• پنجشنبه / ۱۸ آذر ۱۴۰۰ / ۱۲:۳۰
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: 1400091814054
  • منبع : نمایندگی هرمزگان

منیژه حکمت در گفت و گو با ایسنا:

استقبال مردم بندرعباس از "بندر بند"/ آمدیم که بمانیم و جریان سازی کنیم

استقبال مردم بندرعباس از "بندر بند"/ آمدیم که بمانیم و جریان سازی کنیم

ایسنا/هرمزگان منیژه حکمت با اشاره به اینکه استقبال خوبی از فیلم "بندر بند" در بندرعباس صورت گرفت، گفت: ما در این فیلم سعی کردیم با نوعی فیلم‌سازی کم‌هزینه با زیرساخت‌های اجتماعی و گروهی کوچک راه خود را پیدا کنیم تا درون غارهای خود خفه نشویم، بمانیم و جریان سازی کنیم.

فیلم سینمایی "بندر بند"، ساخته منیژه حکمت، شب گذشته (۱۷ آذر)، در ۳ سانس و با حضور عوامل فیلم و جمعی از چهره‌های فرهنگی هنری هرمزگان در سینما ستاره شهر بندرعباس اکران شد. در هر ۳ سانس قبل از نمایش، عوامل فیلم به روی صحنه آمدند و "رضا کولغانی" خواننده هرمزگانی که در میان نسل جوان علاقه‌مند به موسیقی به عنوان خواننده گروه موسیقی داماهی شناخته می‌شود نیز یکی از آهنگ‌های این فیلم را اجرا کرد.

استقبال مردم بندرعباس از "بندر بند"/ آمدیم که بمانیم و جریان سازی کنیم
فیلم بندر بند به کارگردانی منیژه حکمت، درباره و در کشاکش سیل سال ٩٨ در جنوب ایران ساخته شده است.
منیژه حکمت پیش از نمایش "بندر بند" در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: من برای فیلم بندر بند، طرحی از بانوانی داشتم که از شهرهای دور به کافه‌های کوچک تهران می‌آمدند و آواز می‌خواندند و در حال تحقیق بر روی این طرح بودم و وقتی سیل سال ۹۸ در جنوب ایران اتفاق افتاد، این مسئله را در دل قصه آوردم.
وی با اشاره به اینکه این فیلم یک درام سینمایی است اما وقتی کار در بستر رئال شکل می‌گیرد شاهد رگه‌هایی از مستند نیز خواهیم بود، افزود: چندین سال است که هزینه‌ها و پول‌های عجیب و غریبی وارد سینما شده که مشکلات عدیده‌ای برای هنر و اندیشه به وجود آورده و مرجعیت از هنر گرفته شده است. بندر بند در مقابل با این نوع تفکر شکل گرفته تا با نوعی فیلم‌سازی ارزان و کم‌هزینه با زیرساخت‌های اجتماعی و گروهی کوچک راه خود را پیدا کنیم و درون غارهای خود خفه نشویم، بمانیم و جریان سازی کنیم.
این کارگردان سینما ضمن قدردانی از مردم بندرعباس که با شور و شوق برای تماشای فیلم بندر بند آمدند، در خصوص احساسش نسبت به حضور در بندرعباس، عنوان کرد: آخرین بار ۲۰ سال پیش به بندرعباس آمده بودم و وقتی امروز از خیابان‌های این شهر گذر می‌کردم، احساس غریبگی نمی‌کردم. احساس می‌کنم بندرعباس و شهرهای جنوبی شهر خودم هستند. خوشبختانه استقبال خوبی نیز از اکران فیلم صورت گرفت.


رضا کولغانی نیز در گفت‌وگو با ایسنا، بیان کرد: وقتی با پیشنهاد خانم حکمت مواجه شدم و شرایط پیچیده سیل را دیدم، احساس کردم کار سختی است اما من به کارهای پارتیزانی که شکل تیمی دارند علاقه بیشتری دارم. وقتی سینمای بدنه شکل می‌گیرد و سرمایه‌های  عجیب و غریب وارد می‌شود طبیعتاً کار راحت‌تر پیش می‌رود اما در کارهای پارتیزانی به دلیل تعداد کم عوامل، همه کارها تقسیم می‌شود.
وی ادامه داد: تمامی عوامل فیلم بندر بند چندوجهی بودند و اگر این‌گونه نبود این کار شکل نمی‌گرفت. در این‌گونه پروژه‌ها همه باید چندوجهی و بال یکدیگر باشند. به قول خانم حکمت ما جزایر کوچکی هستیم که اگر از هم دور باشیم زیر آب می‌رویم اما وقتی به هم وصل باشیم یک سرزمین گسترده می‌سازیم که روی آن می‌شود، زندگی و فرهنگ و عشق ساخت.
این خواننده و بازیگر هرمزگانی اظهار کرد: بازیگری از گذشته همراه من بوده اما در این فیلم برای اولین بار نقش اول را به عهده داشتم. من خود را معطوف به این نکردم که حتماً موزیسین یا بازیگر هستم و هر کاری بتواند چیزی به من اضافه کند و نیرویی به من بدهد که بتوانم کار جدیدی انجام دهم از  آن استقبال می‌کنم. چه این کار تجسمی، موسیقی، نقاشی، بازیگری، تئاتر یا سینما باشد برایم فرقی نمی‌کند.


کولغانی افزود: مطمئناً بندرعباس، شیراز و بوشهر بهتریم شهرهایی بوده‌اند که در آن‌ها اجرا کرده‌ام. من امیدوارم گوش موسیقیایی و فرهنگ موسیقی مردم شهرم به دهه ۸۰ بازگردد. در آن زمان فستیوال‌های کوچکی در بندرعباس برگزار می‌شد و پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌ها افراد مختلفی اجرا می‌کردند و از دل این فستیوال‌های کوچک، افراد بزرگی چون فاضل پیش، هادی آرمین، محسن آزادبخش، ابراهیم علوی و ... معرفی شدند.
وی ادامه داد: از وقتی موزیک مارکتینگ پایش را به بندرعباس باز و سالن‌ها را پر کرد و گوش موسیقیایی مردم را تغییر داد، دیگر با شهری که مردمش موسیقی را خوب می‌شناسند مواجه نیستیم. ما در موسیقی به‌خصوص از استان‌های هم‌جوارمان عقب افتاده‌ایم. در استان‌های همسایه‌مان موزیسین‌ها با سرعت بالایی در حال پیش روی هستند و مخاطبان  آشنا با موسیقی بسیاری دارند.
این خواننده و بازیگر هرمزگانی اضافه کرد: امروز می‌بینیم که مخاطب موسیقی خوب در بندرعباس از ۷۰۰ و نهایتاً هزار و ۴۰۰ نفر پیش روی نمی‌کند اما وقتی یک خواننده پاپ به بندرعباس می‌آید ۶ سانس پر می‌کند و این به این معنی است که گوش موسیقیایی این شهر به هم ریخته و خوراک خوبی به آن نرسیده است. ما سال‌هاست استعداد درجه یکی در موسیقی، سینما، ترانه نداشته‌ایم و درجا زدیم.
کولغانی افزود: ما نشسته‌ایم و به گذشته نگاه می‌کنیم که نصرک، علیخان، منصفی و فاطمه رضایی‌ها را داشته‌ایم. همین که احساس می‌کنیم پشتمان پر است ما را از تولید کارهای جدید و صحبت کردن در مورد کوچه و بازار امروز عقب افتاده‌ایم. امیدوارم دست به دست هم دهیم تا باز هم آن فضا در بندرعباس ایجاد شود و فستیوال‌های کوچک شکل بگیرد و از فضای موسیقی و سینمای بدنه فاصله بگیریم. افراد انگیزه بگیرند که با پول کم، کارهای بزرگ انجام دهند.
وی یادآور شد: امروز در هنر پول مسئله نیست. گاهی پول‌هایی وارد هنر می‌شود که نمی‌دانی از کجا آمده و به کجا می‌رود اما گاهی می‌بینی کاری شکل می‌گیرد که پولی در آن نیست اما تا ابد می‌تواند تأثیرات مثبتی در جامعه بگذارد.


به گزارش ایسنا، رضا کولغانی که در میان نسل جوان علاقه‌مند به موسیقی به عنوان خواننده گروه موسیقی داماهی شناخته می‌شود، در فیلم "بندر بند" در نقش یکی از اعضای گروه موسیقی با نام "بندربند" بازی می‌کند. فزونی تصویر شخصیت "نوید" با بازی رضا کولغانی را در حالی به تصویر کشیده است که در حال نواختن گیتار است، گیتاری که در روند فیلم نقش مهمی را ایفا می‌کند و "نوید" مدام از او به عنوان یک دوست مهم یاد می‌کند. دوستی که گویی حتی نقش ناجی را برای "نوید" بازی می‌کند و انگار همه مشکلات را حل خواهد کرد.
رضا کولغانی، امیرحسین طاهری، مهلا موسوی و پگاه آهنگرانی بازیگران این فیلم هستند. جایزه بهترین فیلم جشنواره کلکته و جایزه نتپک جشنواره فیلم‌های کوهستانی اولجو از جمله افتخارات "بندر بند" است که تاکنون در بیش از سی رویداد سینمایی ازجمله جشنواره‌های تورنتو، زوریخ، میل ولی، هاینان و…به نمایش درآمده است. همچنین پخش بین‌المللی این فیلم سینمایی بر عهده شرکت ایریماژ است.
در خلاصه داستان "بندر بند" آمده است: «یک بند کوچک موسیقی از شهرستان‌های دور جنوب ایران قصد دارند بعد از مدت‌ها در یک کافی‌شاپ در تهران وارد یک رقابت غیررسمی شوند. مهلا به همراه سایر اعضای بندر بند، همسرش و یکی از نزدیک‌ترین دوستانشان سفر خود را از یک استان جنوبی به تهران آغاز می‌کنند، آن هم درست زمانی که همه داشته‌های خود را در سیل از دست داده‌اند…»
انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.