• چهارشنبه / ۳۰ مهر ۱۳۹۹ / ۰۳:۱۲
  • دسته‌بندی: صنفی، فرهنگی
  • کد خبر: 99072921810
  • منبع : نمایندگی دانشگاه هنر

معاون فرهنگی دانشگاه خبر داد

برنامه‌های فرهنگی دانشگاه هنر در سال تحصیلی جدید/بهره‌برداری از درگاه فرهنگی دانشگاه به زودی

برنامه‌های فرهنگی دانشگاه هنر در سال تحصیلی جدید/بهره‌برداری از درگاه فرهنگی دانشگاه به زودی

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه هنر با بیان این که درگاه فرهنگی دانشگاه در آینده‌ نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد، یادآور شد: برگزاری جشنواره‌های دانشگاه هنر مستلزم صرف هزینه زیادی است و با توجه به شرایط بودجه فعلی کشور، امکان حمایت شایسته از این رویدادها میسر نیست. اما دانشگاه به اندازه توانش با شفافیت و صداقت حمایت می‌کند.

مجید صالحی در گفت وگو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب، در تعریف کار فرهنگی اظهار کرد: تعریف کار فرهنگی در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است. اما در تعریف عام آن، کار فرهنگی به معنای خاص این است که به بحث اخلاق حرفه‌ای در میان اساتید، کارکنان و دانشجویان توجه کافی شود، یعنی علاوه بر جنبه‌های آموزشی و پژوهشی به جنبه‌های اخلاقی و انسانی آن بپردازند. چون دانشگاه علاوه بر اینکه محل آموزش هست، باید محل پرورش انسان ازجهت جنبه های انسانی نیز باشد. یعنی افرادی که در دانشگاه حضور دارند، علاوه بر جنبه‌های آموزشی و پژوهشی به جنبه‌های اخلاقی و انسانی باید توجه داشته باشند. اهل ریا و دروغ نباشند و نوع دوستی و عشق به کشور داشته باشند.

وی در ادامه به تشریح برنامه‌های فرهنگی دانشگاه هنر در سال تحصیلی جدید پرداخت و گفت: در حال حاضر با توجه به شرایط کرونا فعالیت‌های حضوری دانشگاه تقریبا تعطیل شده و بیشتر فعالیت‌های فعلی بر مبنای فضای مجازی قرار گرفته است. از مهرماه جاری فعالیت‌ همه‌ گروه‌های انجمن‌ها، کانون‌ها و نشریات از طریق ارتباطی فضای مجازی با دانشجویان و انتشار فعالیت‌ها در این فضا پیش می‌رود. جشنواره‌ها بر اساس محتوای اجرای آنها بر بستر فعالیت مجازی انجام می‌شود. همچنین یکی از کارهایی که انجام شده، بحث طراحی درگاه فرهنگی بود که انشاالله در آینده‌ نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد و بر اساس آن انتخابات انجمن‌های علمی و کانون‌های فرهنگی و بحث نشریات را به صورت جدی‌تر در فضای مجازی خواهیم داشت.

وی در ادامه افزود: در راستای ارتباط با دانشجویان سعی کردیم با توجه به امکاناتی که مرکز فناوری در اختیار ما قرار داده، بتوانیم با اساتید، کارکنان و دانشجویان ارتباط برقرار کنیم. این ارتباط از طریق برگزاری جلسات در فضای مجازی برای هم‌اندیشی‌ با استادان، برگزاری برخی کارگاه برای کارکنان، برگزاری بعضی مناظره‌ها و همچنین برگزاری تورهای مجازی به خصوص برای دانشجویان جدیدالورود جهت آشنایی آنها با قسمت‌های مختلف دانشگاه هنر و کسب اطلاعات در زمینه فعالیت انجمن و کانون های فرهنگی برنامه‌ریزی و رایزنی شده است.

صالحی در رابطه با میزان تاثیری که شیوع ویروس کرونا بر اجرای برنامه‌های فرهنگی دانشگاه هنر داشت، افزود: با شیوع این ویروس، همه فعالیت‌ها از هر نوعی دچار ایستایی شد و فعالیت‌های دانشگاهی هم به تبع آن در تمام دانشگاه‌های دنیا و همه کشورها به خاطر کرونا تحت تاثیر قرار گرفت. اما در رابطه با برنامه‌های دانشگاه هنر، دانشگاه ما سال قبل تعداد 4 جشنواره داشت که جشنواره صبا برگزار شد، در برگزاری جشنواره عروسکی نیز تمام مراحل آن انجام شد، فقط مراسم اختتامیه به خاطر کرونا برگزار نشد. 

وی در ادامه تصریح کرد: اما جشنواره‌های مونولوگ و نهال همچنان باقی مانده است. با توجه به اینکه دیگر آخر سال تحصیلی بود و  شرایطی حاکم  بود که به صلاح نبود دانشجویان به شکل حضوری کارها را پیش ببرند، در نتیجه این دو جشنواره به تاخیر افتاد. امیدواریم در آخر مهر ماه جاری با برگزاری جلسه سیاست گذاری دانشگاه، این دو جشنواره و نحوه ادامه کار با کمک دبیران به شکل شایسته انجام شود. 

معاون فرهنگی دانشگاه هنر در خصوص فعالیت‌ جشنواره‌ها، انجمن‌های علمی و کانون‌های فرهنگی دانشگاه، گفت: علاوه بر ۴ جشنواره فعال مذکور که به دلیل کرونا ادامه فعالیت آنها متوقف شد، یک جشنواره دیگر به نام ژکال نیز بنا بود فعالیت خود را شروع کند که آن هم تحت تاثیر همین شرایط متوقف شده است. در خصوص انجمن‌ها و کانون‌ها؛، به ازاء هر رشته‌ای در دانشگاه هنر، انجمن علمی وجود دارد. اما کانون های فرهنگی آنطور که شایسته دانشگاه هنر است، فعال نیستند. ما تلاشمان این است در برنامه با همکاری دانشجویان این فعالیت‌ها را انشاالله توسعه دهیم. تصمیم بر این است که تعداد انجمن‌ها و کانون‌های فعال باهمت و ترغیب دانشجویان پویا، افزایش یابد.

وی در خصوص برگزاری جشنواره‌ها افزود: برگزاری جشنواره‌های دانشگاه مستلزم صرف هزینه زیادی است و از طرفی هم شرایط بودجه‌ کشور نرمال نیست تا آنطوری که شایسته جشنواره‌ها است، عمل کنیم. اما دانشگاه به اندازه توانش با شفافیت و صداقت حمایت می‌کند. به طوری که سال قبل به منظور اثبات حسن نیت و شفافیت سازی تصمیمات شورای فرهنگی، تصمیم بر آن شد دبیران جشنواره‌ها در این جلسه حضور یابند که این امر میسر شد و آنها از بودجه‌های پیشنهادی جشنواره‌ها دفاع کردند و در نتیجه جلسات تقریبا مبلغ عمده‌ای از بودجه‌ درخواستی آنها نیز به تصویب این شورا رسید.

صالحی در رابطه با میزان مشارکت دانشجویان در فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی، گفت: فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی دانشجویان بر حسب شرایط اجتماعی و موقعیت سنی آنها در هر دوره‌ای، شرایط خاص خود را دارد. اما معاونت فرهنگی و اجتماعی باید تلاش کند برنامه‌های جذابی را برای دانشجو تدارک ببیند. البته کارها عمدتا بر عهده دانشجو است. به ویژه در تشکل‌ها این مسئولیت پذیری پررنگ است و همینطور در سایر بخش‌ها تلاش بر این است که دانشجویان کارها و فعالیت‌های مربوطه را خود مدیریت کنند. زیرا آنها قشر جوان، خوش ذوق و فکر دارای ابتکار جدید و ایده پرداز هستند .

وی در خصوص نقش دانشجویان در اجرای این فعالیت‌ها، ادامه داد: بسته به کانون‌ها و انجمن‌های متنوع، فعالیت های مختلفی طراحی می شود و هر کدام از این فعالیت‌ها تعداد خاصی از دانشجویان را جذب می کند. بنابراین چون سلیقه‌ها متفاوت است، معاونت فرهنگی باید سعی کند فعالیت‌های فرهنگی را تا آنجا که امکان دارد، متنوع کند. مسلم است یک فعالیت بدون تنوع مجموعه کمتری را جذب می‌کند. بر این اساس ما هم تلاشمان این است که دانشجویان بیشتری جذب فعالیت‌های فرهنگی شوند. البته من خیلی موافق این نیستم که فعالیت‌های فرهنگی خیلی محدود به فعالیت های فوق برنامه شود. فعالیت فرهنگی باید مسیری را در نظام آموزشی طی کند که منتج به تربیت انسان‌های فرهیخته و دارای اخلاق و منش اسلامی در نظام آموزشی دانشگاه شود.

صالحی در پایان در خصوص اولویت‌ها و نقش حمایتی معاونت فرهنگی دانشگاه هنر از طرح‌های فرهنگی دانشجویان، گفت: تعیین اولویت‌ها با شورای فرهنگی است و شورای فرهنگی متشکل از رییس دانشگاه، معاونین آموزشی و فرهنگی و رئیس جهاد دانشگاهی دانشگاه هنر است. معاون فرهنگی به عنوان یکی از اعضای شورای فرهنگی از طرح‌های دانشجویان در قالب و چارچوب فعالیت‌های انجمن‌ها و کانون‌های فرهنگی دفاع می‌کند. همچنین این معاونت از ایده‌های نوی دانشجویی در قالب آیین‌نامه‌های مربوطه استقبال و حمایت می‌کند.
 
انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.