• چهارشنبه / ۱۷ آذر ۱۴۰۰ / ۱۲:۴۲
  • دسته‌بندی: صنفی، فرهنگی
  • کد خبر: 1400091713303
  • خبرنگار : 71567

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد

بنای ادغام آموزش پزشکی با آموزش عالی را نداریم/حذف کنکور فعلا در دستور کار نیست

بنای ادغام آموزش پزشکی با آموزش عالی را نداریم/حذف کنکور فعلا در دستور کار نیست

دبیر عالی شورای انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه جدالهای مطرح شده در خصوص ادغام دو حوزه آموزش پزشکی با آموزش عالی مفید نیست گفت: بنای برای این امر در شورای عالی انقلاب فرهنگی نداریم چرا که در حال حاضر استقرار جدی در آموزش پزشکی ایجاد شده که برهم زدن آن به صلاح کشور نیست.  بلکه این دو حوزه با هم افزایی بیشتر از ظرفیت‌های یکدیگر استفاده نمایند.

به گزارش ایسنا، سیدرضا عاملی در نشست خبری که به مناسبت سالروز تاسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد،گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال گذشته تا به امروز ۱۷ جلسه مهم برگزار کرده و مصوباتی نیز در حوزه های مختلف تدوین و ابلاغ کرده است اگرچه شوراهای تخصصی  نیز مصوبات زیادی داشتند. 

وی در ادامه گفت: تصویب ماده واحده‌ای برای یکپارچه سازی مهدکودک‌های کشور تصویب سند جمع علم وفناوری در حوزه دفاعی، تصویب سیاست‌ها و اقدامات مرتبط با کنکور، که براساس نظام سنجش و پذیرش جدید ، ارزیابی‌ها از طریق دوره دبیرستان و ۴۰ درصد نیز از طریق آزمون صورت می‌گیرد، نهایی سازی اساسنامه ستاد نانو  و برخی مصوبات دیگر از مهمترین مصوباتی است که طی یک سال اخیر در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچینن گفت: شورای تحول علوم انسانی نیز جلسات متعددی را در حوزه برنامه های و سیاست‌های خود تشکیل می‌دهد؛ در واقع این شورا ۱۷ کارگروه دارد که مصوبات این کارگروه ها به نوعی همان مصوبات شورای برنامه ریزی وزارت علوم محسوب می‌شود که تاکنون ۹۰ رشته را بررسی و تصویب کرده است.

وی در خصوص تایید حکم سرپرستان دانشگاه‌های کشور گفت: حکم انتصاب روسای دانشگاه‌ها در کارگروه ویژه در شورای انقلاب فرهنکی مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت و پس از تصویب از طریق شورا ابلاغ می شود که حدود دو هفته پیش حکم  سه نفر از روسای دانشگاه ها تایید و ابلاغ کردیم. 

وی به آخرین سیاست و تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص افزایش ظرفیت رشته های پزشکی اشاره کرد و گفت: روز گذشته جلسه‌ای را با حضور موافقان و مخالفان این مورد برگزار کردیم؛ اگرچه در این جلسه تصمیم گیری انجام ندادیم اما به علت اهمیت موضوع خواسته شد نظرات مخالف و موافق این امر دریافت شود.

عاملی ادامه داد: در جلسه روز گذشته که وزیر بهداشت معاون وزیر نیز حضور داشتند، همه توافق داشتند که ما با کمبود پزشک عمومی و کمبود نگران کننده پزشک در حوزه تخصصی و در نهایت نگرانی جدی در توزیع پزشک در کشور داریم.

وی گفت: نباید در عرصه پزشکی فقط نگاهمان به وضعیت شهر تهران باشد؛ در واقع نسبت پزشک در هر ۱۰ هزار نفر جمعیت نفر در تهران ۳۵ است و این نسبت در بسیاری از کشورهای پیشرفته بین ۳۰ تا ۶۰ پزشک است؛ اگرچه وضعیت تهران مطلوب است اما در برخی تخصصها با نوبتهای طولانی مواجهیم.

وی ادامه داد: مخالفان افزایش ظرفیت پزشکی نگران کیفیت امکانات زیرساختها و تامین منابع مالی آموزش پزشکی در صورت افزایش ظرفیت هستند که راه حل مخالفین این است  اگرچه آموزش پزشکی از آموزش عالی جداست اما نباید از امکانات یکدیگر غافل شویم مثلا دانشگاه تهران ۶۰۰ آزمایشگاه پیشرفته دارد و بیش از ۲۷ تله امروز به آموزش پزشکی اضافه شده است و ما باید از امکانات آموزش عالی برای آموزش پزشکی استفاده کنیم.

عاملی گفت: جمع بندی نهایی در خصوص افزایش ظرفیت پزشکی هفته آینده صورت می گیرد و روز گذشته تصمیم جدیدی در این زمینه انجام ندادیم.

دبیر شورای انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه آمار خروج نخبگان از ایران اغراق آمیز است گفت: متاسفانه سیاه نمایی های که در مورد ایران در سطح جهان صورت می گیرد و ایران هراسی شیعه هراسی و تحریم هراسی باعث این موضوع شده است که نخبگان و افراد در صورتی که در کشورهای دیگر شغل بهتری پیدا کند کشور را ترک می کند اگرچه ما باید شرایط شغلی بهتر فراهم کنیم اما اگر کسی هم قلبش برای ایران بتپد باید به کشور برگردد.

وی با بیان اینکه رتبه ایران از نظر خروج نخبگان رتبه ۹۲ کشور دنیا را دارد گفت: اگرچه این وضعیت مطلوب نیست اما در مورد خروج نخبگان هم اغراق های زیادی صورت می گیرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین در خصوص برخی انتقادهای که از سوی نمایندگان در مورد مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام می شود، گفت: برخی نمایندگان تصور می کند که شورای عالی انقلاب فرهنگی باید سیاست های مختلف تصویب کند و اجرای این سیاست‌ها نیازمند قانون است در صورتی که این دیدگاه خلاف مطالبات رهبری و امام است و نگاه آنها به شورا به عنوان قرارگاه فرهنگ و دانش کشور می باشد. بنابراین قرارگاه دانش و کشور می تواند در جاهای  نیز دست به اقدام وعمل کند براین اساس و براساس نظر رهبری مصوبات شورا حکم قانون را دارد.

وی در خصوص سیاست این شورا در مورد  ادغام آموزش پزشگی با  آموزش عالی گفت: سیاست کلان رهبری ناظر بر جدا بودن دو حوزه است اگر قرار باشد تصمیم گیری در این زمینه صورت بگیرد باید سیاست‌ها مورد بررسی و کارشناسی قرار گیرد به طور کلی نظر شورا این است که این دو قلمرو از هم جدا نشوند بلکه از توانمندی های یکدیگر استفاده کنند بنابراین بحث‌ها و جدال‌های نهادی در این زمینه مفید نیست که در حال حاضر هم استقرار جدی در آموزش پزشکی ایجاد شده که برهم زدن آن به مصلحت کشور نیست.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص آخرین وضعیت تشکیل کمیته مشترک بین شورای انقلاب فرهنگی و مجلس به منظور همکاری‌های مشترک برای تصمیم گیری برخی مسائل اعم از سهمیه ها اشاره کرد و گفت: اگرچه همکاری با کمیسیونهای مشترک مجلس از گذشته  وجود داشته، اما متاسفانه این همکاری به یک همکاری نظام مند تبدیل نشده است ضمن این که اخیرا رئیس مجلس دستور داده کارگروهی برای تقویت این همکاری تشکیل شود . شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز از این همکاری ها استقبال می کند.

عاملی ادامه داد: در دبیرخانه شورای انقلاب فرهنگی در مورد سیاست‌های حفظ سهمیه ها ۶ ماه فرصت به ستاد نقش جامع علمی داده شد تا این سیاست‌ها را تصویب کند و در برخی از موارد نظیر سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران مجلس باید بتواند قوانین خود را اصلاح نمایند اما ما به طور کلی با انواعی از سهمیه ها که حدود ۱۹ نوع سهمیه بودند در کنکور مواجهیم که باید به وضعیت مطلوب برسیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان با تاکید بر اینکه حذف کنکور تا یافتن جایگزین بهتر امکان پذیر نیست گفت: آنچه در این حوزه تصمیم گیری شده است این است که ۴۰ درصد شیوه پذیرش از دروس تخصصی و ۶۰ درصد از دوره دبیرستانها باشد بنابراین تا زمانی که از جایگزینی ممطمنی برای کنکور نداشته باشیم نباید به سمت حذف کنکور حرکت کرد.


انتهای پیام
 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.