• جمعه / ۲۳ مهر ۱۴۰۰ / ۱۶:۵۲
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 1400072316197
  • خبرنگار : 50378

تولیت آستان قدس رضوی:

ایام تعطیلی حرم مطهر دشوارترین دوران زندگی‌ام بود

ایام تعطیلی حرم مطهر دشوارترین دوران زندگی‌ام بود
عکس آرشیوی است

ایسنا/خراسان رضوی تولیت آستان قدس رضوی طی سخنانی در جمع مداحان حرم مطهر امام رضا(ع) از دلیل تصمیم خود برای ایجاد گشایش‌های تازه در زیارت ضریح مطهر رضوی و وقایع تعطیلی تا بازگشایی حرم مطهر سخن گفت.

حجت‌الاسلام احمد مروی در گردهمایی مداحان حرم مطهر رضوی که در رواق کوثر بارگاه مقدس امام رضا(ع) برگزار شد، به محدودیت‌هایی که در زیارت حرم مطهر به واسطه تصمیم ستاد ملی کرونا ایجاد شد اشاره و با بیان اینکه آن دوران جزو سخت ترین ایام زندگی من بود، اظهار کرد: بستن درهای حرم مطهر و محروم کردن زائران از زیارت کار بسیار دشواری بود، اینجا یک مکان عادی نیست، حرم مطهر مکانی است که هزاران دل، مشتاق زیارت آن هستند و هر زائری که بدون حجت شرعی از زیارت محروم شود، من باید روز قیامت به امام رضا(ع) پاسخ بدهم و این نگاه و اعتقاد قلبی من است.

وی افزود: من تا حجت شرعی برای انجام تصمیم ستاد ملی کرونا در ایجاد محدودیت زیارت پیدا نکردم، این اقدام را انجام ندادم و زمانی با این تصمیم موافقت کردم که از نظر شرعی امر بر من مسلم شد و حجت شرعی برای حفظ سلامت زائران یافتم؛ ایجاد محدودیت در زیارت وظیفه شرعی ما بود و این وظیفه را من تشخیص ندادم و لااقل با سه تن از مراجع بزرگ قم در این زمینه صحبت شد و از ناحیه مراجع این تکلیف شرعی برعهده آستان قدس رضوی قرار گرفت.

تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر این مطلب که در ایام محدودیت زیارت به صورت مستمر با ستاد ملی کرونا و دستگاه‌های مربوطه در تماس و تلاش بودیم تا به هر میزان که امکان دارد شرایط زیارت را برای زائران فراهم آوریم، به ایام تعطیلی حرم مطهر در نوروز ۹۹ اشاره و عنوان کرد: به ستاد ملی کرونا اعلام کردیم هر امکاناتی از دستگاه‌های گردش هوا گرفته تا تأمین اقلام بهداشتی همچون ماسک و غیره که نیاز باشد را برای فراهم آوردن شرایط تشرف زائران مهیا می‌کنیم.

وی گفت: اینگونه نبود که در برابر تعطیلی حرم مطهر بی‌تفاوت باشیم و دغدغه‌ای نداشته باشیم، من شخصا با رئیس جمهور، وزیر بهداشت و ستاد ملی کرونا به صورت مداوم در تماس بودم تا بتوانیم به هر میزان که امکان دارد گشایشی در امر زیارت برای زائران ایجاد شود، زیرا وظیفه شرعی ما بود که لحظه‌ای در امر زیارت زائران کوتاهی نکنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین مروی با بیان اینکه هیچگاه آئین‌های سنتی و برنامه‌های مذهبی خادمان، طنین تلاوت قرآن و ادعیه در فضای رواق‌ها، صحن‌ها و مأذنه‌های حرم مطهر تعطیل نشد، ابراز کرد: غربت و خلوتی حرم مطهر در ایام اعمال محدودیت زیارت برای ما بسیار سخت و طاقت‌فرسا بود، آن ایام آسان بر ما نگذشت و مشاهده حرم خالی از زائر برای ما بسیار سخت و دلگیر و تکلیف ما را نسبت به زیارت زائران سخت تر کرده بود.

وی گفت: پیش از شیوع کرونا هرگاه شب‌های شنبه به حرم مطهر مشرف می‌شدم، مشاهده می‌کردم که حرم کمی از سایر ایام هفته خلوت‌تر است؛ در صدد برنامه‌ریزی برای آن بودیم که شب‌های شنبه نیز همچون سایر ایام هفته حرم مطهر شلوغ باشد، زیرا تحمل خلوتی این بارگاه مقدس در یک شب نیز برای بنده قابل تحمل نبود، چه برسد به تعطیلی حرم مطهر.

تولیت آستان قدس رضوی ابراز کرد: پیش از شیوع موج پنجم کرونا در ذهنم بود که تلاش کنیم تا بتوانیم شرایطی فراهم آوریم که ضمن جلوگیری از تجمع، فضای زیارت در اطراف روضه منور افزایش یابد و امکان دسترسی زائران به ضریح مطهر بیش از پیش فراهم شود، اما با وقوع پیک پنجم کرونا و افزایش بیماران و فوت شدگان برای حفظ سلامت زائران و گرفتن بهانه از عده‌ای که همواره به دنبال هجمه به مقدسات هستند، این اقدام به تأخیر افتاد.

وی گفت: چند روز پیش با بررسی شرایط مشهد از حیث شیوع کرونا و با تاکید بر اینکه اوضاع بهتر شده و موارد ابتلا نیز کاهش یافته و با گذشت ایام پایانی ماه صفر که ازدحام زائران نیز کمتر شده است، می‌توان گشایش‌هایی در زیارت روضه منوره برای زائران ایجاد کرد؛ البته زمانی که با عده‌ای از مسئولان حرم مطهر در این خصوص صحبت کردیم، گفته شد که بهتر است فعلا دست نگهداشته شود تا چنین اقدامی موجب بهره‌برداری عده‌ای نشود.

مروی ادامه داد: من به آن‌ها گفتم «اگر ما بتوانیم با لحاظ ضوابط بهداشتی گشایشی در زیارت روضه منوره برای زائران ایجاد کنیم، اما این کار را انجام ندهیم چون ممکن است جریانی از آن بهره‌برداری داشته باشد، برای من روز قیامت حجت شرعی در پیشگاه خداوند و حضرت رضا(ع) نیست» لذا همان شب دستور گشایش در زیارت روضه منور را صادر کردم.

وی تصریح کرد: اگر دوباره شرایط شیوع کرونا به شرایط یک ماه قبل باز گردد، حتما دوباره شرایط حرم مطهر و زیارت را به همان شرایط گذشته باز خواهیم گرداند، زیرا ما در حرم مطهر تنها به انجام وظیفه، ادای تکلیف شرعی و حفظ سلامت زائران توجه داریم و در این راه از هیچ سخن و هجمه‌ای هراس نداریم.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اقدامات آستان قدس در ایام تعطیلی حرم مطهر اشاره و بیان کرد: تلاش شد از این تعطیلی بهترین بهره‌برداری را در جهت مرمت، بازسازی، بهسازی و نوسازی اماکن متبرکه برده شود و در آن ایام تعمیراتی که بسیار نیاز بود انجام شد، تعمیراتی که در زمان تردد و حضور زائران نمی‌توانستیم آن اقدامات را انجام دهیم.

وی افزود: گزارش کاری غیر رسمی بهمن ماه سال گذشته در قالب آلبومی از تصاویر تحت عنوان «عمارت خانه خورشید» تقدیم رهبر معظم انقلاب شد، مدتی بعد که در تهران خدمت رهبر انقلاب رسیدم فرمودند «کتاب را با دقت دیدم، چقدر کار بزرگ و با عظمتی در حرم انجام شده» و تقریظ بسیار پرمعنا در این رابطه نوشتند.

مداحی حرم مطهر باید برای کشور الگو باشد

مروی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه مداحان حرم مطهر و دستگاه مداحی آستان قدس باید از هرجهت برای کل کشور الگو باشد، اظهار کرد: مداحی حرم مطهر امام رضا(ع) باید به گونه‌ای باشد که به جریان مداحی و عزاداری کشور جهت دهد.

وی با بیان اینکه سخن مداحان و ذاکران در حرم مطهر سندیت و مشروعیت پیدا می‌کند، بر لزوم توجه به اعتبار روایات تأکید و تصریح کرد: هرآنچه از منبر این حرم گفته می‌شود، سندیت و اعتبار پیدا می‌کند و این امر وظیفه مداحان و سخنرانان را در توجه ویژه به بیان روایات معتبر بسیار سنگین می‌کند، مسئولان فرهنگی حرم مطهر نیز باید در این خصوص توجه بیشتر داشته و نظارت‌ها را افزایش دهند.

بر اساس گزارش روابط عمومی آستان قدس رضوی، تولیت آستان قدس با بیان اینکه حرم مطهر رضوی باید پایگاه تربیت مداحان، مناجات خوانان، مؤذنان و شعرای آئینی باشد، بر اهمیت توجه به کیفیت به جای کمّیت تأکید و ابراز کرد: به دنبال این هستیم که مؤذن و مناجات‌خوان‌هایی تربیت کنیم که اذان و مناجات آن‌ها در حرم مطهر آنچنان زیبا، دلشنین و فاخر باشد که به عنوان یک نشان هرکس در هرکجای عالم آن را بشنود، حرم مطهر امام رضا(ع) در ذهنش تداعی شود.

مروی با اشاره به تأثیرگذاری بالای شعر در ترویج معارف دینی و توجه و اهتمام ائمه اطهار(ع) به شعرا، عنوان کرد: ائمه اطهار(ع) بسیار به شعرای محب اهل بیت(ع) توجه داشتند و آن‌ها را مورد تشویق قرار می‌دادند. زیرا شعر و مداحی قدرت تأثیرگذاری بالایی بر سازندگی اعتقادی و ایمانی انسان دارد؛ ما باید نسبت به مقوله گسترش شعر آئینی در حرم مطهر نیز توجه ویژه داشته باشیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.