• سه‌شنبه / ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۵:۴۸
  • دسته‌بندی: قم
  • کد خبر: 1400032518661
  • خبرنگار : 50336

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی:

اصل و اساس مردم سالاری دینی با حضور مردم در صحنه مستقر می شود

اصل و اساس مردم سالاری دینی با حضور مردم در صحنه مستقر می شود

ایسنا/قم رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با ضروری خواندن حضور پرشور و حداکثری مردم پای صندوق‌های رای در انتخابات پیش رو گفت: اصل و اساس مردم سالاری دینی با حضور مردم در صحنه و اعمال حاکمیت مردمی برقرار و مستقر می‌شود.

حجت الاسلام و ‌المسلمین احمد واعظی در جلسه شورای مدیران دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ضمن تبریک ایام دهه کرامت، مباحثی از تاریخ اندیشه سیاسی تشیع را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: اندیشه سیاسی شیعه سه مقطع اصلی دارد که شامل زمان حضور امامان معصوم(ع)، زمان غیبت تا تقریبا دوران مشروطیت و زمان مواجهه علما و جامعه ما با مدرنیته و دوران بعد از مشروطیت تا حال حاضر است.

وی ادامه داد: هر کدام از سه مقطع تاریخی اندیشه سیاسی شیعه، مبانی و رهاوردهای اندیشه ای خاص خود را داشته است، اما در دوران معاصر که از ابتدای مشروطیت شروع شده و تا زمان کنونی نیز تداوم می یابد، فکر سیاسی شیعی و علمای ما، رهاوردها و دستاوردهای خاصی را رقم زده است.

وی با اشاره به‌اینکه امروز شاهد ابداع‌ها و نوآوری هایی در فقه سیاسی و اندیشه سیاسی شیعه هستیم بیان‌ داشت: این نوآوری‌ها با مرحوم آخوند خراسانی و میرزای نائینی شروع شده و با حضرت امام (ره) اوج و بلوغ پیدا می کند، در حقیقت ایده جمهوری اسلامی و مردم سالاری دینی، اوج تئوریک و نظری دستاورد معاصر فقه سیاسی شیعه محسوب می شود.

وی اضافه کرد: اگر امروز بخواهیم در دنیای فکر و اندیشه سیاسی یک نظریه متعارف، قابل رقابت و عرضه در بازار اندیشه داشته باشیم همین تز مردم سالاری دینی است که در قانون اساسی متبلور شده و میان مرجعیت دین و به‌رسمیت شناختن حاکمیت مردم در شوون خود نوعی تفاهم و همراهی ایجاد کرده است.

 واعظی همچنین مردم سالاری دینی را ایده‌ای بدیع و تجربه ای نو در تاریخ اندیشه‌ها دانست و تصریح کرد: این ایده از این جهت بدیع است که بین دو گونه مرجعیت، یعنی مرجعیت دین در شوون اجتماعی و به‌رسمیت شناختن حاکمیت مردم به‌شوون شان جمع صورت داده است.

وی شکل گیری مردم سالاری دینی را یکی از دستاوردهای بزرگ نظری و عملی حضرت امام معرفی کرد و گفت: امام راحل در میان فقهای شیعه تنها فقیهی بود که توانست یک ایده را در مقام ایده پردازی و در مقام عمل به‌شایستگی پیاده سازی و اجرا کند و نظامی را بر اساس یک الگوی دینی ریشه دار و قویم پایه ریزی کنند.

وی اضافه کرد: تعبیر دقیق مردم سالاری دینی نخستین بار اینطور که بنده در ذهن دارم، از سوی رهبر معظم انقلاب در یکی از خطبه‌های نماز جمعه تهران در سال ۶۴ مورد استفاده قرار گرفته است.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی در ادامه سخنان خود، بیانات تاریخی رهبر انقلاب در سالروز ارتحال امام  را مورد اشاره قرار داد و یادآور شد: تأکید اصلی ایشان در این فرمایش‌ها، موضوع مردم سالاری دینی بود.

وی با بیان اینکه مردم سالاری دینی دستاورد نظری و عملی جامعه شیعه، فقها و مصلحان اجتماعی ما است، بر لزوم حفظ و صیانت از این دستاورد عظیم تاکید کرد و گفت: برای صیانت از این دستاورد سه رکن حاکمیت، مردم و فعالان سیاسی و احزاب سهیم و نقش آفرین هستند.

 واعظی به‌تبیین وظایف حاکمیت در راستای حفظ و صیانت از مردم سالاری دینی پرداخت و ضمن اشاره به‌تاکید رهبر انقلاب در راستای ضرورت حفظ این دستاورد بزرگ بیان کرد:  جمهوریت در جمهوری اسلامی هدیه حضرت امام(ره) به‌ملت است و امام با آن کاریزما و نفوذ مردمی که داشت هر مدل حکومتی را که پیشنهاد می کرد، مردم نیز تابع آن می شدند، اما ایشان به‌مردم اعتماد کردند و مدلی از حکومت را تاسیس نکردند که مردم در آن نقشی نداشته باشند.

وی با بیان اینکه  رهبری در مقاطع مختلف تاریخ انقلاب و انتخابات از مدافعان جدی مشارکت حداکثری بوده و هستند افزود:  وظیفه حاکمیت در قبال حفظ مردم سالاری دینی، میدان دادن به‌مشارکت حداکثری و حضور مردم در صحنه است بنابراین به‌تبعیت از رهبری بر تمامی نهادهای سیاسی و نهادهای دخیل در فرایند برگزاری انتخابات فرض است که اسباب مشارکت حداکثری را فراهم آورند و سهم و نقش خود در صیانت از مردم‌سالاری دینی را به‌بهترین شکل ادا کنند.

 رییس دفتر تبلیغات اسلامی به‌تشریح وظایف مردم در قبال حفظ و صیانت از مردم سالاری دینی پرداخت و رکن دوم در حفظ این دستاورد بزرگ را مردم خواند و افزود: قهرمان اصلی صحنه های درخشش و پیروزی نظام اسلامی مردم بوده اند.

وی خاطرنشان کرد: پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و بقای آن مرهون قهرمانی، در صحنه بودن و جان فشانی مردم است، آن زمانی که همه دنیا برای شکست این ملت و انقلاب اسلامی، در جنگ تحمیلی بسیج شده بودند، اگر مردم به‌صحنه نمی آمدند و جوانان و نوجوانان خود را به‌جبهه‌های حق علیه باطل اعزام نمی کردند، در جنگ به‌پیروزی نمی رسیدیم.

وی توطئه های جهان استکبار برای براندازی نظام جمهوری اسلامی و فروپاشی اقتصادی در کشور از طریق فشار حداکثری و هدف گذاری برای ناراضی کردن مردم و به‌خیابان کشاندن آنها را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: اگر مردم در برابر فشارهای حداکثری و تحریم‌های ظالمانه دنیای استکبار مقاومت نمی کردند و نجابت به‌خرج نمی دادند، تاب‌آوری نظام اسلامی در برابر فشار حداکثری اتفاق نمی‌افتاد.

واعظی با تاکید بر لزوم حضور پرشور و حداکثری مردم پای صندوق های رای در انتخابات پیش رو گفت: امروز مردم باید از مردم سالاری دینی حمایت و صیانت کنند و بدانند با آمدن پای صندوق های رای می توانند این وظیفه الهی خود را به درستی انجام دهند، زیرا اصل و اساس مردم سالاری دینی با حضور مردم در صحنه و اعمال حاکمیت از سوی مردم برقرار و مستقر می شود.

 وی رکن سوم در صیانت از مردم سالاری دینی را عملکرد صحیح فعالان سیاسی و احزاب دانست و تصریح کرد: احزاب و فعالان سیاسی باید به‌مردم سالاری دینی درست عمل کنند و به‌قواعد و مبانی آن وفادار باشند، البته این را هم باید دانست که وفاداری به‌مردم سالاری دینی به‌این نیست که گفته شود اگر من پیروز شدم انتخابات و رای چیز خوبی است و اگر من شکست خوردم یا نشانه ها دال بر شکست بود با انتخابات و صندوق‌ها قهر کنم، زیرا دموکراسی در ذات خودش با شکست و پیروزی در هم آمیخته است.

واعظی تصریح کرد: قهر کردن و رها کردن اقتضائات مردم سالاری دینی به‌بهانه شکست در انتخابات یا بیم شکست در این عرصه بدون شک به‌منزله تضعیف این دستاورد بزرگ است، بنابراین اگر کسی رنجیده خاطر شده یا توقع‌هایی دارد، دلیل نمی شود که اصل مردم سالاری دینی را مخدوش سازد.

وی در ادامه با بیان اینکه امروز شکست ترامپ و پیروزی‌های محور مقاومت، فرصت‌های طلایی را برای بالندگی نظام اسلامی فراهم کرده است، گفت: امروز بسیاری از کشورهایی که به‌پشتوانه ترامپ با ما خصومت می ورزیدند، نرمش هایی از خود برای مذاکره با جمهوری اسلامی ایران نشان می دهند.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی با اشاره به‌اینکه تاب آوری و مقاومت ملت ایران در برابر فشار حداکثری یک سکوی پرش به‌سوی رشد و تعالی جامعه است، خطاب به‌ملت ایران گفت: امیدواریم مردم با حضور حداکثری خود در پای صندوق های رای، با ناامید کردن دشمنان، این پیام را به‌همه جهان بدهند که امروز شرایط برای ترقی، همدلی و پیشرفت این کشور مهیا است.

وی در پایان با اشاره به‌اینکه نگاه‌های جناحی، تنگ نظرانه، حزبی و نادیده گرفتن قابلیت‌ها و ظرفیت های رشد و ترقی ملت مانع پیشرفت است تصریح کرد: امیدواریم یک انتخابات آرام و متین با حضور حداکثری داشته باشیم که پشتوانه پیشرفت نظام و حفظ و صیانت از مردم سالاری دینی تامین شود. و با انتخاباتی پرشور دولتی روی کار بیاید که بتواند بین تمام نیروهای خدوم و متعهد درون جامعه اجماع ایجاد کند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.