• یکشنبه / ۲۰ مهر ۱۳۹۹ / ۱۰:۴۱
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99072014490
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان اعلام کرد:

پاییز کم‌بارش و آلوده پیش روی اصفهان

پاییز کم‌بارش و آلوده پیش روی اصفهان

ایسنا/اصفهان مدیرکل هواشناسی استان اصفهان گفت: بارش های پاییز امسال نه تنها با تعداد کم و شدت ضعیف پیش بینی می شود، بلکه بارش های مؤثر هم دیرهنگام اتفاق می افتد که باعث می شود پاییز مطلوبی در پیش نداشته باشیم.

حمید رضا خورشیدی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تاثیر کاهش بارش های پاییزی امسال بر وضعیت خشکسالی استان، اظهار کرد: کم شدن منابع آبی در پاییز امسال خشکسالی کوتاه مدت و بلندمدت را تشدید می کند، همچنین عوامل دیگری دست به دست هم داده و باعث می شود در فصل پاییز شرایط پایدار جوی داشته باشیم که متأسفانه آلودگی هوا را تشدید می کند.

وی با بیان اینکه بررسی آخرین خروجی مدل های پیش بینی هواشناسی و تحلیل ها نشان می دهد که بارش های مؤثر پاییزی امسال بر منابع آب و بخش کشاورزی با تأخیر و عمدتا در آذرماه اتفاق می افتد، گفت: در مجموع بارش تجمعی طی فصل پاییز کمتر از نرمال و در بیشتر شهرستان های استان، به ویژه در مناطق غرب و سرچشمه های آبی زاینده رود خواهند بود که سبب تشدید شرایط خشکسالی در منابع آبی استان می شود.

کاهش بارش های پاییزی امسال نسبت به سال گذشته و بلندمدت

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان افزود: پیش بینی میزان بارش های پاییزی سال جاری نسبت به پاییز سال گذشته و همچنین نسبت به بلندمدت کمتر است.

وی با بیان اینکه میانگین دما در فصل پاییز در سطح استان اصفهان نسبت به بلندمدت حدود نیم تا یک درجه سانتی گراد بالاتر از نرمال خواهد بود، گفت: این افزایش عمدتا در نواحی غرب و جنوب غرب استان محسوس تر است. همچنین این افزایش فراتر از نرمال در ساعات بعدازظهر و حداکثر دما انتظار می رود و در دمای حداقل، شرایط دما در حد نرمال و حدود نیم درجه کمتر از نرمال خواهد بود.

شرایط برای افزایش آلودگی هوا مهیا است

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان خاطرنشان کرد: باتوجه به ضعیف بودن فعالیت سامانه های بارشی و کاهش فراوانی گذر سامانه ها از روی ایران، بارش کمتر از نرمال، پایداری نسبی جو در تراز میانی جو و نفوذ توده های هوای به نسبت سرد در سطح زمین از شمال شرق، شرایط برای افزایش پتانسیل آلودگی هوا در کلان شهر اصفهان و شهرک های صنعتی مهیا است و این افزایش بستگی به انتشار ذرات آلاینده در شهر دارد.

خورشیدی، خرداد و مرداد را گرم ترین ماه های امسال اعلام کرد که شرایط دمای فراتر از نرمال داشته و افزود: ماه های تیر و شهریور میانگین دما در حد نرمال بوده است.

وی اضافه کرد: وضعیت دما در ایستگاه های هواشناسی استان نشان می دهد بیشترین افزایش نسبت به نرمال مربوط به نواحی غربی و سرچشمه های آبی زاینده رود بوده که سبب افزایش تبخیر در منابع آبی استان شده است.

خورشیدی به تحلیل شاخص SPEI در دوره ۱۰ ساله تا پایان مرداد ۹۹ اشاره و تصریح کرد: داده ها بیانگر این است که درجات خفیف تا بسیار شدید خشکسالی بلند مدت (هیدرولوژیک) در بسیاری از مناطق استان اصفهان وجود دارد، به نحوی که ۷۴.۸ درصد از مساحت استان درگیر خشکسالی بوده و تنها ۲۵ درصد از مساحت استان شرایط نرمال تا ترسالی را داشته است.

تشدید خشکسالی کوتاه مدت و بلندمدت در استان

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان اعلام کرد: باتوجه به پیش بینی کاهش بارش های کمتر از نرمال طی پاییز امسال و میزان ذخایر نامناسب در منابع آبی استان، شرایط تشدید خشکسالی بر روی استان هم به صورت کوتاه مدت و هم بلندمدت انتظار می رود.

به گفته وی، باتوجه به آمار موجود در ایستگاه های هواشناسی استان، بیشترین بارش های ثبت شده در پاییز مربوط به مناطق غرب و جنوب غرب و سرچشمه های آبی استان است و عمدتا سهم بارش های پاییزی مربوط به نیمه غربی است، بنابراین انتظار می رود مناطق یاد شده طی پاییز امسال بیشترین کاهش نسبت به مقدار نرمال از خود نشان دهند و میزان کاهش بارش نسبت به میانگین در مناطق شرقی کمتر خواهد بود.

خورشیدی درخصوص پدیده گرد و غبار در استان نیز گفت: وقتی خشکسالی ایجاد و بارش ها کم می شود زمین خشک تر شده و شرایط برای گرد و غبار ایجاد می شود، این موضوع به این برمی گردد که زمستان و بهار آینده نیز همچنان وضعیت کم بارشی داشته باشیم، در این صورت باتوجه به اینکه بیشترین میزان گرد و غبار را در تابستان ها داریم، متاسفانه در تابستان آینده نیز شاهد وقوع این پدیده خواهیم بود.

تغییر اقلیم و افزایش کانون های گرد و غبار

مدیرکل هواشناسی استان با بیان اینکه طی سال های گذشته به خاطر تغییر اقلیم، کانون های گرد و غبار افزایش یافته، تصریح کرد: در تابستان جهت وزش باد به خاطر الگوهای جوی تغییر کرده و از سمت شمال شرق به سمت مرکز می شود، در این مسیر هرگونه کانون گرد و غباری قرار داشته باشد باعث می شود گرد و غبار آن به سمت اصفهان حرکت کند.

وی ادامه داد: بخش هایی مثل اردستان و مناطق مرزی با سمنان کانون های گرد و غباری هستند که به تازگی خیلی فعال شده و متاسفانه به سمت شهر اصفهان حرکت می کنند، البته راهکارهای کوتاه مدت و بلندمدت از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست و مناطبع طبیعی استان در حال انجام است تا بتوانند این کانون ها را کنترل و مدیریت کنند.

خورشیدی خاطرنشان کرد: گرد و غباری که این چند سال در اصفهان داشته ایم از تالاب گاوخونی نبوده، چون گاوخونی همچنان مرطوب است، اما اگر به صورت کامکل خشک شود حتما باعث تولید گرد و غبار و افزایش آلودگی هوای اصفهان می شود.

تغییرات اقلیم به زیان انسان و طبیعت است

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه اقلیم در حال تغییر است، تصریح کرد: تاثیراتی که انسان و طبیعت بر روی جو می گذارد باعث می شود، اقلیم دائما در حال تغییر باشد، برهمین اساس به عنوان نمونه وضعیت اقلیم در مناطق خشک، خشک تر شده و یا با بارش های سیل آسا مواجه هستیم که همه به زیان انسان و طبیعت است، اگرچه همان بارش های سیل آسا را هم می توان کنترل و مدیریت کرد و با ذخیره آن در مواقع خشکسالی استفاده کرد.

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان تشدید خشکسالی در استان طی سال های اخیر را یادآور شد و افزود: امسال ۷۵ درصد سطح استان درگیر خشکسالی و ۲۵ درصد وضعیت نرمال و ترسالی داشته، این درحالی است که کاهش بارش های پاییز هم این وضعیت را تشدید می کند.

۷۵ درصد استان اصفهان درگیر خشکسالی 

وی ادامه داد: افزایش دما باعث تبدیل نوع بارش ها از برف به باران شده، ضمن اینکه شدت بارش ها نیز تغییر کرده و درحالی که قبلا بارش ها مداوم و آرام بود، الان بیشتر رگباری شده است، این ها همه نشان دهنده تغییرات اقلیمی است که البته در جهتی نیست که به نفع بشر باشد.

خورشیدی با بیان اینکه اصفهان از قدیم در منطقه پربارشی نبوده، اظهار کرد: این عوامل بیشتر بر مناطق کم بارش تاثیر می گذارد و به همین خاطر با پدیده خشکسالی در استان اصفهان مواجه هستیم.

وی با اعتقاد براینکه می توان تاثیرات تغییر اقلیمی را کمتر کرد، توضیح داد: باید بیشتر با طبیعت مدارا کنیم و خود را با آن سازگار کنیم که برای این کار نیاز به تغییر سبک زندگی داریم. متاسفانه مدام در حال ایجاد تغییر در طبیعت هستیم که باعث ایجاد تغییر اقلیم می شود. در حال حاضر بسیاری از کشورها برای گسترش حمل و نقل عمومی تلاش می کنند تا آلودگی کمتری ایجاد شده و به طبیعت کمک کنند، ما هم باید هرچه بیشتر به طبیعت اهمیت داریم چراکه منافع آن به خودمان برمی گردد، درحالی که هرچه بی توجه باشیم خطرات بیشتری برای خودمان دارد.

هشدارهای لازم را پیش از شروع پاییز دادیم

مدیرکل هواشناسی استان در ادامه با بیان اینکه از مدت ها قبل به همه بخش ها اعلام کردیم شهر اصفهان در پاییز امسال از لحاظ آلودگی هوا در شرایط خوبی نیست و هشدارهای لازم را پیش از این داده ایم، افزود: چون شرایط پایداری هوا در پاییز بیشتر مهیا است، تعداد دفعات آلودگی هوا نیز بیشتر می شود.

وی با اشاره به اینکه سازمان هواشناسی مرتب الگوهای جوی را رصد می کند، افزود: گاهی یک الگوی جوی چند روز قبل به صورت کامل مشخص است و خودش را نشان می دهد، ولی گاهی زمان کمتری خودش را نشان می دهد و این موضوع به شرایط جوی بستگی دارد تا الگوی جوی به صورت کامل خود را نشان دهد و بتوانیم هشدارها و اخطارهای لازم را بدهیم. سال گذشته جز یکی دو مورد، در بقیه مواقع به خوبی عمل شد و امسال هم تلاش می کنیم وضعیت جوی به خوبی رصد و اطلاع رسانی شود.

تحریم ها و محدودیت تامین تجهیزات هواشناسی

خورشیدی در مورد به روز بودن تجهیزات و امکانات برای پیش بینی وضعیت جوی نیز گفت: یکسری سیستم ها و تجهیزات نیاز داریم که به خاطر تحریم ها وارد کردن آنها مشکل است، از جمله رادارهای هواشناسی که کل کشور با مشکل مواجه است و همینطور تجهیزاتی که در ایتسگاه ها نیاز داریم که همه تجهیزات خارجی و گرانی است که وارد کردن آنها سخت است.

با این وجود وی پیش بینی هواشناسی را در دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری دانست و افزود: با استفاده از تجهیزات هواشناسی، الگوهای جوی باید توسط کارشناسان خبره تجزیه و تحلیل شود، خوشبختانه در بخش نرم افزاری از نیروهای بسیار توانمندی استفاده می کنیم که با وجود آنها توانسته ایم مقداری از ضعف ادوات و تجهیزات را جبران کنیم.

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به اینکه به احتمال بالای ۷۰ درصد پیش بینی می گویند، یادآور شد: پیش بینی در هیچ کجای دنیا به صد در صد نمی رسد و مقدار کمی خطا دارد، ضمن اینکه داده های ورودی جو زیاد است و عوامل زیادی بر روی جو اثر می گذارد، به همین خاطر گاهی عوامل کم اهمیت حذف و همین باعث خطا می شود که طبیعی است. اگرچه در سال های اخیر خیلی کمتر از ۳۰ درصد و شاید تنها در حد ۲ تا ۳ درصد خطا داشته ایم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.