رفته که اتحادیه اروپا از شرکت استرا زنکا به دلیل عمل نکردن به تعهداتش شکایت کرده است. با توجه به شیوع موج سوم کرونا در اروپا، شاخص خوش بینی به اقتصاد آلمان به عنوان بزرگ ترین اقتصاد اروپایی، در ماه آوریل رشد کمتر از حد انتظار داشت.  

تشدید تنش ها با چین با توجه به وابستگی بالای تولیدکنندگان آمریکایی به واردات کالاهای چینی می تواند برای اقتصاد آمریکا به مشکلی جدی تبدیل شود به ویژه حالا که افزایش شدید مخارج دولت برای مقابله با کرونا تراز مالی را به هم زده است. وانگ یی- وزیر خارجه چین در سخنانی خواستار احترام به حاکمیت چین شده و گفته است: دموکراسی، یک کالا مثل کوکا کولا نیست که توسط آمریکا تولید شود و مزه آن در همه جای جهان یکی باشد. دولت موفق شده است تا شمار قابل توجهی از جمعیت چین را از فقر برهاند.  

شاخص مدیران خرید در اروپا تا پایان ماه آوریل با ۰.۸ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۶۳.۳ واحد رسید که این رقم در طول ۹ ماه اخیر بی سابقه بوده است. به دنبال احیای تدریجی سطح تقاضا، رشد تولیدات کارخانه های اروپایی برای نهمین ماه متوالی در سطح مثبت باقی مانده که این رقم برای اقتصادهای بزرگ اروپایی یعنی آلمان و فرانسه قابل توجه بوده است. همچنین با رونق گرفتن فعالیت های تولیدی در قاره سبز، سطح اشتغال زایی بخش صنعت در اروپا به بالاترین سطح خود از فوریه سال ۲۰۱۸ تاکنون رسیده است.  

در خبری خوب برای اقتصاد آمریکا به ویژه در زمانی که نرخ تورم وضعیت نگران کننده ای دارد، شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری این کشور تا نیمه نخست ماه آوریل با ۷۷ هزار نفر کاهش نسبت به ماه قبل به ۵۴۷ هزار نفر رسید که این رقم، پایین ترین رقم ثبت شده طی ۱۱ ماه اخیر تاکنون محسوب می شود. طبق اعلام وزارت کار آمریکا، بیشترین میزان کاهش در تقاضای دریافت مزایای بیکاری مربوط به ایالت های نیویورک، فلوریدا، جورجیا و تگزاس بوده است.  

بانک مرکزی اروپا در نشست ماه آوریل خود همان طور که انتظار می رفت اعلام کرد نرخ بهره را بدون تغییر در محدوده فعلی حفظ خواهد کرد. نرخ بهره منفی ۰.۲۵ درصدی فعلی در سطح منطقه یورو، پایین ترین نرخ بهره ثبت شده از زمان تشکیل این منطقه پولی به شمار می رود و بانک مرکزی علاوه بر حفظ این نرخ، از قصد خود برای ادامه برنامه عظیم خرید اوراق قرضه خبر داده که تا مارس ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت و اعتبار تخصیص یافته به آن هم چیزی در حدود ۱.۸ تریلیون یورو است.  

کرونا کماکان روی بخش بزرگی از توان اقتصادی اروپا سایه افکنده است. در آلمان مردم در برلین مقابل پارلمان تجمع کردند تا نسبت به تداوم محدودیت های کرونایی و سیاست های سختگیرانه دولت اعتراض کنند. نتایج نظرسنجی های جدید حاکی از آن است که محبوبیت حزب حاکم به یکی از پایین ترین سطوح ۱۰ سال اخیر رسیده است. در انگلیس نیز بوریس جانسون- نخست وزیر این کشور- هشدار داده است که روند کاهشی شیوع کرونا در این کشور ممکن است به سادگی معکوس و کشور با موج سوم کرونا مواجه شود.  

سناتور ارشد جمهوری خواه از حمایت سنا از اقدامات لازم برای بازگشت سریع تر به حالت عادی خبر داده و افزوده است بدون به جریان افتادن مجدد جریان سرمایه ای و اصلاحات ساختاری به ویژه در حوزه مالیاتی، احیای رقابت پذیری کار دشواری خواهد بود. تیم اسکات همچنین ضمن اعتراف به پیامدهای سنگین ویروس کرونا بر عملکرد بزرگ ترین اقتصاد جهان در نیمه دوم سال قبل گفت: ما امسال نه تنها شاهد رشدهای دو رقمی خواهیم بود بلکه شاید نظیر آن طی یک قرن اخیر دیده نشده است.  

جذابیت دارایی های دلاری به ویژه در حالی که بانک مرکزی آمریکا بر سر دوراهی افزایش نرخ بهره یا حفظ آن در سطح کنونی قرار گرفته، در نظر معامله گران کمرنگ تر شده است. چشم انداز صعودی بودن تورم در کنار احتمال رونمایی از بسته های حمایتی تریلیون دلاری دیگر توسط دولت بایدن از جمله دلایلی است که معامله گران را به این نتیجه رسانده که انتظار دلاری به نیرومندی دلار سال ۲۰۱۹ در کوتاه مدت را نداشته باشند.  تزریق نقدینگی به بازار حجم دلار در بازارهای مالی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.   

تورم در اروپا نیز صعودی بوده است تا جایی که متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در دوازده ماه منتهی به مارس با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۱.۳ درصد رسید تا نرخ تورم مجددا در مسیر رسیدن به سطح دو درصدی هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه قرار گیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ به طور متوسط ۱.۷ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۳ درصد بیشتر شده است.  قرار است بانک مرکزی اروپا در هر ماه ۲۰ میلیارد یورو اوراق قرضه دولتی را خریداری کند.

تاکنون بیش از ۱۴۹ میلیون و ۷۵۵ هزار و ۲۰۴ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و ۱۵۴ هزار و ۵۸۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۵۸۷ هزار و ۴۹۸ نفر، برزیل با ۳۹۵ هزار و ۳۲۴ نفر، مکزیک با ۲۱۵ هزار و ۵۴۷ نفر، هند با ۲۰۲ هزار و ۵۰۳ نفر و انگلیس با ۱۲۷ هزار و ۴۸۰ نفر بوده است.

سیمون هاروی - استراتژیست ارشد ارزی در موسسه مونکس یوروپ - گفت: بازارها هنوز به قطعیت در خصوص مسیر آینده نرسیده اند، چرا که اطلاعات دریافتی معمولا کم و متناقض است. تا وقتی که تصویر روشنی از اقتصاد و تصمیمات آتی فدرال رزرو نداشته باشیم حدس این که چه مسیری پیش روی دلار خواهد بود کار اسانی نیست. اگر بانک مرکزی آمریکا در عمل نشان دهد که تمایل دارد فضای مطلوب مالی برای فعالیت های اقتصادی را حفظ کند شاهد صعود دلار به قله های بالاتر خواهیم بود.  

شاخص دلار

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۱ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۰.۸۳ واحد بسته شد.

نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۹۵ دلار اعلام شد. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)

ارزهای اروپایی

در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۰۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۹۱ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۴ درصد بالا رفت و با ماندن در کانال ۱.۲۰ به ۱.۲۰۹ دلار رسید.

ارزهای آسیایی

در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱۹ درصد افزایش به ۱۰۸.۸۴۵ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۲۸۷ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۷۸ یوان چین اعلام شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۹ ۰۸:۲۳

چه فایده جنس نمیاد پایین . اگر الان میرفت بالا دلال ...صد برابر میکشید بالا

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۰۹ ۱۵:۳۹

خبر خوبی است چرا که دست به روی اجناسی برای خرید میگذاری میگن دلار گرانشده ، آخه شما که قبلاً خرید یا تولید گردید ربطی ندارد باید شوک ارزانی روی اجناسی دیده شود

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۰ ۱۵:۰۹

واقعا

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۰ ۰۳:۲۵

اگر دلارو بکنن ۱۰۰۰۰ تومن بابرداشتن ۴ صفر میشه یک تومن ولی متاسفانه نرخ ارز تسعیریو برای امسال کردن ۱۶هزارتومن یعنی از ۴۲۰۰برای کالای اساسی و ۷۵۰۰برای باقیه کالاها رسوندن به ۱۶هزار پس از ارزونیی که مردم منتظرشن هیچ خبری نخواهد شد مگر اینکه شخص رئیس جمهور ناگهانی دستور بدن که بانک مرکزی دلارو بکنه ۸ هزارتومن اونوقت میشه امیدی داشت چون باید بیاد زیر ۱۰هزار تا تاثیرگذارباشه

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۰ ۰۹:۲۷

وقتی یه پوشک کوچیک پنجاه وپنج هزار تومنه،میخوام دلار صدسال سیاه پایین نیاد.خیلی جالبه،وقتی دلار صد تومن بالا میره،همه اجناس ۱۰ درصد میره بالا،ولی وقتی ۱۰۰۰ تومن پایین میاد،انگار نه انگار...

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۰ ۱۱:۲۲

با یستی اسکناس ایران ارزشمند بشه، و بها پیدا کنه، اونم بستگی به روابط و تجارت و دیپلماسی و بهبود شرایط داخلی داره، وگرنه منتظر یه قرون و دوهزار دلار نباشید ؟؟

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۰ ۱۱:۴۸

خدا پدر تو بیامرزه یه حرف خوب زدی

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۰ ۱۴:۱۳

باعث وبانی همه این گرونی ها (کسانی) هستن که با نداشتن علم سیاست اقتصادی جامعه مارو به راند خواری تبدیل کردن کسی که پولدار تره بیشتر میبره و میخوره و جمع میکنه.کسی هم که نداره فقط داره واسه زنده موندن میجنگه این اقتصاد نیست وربطی به دلار نداره چون ما ملت خودکفا هستیم.پس بایدروزقیامت جوابگوی ماها باشن

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۰ ۱۴:۲۷

اقا مظنه دلار فروشیای داخل کشورو بگین ما چیکار با خارجیا داریم اخه ازون روزی که رفت بالا همه چی گرون شد مام بدبخت تر

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۰ ۱۶:۳۵

اگر بانک مرکزی میخواست خیلی پایین می امد ولی بانک نمیزاره که دلار پایین بیاد

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۰ ۱۷:۱۳

نوشابه خانواده ۱۱۵۰۰ تومن این امد پایین درسته ،😆😆😆😆😆

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۰ ۲۱:۱۸

سلام کسانی که این گزارش خوندن من یک مطلب دیدم مغزم هنگ کرده نرخ سود بانکی دراروپا منفی ۰.۲۵درصدحالاقضاوت کنید بابانکهای ما

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۱ ۰۰:۲۲

اگح وسایل ها هم پایین بیان خوبح ماکح دیگح حس زندگی ندریم بااین گرونی

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۱ ۰۰:۲۹

دروغه چون هیچی ارزون نشده