• پنجشنبه / ۴ آذر ۱۴۰۰ / ۰۸:۵۴
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: 1400090402868
  • منبع : نمایندگی هرمزگان

/گزارش ایسنا از سفر محسن رضایی به هرمزگان/

ضرر اتلاف منابع در کشور ۱۰ برابر فساد است

ضرر اتلاف منابع در کشور ۱۰ برابر فساد است

ایسنا/هرمزگان معاون اقتصادی رئیس‌جمهور گفت: حل مشکلات اقتصادی کشور نیازمند عزم و اراده ملی در همه دستگاه‌های کشور است.

محسن رضایی امشب (چهارم آذرماه) در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان هرمزگان با بیان اینکه در دولت حمل کالاها از کشتی به بازار هدف بصورت یکسره است، اظهار کرد: در بندر امام خمینی(ره) روزانه ۳ هزار کامیون تخلیه می‌شود که در شش ماهه نخست کمتر از ۲ هزار کامیون بود.

وی با اشاره به توسعه کشتی سازی با مشارکت کشورهای خارجی عنوان کرد: کشتی سازی هرمزگان ظرفیت تولید کشتی‌های ۳۵هزار تُنی را دارد که امکان ساخت کشتی‌های ۷۰ الی ۱۰۰ هزار تُنی در این مجموعه وجود دارد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه طرح توسعه پترو پالایش در پالایشگاه ستاره خلیج فارس در حال انجام است گفت: این پالایشگاه روزانه ۴۵میلیون لیتر بنزین تولید می‌کند که ۱۱میلیارد دلار ارزش بنزین تولیدی آن است.

رضایی با اشاره به اینکه باید کریدورهای تجاری ایران از طریق هرمزگان به کشورهای دیگر فعال شود که سبب رونق سرمایه گذاری و صادرات کشور می‌شود، تصریح کرد: ضرر اتلاف منابع در کشور ۱۰ برابر فساد است.

وی در پایان با بیان اینکه بزودی سند جامع کشور از طرف رئیس جمهور به استان‌ها ابلاغ می‌شود، عنوان کرد: در هرمزگان باید یک شهر دریایی با رویکرد تجاری و گردشگری راه اندازی شود که همه جزایر هرمزگان را به هم متصل کند.

محسن رضایی عصر پنجشنبه پس از بازدید از مناطق زلزله زده فین بندرعباس در شمال هرمزگان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پیشرفت خوبی در رسیدگی به وضعیت زلزله زدگان هرمزگان وجود دارد و هم اکنون کار آوار برداری انجام شده و ساخت واحدهای مسکونی با سرعت در حال انجام است.

وی ادامه داد: اما با وجود این پیشرفت ها، شاهد مشکلاتی از جمله قطع شدن آب برخی از چشمه ها در این منطقه هستیم که مردم را با مشکل مواجه کرده و باید مساله آبرسانی پایدار در این مناطق نیز با سرعت انجام شود.

رضایی خاطرنشان کرد: نیروهای جهادی، بسیج، سپاه، هلال احمر، نیروی انتظامی و نیرهای بهداشت و درمان با همه توان در منطقه حضور دارند و در حال خدمت رسانی به مردم می باشند.

معاون اقتصادی رییس جمهوری با اشاره به اینکه رسیدگی به وضعیت زلزله زدگان یکی از برنامه های مهم دولت در روزهای اخیر بوده، گفت: هم اکنون امور بازسازی مناطق زلزله زده از محل منابع استانداری و بنیاد مسکن در حال انجام است که ما در تهران و از طریق سازمان برنامه و بودجه در حال تخصیص منابع برای بازسازی این مناطق هستیم.

محسن رضایی ظهر امروز در بازدید از دستاوردهای جهادی تلاشگران بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان با بیان اینکه پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس یکی از نمونه‌های مدیریت جهادی در کشور ما در عرصه صنعت است، ابراز کرد: زمانی بنا بود خارجی‌ها با ایجاد کنسرسیوم چند کشور اروپایی این مجموعه را بسازند، اما در تحریم‌های اقتصادی ساخت این پروژه را رها کردند و از کشور رفتند.

وی ادامه داد: پس از آن جوانان کشور آستین همت را بالا زدند و یکی از پیچیده‌ترین پالایشگاه‌های مدرن روز جهان را در این محل ساختند که در حال حاضر بیش از ۴۵ میلیون لیتر بنزین و تعداد زیادی فرآورده دیگر را تولید و به مردم عرضه می‌کند.

رضایی خاطرنشان کرد: اکنون مردم، کشور و دولت ما از دستاوردهای این پروژه ملی بهره می‌گیرند و از این کار بزرگی که صورت گرفته است استفاده می‌کنند.

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور اضافه کرد: مهم‌تر از هر چیز دیگر دانش فنی است که ما در ساختن این نوع پالایشگاه‌ها به دست آورده‌ایم و در شرایط حال، جوانان با تجربه و دارای دانش کامل در زمینه احداث و راه‌اندازی پالایشگاه‌های مدرن فرآوری میعانات گازی را در اختیار داریم و تعداد زیادی از چنین واحدهایی را می‌توانیم بسازیم و صادرات بهتری از انرژی داشته باشیم.

وی در پایان گفت: صادرات خام نفت و گاز آتش زدن به ثروت ملی کشور است که با ساخت چنین پالایشگاه‌هایی می‌توانیم از ضایع شدن این نوع مواد خام و ثروت کشور جلوگیری به عمل آوریم.

محسن رضایی، معاون اقتصادی رییس جمهور در نشست شورای گفت وگوی دولت با بخش اقتصادی در بندرعباس، افزود: بسیجی ها، رزمندگان و مدافعان کشور در جنگ بزرگ اقتصادی پیشران جهش بزرگ اقتصادی محسوب می شوند.

وی ادامه داد: دولت توجه جدی به تقویت کارآفرینان و فعالان اقتصادی دارد چرا که این توجه برای مردم آسایش به همراه دارد و عقب ماندگی تاریخی ایران را در بحث اقتصاد رفع می کند و باعث می شود ایران اسلامی جایگاه واقعی خود را در اقتصاد بین الملل به دست بیاورد البته یک سری از مشکلات فعالان اقتصادی مربوط به اصلاح آیین نامه ها است و ما مطالب را یادداشت کردیم و بر اساس قانون آنها را دنبال خواهیم کرد.

معاون اقتصادی رییس جمهوری اظهار کرد: دشمنان از ابتدای انقلاب تلاش کرده اند تا با زور یا تحریم جلوی پیشرفت ایران نوظهور را در منطقه بگیرند و مانع شکل گیری یک ایران قدرتمند و پیشرفته شوند و برای این امر جنگ ها و ترور ها و موانعی درست کرده اند اما در ۴۰ سال گذشته ملت ایران انصافا کارنامه بسیار خوبی از خود بر جای گذاشته است و با دست خالی امنیت و اقتدار را در کشور شکل داد و امروز نیز آماده یک جهش بزرگ اقتصادی است.

رضایی  تصریح کرد: امروز فرصت خوبی در کشور وجود دارد ما از نظام قدرتمند، رهبری فرزانه، ملتی بزرگ و بسیج ملی برخوردار هستیم و نیاز داریم با یک عزم و اراده ملی امور را پیش ببریم که البته این امر باید از دولت و دولتی ها شروع شود و همه قوا باید دست به دست هم دهند تا خیزش و جهاد آرمانی صورت گیرد.

وی  بیان کرد: برای توسعه استان هرمزگان نیاز به یک طرح و برنامه داریم که نیاز است با تلاش استاندار و همه فعالان اقتصادی طرح توسعه استان تدوین شود هر چند که این طرح قبلا هم وجود داشته است اما نیاز به بازنگری در طرح گذشته و تمرکز بخشی به آن است و تمام بخش ها در استان هرمزگان باید در طرح توسعه دیده شود و به صادرات در حوزه ملی و استانی نیز نگاه ویژه ای وجود داشته باشد.

معاون اقتصادی رییس جمهور اضافه کرد: بخشی از تورم کشور مربوط به حمل و نقل کالاهای هاست و تاخیر در ترخیص حدودا یک درصد به قیمت تمام شده محصول افزایش می دهد که باید در این امر هم سرعت کار بالا رود.

معاون اقتصادی رئیس جمهور صبح امروز (چهارم آذرماه) در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه در سفر به هرمزگان دو هدف را دنبال می کنم، اظهار کرد: نخست در ادامه سفر معاون اول رئیس جمهور به هرمزگان و بازدید از مناطق زلزله زده، مراتب و مصوبات را پیگیری خواهم کرد.

محسن رضایی با اشاره به اینکه هدف دوم سفرم به هرمزگان پیگیری مسائل اقتصادی استان هرمزگان است، تصریح کرد: هرمزگان و به ویژه بندرشهیدرجایی یکی از کانون های مهم صادرات و واردات، تخلیه و بارگیری کالا در کشور است.

وی با بیان اینکه ۸۱ درصد کالاهایی قابل حمل با کانتینر و ۵۰ درصد محصولات غیرنفتی از بندرشهید رجایی به کشور وارد و خارج می شود، اظهار کرد: این موارد نشان دهنده نقش کلیدی و مهم بندرشهید رجایی در اقتصاد کشور است.

رضایی ادامه داد: خوشبختانه مسئولان بنادر و دریانوردی در حال برنامه ریزی برای توسعه و گسترش بندرشهیدرجایی هستند گرچه برخی مشکلات چون انباشت و دپو اموال تملیکی نزدیک به ۹ هزار کانتینر شامل ۱۰۰ هزار تن کالا نیز وجود دارد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به اینکه زنجیره تولید ثروت و درآمد و معیشت مردم بیش از آنکه از خارج در محاصره باشد با تحریم های داخلی مواجه هستیم، عنوان کرد: روابط بین ادارات پس از ورود کالا به کشور به جای آنکه موجب به حمل یکسره کالا شود، در برخی مواقع هفته ها، روزها و حتی ماه ها ماندگار شود.

وی با بیان اینکه وظیفه ما است که در این سفرها این مشکلات را ببینیم و با استفاده از کارشناسان و متخصصین این گره ها را باز کنیم و زندگی مردم را باید بهبود ببخشیم، خاطرنشان کرد: زنجیره تولید ثروت که از طرفی سرمایه گذاری، تولید و تجارت را شامل می شود و از طرفطی منجر به رفاه، معیشت و آسایش مردم شود، دچار مشکل است.

رضایی با اشاره به اینکه به دنبال این هستیم گره ها را از زنجیره تولید ثروت برخواهیم داشت، اضافه کرد: این گره ها از تهران برداشته نخواهد شد بلکه باید استان به استان، مسئولان کشور حرکت کنند و هرچیز روی زمین مانده و مردم، تجار و کارآفرینان با آن مشکل هستند را برداریم.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه سیاست دولت سیزدهم حمل یکسره کالا است، اظهار کرد: به محض آنکه کشتی وارد لنگرگاه و بندر شود، بلافاصله در تخلیه و بارگیری و به دست مصرف کننده برسد.

وی ادامه داد: ماندگاری و انباشت کانتیرها هزینه بر است و بر هزینه تمام شده شان اضافه می شود و باید به سمت کاهش این هزینه ها پیش برویم.

رضایی با اشاره به اینکه در خصوص بازار بورس، وزارت امور اقتصادی و دارایی مسئول شده است که چندکار اساسی را انجام دهد، تصریح کرد: کانونی قرار است تشکیل شود که سهام داران خرد در هیات مدیره آن حضور داشته و تصمیم گیرنده باشند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه مشکل بورس را نمی توان دستوری حل کرد و هرگونه دخالت دستوری ممکن است مقطعی خوب شود اما در دراز مدت تآثیر منفی دارد.

محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور که شب گذشته(سوم آذرماه) بدون تشریفات ویژه وارد بندرعباس شده بود، صبح امروز نیز با همراهی استاندار هرمزگان، جهت بازدید از طرح های مختلف اقتصادی و بندری راهی بندر شهید رجایی بندرعباس شد.

وی در بدو ورود به بندر شهید رجایی با حضور در اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از طرح توسعه مجتمع بندری شهید رجایی بندرعباس بازدید کرد. معاون اقتصادی رئیس جمهور در  ادامه با حضور در گلزار شهدای گمنام واقع در بندر شهید رجایی بندرعباس با آرمان های شهدای ۸ سال دفاع مقدس تجدید بیعت کرد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور، حمل یکسره را مورد تاکید قرار داد و گفت: متناسب با این سیاست باید بین تجهیزات، زیرساخت های حمل و نقل و همه اجزا تناسب وجود داشته باشد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور از بندر شهید رجایی بازدید کرد

رضایی به منظور بررسی آخرین وضعیت مناطق زلزله زده هرمزگان، شرکت در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی و بازدید از بندرشهید رجایی به هرمزگان سفر کرده است.
شرکت در شورای برنامه ریزی و توسعه استان و بازدید از پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس و مجتمع کشتی سازی از دیگر برنامه‌های محسن رضایی در سفر به بندرعباس است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.