• شنبه / ۵ مهر ۱۳۹۹ / ۰۹:۰۶
  • دسته‌بندی: اردبیل
  • کد خبر: 99070502897
  • منبع : نمایندگی اردبیل

اینجا اردبیل است؛ کربلای 5

چرا بغض گلوی جانباز اردبیلی ترکید؟

چرا بغض گلوی جانباز اردبیلی ترکید؟

ایسنا/اردبیل در گوشه‌ای از نمایشگاه رزمی فرهنگی دفاع مقدس اردبیل که امسال رنگ و بوی عملیات کربلای 5 را به خود گرفته، فردی گمنام نشسته و به تانک‌ها و ادوات جنگی مستقر در این نمایشگاه خیره شده است. نزدیک او می‌شوم؛ بعد از سلام و علیکی کوتاه متوجه شدم او یکی از یادگاران دوران هشت سال دفاع مقدس است.

بعد از گپ و گفتی کوتاه، این یادگار دوران دفاع مقدس که حتی حاضر نشد نامش را برای ما بگوید، ناراحت و اندوهناک از اینکه نتوانستیم راه و رسم شهدا را ادامه دهیم، بغض گلویش را گرفت.


وی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا معتقد است، رزمندگانی که در دوران دفاع مقدس در جبهه‌های حق علیه باطل حضور یافتند دارای اهداف والایی بودند که از مرز و بوم میهن اسلامیمان دفاع ‌کردند. برخی از آنها در این راه به شهادت رسیدند، برخی جانباز و برخی جاویدالاثر شدند و برخی نیز به اسارت دشمن درآمدند.


این جانباز اردبیلی با انتقاد از عملکرد برخی از مسئولان و حتی سواستفاده برخی از مردم از نام و یاد شهدا، تاکید کرد: شهدا از خون و جان و ناموس خود گذشتند تا جمهوری اسلامی ایران به دست نااهلان و دشمنان اسلام نیفتد.


وی با بیان اینکه در دوران جنگ هشت ساله تحمیلی ما ماه‌ها در جبهه بودیم و خانواده خود را نمی‌دیدیم، گفت: امروز در سایه آن رشادت‌ها و شهادت بسیاری از انسان‌های پاک و آزاده در آرامش و امنیت زندگی می‌کنیم، ولی متاسفانه عده‌ای با دستاویز قرار دادن نام شهدا، از هر چیزی که به دستشان می‌رسد سوء استفاده می‌کنند.


این رزمنده دوران دفاع مقدس خواستار توجه بیش از پیش مسئولان و مردم به حق و ناحق شد و گفت: اینکه بعد از چهل و اندی سال در جایی حقی ناحق می‌شود، بدین معناست که راه و رسم شهدا را ادامه ندادیم و بدین ترتیب شرمنده خون پاک هزاران شهید هستیم.

عملیات کربلای 5‌ که یکی از بزرگترین عملیات‌های رزمندگان در طول جنگ تحمیلی بود، در 19 دی ‌ماه سال 1365 با رمز یازهرا(س) در منطقه‌ شلمچه‌ و شرق بصره‌ با وجود وضعیت سخت آن روزها و کمبود تجهیزات و پس از شکست در عملیات کربلای 4 آغاز شد.

کربلای 5 را می‌توان پاسخی به عملیات کربلای 4 دانست


کربلای 5 را می‌توان پاسخی به عملیات کربلای 4 دانست، زیرا در این عملیات دشمن که مورد حمایت کشورهای غربی بود توانست به کمک آواکس‌ها عملیات رزمندگان ایرانی را شناسایی و برای مقابله با آن آماده شود که همین امر موجب به خاک و خون کشیده شدن جوانان ایرانی شد.


انجام عملیات در منطقه کربلای 5، آن هم در مقیاس گسترده، موجب شد عملیات در فاو منتفی و نیرو و امکانات دشمن به منطقه شرق بصره اعزام شود؛ در واقع دشمن ضمن غافلگیر شدن نسبت به عملیات شرق بصره از نظر زمان و مکان، در مورد تاکتیک ویژه عملیات که عمدتاً معطوف به عبور از منطقه آب گرفتگی و کانال پرورش ماهی و حرکت از شمال به جنوب در پشت مواضعش بود نیز غافلگیر شد.

اردبیل، 260 شهید در عملیات غرورآفرین کربلای 5 تقدیم نظام کرده است


سردار جلیل بابازاده‌قانع در حاشیه این نمایشگاه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مردم استان اردبیل با تقدیم سه هزار و 400 شهید و صدها جانباز، ایثارگر و آزاده اوج وفاداری خود را به نظام اسلامی و خط ولایت نشان داده‌اند، گفت: همچنین این استان، 260 شهید در عملیات غرورآفرین کربلای 5 تقدیم نظام کرده است.


وی با بیان اینکه اگر لحظه ای در امر فرهنگ‌سازی ارزش های دفاع مقدس غفلت کنیم این مهم دست نا اهلان و بدخواهان نظام می‌افتند، افزود: سپاه اسلام در عملیات کربلای 5 با تمرین درس‌های عاشورا، مثل رزمندگان صدر اسلام جانفشانی کردند.


بابازاده‌قانع با بیان اینکه رشادت‌ها و منش رزمندگان دوران دفاع مقدس در اذهان عمومی ثبت شده و چیزی نیست که بتوان آنرا فراموش کرد، تاکید کرد: شهدا، رزمندگان، جانبازان، ایثارگران و آزادگان بزرگترین میراث خود را که جان و مالشان بود در راه دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی گذاشتند و با لبیک به فرمان امام خود پیشتاز میدان شدند.

چرایی گرامیداشت دفاع مقدس در هر سال


 عباس فنی‌اصل از رزمندگان دوران دفاع مقدس نیز در حاشیه بازدید از نمایشگاه عملیات کربلای 5 در گفت وگو با ایسنا در خصوص چرایی گرامیداشت دفاع مقدس در هر سال، گفت: دفاع ما تفاوت اساسی با جنگ‌های دیگر دارد، مردم ما برای دفاع از شرف و ناموس و سرزمین و انقلاب خود مظلومانه با دست خالی ولی با ایمان راسخ در مقابل ده‌ها کشوری که متحد شده بودند تا نهضت الهی این مردم انقلابی را از بین ببرند، مردانه و با توکل بر خدا ایستادند و اجازه ندادند حتی یک وجب از خاک سرزمینمان به دست دشمن بیفتد.


وی افزود: این حماسه بزرگ، گنجینه تمام نشدنی از درس‌های ایثار و شجاعت و شهامت دارد که برای همیشه نشان می‌دهد که همانند حماسه الهی نام حسین(ع)، خون بر شمشیر پیروز است و باید این فرهنگ به نسل‌های بعدی انتقال یابد که گرامیداشت این ایام، گامی است در راه انتقال این هدف مقدس.


فنی‌اصل در خصوص تاثیر برگزاری نمایشگاه در این خصوص نیز گفت: عملیات‌‎هایی که جوانان این مرز و بوم انجام دادند در تاریخ بی‌نظیر بود. جوانانی با سن بسیار پایین ولی با اقدامات شجاعانه بزرگترین افتخارات را آفریدند که جهانیان متحیر شدند. رساندن عظمت این عملیات‌ها با سخن و کلام نمی‌تواند حق مطلب را خوب ادا کند.


این استاد دانشگاه تصریح کرد: برگزاری نمایشگاه عملیات‌ها گوشه‌ای از این عظمت را به مردم انتقال می‌دهد و مردم ضمن یادآوری ایثار و گذشت جوانان خود، برای ادامه دادن راه آن عزیزان مصمم‌تر شده و روحیه تازه‌ای در ایستادگی در مقابل تهدیدات دشمن پیدا می‌کنند.


وی با تاکید بر ضرورت توجه به آرمان‌های شهدا، گفت: شهدا غیورترین و شایسته‌ترین فرزندان این مرز و بوم بودند که با بصیرت، راه حق را پیدا کرده و در دفاع از آن تا پای جان ایستادند و درس بزرگی را به بشریت دادند. توجه به آرمان‌های آنها، بیمه کردن این نظام و انقلاب است و تضمین کننده آینده روشن و با افتخار برای این کشور است و ایثار به تمام معنای آنها در راه خدا، روح الهی را در جامعه احیا می‌کند.


فنی‌اصل با بیان اینکه آرمان‌های شهدا، آرمان‌هایی متعالی و خدایی هستند که سعادت ما منوط به زنده نگه داشتن این آرمانها است، تاکید کرد: جامعه آرمانی مورد نظر شهدا جامعه‌ای بسیار متعالی با انسان‌های کامل می‌باشد که رسیدن به آن نیاز به تلاش زیاد دارد که گام‌هایی در این زمینه برداشته شده ولی تا رسیدن به مرحله کمال آن نیاز به تلاش خیلی زیاد است که امیدواریم تمامی برنامه‌های جامعه اسلامی در راستای این آرمان‌ها بوده و مردم را به سوی این آرمان‌ها سوق دهند که سعادتشان در نزدیکی به این آرمان‌هاست.


وی گفت: مسئولان باید همیشه در نظر داشته باشند جایگاهی که به آن رسیده‌اند، قطعا مدیون خون شهیدان و تلاش مخلصانه ایثارگران است که مهمترین خواسته آنها دفاع از انقلاب اسلامی و رهبری می‌باشد. هم مردم و هم مسئولان باید آرمان‌های انقلاب را همانند جان خود عزیز بدارند؛ چراکه همان آرمان‌های اسلام است که خدا به ما امانت سپرده است.
شرمنده خون پاک هزاران شهید هستیم.


به گزارش ایسنا، برگزاری نمایشگاه‌های رزمی فرهنگی با محوریت عملیات‌های مختلف در هفته مقدس در محل باغ موزه دفاع مقدس اردبیل، نشان از توجه ویژه مسئولان این حوزه به زنده نگه داشتن دفاع مقدس دارد.


با بررسی اجمالی نمایشگاه‌های برگزاری شده طی سال‌های اخیر، مشاهده می‌کنیم که تاکنون بسیاری از عملیات‌های دوران هشت ساله دفاع مقدس در اردبیل شبیه‌سازی شده است، ولی با این حال باز هم جای کار وجود دارد و نیازمند تلاش ویژه و مضاعف مسئولان برای انتقال ارزش‌ها و دستاوردهای دفاع مقدس به نسل جوان و آینده است.


امید می‌رود با اختصاص بودجه لازم، فازهای بعدی باغ موزه دفاع مقدس اردبیل نیز تکمیل و به بهره‌برداری برسد، تا مکان ثابت و دائمی برای ارائه آثار دوران دفاع مقدس برای مردم اردبیل فراهم شود.

گزارش از علی انوار

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.