• شنبه / ۱۳ آذر ۱۴۰۰ / ۱۱:۵۱
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 1400091309567
  • خبرنگار : 50240

ایسنا گزارش می‌دهد؛

در دیدار وزیر کبودراهنگی با اهالی رسانه همدان چه گذشت؟

در دیدار وزیر کبودراهنگی با اهالی رسانه همدان چه گذشت؟

ایسنا/همدان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز گذشته و در دومین سفر خود به زادگاهش، علاوه بر بازدید از پروژه‌های مهم فرهنگی همدان مانند موزه هنرهای معاصر، تالار بزرگ شهر همدان و پردیس سینمایی، موزه چاپ و نشر استان را نیز افتتاح کرد.

به گزارش ایسنا، محمدمهدی اسماعیلی در سفر یک روزه خود به همدان دیداری نیز با سرپرستان و مدیران مسئول رسانه‌های همدان داشت و در جلسه‌ای که در مجتمع فرهنگی، هنری بوعلی‌سینا برگزار شد پای صحبت‌های نمایندگان رسانه استان نشست.

در این نشست ابتدا علی‌اکبر یاری، به نمایندگی از سرپرستان روزنامه‌های سراسری همدان به ارائه مشکلات این گروه از فعالان عرصه خبر و اطلاع رسانی پرداخت و مواردی را مطرح کرد. یاری در ابتدای صحبت‌های خود ضمن اینکه حال و روز رسانه‌ها را خوب ندانست دلیل حال ناخوش مطبوعات را اینگونه عنوان کرد که طی سال‌های گذشته معاونت‌های مطبوعاتی به جای رفتار اصولی و منطقی با مطبوعات فقط به فکر آمارسازی و نمایش جعلی گل و بلبلی رسانه‌ها بودند و هیچ نظارت جدی بر این روند نداشتند.

این پیشکسوت عرصه مطبوعات استان همدان در ادامه خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد گفت: اگر پس از گذشت ۱۲ دولت و چندین وزیر حوزه فرهنگ شما نیز نتوانید این بازار مکاره را سر و سامان دهید بدانید که آیندگان درباره ما قضاوتی تلخ خواهند کرد.

وی در ادامه به صورت خلاصه به مشکلات اهالی رسانه اشاره کرد و افزود: یکی از مهمترین مشکلات، عدم وجود آزمون تخصصی یا سازگار معتبر برای بکارگیری خبرنگاران است، همچنین صدور احکام سرپرستی و نمایندگی روزنامه‌های سراسری و پذیرش آنها از سوی ادارات ارشاد استانی بدون رعایت هیچ گونه ضابطه مشکل بعدی این عرصه است.

یاری اضافه کرد: بروز روابط به جای ضوابط در تعامل بعضی از ادارات دولتی با رسانه‌های معتبر مشکلی است که اهالی رسانه با آن مواجه هستند، علاوه بر این دوگانگی در سیستم بیمه خبرنگاری تا حدی است که خبرنگارانی با ۲۰ سال سابقه از بیمه مطبوعاتی محروم هستند.

به گفته وی، طی سال‌های اخیر وعده‌هایی برای حمایت از نشریات داده و محقق نشده است و باعث آسیب‌های جدی به فعالان این حوزه شده است.

یاری در ادامه و خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: در هیئت دولت تاکید کنید مدیران دستگاه‌ها شان مطبوعات را حفظ کرده و به رسانه‌هایی که دلالی خبر می‌کنند رپورتاژ و آگهی ندهند، همچنین از وزیر مسکن بخواهید نسبت به واگذاری مسکن مناسب برای خبرنگاران و بانوان خبرنگار سرپرست خانوار تسهیلاتی اختصاص دهند.

وی پهنای باند اینترنت و ارائه نامناسب خدمات درمانی برای سالمندان و بازنشستگان مطبوعات را از دیگر مشکلات فعالان عرصه رسانه دانست و افزود: اجازه ندهید کورسوی امیدی که به بهروزی مطبوعات در دولت جدید پدید آمده است به خاموشی برود.

در ادامه نصرت‌اله طاقتی‌احسن به نمایندگی از مدیر مسئولان روزنامه‌های محلی همدان به ارائه مطالبی پرداخت. به گفته این فعال رسانه‌ای استان، تراز رسانه‌های همدان در مقایسه با استان‌های مشابه چند سر و گردن بالاتر است و ضریب نفوذ روزنامه در همدان نیز بسیار بالاتر است.

طاقتی‌احسن مطرح کرد: آموزش نیروی انسانی فعالان رسانه‌ای، آموزش عمومی، آموزش مدیران و مسئولان دولتی از جمله چالش‌های پیش روی این حوزه است، علاوه بر این مطبوعات با چالش هزینه نیز مواجه‌اند که مهمترین آن شامل هزینه چاپ است و باعث لاغرتر شدن نشریات کاغذی شده است که نتیجه آن لاغرتر شدن اندیشه و تفکر در جامعه است.

وی ادامه داد: هزینه‌هایی مانند هزینه پرسنل، بیمه، اجاره مکان و تجهیزات از دیگر چالش‌های این بخش است و هر چقدر هزینه‌ها افزایش یافته درآمدها کمتر شده است. علاوه بر این بخشی از چالش درآمدی به تحریم‌ها، کرونا، توسعه شبکه‌های اجتماعی و نابرابری رشد تورم با  حمایت‌های یارانه‌ای، رقابت مطبوعات منتسب به دولتی‌ها با رسانه‌های بخش خصوصی و رقابت منفی صدا و سیما با رسانه‌های مکتوب برمی‌گردد.  

طاقتی‌احسن پرداخت نشدن تسهیلات بلاعوض و مدت‌دار را دیگر مشکل اهالی رسانه دانست و افزود: رسانه‌ها به تکنولوژی مدرن نیاز دارند و به عنوان مثال موبایل،کامپیوتر و لپ تاب‌های خبرنگاران باید هر دو سال به روز شود در حالی که بسیاری از خبرنگارن از این وسایل محروم هستند.

وی عنوان کرد: انتظار داریم به رسانه‌های محلی و بخش خصوصی بودجه ویژه‌ای اختصاص یابد تا موجب ارتقاء فعالیتمان شود، از طرف دیگر قوانین سختگیرانه وزارتخانه باید به سمت قوانین حمایتی اصلاح شود.

به گفته طاقتی‌احسن توسعه جوامع منوط به توسعه فرهنگی است و باید در این رابطه از حرف به عمل برسیم. همچنین اصحاب رسانه کارآفرین و تولیدکننده هستند و باید به نگاه صنعتی را به رسانه برگردانیم.

اسداله ربانی‌مهر دیگر نماینده رسانه همدان بود که به نمایندگی از هفته نامه‌های استان در جلسه دیدار با وزیر به ارائه نکاتی پرداخت. به عقیده وی مشکلات هفته نامه‌ها چندین برابر مشکلاتی است که روزنامه‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

ربانی‌مهر مطرح کرد: به عنوان نمونه همان یارانه اندکی که به عنوان کمک به هفته نامه‌ها و ماهنامه‌ها تعلق می‌گرفت به بهانه چاپ نامنظم قطع شده است که رویه اشتباهی است.

وی فضای مجازی را رقیبی برای رسانه‌ها برشمرد و افزود: امروز کانال‌های خبری بدون مجوز، کار رسانه‌ای می‌کنند و مخاطبان بسیاری نیز دارند اما تاکنون اقدامی اساسی در راستای ساماندهی آن‌ها نشده است این در حالی است که رسانه‌های مجوزدار امیدآفرین‌اند و اخبار واقعی را منعکس می‌کنند.  

وی روند اخذ مجوز را مشکل بعدی دانست و مطرح کرد: متاسفانه دیده می‌شود افرادی که حتی سابقه یک روز کار در رسانه را ندارند مجوز می‌گیرند و همین موضوع مشکلاتی را به وجود می‌آورد.

به گفته ربانی‌مهر بخشنامه ساماندهی رسانه‌های فعال و نیمه فعال و نداشتن راهکار قانونی برای آن از دیگر مشکلات فعالان عرصه اطلاع رسانی است.

در ادامه نشست، راحله مشتاق به نمایندگی از سرپرستان پایگاه‌های خبری استان به ذکر نکاتی پرداخت. به عقیده وی پایگاه‌های خبری از موثرترین و مظلوم‌ترین رسانه‌ها هستند که باید به امور آنها رسیدگی شود.

مشتاق در ادامه مطرح کرد: دستگاه‌های دولتی موظف به ارائه آگهی به پایگاه‌های خبری هستند اما این امر تاکنون محقق نشده است، علاوه بر این هیچ گونه تسهیلاتی تاکنون به پایگاه‌های خبری در دوران کرونا داده نشده است.

وی یکی از دغدغه‌های پایگاه های خبری را طرح صیانت دانست و افزود: با پیشنهاد طرح جدید در فضای مجازی نباید محدودیت برای خبرنگاران ایجاد کرد، همچنین شغل خبرنگاری شغلی سخت و استرس آور است و باید با حل مشکلات این قشر انگیزه را به جامعه خبری بازگرداند.

در پایان حسین صادقی خبرنگار شهرستان نهاوند، به نمایندگی از خبرنگاران شهرستان‌های استان مواردی را مطرح کرد. به گفته وی چرا وقتی از خبرنگار می‌پرسند چقدر حقوق می‌گیرد باید سرش را پایین بیندازد؟ چرا خبرنگاران شهرستانی دیده نمی‌شوند؟

صادقی فشاری که بر خبرنگاران شهرستانی وارد است را ظلم در حق این قشر دانست و عنوان کرد: خبرنگاران شهرستانی با مشکل جدی مسکن روبرو هستند و ادارات در واگذاری زمین به آنها مانع ایجاد می‌کنند.

وی در ادامه به مشکلات بیمه خبرنگاران و رتبه‌بندی خبرنگاران اشاره کرد و گفت: هنوز نمی‌دانیم خبرنگاری جزء مشاغل سخت است یا خیر؟ چراکه این موضوع مشکلاتی را در حوزه بیمه خبرنگاران به وجود آورده است.

این فعال رسانه‌ای استان همدان، کانال‌های غیرمجاز و شخصی را مشکلی در برابر رسانه‌های مجوزدار دانست و گفت: متاسفانه ادارات ارشاد، فضای مجازی را رها کرده‌اند، از طرف دیگر چرا روابط عمومی ادارات به صرف اینکه دارای کانال تلگرانی هستند خبرنگار را حذف کنند؟

صادقی در پایان امنیت شغلی خبرنگاران را دغدغه بعدی فعالان این حوزه دانست و اظهار کرد: زمانی که می‌خواهیم مشکلات مردم را مطرح کنیم دستمان بسته است و تنها باید تعریف و تمجید کنیم تا اجازه فعالیت داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، مشکلات و دغدغه‎‌هایی که نمایندگان رسانه استان در دیدار با وزیر همدانی مطرح کردند هرچند تمام مشکلات این قشر نبود و مشکلات خبرگزاری‌ها مطرح نشده باقی ماند اما درد مشترک اهالی نجیب و پر تلاش رسانه است که سالیان سال‌ به شیوه‌ها و در جلسه‌های مختلف مطرح شده و کماکان بسیاری از آنها بی پاسخ مانده است. این بار اما امیدواریم از بین خیل عظیم مشکلاتی که در جلسه فوق مطرح شد حداقل چند مشکل برطرف شده تا اهالی فرهیخته رسانه استان همانند گذشته و با دغدغه کمتر در راستای آگاهی بخشی، تسهیل مشکلات و امیدآفرینی به جامعه قلم بزنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.