• یکشنبه / ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ / ۰۸:۲۱
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: 1400051006308
  • خبرنگار : 50210

/کیمیای جمعیت/

درمان ناباروری، گرفتار هزارتوی هزینه‌ها/شعارهای زیبا غول کاهش جمعیت را نمی‌کشد

درمان ناباروری، گرفتار هزارتوی هزینه‌ها/شعارهای زیبا غول کاهش جمعیت را نمی‌کشد

ایسنا/مرکزی فرزند یک موهبت است، یک چراغ در خانه، یک بهانه برای ماندگاری سقفی که با امید ساخته شده و با آرزو پرورانده شده، تزئین شده و رشد کرده، حتی اگر از دست خانواده برمی آمده، گاهی اتاق هایی از آرزوهایی که قرار نبوده خیلی هم دور و دراز باشند، زیر این سقف افزوده شده تا کودکی را در خود بپرورد، اما تحقق این آروزی معمول، برای بعضی خانواده ها آنقدرها هم معمولی نیست، گاه پایه های امید به داشتن فرزند به لرزه می افتد و آنوقت است که خانواده دست به هزار و یک دستاویز و درمان می برد تا شاید این امید ماندگار شود، اما ...

اما از آنجاکه ناتوانی برخی والدین در بچه دار شدن به هر دلیل فیزیکی و جسمانی که باشد، یک بیماری معمول در جوامع محسوب نمی شود(به این معنا که تنها درصدی از جامعه به این مشکل مبتلا می شوند)، پس درمان این مشکل را نیز نمی توان در هر مرکز درمانی جستجو کرد، درمان این ناتوانی، مرکز درمانی ویژه خود را می خواهد و درمان ها و داروهای ویژه تر و اتفاقا هزینه های درمان این ناتوانی را نیز با هزینه های درمان بیماری هایی که به طور معمول در طول زندگی به آنها دچار می شویم، نمی توان مقایسه کرد.

این هزینه ها گاه درد بزرگتری را به درد ناتوانی از فرزندآوری به زوج هایی تحمیل می کند که تا قبل از روبرو شدن با این حقیقت که باید از راه دارو و درمان به موهبت پدر و مادر شدن دست پیدا کنند، رویاهای بسیاری را برای برخورداری از یک خانواده خوشحال در سر پرورانده بودند و فشار این درد وقتی آزاردهنده تر می شود که خانواده از لحاظ تمکن مالی در شرایط متوسط و زیر متوسط قرار داشته باشد.

این مسئله ناراحت کننده را مدیر مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی استان مرکزی که روزانه با تعدادی از اینگونه خانواده ها سروکار دارد، تایید می کند.   

محمد طالبی با اشاره به هزینه هایی که درمان ناباروری به بیماران و همچنین مراکز درمانی تحمیل می کند و با تاکید بر اینکه یکی از مهمترین دغدغه های مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی نیز، مباحث مالی است، به ایسنا گفت: علیرغم تمایل بسیار زیاد بیماران به استفاده از خدمات درمانی برای رفع مشکل ناباروری، آنچه آنان را در این مسیر، بسیار آزار داده و گاه روند مراجعه آنان برای دریافت درمان را کُند یا حتی متوقف کرده و فرایند درمان را برای آنان و البته ارائه دهندگان خدمات درمانی فرسایشی می کند، توان پایین مالی خانواده در مقابل هزینه های بالای درمان است.

وی این معضل را بسیار جدی دانست و افزود: متاسفانه روزانه 30 تا 40 درصد از انرژی و توان این مرکز صرف رسیدگی به امور اینگونه خانواده ها می شود که چه از نظر مادی و چه روحی، امری بسیار آزاردهنده است.

وی با بیان اینکه گاهی ناتوانی مراجعه کنندگان در قبال این فشارهای مالی و تاثر آنان از این تنگدستی به شکلی است که پرسنل و کادر درمان این مرکز را به شدت متاثر می کند گفت: برخی مراجعه‌کنندگان زحمات و سختی های بسیاری را برای تامین هزینه های درمان متحمل می شوند، بارها شاهد بوده ایم که افراد برای تامین هزینه های درمان نسبت به فروش طلای خود اقدام کرده اند که قطعا مشاهده چنین صحنه هایی سخت و آزاردهنده است.

طالبی یکی از دلایل بالا بودن هزینه های درمان ناباروری را عدم پوشش بیمه ای این درمان ها دانست و بیان کرد: برخی بیمه های تکمیلی این هزینه ها را پوشش می دهند، اما به هر حال بسیاری از افراد فاقد بیمه تکمیلی هستند. قشر کارگر بیشترین مراجعه کنندگان به این مرکز را تشکیل می دهند که عموما بیمه تکمیلی ندارند و با توجه به درآمدهای پایین کارگران، تامین چنین هزینه های سنگینی برای آنها بسیار طاقت فرساست.

وی با بیان اینکه مسلما بیمه ها می توانند با تعریف یک سازوکار مناسب، این هزینه ها را تحت پوشش قرار دهند، خرید دارو را نیز یکی از الزامات فرآیند درمان و دربرگیرنده بخش مهمی از هزینه های درمان عنوان کرد و گفت: در شرایط موجود، اگر فرد بتواند داروی مورد نظر را پیدا کند، باید برای تامین آن، هزینه های بسیاری پرداخت کند، به عنوان مثال تهیه برخی آمپول ها تا دو میلیون تومان هزینه دارد و برای یک دوره درمان شاید نیاز به سه آمپول باشد که بر این اساس بیمار باید 6 میلیون تومان تنها برای تهیه آمپول هزینه کند که مسلما تامین این ارقام برای اکثر خانواده ها کار آسانی نیست.

رییس مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی استان مرکزی، هزینه های درمان ناباروری را شامل هزینه های ویزیت، سونوگرافی، آزمایشگاه، دارو و در نهایت عمل جراحی برشمرد و افزود: این مرکز در واقع یک مجموعه غیردولتی است که خدمات خود را براساس تعرفه عمومی غیردولتی که تعرفه ای مابین دولتی و غیردولتی است، ارائه می کند.

وی توضیح داد: ویزیت و سونوگرافی در این مرکز براساس تعرفه عمومی غیردولتی انجام می شود. در واقع افراد برای ویزیت در یک مطب باید 108 هزار تومان پرداخت کنند، اما در این مرکز با رعایت همه الزامات و کیفیت، تنها 25 هزار تومان جهت ویزیت دریافت می شود، هزینه های آزمایشات نیز یک سوم هزینه های دریافتی توسط آزمایشگاه های خصوصی است، در حالی که تجهیزات، نیروی انسانی و امکانات موجود، کاملا تخصصی، به روز و حرفه ای است، اما دریافت تعرفه عمومی غیردولتی در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در بخش اعمال جراحی نیز خدمات بسیار مطلوبی توسط این مرکز به بیماران ارائه می شود، افزود: با توجه به مشکلات مالی که مراجعان به مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی با آن مواجه بودند، رایزنی هایی توسط این نهاد با یکی از بانک ها به انجام رسید و شرایطی فراهم شد که بیماران بتوانند برای تامین هزینه های اعمال جراحی مورد نیاز در روند درمان، 8 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه دریافت کنند که در واقع برای پرداخت این وام از نقدینگی جهاد دانشگاهی استفاده می شود و در این فرایند، مرکز درمان ناباروری هزینه های خدمات درمانی خود را به صورت اقساط از بیمار دریافت می کند. این اقدامات صرفا برای حمایت مالی از مراجعه کنندگان و جلوگیری از ابتر ماندن کار درمان صورت می گیرد.

طالبی اظهار کرد: متاسفانه برخی مراجعه کنندگان علیرغم وجود این خدمات و تسهیلات نیز نمی توانند هزینه های درمان را تامین کنند، این مسئله نشان می دهد که برخی افراد نیازمند به استفاده از خدمات درمان ناباروری، متاسفانه تمکن مالی پرداخت اقساط وام قرض الحسنه را هم ندارند که البته در این مرکز برای حمایت از آنها از کمک های خیرین استفاده شده است.

وی با بیان اینکه کل فرآیند درمان به صورت میانگین بالغ بر 15 میلیون تومان هزینه دارد که تقریبا حدود 50 درصد آن در قالب اقساط دریافت می شود، افزود: 50 درصد باقی هم در واقع در اختیار مرکز نیست و بخش عمده آن مربوط به هزینه های دارو است که مرکز امکان دخل و تصرف در آن ندارد.

وی با اشاره به اعلام آمادگی چندباره مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی برای راه اندازی یک داروخانه به منظور تسهیل و تسریع در تامین داروی بیماران، گفت متاسفانه تا امروز این امکان را پیدا نکرده ایم ولی امیدواریم که دانشگاه علوم پزشکی اراک که تاکنون همکاری های بسیاری با مرکز داشته است، مجوز راه اندازی داروخانه را به این مرکز اعطا کند تا بتوانیم داروهای تخصصی مورد نیاز بیماران را در اختیار آنها قرار داده و از بار درمان که بویژه در شرایط موجود اقتصادی، بر دوش آنها سنگینی می کند، بکاهیم.

طالبی با تاکید بر اینکه در حوزه دارو، مشکل تنها به هزینه محدود نمی شود، بلکه دسترسی به آن نیز مشکل دیگری است که باید مورد توجه قرار بگیرد، اظهار کرد: اگر این مرکز به یک داروخانه تخصصی مجهز باشد می تواند فرایند خدمت رسانی را به میزان بیشتری تسهیل کند.

رئیس مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی استان مرکزی بیان کرد: به عنوان مثال این مرکز یک سوزن پانکچر را به قیمت 180 هزار تومان در اختیار بیمار قرار می دهد، در حالی که همین سوزن در داروخانه های سطح شهر به قیمت 400 هزار تومان عرضه می شود. این مرکز به جهت جلوگیری از تحمیل چنین زیان مالی به بیماران، خود اقدام به تهیه این سوزن ها کرده و آنرا با قیمتی بسیار پایین در اختیار بیماران قرار می دهد. مسلما اگر داروخانه در این مجموعه فعال شود این روند کاهش قیمت را می توان به تمامی داروهای درمان ناباروری تسری داد.

طالبی با تاکید بر اینکه مرکز در موضوع راه اندازی داروخانه به هیچ عنوان به دنبال انتفاع مالی نیست، گفت: یکی از مهمترین دلایل این کار، کمک به بیماران بویژه به بیمارانی است که از دیگر شهرستان ها به این مرکز مراجعه می کنند و اراک را به خوبی نمی شناسند و برای تهیه یک قلم دارو باید تمام شهر را زیرپا بگذارند تا بتوانند داروی مورد نظر را، آنهم با هزینه های بسیار زیاد پیدا کنند.

 وی بیان کرد: یکی از مهمترین مسائل مبتلابه مرکز این است که اقلام اساسی، محیط های کشت، محلول ها و ... را با تعرفه و قیمت بخش خصوصی خریداری می کند، اما خدمات را بر اساس تعرفه عمومی ارائه می دهد، این مدل خدمات دهی در واقع از نظر اقتصادی توجیهی ندارد، اما برای کمک به بیماران اجرایی شده است.

طالبی با اشاره به چند برابر شدن هزینه های مواد اولیه آزمایشگاهی درمان ناباروری این مرکز افزود: برای تهیه محلول های آزمایشگاه جنین شناسی که قبلا با صرف هزینه سه میلیون تومانی تامین می شد، امروز باید 12 میلیون تومان بپردازیم، اما تعرفه ها به هیچ عنوان تغییری نکرده و علیرغم اینکه با همه این تفاسیر تلاش می کنیم خدمات را براساس تعرفه عمومی غیردولتی پرداخت کنیم، اما هیچ حمایت مالی از این مرکز صورت نمی گیرد.

رییس مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی استان مرکزی با اشاره به برخی حمایت های مصوب شده در سطح کلان کشوری در راستای کمک به متقاضیان درمان ناباروری گفت: اگر حمایت ها متمرکز شوند، بیمار راحت تر می تواند امر درمان را پیگیری کند. برای مثال برخی مصوبات مجلس حاکی از آن بود که 85 درصد هزینه های درمان ناباروری در حال تامین است، ولی پس از پیگیری های انجام شده اعلام شد که این مصوبه محدود به پرداخت تعرفه های دولتی است و دریافت چنین پاسخی نشان می دهد که متاسفانه مصوبات در مرحله اجرا تفسیر به رای می شوند و در نهایت این مصوبه 85 درصدی هم به مرحله اجرایی شدن نمی رسد.

وی اضافه کرد: اخیرا اعلام شد که بنیاد 15 خرداد، 10 میلیون تومان وام قرض الحسنه و یک میلیون تومان تسهیلات بلاعوض برای درمان ناباروری اعطا می کند، بیماران بسیاری با شنیدن این خبر برای استفاده از این فرصت مراجعه کردند، اما پس از پیگیری متوجه شدیم که این بنیاد در استان نمایندگی ندارد و عملا این مورد نیز هیچ نفعی برای بیماران استان ندارد، بر این اساس لازم است که قبل از اعلام عمومی چنین حمایت هایی، حداقل زیرساخت های لازم برای ارائه آنها در استان ها ایجاد شود، اما متاسفانه فرایندها دچار مشکل و گرفتار شتاب زدگی است و همین امر باعث می شود که هم مرکز و هم بیمار مستاصل شوند.

طالبی با اشاره به استفاده مراکز درمانی خصوصی از کمک های دولتی، گفت: کمک های دولتی در امر توزیع بسیار مشکل دارند و گاهی برخی مراکز خصوصی شاید 10 برابر بیشتر از مراکز درمانی چون مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی کمک دولتی دریافت می کنند که این امر نشانگر نبود سازوکار درست توزیع منابع مالی است و اگر این روند ادامه یابد، در عرصه کمک به درمان ناباروری هیچ رشدی مشاهده نخواهد شد و فقط شعار خواهیم شنید که با شعار هم کاری از پیش نمی رود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۵-۱۰ ۱۰:۰۵

15 میلیون تومن دروغ محضه . من با وجودی ک همسرم کار ثابت نداره و درآمد چندانی نداشتیم از اردیبهشت تا تیرماه بیشتر از 25 میلیون تومن هزینه ی عمل، دارو، آزمایش ها ،سونوگرافی و ویزیت دادم و آخرش هم نتیجه نگرفتم . 25 میلیون ریختم تو حلق رویانی ها و داروخانه دکتر ح... و آخرش هم ناامید و زیر بار 25 میلیون قرض موندم . داروها و مکمل هایی معرفی می کنن که اکثرا خارجی هستند و توی داروخانه ها کم هستن و باید چند برابر قیمت اصلی پرداخت کنی . ضمن اینکه مشکل من اصلا از ریشه حل نشد و فقط گفتن باید آی وی اف کنی در صورتی که امکان درمان با دارو وجود داشت