• یکشنبه / ۷ آذر ۱۴۰۰ / ۲۰:۴۹
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 1400090705508
  • منبع : وزارت علوم و تحقیقات

معاون وزیر علوم در رونمایی از سامانه اتاق‌های فکر:

راه‌اندازی اتاق‌های فکر در راستای تاکید رهبری بر ضرورت ایجاد هیات‌های اندیشه‌ورز است

راه‌اندازی اتاق‌های فکر در راستای تاکید رهبری بر ضرورت ایجاد هیات‌های اندیشه‌ورز است

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در آیین رونمایی از سامانه اتاق‌های فکر ۱۶‌گانه این وزارتخانه گفت: راه‌اندازی اتاق‌های فکر در وزارت علوم، در راستای فرمایش و تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت ایجاد هیات‌های اندیشه‌ورز است.

به گزارش ایسنا، دکتر علی خیرالدین در مراسم رونمایی از سامانه اتاق‌های فکر وزارت علوم که با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، معاونان این وزارت و رؤسا و دبیران اتاق‌های فکر ۱۶ گانه برگزار شد، اظهار کرد: اعضای اتاق‌های فکر با هماهنگی رؤسا و دبیران اتاق‌های فکر از افراد صاحب نظر، باتجربه، خلاق و نوآور انتخاب شده‌اند که روحیه فعالیت گروهی نیز داشته باشند.

معاون وزیر علوم با اشاره به تصویب اساسنامه اتاق‌های فکر توسط وزیر علوم گفت: تدوین سیاست‌های راهبردی، ارائه راهکار برای مشکلات اصلی آموزش عالی و ارائه مشاوره در خصوص مسائل ارجاعی از مدیران وزارت علوم، مهمترین ماموریت اتاق‌های فکر است.

وی افزود: بر اساس اساسنامه اتاق‌های فکر، وزیر علوم، مشاور وزیر علوم در امور علمی، تحقیقاتی و فناوری، مسئول دبیرخانه اتاق های فکر، رؤسای اتاق‌های فکر و ۳ الی ۵ نفر از دبیران این اتاق ها، کمیته راهبری اتاق های فکر را تشکیل می دهند.

دکتر خیرالدین با اشاره به اینکه رؤسا و دبیران اتاق های فکر به مدت دو سال توسط وزیر علوم منصوب می شوند، گفت: اعضای هر اتاق نیز ۱۵ نفر است که به مدت ۲ سال با حکم مشاور وزیر علوم منصوب می‌شوند.

به نقل از وزارت علوم، در ادامه این نشست از سامانه اتاق‌های فکر رونمایی شد که این سامانه امکان ارتباط اعضای هر اتاق با یکدیگر، رؤیت دستور جلسات و دریافت پیشنهاد از جامعه علمی کشور را فراهم می کند.

معاون وزیر علوم عناوین اتاق‌های فکر وزارت علوم و شرح وظایف هر کدام را به شرح ذیل اعلام کرد:

۱ اقتصاد آموزش عالی
اضافه بر علم اقتصاد که امروزه خود بعنوان یکی از علوم اصلی به تنظیم مناسبات انسانی اقدام می‌کند نفس اقتصاد آموزش عالی نیز در جهان فعلی بسیار حائز اهمیّت است. ایجاد منافع و ثروت برای کشور از طریق بسط و توسعه خدمات تعلیمی و آموزشی عالی در جهان و کشورهای منطقه و تعیین سهم و نسبت این فعالیتها با علم اقتصاد و مدل اداره اقتصادی کشور اهمّ وظایف و تکالیف اتاق فکر اقتصاد آموزش عالی را تشکیل می‌دهد.

۲ کاربردی سازی پژوهش

اگرچه قدر و منزلت اشتغال به علم و فعالیت‌های علمی فی نفسه در نظام و جهان بینی اسلامی و حتی غیر اسلامی ارزش و امتیاز محسوب می‌شود، اما قابلیّت تبدیل نتایج تحقیقی به استفاده‌های عملی و انحاء این تبدیل خود حقیقتی است که در نظام سیاستگذاری کشور نباید و نمی‌تواند مغفول واقع شود. اتاق فکر کاربردی سازی پژوهش انحاء طرق تبدیل تحقیقات به مصارف کاربردی و قابل استفاده را مورد بحث و مطالعه قرار می‌دهد.

۳ سیاست گذاری علمی

متناظر با تاریخ علم و فلسفه علم که قسمتی بسیار مهمّ از اشتغالات علمی انسان امروز است، تعیین جهت و غایت مطلوب حرکت و فعالیت‌های ذهنی انسان از جمله دغدغه‌ها و نکات بسیار مهمّی است که باید مورد رصد و تعقیب و تعاقب واقع شود و از حرکت کورکورانه و مبتنی بر تقلید محض در این مسیر اجتناب شود. اشتغال به این مباحث و موارد حیطۀ فعالیّت اتاق فکر سیاستگذاری علمی را تشکیل می‌دهد.

۴ دیپلماسی و مرجعیّت علمی

احراز مقام مرجعیّت علمی که موضوع مورد تاکید در کشور است، منوط و متوقّف است به برخی ملزومات و یکی از مهمترین این ملزومات داشتن دیپلماسی قوی علمی در نظام تعلیم و علم و حوزه  آموزش عالی است. علیرغم شخصیّت و مقام علمی قابل قبول کشور در منطقه، تقویت و ارتقای این شخصیّت و تبدیل شدن به قطب علمی جهانی یا قارّه‌ای هدفی است جالب و جاذب که طرق نیل به آن فعالیت‌های اتاق فکر دیپلماسی و مرجعیت علمی را تشکیل می‌دهد.

۵ اجتماعی و فرهنگی

با عنایت به اینکه عرصه علوم و فنون یکی از اجزاء جامعه و فرهنگ کشور محسوب می‌شود، تعیین میزان تجانس و تناسب خروجی نظام علمی کشور با مفاهیم تکوین کننده جامعه و فرهنگ و هویّت اسلامی و ایرانی وظیفه‌ای خطیر است که اتاق فکر اجتماعی و فرهنگی متولّی اشتغال و پرداختن به آن است.

۶ تحوّل در علوم انسانی

علوم مشهور به علوم انسانی طیّ دو دهۀ اخیر از جمله اصلی ترین عرصه‌های ایجاد دغدغه در تضعیف هویّت و سبک زندگی ایرانی و اسلامی بوده است. با عنایت به ابتنای فرهنگ اسلامی و ایرانی بر تناسب توأمان مادیّت و معنویّت و تفوّق معنی بر مادیت ایجاد سبکی و تولید قرائتی از علوم انسانی که مانع از سقوط انسان در دام مادّیگری صرف باشد از اهمّ موارد مبتلابه کشور است. اتاق فکر تحوّل در علوم انسانی موظّف است با تدقیق و تفکّر و تعقّل در جمیع فعالیت‌های صورت گرفته در این حوزه نسبت به تدوین طرحی قابل اجرا در این خصوص اقدام کند.

۷ شفافیّت و تعارض منافع

از جمله بهترین نتایج تمدّن و مدنیّت جدید جهانی اصرار بر ایجاد شفافیّت در انجام هر نوع تعاملات است. ایجاد منافع غیر مشروع و غیر قانونی و تضییع حقوق و اموال و منابع عمومی در غیاب شفافیّت بدیهی‌ترین نتیجه و ملموس‌ترین تبعات است. تعارض منافع یعنی وضعیّتی که فرد طیّ آن منافع فردی و حزبی و قومی و قبیله‌ای خود را بر منافع طبیعی و عمومی ترجیح می‌دهد بیش از هر چیز ثبات مدیریتی و سیاستگذاری در کشور را مورد لطمه و خدشه قرار می‌دهد. اتاق شفافیّت و تعارض منافع با لحاظ جمیع موارد مطروحه در این حوزه، اقدام به تولید طرح‌ها و اسلوب‌های اجرایی خواهد کرد که استعمال این اسالیب، شفافیت را به حداکثر و تعارض منافع را به حداقل خواهد رساند.

۸ سیاستگذاری فناوری

رشد و توسعه فناوری و مهارت‌های فنی انسان بعد از دوره رنسانس و ظهور مصنوعات و اختراعات حیرت آور و محیّر العقول مباحث تازه ای را در منظر نظر انسان فعلی گشوده است و نسبت و رابطۀ مفاهیمی چون اخلاق و تکنولوژی، تغییرات اقلیمی، حقوق فضای مجازی، مناسبات انسانی و قوام خانواده و …مورد سوال و بعضاً تهدید جدی واقع شده است. تعیین جهت فناوری و اطلاع از نتایج و تبعات و عواقب این جهت گیری موضوع بحث و مداقّۀ اتاق سیاستگذاری فناوری را تشکیل می دهد.

۹ آموزش هدفمند

با عنایت به تغییرات عظیم صورت گرفته در نظام تعلیم و تربیت طیّ دو قرن اخیر در ایران و عمومی و رسمی شدن و اتّکای آن به دولت، تعیین هدف برای این آموزش‌ها از موارد حائز اهمیت بسیار است. رصد تغییرات اجتماعی و تجدید نظر منظّم و به موقع در منابع درسی و تعلیمی سیاستی است مناسب برای مواجهه با تغییرات مداوم نیازهای عرصه عمومی و اجتماعی، اتاق فکر آموزش هدفمند، هدف از تعالی و  تعلّم را تبیین می‌کند. نیاز بازار، رشد و تعالی و ترقّی مادی و معنوی انسان علی العموم و اتباع کشور علی الخصوص و مواردی از این قبیل وظایف این اتاق را تشکیل می‌دهد.

۱۰ ایثارگران

وزارت علوم در تعیین و تبیین وظایف و تکالیف خود هم عرصه جهانی را منظور نظر قرار داده و هم به اقتضائات و شرایط خاص داخلی التفات و توجّه دارد. وجود جمع کثیر ایثاگران معظم در جامعه ایران اسلامی، ضرورت تخصیص منابع و امکانات برای رشد و ارتقا و حل مسائل و رفع مشکلات ایشان را ضروری می‌کند. وزارت علوم معتقد است جامعه از ایثارگران به واسطه‌ی شخصیت والای ایشان بیش از سایر جوامع انتظار رشد و درخشش دارد. اتاق فکر ایثارگران شرایط و مقدماتی را تمهید می‌کند تا این عزیزان بتوانند جلوه‌ای از شخصیت والای خود را در قالب فعالیت‌های علمی جلوه گر کنند.

۱۱ سنجش و انگیزش

طی دو دهۀ گذشته، تاکید بیش از حد بر فعالیت‌های تدریسی و تحقیقی و الزام در تالیف و ارائه مقاله، حالتی تکلیفی و الزامی برای فعالین عرصه علم و  تحقیق ایجاد کرده که در بادی امر به نظر می‌رسد این تکالیف و الزامات، نظام تولید علم کشور را از تناسب و توازن خارج کرده است. متقابلاً بذل عنایت به فعالیت‌های ایجابی مثل ایجاد جواذب تشویقی و لحاظ امتیازات برای محققین خیلی مورد عنایت و التفات قرار نگرفته است. اتاق فکر سنجش و انگیزش متولی تعیین صحّت و سقم فرض مذکور است و موظّف است نقیصۀ مذکور را مورد بحث و مطالعه قرار دهد.

۱۲ جوانان و نخبگان

در هر جامعه‌ای جوانان منابع و ثروت‌های عمومی  ساختن و عمران و آبادانی آن جامعه محسوب شده و نخبگان منابع و ثروت‌های اختصاصی آن هستند و کشور ایران نیز از این قاعده مستنثنی نیست. ایجاد فرصت و زمینه برای رشد و ترقّی و تعالی آحاد جوانانی که برای تکمیل کمالات نفسانی و رشد شخصیت علمی قدم به عرصه تعالیم عالی می‌گذارند و نیز حفظ نخبگان و استفاده حداکثری از ایشان به عنوان منابع انسانی بسیار نفیس جامعه مستلزم تدوین سیاست‌ها و استراتژی‌هایی است که تدوین آن متوجّه اتاق فکر جوانان و نخبگان است.

۱۳ ارزیابی برنامه‌ها و اسناد فرادستی

برنامه‌ها، طرح‌ها، قوانین، قواعد و ضوابط و اسناد فرادستی قالب‌هایی هستند که دغدغه‌ها و ترجیحات و تمایلات اجتماعی و آرمان‌ها و مطالبات جامعه را انعکاس می‌دهد. جریان روان و سیّال مدیریّتی باعث می‌شود از تراکم این اسناد و مدارک کاسته شده و به مطالباتی که این اسناد دنبال می‌کنند جواب  مناسب و به موقع داده شود. در حال حاضر با حجم کثیر اسناد آمره در حوزۀ آموزش عالی مواجه هستیم. اسنادی مانند نقشه جامع علمی کشور، قوانین مجلس شورای اسلامی، مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و غیره تکالیف بسیاری برای وزارت علوم ایجاد می‌کنند. اشتغال بدنۀ نیروی انسانی وزارت به امور جاری بعضاً باعث غفلت از این اقتضائات و تکالیف اسناد بالادستی می‌شود. لذا مقتضی است این اسناد و مدارک و مستندات بطور مداوم در معرض ارزیابی و تجزیه و تحلیل بوده تا بیشترین نفع از آن برای نظام اجرایی کشور حاصل شود. نیل به هدف مذکور را اتاق فکر ارزیابی برنامه‌ها و اسناد فرا دستی میسّر می‌کند.

۱۴ اسلامی شدن دانشگاه‌ها

طبق تصریح قانون اساسی نظام مقدّس جمهوری اسلامی ایران، اسلام دین رسمی ایران است و این اصل الی الابد قابل تغییر نیست و اسلامیت در ایران باید از هر نوع خدشه و آسیب مصون باشد. لذا ضروری است کلیه فعالیت‌های اجتماعی و کشوری از جمله فعالیت‌های علمی و دانشگاهی در چارچوب اسلام باشد. طرح‌هایی همچون وحدت حوزه و دانشگاه و تشکیلاتی همچون شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها از مجاری تحقّق هدف فوق هستند. اتاق فکر اسلامی شدن دانشگاه‌ها با تشکیل خود به این هدف مهمّ قیام می‌کند و خروجی آن باید به ارتقای هویّت اسلامی در فضای دانشگاه و نظام  تعلیم علوم کشور منتهی شود.

۱۵ اتاق فکر رسانه و فضای سایبر

۱۶ اتاق فکر خیرین و مسئولیت‌های اجتماعی دانشگاهیان.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.