• چهارشنبه / ۲۱ مهر ۱۴۰۰ / ۰۸:۰۲
  • دسته‌بندی: صنفی، فرهنگی
  • کد خبر: 1400072114448
  • خبرنگار : 71603

آخرین وضعیت پذیرش خوابگاه‌های دانشگاه‌های صنعتی در تهران

آخرین وضعیت پذیرش خوابگاه‌های دانشگاه‌های صنعتی در تهران

با وجود به حدود یک ماه از آغاز سال تحصیلی جدید گذشته و اغلب دانشجویان واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند و مسئولان اعلام می‌کنند دانشگاه‌ها اماده پذیرش دانشجویان و ارائه آموزش حضوری هستند، وضعیت خوابگاه‌ها از لحاظ ظرفیت پذیرش تغییرات چندانی نکرده و همچنان امکان بازگشت کامل دانشجویان به خوابگاه‌ها وجود ندارد ولی این امید وجود دارد که تکمیل شدن فرایند واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و در نهایت ایمنی نسبی جمعیت، دانشجویان بتوانند در سال تحصیلی جاری از ظرفیت بیشتر خوابگاه‌ها استفاده کنند.

به گزارش ایسنا، روند واکسیناسیون دانشجویان در چهار دانشگاه صنعتی برتر کشور یعنی دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی امیر کبیر، دانشگاه علم و صنعت و دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی نیز از نیمه شهریور ماه آغاز شد و دوز دوم در برخی دانشگاه‌ها در حال تزریق است.

در این میان، شرایط اسکان خوابگاهی دانشجویان در دانشگاه‌ها تقریبا تغییری نیافته و امکان حضور دانشجویان در خوابگاه‌ها مگر در شرایط خاص و جز برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی وجود ندارد.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به بررسی شرایط فعلی استفاده از خوابگاه‌ها و تقویم آموزشی در چهار دانشگاه صنعتی بزرگ کشور پرداخته است:

دانشگاه صنعتی شریف 

کلاس‌های دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف از ۲۷ شهریور ماه  آغاز شد و یکشنبه ۱۲ دی ماه ۱۴۰۰ پایان می‌یابد. امتحانات پایان ترم نیم سال اول سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ این دانشگاه نیز از شنبه ۲۵ دی ماه ۱۴۰۰ آغاز می‌شود و تا ۷ بهمن ماه ۱۴۰۰ ادامه دارد.

دکتر عمادالدین فاطمی زاده معاون دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف در گفت‌و گو با ایسنا در رابطه با شرایط فعلی این دانشگاه در بازگشایی خوابگاه‌ها گفت: از زمان آغاز سال تحصیلی تاکنون، هیچ تغییری در شرایط خوابگاه‌ها ایجاد نشده است و هنوز وزارت علوم در مورد پروتکل‌های جدید اسکان و افزایش ظرفیت‌ها ابلاغیه جدیدی اعلام نکرده است.

بنا بر اعلام دکتر فاطمی‌زاده، دانشگاه صنعتی شریف آمادگی‌های لازم برای بازگشایی خوابگاه‌ها را دارد. اما تا زمانی‌که پروتکل‌های بهداشتی اسکان پس از تزریق واکسن از سوی وزارت بهداشت اعلام نشود، امکان تغییر در ظرفیت اسکان در خوابگاه‌ها وجود ندارد.

دکتر فاطمی‌زاده با بیان اینکه اولویت اسکان با دانشجویان تحصیلات تکمیلی (نیازمند به امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی) است، افزود: در حال حاضر تعدادی از این دانشجویان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی متناسب با وضعیت جاری در خوابگاه‌ها ساکن هستند.

دانشگاه امیرکبیر

 کلاس‌های آموزشی دانشجویان تمام مقاطع دانشگاه صنعتی امیرکبیر از ۲۷ شهریور آغاز شد و هفته پایانی کلاس‌ها هم از یازدهم تا پانزدهم دی ماه خواهد بود. امتحانات پایان ترم دانشگاه امیرکبیر نیز از ۱۸ دی آغاز می‌شود و تا ۳۰ دی ادامه دارد.

همچنین کلاس‌های دانشجویان جدیدالورود دوره کارشناسی ارشد دانشگاه امیرکبیر از روز شنبه ۸ آبان ماه آغاز می‌شود و ۲۹ دی ماه به پایان می رسد. آزمون های پایان ترم نیز در بازه زمانی ۴ بهمن ماه تا ۱۱ بهمن ماه برگزار می شود.

کلاس‌های دانشجویان جدیدالورود دکتری در دانشگاه امیرکبیر  نیز از روز شنبه ۸ آبان ماه ۱۴۰۰ آغاز می شود و ۲۵ دی ماه به پایان می رسد. آزمون های پایانی این دانشجویان از روز شنبه ۱۸ دی ماه آغاز خواهد شد و تا روز دوشنبه ۱۱ بهمن ماه ادامه دارد.

دکتر جواد شکرالله مغانی معاون دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در حال حاضر و پس از گذشت چند روز از آغاز سال تحصیلی، اسکان در خوابگاه‌های دانشگاه امیرکبیر به صورت فاز بندی شده و بر اساس گروه مشمولین صورت می گیرد.بر این اساس اسکان در هر فاز طی بازه زمانی حدود ۴۵ تا ۶۰ روز انجام می شود و گروه مشمولین نیز بر اساس اولویت‌های آموزشی و پژوهشی تعیین می‌شوند.

وی ادامه داد: در جدیدترین مرحله اسکان دانشجویان، از تاریخ ۳۱ شهریور ماه سال جاری، پذیرش دانشجویان کارشناسی ۹۶ و ۹۵ جهت فراغت و نیز کارشناسی ارشد تجربی ۹۹ جهت انجام پروژه صورت گرفته است.

معاون دانشجویی دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه ممنوعیت و عدم پذیرش دانشجویان تا پیش از این، صرفا به دلیل وضعیت قرمز شهر تهران بود، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون پذیرش برای کاراموزی، فراغت و انجام پروژه دانشجویان ادامه دارد.

دانشگاه علم و صنعت 

کلاس‌های دانشگاه علم وصنعت از ۲۷ شهریور آغاز شد و تا ۸ دی ماه ادامه دارد. با اعلام قبلی این دانشگاه، امتحانات پایان نیمسال این دانشگاه در تاریخ ۱۸ دی ماه آغاز می‌شود و تا ۲۹ دی ماه ادامه خواهد داشت.

دکتر احد قائمی معاون دانشجویی دانشگاه علم و صنعت به ایسنا گفت: طبق روال دوران شیوع کرونا فقط دانشجویانی می‌توانند از خوابگاه استفاده کنند که پروژه آنها عملی بوده و لازم است در دانشگاه حضور داشته باشند. این دانشجویان باید پروژه خود را در دانشگاه مصوب کرده باشند و از طریق گلستان درخواست اسکان داده و به تایید دانشکده و استاد رسیده باشد. دانشجویانی که در حال گذراندن دروس آموزشی هستند، اسکان خوابگاهی ندارند. چراکه آموزش ترم جاری به صورت مجازی است.

دکتر قائمی تصریح کرد: با توجه به شرایط کنونی، دانشجویان تحصیلات تکمیلی که در حال انجام پروژه خود هستند و نیاز به آزمایشگاه و حضور در دانشگاه دارند، می‌توانند با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی از خوابگاه استفاده کنند.

دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

کلاس‌های دانشجویان این دانشگاه نیز از ۲۷ شهریور به صورت مجازی آغاز شده و تا تاریخ ۱۷ دی ماه ادامه می‌یابد. امتحانات این دانشگاه نیز از ۱۸ دی ۱۴۰۰ آغاز می‌شود و ۳ بهمن پایان خواهد یافت.

دکتر شعله خداداد معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: در حال حاضر روال پذیرش در خوابگاه‌های دانشگاه خواجه نصیر نسبت به پیش از آغاز سال تحصیلی تغییری نکرده است و تنها دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی در خوابگاه‌ها اسکان دارند که البته اولویت نیز با دانشجویانی است که کارهای کارهای آزمایشگاهی و دفاع از پایان‌نامه را در پیش دارند.

وی با تاکید بر اینکه اولویت ما حفظ سلامت دانشجویان است، گفت: دانشجویان خوابگاهی در اتاق‌های تک نفره مستقر هستند و در اتاق‌های ۸ نفره نیز دو نفر مستقر می‌شوند.

دکتر خداداد ظرفیت خوابگاه‌های دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی با توجه به شرایط کرونایی را ۳۰۰ نفر عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، با توجه به اینکه فرایند واکسیناسیون دانشجویان در حال تکمیل است و  پیش بینی شده تا اواسط پاییز ایمنی حاصل از واکسیناسیون ایجاد شود،طبق وعده‌های از قبل داده شده، ممکن است از اواسط ترم امکان ارائه آموزش حضوری وجود داشته باشد. 

از طرفی اگر دانشگاه‌ها برای آموزش حضوری بازگشایی شوند، لازم است تدابیری اندیشیده شود تا ضمن توجه اصول بهداشتی و روبه رو نشدن با موج جدید کرونا، دانشجویان بیشتری به خوابگاه‌ها بازگردند. توجه به این نکته نیز ضروری است که به گفته کارشناسان، ایمنی حاصل از واکسیناسیون به معنای  مصونیت از ابتلا به کووید-۱۹ نیست و اگر خوابگاه‌ها بازگشایی شوند، باید پروتکل‌های بهداشتی همچنان رعایت شوند. لذا باید دید در ادامه سال تحصیلی و اتمام فرایند واکسیناسیون، مسئولان چه تمهیداتی برای بازگشت بیشتر دانشجویان به محیط دانشگاه‌ها و خوابگاه‌ها و در عین حال حفظ سلامتی آنها در نظر می‌گیرند.

انتهای پیام 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.