• یکشنبه / ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۲:۲۷
  • دسته‌بندی: صنفی، فرهنگی
  • کد خبر: 99062317226
  • خبرنگار : 71567

رئیس دانشگاه تهران:

باورهای غلط به ویژه در زمینه علوم پایه و بنیادی می‌تواند برای کشور و جهان آسیب زا باشد

باورهای غلط به ویژه در زمینه علوم پایه و بنیادی می‌تواند برای کشور و جهان آسیب زا باشد

رئیس دانشگاه تهران با انتقاد از بی توجهی به پیش نویس لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم در کشور گفت: به نظر می‌رسد علیرغم اهمیت وجایگاه پژوهش های کاربردی و فعالیت‌های شرکت‌های دانش بنیان این موارد مورد توجه و پشتیبانی در لایحه قرار نگرفت.

به گزارش ایسنا، دکتر محمود نیلی احمدآبادی در مراسم رسمی آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و آموزش پزشکی که امروز با حضور مسوولان دانشگاهی در تالارعلامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد،ضمن بیان این مطلب خاطر نشان کرد: آغاز سال تحصیلی امسال می‌توانست فرصت مناسبی برای مرور عملکرد ۸ سال گذشته آموزش عالی و نگاهی به آینده آن باشد ولی شیوع ویروس کرونا و کیفیت پاسخ آموزش عالی  و مدیریت این پدیده که همه ابعاد جامعه را به شدت تاثیر قرار داده جایگزین ارزیابی آموزش شده و تا حد زیادی عملکرد، توانمندی ها و مسئولیت پذیری دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی را نشان دهد.

وی در ادامه تصریح کرد:  بعد از چین ایران جزو اولین کشورهای بود که با پدیده شیوع کرونا مواجه شد عدم دسترسی به اطلاعاتی که در چین می‌گذشت باعث شد که ایران خود بدون داشتن تجربه با این بیماری واگیر دار و به استناد دانش و توانمندی خود مدیریت کند.

وی تصریح کرد: شیوع ویروس کرونا در کنار همه مشکلات باعث شد تا در پس هیاهوها، رقابت‌ها و مصرف زدگی مردم دنیا به خود آمده و آن چه انجام داده و می دهند مرور کرده و با نگاهی منطقی تر به آینده بشر و زمین فکر کنند .

به گفته رئیس دانشگاه تهران، شیوع ویروس کرونا یکبار دیگر جایگاه و نقش  ویژه علم و دانش را آشکار نموده و به اصطلاح برخی از انگاره‌ها و باورهای غلط  علم به ویژه  علوم پایه و بنیادی تا چه میزان می‌تواند برای کشور و جهان آسیب زا باشد از همین منظر است که نتیجه سرمایه گذاری های کشور و دانشگاه‌ها و البته کم کاری در علوم پایه و بنیادین مشخص گردد و نشان می‌دهد که فقط به نتیجه فوری ملموس و کاربردی در حوزه علم و دانش بسنده کرد.

نیلی عدم توجه کافی به علوم پایه و بنیادین را یکی از نگرانی‌های جامعه علمی کشور توصیف کرد و اظهار کرد: این علوم کمتر مورد توجه نخبگان و سیاست گذاران است در واقع  برای عدم توجه و استقبال جوانان دلایل متعددی می توان ذکر کرد ولی قطعا جایگاه ومنزلت و آینده شغلی می‌تواند از دلایل عدم گرایش به این علوم باشد برای مثال تعداد شرکت کنندگان در کنکور جاری در گروه ریاضی حدود ۱۵۰ هزار نفر بوده در حالی که در گروه علوم تجربی ۵۹۴ هزار و علوم انسانی ۳۴۱ هزار نفر داوطلب شرکت کردند.

وی خاطر نشان کرد: اگر چه افزایش شرکت کنندگان در علوم انسانی با توجه به نقش و جایگاه آن خبر خوبی است ولی کاهش تعداد شرکت کنندگان گروه علوم ریاضی و فیزیک با توجه به اهمیت علوم پایه و بنیادین و نیاز مبرم کشور به تولید زیر ساخت‌ها می‌تواند نگران کننده باشد.

دکتر نیلی یکی از امکان‌های شغلی دانشجویان علوم پایه آموزش و پرورش دانست و گفت: اکنون که تنها مسیر ورود به آموزش و پرورش دانشگاه فرهنگیان است ضمن تشکر از این دانشگاه که از ظرفیت سایر دانشگاه‌ها برای تامین نیاز خود به خوبی استفاده کرد امید است که تمهیدات بیشتری مانند بورسیه نمودن سایر دانشجویان در رشته‌های مورد نیاز امکان ورود نخبگان دانشگاهی در علوم پایه و آموزش وپرورش بیش از گذشته فراهم شود که هم به نفع آموزش و پرورش و هم توسعه علوم پایه خواهد بود که از دیگر عوامل افزایش بودجه پژوهش در زمینه علوم پایه و بنیادی است که نیاز است به توجهات بیشتر از سوی دانشگاه‌های مسئول دارد.

رئیس دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: دانشگاه‌ها در این مدت کوتاه به خوبی نشان دادند که از توانمندی‌های بسیار بارز و غنی برخوردارند و دانش آموختگان آنها در حوزه‌های مختلف از جمله در قالب شرکت‌های دانش بنیان خدمات بیسار مفیدی در مقابله با ویروس کرونا ارائه نمودند. که شاید یکی از بارزترین عملکرد دانشگاه‌ها ارائه دروس به روش مجازی بود. 

به گفته وی، دانشگاه تهران دقیقا از روز دوم بعد از تعطیلی آموزش حضوری برنامه‌های آموزشی خود را به شیوه مجازی و با پوشش ۷۰ درصدی شروع کرده و آن را به سرعت و به کیفیت قابل قبول رسانده و خوشبختانه تا به امروز کلیه فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی با کیفیت قابل قبول ادامه دارد.

وی خاطر نشان کرد: اقدام ارزشمند دولت در اختیار قرار دادن اینترنت رایگان توسط اپراتورها و برخی تامین کنندگان اینترنت تا پایان خرداد ماه تحمل شرایط را برای دانشجویان راحت کرد در ترم جاری که آموزش‌ها همچنان به صورت مجازی  است تقاضای دانشگاه‌ها به ویژه دانشجویان و خانواده‌های آنها در اختیار قرار دادن اینترنت رایگان برای استفاده از سامانه‌های آموزشی دانشگاه‌ها است.

وی تاکیدکرد: عدم دسترسی به اینترنت رایگان برای دانشجویان با توجه به حجم برنامه‌های آموزشی بار سنگین مالی به دوش آنها به ویژه دانشجویان کم بضاعت می‌گذارد که می‌تواند موجب اختلال در یادگیری دانشجویان شود. نگرانی مشترک همه کشورهای جهان در امر آموزش الکترونیکی را ایجاد خواهد کرد.

نیلی تاکید کرد: دانشگاه و سایر حوزه‌ها هم سعی در انجام مسئولیت‌های اجتماعی و امر پژوهش و فناوری در حوزه مقابله با شیوع ویروس و تاب آوری اجتماعی داشتند در کنار بررسی‌ ومطالعات برای تحلیل و ارایه راه حل مناسب در مسائل اقتصادی، اجتماعی، روان شناختی ... دانشگاه‌های تهران وعلوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و با پیتشبانی ستاد امام صندوق نواوری وشکوفایی ریاست جمهوری ۷ کارگروه علمی و تخصصی تشکیل دادند و به دستاوردهای نوآورانه بعضا بی نظیری در سطح ملی، بین المللی مانند تشخیص بی درنگ ویروس کرونا با کارآزمایی ۹۷ درصد رسیدند.

نیلی خواستار تشکیل یک کمیته ملی پژوهش و فناوری در حوزه مقابله با ویروس کرونا برای ایجاد شبکه ملی متشکل از همه امکانات تخصصی ، علمی و فناوری کشور در سایر امکانات پشیتبانی درمانی و مالی شد و گفت: در این شرایط میتوان دستاوردهای عظیم تری برای کشور در حوزه مقابله با کرونا کسب کرد در واقع تشکیل این کمیته  مدتها پیش توسط دانشگاه تهران پیشنهاد ولی مورد توجه قرار نگرفت.

وی در پایان به موضوع پیش نویس لایحه اصلاح قانون مالیات‌هایمستقیم اشاره کردو گفت: موارد پیشنهادی از ‌سوی وزیر علوم ارائه شده به نظر میرسد علیرغم اهمیت و جایگاه پژوهشهای کاربردی و فعالیت‌های شرکتهای دانش بنیان در لایحه پیشنهادی این مورد مورد توجه و پشتیبانی قرار نگرفت و نسبت به گذشته عقب گرد هم داشتنه است بنابراین ضمن تاکید بر اهمیت قانون اصلاح مالیات‌ها تقاضای دانشگاه‌ها توجه کافی به پیشنهادات دکتر غلامی وزیر علوم اعمال آنها در لایحه است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.