• چهارشنبه / ۱۷ آذر ۱۴۰۰ / ۱۰:۴۳
 • دسته‌بندی: هرمزگان
 • کد خبر: 1400091713114
 • منبع : نمایندگی هرمزگان

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبزیان هرمزگان:

به دنبال اخذ گواهی‌نامه‌های تخصصی محصولات دریایی از سازمان‌های جهانی هستیم

به دنبال اخذ گواهی‌نامه‌های تخصصی محصولات دریایی از سازمان‌های جهانی هستیم

ایسنا/هرمزگان رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبزیان استان هرمزگان گفت: اخذ گواهی‌نامه‌های تخصصی محصولات دریایی از سازمان‌های جهانی، کمک می‌کند که بتوانیم در مارکت‌های بهتری حضور پیدا کنیم.

مهرداد بازرگان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: به دلیل رشد سریعی که در بخش آبزی‌پروری و اقتصاد دریا محور صورت گرفته نیاز داشتیم که ما برای این اتحادیه دفتر مجوزی را بسازیم تا بتوانیم در صحنه داخلی و بین‌المللی حضور مثبتی داشته باشیم.

وی افزود: ما باید برنامه‌ریزی‌ها را به گونه‌ای پیش ببریم که از بدو تولید نهاده تا انتهای بازار یک انسجام به وجود آید و نیاز داشتیم سازمان‌دهی صورت بگیرد تا زنجیره ارزش را به طور کامل زیر پوشش داشته باشیم. اگر هر حلقه‌ای از این زنجیره همکاری نکند و در این سیستم نباشد، ممکن است صدماتی به کل زنجیره و تولید نهایی وارد شود.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبزیان هرمزگان با اشاره به اینکه اکنون از بدو صید مواد اولیه کارخانجات پودر ماهی، تا تولید پودر ماهی، تولید غذای آبزیان، تولید بچه میگو و ماهی، پرورش، فراوری و صادرات آبزیان ورود کرده‌ایم، تصریح کرد: در دنیا در حوزه آبزی‌پروری به سمتی رفته‌اند که هیچ‌گونه وابستگی نداشته باشند، چراکه هر عامل خارجی ممکن است موجب بیماری و آسیب به رشد، تولید و صادرات شود. امروز آبزی‌پروری در دنیا یک صحنه رقابت است و ما باید مزایایی داشته باشیم که در  بازار حضوری پابرجا داشته باشیم.

بازرگان عنوان کرد: در آبزی‌پروری و در کل زنده پروری، پایش از اهمیت بالایی برخوردار است و خطرات بسیاری وجود دارد. اگر یک ویروس یا باکتری از جایی وارد شود، پایدار می‌شود و مشکلات بسیار زیادی را در آینده ایجاد خواهد کرد.

وی ادامه داد: ما پودر ماهی خارجی وارد می‌کنیم و شاخص‌ها نمی‌تواند نشان دهد این پودرهای وارداتی چه کیفیتی دارند. برای مثال شاخص تشخیص میزان پروتئین، اوره موجود در ترکیبات است و به این منظور مقدار اوره را افزایش می‌دهد و درواقع آن پودر دیگر ارزش غذایی مورد نیاز را ندارد. خوشبختانه امروز منابع کافی برای تولید پودر ماهی را داریم که باید برنامه‌ریزی کنیم تا از بدوی که ماهی از دریا بیرون آورده می‌شود، کنترل شود تا پودری باکیفیت تولید شود.

به دنبال اخذ گواهی‌نامه‌های تخصصی محصولات دریایی از سازمان‌های جهانی هستیم

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبزیان هرمزگان خاطرنشان کرد: سیاست‌گذاری در بخش دریایی باید متوازن باشد و پودر ماهی و تولید شده و سایر تولیدات باید ابتدا در بازار داخلی و برای تأمین نیاز داخلی صرف شود و اگر تولیدی مازاد نیاز داخلی بود، آنگاه به صادرات روی آورده شود.

بازرگان اضافه کرد: نیاز داریم که سیستم دولتی و حاکمیتی در این زمینه پشتیبانی و همراهی داشته باشد و در صدور مجوزها به این مسائل توجه کند. انتظار داریم اتحادیه آبزیان در روند صدور مجوزها و صادرات و واردات نقش داشته باشند تا هم موجب کاهش تنش‌ها شود و هم کار سازمان پیدا کند.

وی بیان کرد: اکنون ۱۲۰ واحد صنعتی حوزه آبزیان عضو اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبزیان هرمزگان هستند و به زودی شاخه‌ها و واحدهای بیشتری جذب این اتحادیه خواهند شد.پ در هرمزگان سالانه ۲۵ هزار تن میگو می‌شود و چشم‌انداز ۱۰ ساله ما این است که این مقدار را به ۲۰۰ هزار تن برسانیم.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبزیان هرمزگان اظهار کرد: زیرساخت‌ها و سرمایه‌گذاران برای افزایش تولید میگو در هرمزگان مشخص شده و به زودی به بهره‌برداری می‌رسند. مشکل تأمین برق در صنعت آبزیان بسیار جدی است و امیدواریم با حل این مشکل بتوانیم ظرفیت تولید استان را افزایش دهیم. ۸۰ درصد محصولات ما صادر می‌شود و در حوزه بازار داخلی نیز رشد بسیاری داشته‌ایم و این بسیار امیدوارکننده است.

بازرگان افزود: اخذ گواهی‌نامه‌های تخصصی محصولات دریایی از سازمان‌های جهانی، کمک می‌کند که بتوانیم در مارکت‌های بهتری حضور پیدا کنیم. رعایت مسائل زیست‌محیطی و حقوق بشری در تولید پایدار و افزایش صادرات از اهمیت بالایی برخوردار است و ما نیز در حال حرکت به این سمت هستیم.

وی تصریح کرد: عمده مشکلاتی که در حوزه صادرات داریم به تحریم‌ها و همچنین مسائل بیمه بازمی‌گردد. ما باید تحریم‌ها را دور بزنیم و نمی‌توانیم مراوده مستقیمی با بازار جهانی داشته باشیم و به دلیل مشکلاتی که در حوزه بیمه داریم خسارات بسیاری متوجه این صنعت شده است. متأسفانه در گمرکات ما هیچ سالن سردی برای محصولات ما پیش‌بینی نشده و با ریسک بالایی در این زمینه مواجه هستیم.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبزیان هرمزگان عنوان کرد: ما در بهترین و باکیفیت‌ترین شرایط محصولات آبزی را تولید، فراوری و بسته می‌کنیم اما وقتی وارد گمرک می‌شوند دیگر هیچ امنیتی نداریم و نمی‌دانیم چه برخوردی با این محصولات صورت می‌گیرد و لازم است یک سالن سرد به این منظور در گمرکات ما تعبیه شود.

بازرگان اضافه کرد: یکی دیگر از مسائلی که امروز با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم مبادلات و حمل هوایی محصولات است که اخیراً همکاری خوبی در این زمینه ایجاد شده است و امیدواریم به زودی بتوانیم یک ترمینال صادراتی هوایی در فرودگاه بندرعباس ایجاد کنیم تا بتوانیم هم به موقع مواد اولیه را وارد کنیم و هم  به موقع محصولات خود را صادر کنیم.

وی بیان کرد: امروز نیاز است که در راستای انتقال و افزایش دانش روز جهانی گام برداریم و با دنیا ارتباط داشته باشیم. اتحادیه آبزیان در این زمینه ورود کرده و امیدواریم با ارتباط با اساتید و کارشناسان و کسب تجربه از کشورهایی که در این زمینه پیشرو هستند، بتوانیم از ظرفیت‌های استفاده کرده و به استانداردهای بین‌المللی برسیم.

به دنبال اخذ گواهی‌نامه‌های تخصصی محصولات دریایی از سازمان‌های جهانی هستیم

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبزیان هرمزگان اظهار کرد: میگوی تولید شده در کشورمان از لحاظ ارگانیک بودن و عدم استفاده از داروها و آنتی‌بیوتیک‌ها، آب با کیفیت خلیج‌فارس و دریای عمان با محصولات دنیا در رقابت است. باید این ظرفیت‌ها را حفظ کنیم و در کنار آن به سایر استانداردهای جهانی برسیم و دولت نیز در این راه در کنار ما باشد تا این امتیازات را از دست ندهیم.

بازرگان افزود: متأسفانه مسئله مبادلات ارزی شفاف نیست و ما مستقیم نمی‌توانیم مبادلات بانکی خود را انجام دهیم و هزینه سنگینی از طریق صرافی‌ها و واسطه‌ها برای انتقال پول خود متقبل می‌شویم. این مشکلات به دست تولیدکنندگان قابل حل نیست و نیاز به همراهی بخش حاکمیتی و دولتی دارد.

وی بیان کرد: رشد صنعت آبزیان باید متوازن باشد و باید در این زمینه اتحادیه بتواند نقش خود را ایفا کند. در ایجاد عدالت اجتماعی و توزیع ثروت به صورت عادلانه، حتی رشد سرمایه نیز نیاز به ایجاد محدودیت‌هایی دارد و باید ابزارهای قانونی برای اتحادیه در این زمینه ایجاد شود.

انتهای پیام

 • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
 • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
 • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
 • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.