• چهارشنبه / ۲۱ آبان ۱۳۹۹ / ۱۱:۵۶
  • دسته‌بندی: خراسان شمالی
  • کد خبر: 99082114215
  • خبرنگار : 50046

تلاش دانش آموزان برای دسترسی به شاد زیر خط آسمان

تلاش دانش آموزان برای دسترسی به شاد زیر خط آسمان

ایسنا/خراسان شمالی امتحان ریاضی داشتند و دانش آموزان باید وارد شبکه شاد می شدند و امتحان می دادند، اما تعداد زیادی از دانش آموزان آنلاین نبودند و امتحان برگزار نشد.

فصل کوچ به مناطق قشلاقی فرا رسیده و ۷۰ درصد از خانواده های عشایری خراسان شمالی به مناطق قشلاقی استان گلستان کوچ کرده اند و با کوچ عشایر مشکلات دانش آموزان صدچندان شده، یا اینترنت جواب نمی دهد و یا سرعت خیلی کم است و یا اینکه دانش آموز گوشی ندارد که بتواند وارد شبکه شاد شود.

البته ساعت چهار در تپه های برخی از مناطق مراوه تپه وعده دیدار دانش آموز با معلم است، نیم تا یک ساعت قبل از چهار گوشی پدر را می گیرد و با یک زیرانداز روانه بلندترین تپه می شود قسمت های مختلف آن تپه را در زیر آسمان جست و جو می کند تا شاید بتواند چند دقیقه ای وارد شبکه شاد شود و دروس را بگیرد و دوباره بعد از انجام تکالیف روانه سیاه چادر می شود.

ولی آن هم به این شرط که پدر خانواده تا آن زمان از چرای دام به سیاه چادر برسد وگرنه خبری از شبکه شاد نیست.

کرونا خوابگاه های دانش آموزی را نیز تقریبا خالی کرده و دانش آموزان به سیاه چادرها برگشته اند ولی آنجا نیز امکان حضور در کلاس های مجازی نیست.

بچه ها یک سال درس نخوانند بهتر از این است که بیمار شوند

دانایی مقدم مدیر مدرسه متوسطه شبانه روزی حضرت خدیجه(س)(مهر نوین) در گفت و گو با ایسنا می گوید: هر ساله با کوچ عشایر خراسان شمالی به استان گلستان تعداد زیادی از دانش آموزان مقطع متوسطه برای ادامه تحصیل در خوابگاه این مدرسه اقامت می کردند و ادامه تحصیل می دادند.

وی با اشاره به اینکه از ۲۲ شهریور ماه مجوز پذیرش دانش آموزان در خوابگاه این مدرسه داده شد، اظهارمی دارد: اما در حال حاضر این خوابگاه دانش آموزی با نیمی از ظرفیت در حال کار کردن است چراکه تعدادی از اولیا اجازه ندادند که امسال فرزندانشان در خوابگاه ها اقامت داشته باشند و درس بخوانند.

دانایی مقدم می افزاید: با خانواده ها تماس گرفته شد اما آن ها بیان می کردند اگر بچه هایمان یک سال درس نخوانند بهتر از این است که در خوابگاه بیایند و بیمار شوند و اتفاقی برای سلامتی آن ها بیفتد و در نتیجه تعدادی برای امسال ترک تحصیل کردند.

وی ادامه می دهد: تعدادی نیز به خوابگاه نیامدند و تا زمان قبل از کوچ به استان گلستان از ظرفیت شبکه شاد استفاده می کردند ولی با کوچ آن ها به این منطقه دیگر تعدادی از آن ها نمی توانند از شبکه شاد استفاده کنند چراکه مناطقی آن ها اتراق می کنند در مکان هایی قرار دارد که یا اینترنت نمی گیرد و یا اینکه سرعت خیلی کم است.

این مدیر مدرسه توضیح می دهد: در چند روز گذشته یکی از معلم ها باید از دانش آموزان در شبکه شاد امتحان ریاضی برگزار می کرد اما از اینکه تعداد زیادی از دانش آموزان آنلاین نبودند ناراحت بود و بعد از تماس با تعدادی از دانش آموزان که چرا برای امتحان در شبکه حضور نیافته اند، بیان می کردند که به مناطق قشلاقی کوچ کرده اند و آنجا دیگر اینترنت جواب نمی دهد.

گوشی نداریم، گوشی پدر و مادرهایمان هم هوشمند نیست

وی در ادامه بیان می کند: با تعدادی از دانش آموزان تماس گرفته ام که اگر به خوابگاه نمی آیید حداقل در شبکه شاد باشید و دروس را در آنجا پیگیری کنید اما آن ها می گویند گوشی نداریم و گوشی پدر و مادرهمایمان ساده است و با دو سه دانش آموز صحبت کرده ام که از روز شنبه برای ادامه تحصیل به خوابگاه بیایند و پدرانشان نیز قول داده اند که بچه ها را بیاورند.

دانایی مقدم خاطرنشان می کند: نمی دانیم چه بکنیم اگر از بچه ها بخواهیم به خوابگاه بیایند ازدحام ایجاد می شود و از اجازه حضور آن ها را به خوابگاه ندهیم امکان درس خواندن برایشان فراهم نیست.

وی می افزاید: سه، چهار دانش آموز نیز هستند که با گوشی برادرانشان وارد شبکه شاد می شوند اما این امر بستگی به آن دارد که هر چند روز برادر آن ها از شهر به مناطق قشلاقی بروند.

این مدیر مدرسه تاکید می کند: این تعداد از دانش آموزانی که هم اکنون در خوابگاه مستقر شده اند به هیچ عنوان به آن ها اجازه داده نمی شود که داخل شهر بروند و به رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی در خوابگاه و مدرسه در حال درس خواندن هستند.

آنلاین بودن در شبکه شاد در صورت فارغ شدن پدر از کار

حمید محمدی یکی از معلم های عشایری که در مناطق قشلاقی در حال تدریس به دانش آموزان ابتدایی است در ادامه در گفت و گو با ایسنا، می افزاید: ۱۰ دانش آموز دارم که کلاس به صورت حضوری برگزار می شود و علاوه بر برگزاری کلاس حضوری برای آن ها بسته های آموزشی نیز آماده و در اختیار آن ها قرار می دهم.

وی با اشاره به اینکه به دانش آموزان عشایری ساکن در اطراف روستای نازلی آجی سو در حال درس دادن است، اظهارمی دارد: در قسمت های دشت و دره ای این منطقه اینترنت نمی گیرد و دانش آموزان برای اینکه بتوانند از شبکه شاد نیز استفاده کنند باید به بلندترین تپه این منطقه بروند و نقطه ای زیر آسمان پیدا کنند تا بتوانند امواج اینترنت را دریافت کنند.

محمدی تصریح می کند: ساعت چهار بعد از ظهر با بچه ها قرار گذاشته ام تا اگر توانستند وارد شبکه شاد شوند، اما بچه ها گوشی ندارند و از گوشی پدرشان استفاده می کنند اما کار دامداری ساعت و زمان ندارد و ممکن است پدر بچه ها تا آن موقع از رسیدگی به دام ها فارغ نشده و به سیاه چادرها برنگردند که در این صورت دانش آموز نمی تواند وارد شبکه شاد شود.

برگزاری کلاس چند پایه را نمی توان تا ۳۵ دقیقه به پایان رساند

وی در پاسخ به این سوال که آیا زمان کلاس های حضوری برگزار شده ۳۵ دقیقه است، می گوید: یکی از مهمترین ویژگی کلاس های عشایری تعداد کم دانش آموزان است که کلاس بنده با ۱۰ دانش آموز برپا می شود ولی این کلاس چندپایه است و از تمامی پایه ها دانش آموز حضور دارد.

این معلم دانش آموزان عشایری خراسان شمالی ادامه می دهد: بنابراین برای کلاس های چند پایه نمی توان کلاس را تا ۳۵ دقیقه به پایان رساند چراکه باید به همه دانش آموزان درس داد.

وی توضیح می دهد: برای درس های ریاضی، علوم و فارسی ساعت کلاس به طور کامل برگزار می شود اما برای سایر دروس زمان ۳۵ دقیقع رعایت خواهد شد.

محمدی تاکید می کند: در کلاس های حضوری تمامی دستورالعمل های بهداشتی رعایت می شود اما نگران از این هستیم که مبادا یکی از دانش آموزان به ویروس کرونا مبتلا شود و مابقی نیز درگیر شوند.

کلاس های عشایری، فعال ترین کلاس های درس امسال

عباس سعیدی مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی همچنین در گفت و گو با ایسنا، می گوید: این موضوع که تعدادی از خانواده ها از ترس ابتلای فرزندانشان به ویروس کرونا اجازه نداده اند دانش آموزان در خوابگاه های دانش آموزی مستقر شوند، درست است.

وی می افزاید: البته به این خانواده ها نیز نمی توان اصرار کرد که با توجه به شیوع کرونا، اجازه دهند فرزندان آن ها در خوابگاه ها اقامت داشته باشند.

سعیدی با بیان اینکه در حال حاضر فعال ترین کلاس های برگزار شده، کلاس های درس عشابری است، ادامه می دهد: برای دوره ابتدایی کلاس ها در سیاه چادر و کانکس ها به صورت حضوری برگزار می شود چراکه آن ها به علت فقدان اینترنت امکان استفاده از شبکه شاد را ندارند.

وی تصریح می کند: برای مقاطع متوسطه نیز تعدادی از خوابگاه ها مستقر شده اند و آن افرادی که نمی توانند در کلاس درس حضور داشته باشند و از ظرفیت شبکه شاد نیز استفاده کنند، برای آن ها درسنامه آماده می شود.

این مقام مسئول اضافه می کند: خراسان شمالی دارای سه هزار و ۶۰۰ دانش آموز عشایر ابتدایی و حدود ۸۰۰ دانش آموز عشایری در مقطع متوسطه اول و دوم دارد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.