• دوشنبه / ۱۵ دی ۱۳۹۹ / ۱۵:۰۱
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 99101511310
  • خبرنگار : 71381

پربازدیدترین اخبار سیاسی ۱۵ دی ایسنا

پربازدیدترین اخبار سیاسی ۱۵ دی ایسنا

تغییر تصمیم پنتاگون برای خروج "نیمیتز" از منطقه/ نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه/ توافق "کووید" راهی برای بایدن در جهت اصلاح جایگاه آمریکا در میان ایرانیان/ گفت و گوی رییس قوه قضاییه با شبکه تلویزیونی المنار لبنان/ مصوبه کمیسیون تلفیق درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومان و...در صدر اخبار مورد توجه و پربازدید امروز مخاطبان سرویس سیاسی ایسنا بود که می‌توانید آنها را در این گزارش مرور کنید.

تغییر تصمیم پنتاگون برای خروج "نیمیتز" از منطقه

به گزارش ایسنا،‌ وزیر دفاع موقت آمریکا در پی آن‌چه تهدیدهای انتقام جویانه مقامات ایران در اولین سالگرد شهادت سردار شهید قاسم سلیمانی، عنوان شده، دستور داده است ناو نیمیتز دوباره به منطقه بازگردد و در خاور میانه بماند.

پنتاگون در حالی دستور اعزام دوباره این ناو به منطقه را صادر کرده است که دفتر اطلاع رسانی پنتاگون ۱۲ دی در بیانیه‌ای گفته بود: بر اساس دستورات دولت آمریکا و کریستوفر میلر، وزیر دفاع موقت، هواپیمابر آمریکایی "یو اس اس نیمیتز" منطقه عملیات فرماندهی مرکزی در خاورمیانه را ترک کرد و در مسیر خود به سمت بندر پایگاه نورفولک در ویرجینیا است.

بیانیه کریس میلر در این رابطه درصدر اخبار پرمخاطب قرار گرفت.

پیام‌های لازم را به آمریکا داده‌ایم/ حکام آل سعود از مسیر غلط بازگردند/ برجام قابل مذاکره نیست

پاسخ های سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری امروزش با خبرنگاران دومین خبر پربازدید بود.

وی در پاسخ به سوالی درباره حضور ناو آمریکایی در منطقه اظهار کرد: اینکه این ناوها بروند و بیایند تصمیم خودشان است ولی آن چیزی که برای ما روشن است این است که ما برای تمام سناریوها آمادگی داریم چه سناریوهای نمایشی و رسانه ای آمریکا، چه سناریوهای مخفی. ما پیام های لازم را به آمریکا داده ایم. 

خطیب زاده همچنین درباره اقدامات حکام عربستان در منطقه گفت: مردم عربستان مردم محترمی هستند. سال های قبل روابط خوبی بین دو کشور وجود داشته است و این امکان وجود دارد که روابط را بازسازی کنیم به شرط آنکه حکام آل سعود از مسیر غلطی که در پیش گرفته اند بازگردند.

سخنگوی وزارت خارجه در ارتباط با مذاکره در زمینه برجام نیز تاکید کرد: ما یک بار در مورد برجام مذاکره کرده ایم و در مورد هیچ قسمت از آن مجددا مذاکره نمی کنیم.

توافق "کووید" بایدن با ایران، می‌تواند جایگاه آمریکا را در میان ایرانیان اصلاح کند

تحلیل روزنامه آمریکایی لس آنجلس تایمز درباره تاثیرات توافق کووید بین ایران و آمریکا هم از خبرهای مورد توجه مخاطبان بود.

در بخشی از این گزارش با اشاره به اقدامات رئیس‌جمهور فعلی آمریکا در برابر ایران که خساراتی در زمینه مبارزه با شیوع بیماری کرونا و کنترل آن نیز در بر داشته است، آمده است که دولت جدید آمریکا می تواند با تسهیل تهیه واکسن برای ایران، روابط تهران-واشنگتن را بهبود ببخشد.

پای میز مذاکره‌ای که دنبال محدودسازی قدرت دفاعی و امنیتی ما باشد، نمی‌نشینیم

خبر بعدی،‌ گفت و گوی رییس قوه قضاییه با شبکه تلویزیونی المنار لبنان که به مناسبت سالگرد شهادت شهید سلیمانی و همرزمانش بود.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی با اشاره به تلاش‌های دشمن برای محدودسازی نفوذ ایران در منطقه گفت: آن‌ها با طرح موضوع مذاکره دنبال محدودسازی نفوذ و قدرت منطقه‌ای و قدرت امنیتی و دفاعی ما هستند، اما رهبری بیدار و حکیم ما همواره تأکید کرده اند و این تأکید به حق در تمام لایه‌های تصمیم سازی و تصمیم گیری نظام جمهوری اسلامی هم ساری و جاری است که به هیچ عنوان پای میز مذاکره‌ای نخواهیم نشست که دنبال محدودسازی قدرت دفاعی و امنیتی ما باشد و این محدودیت را خلاف امنیت جمهوری اسلامی می‌دانیم و زیر بار آن نخواهیم رفت.

شکست مفتضحانه آمریکا در احیای تحریم‌های شورای امنیت و موضع قابل تامل برخی از همسایگان

یادداشت یک کارشناس روابط بین الملل با عنوان «شکست مفتضحانه آمریکا در احیای تحریم‌های شورای امنیت و موضع قابل تامل برخی از همسایگان» هم از خبرهای پرمخاطب بود.

رضا رسالت در این یادداشت تاکید کرد: کسانی که درای‌گیری اخیر در سازمان ملل علیه ایران ممتنع یا منفی رای داده‌اند علاوه بر دشمنی با مردم ایران به آمریکا کمک کرده اند تا عملی یک‌جانبه و غیرقانونی علیه سازمان ملل را انجام دهد.

هرگونه درگیری در منطقه اعتبار ترامپ نزد هوادارانش را از بین می‌برد

همچنین امیرعلی ابوالفتح،‌ کارشناس مسایل آمریکا در پاسخ به وقوع هرگونه اقدام تحریک آمیز از سوی ترامپ در آستانه تغییر دولت در آمریکا گفت:  چنین تصمیمی قبل از انتخابات 2020 محتمل بود اما انجام این کار در این شرایط بعید است به نفع ترامپ چیزی را تغییر دهد و حتی ممکن است اعتبار و سابقه ترامپ را نزد هوادارانش از بین ببرد. اما اقداماتی از جمله ترور، تهدید، تحریم، خرابکاری، عصبی کردن ایران و دامن زدن به اختلافات داخلی در دستور کارش هست.

دیگر اخبار مرتبط را می توانید در لینک های زیر دنبال کنید.

سیاست ترامپ درباره ایران ناکارآمد بود

تامین اعتبار آیین نامه اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها/آغاز غنی سازی ۲۰ درصد

ماجراجویی‌های ترامپ در روزهای آخر تنها نگرانی ما و کشورهای منطقه است

***

ارز ۴۲۰۰ تومان از محاسبات بودجه حذف می شود

مصوبه کمیسیون تلفیق درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هم پرمخاطب ها بود.

رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰  با بیان این که بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق ارز ۴۲۰۰ تومانی از محاسبات بودجه سال آینده حذف خواهد شد در عین حال گفت که این کار برای کمک به دولت صورت گرفته و موجب گرانی نخواهد شد.

خودروی شهید فخری زاده در معرض دید عموم قرار می گیرد

خبر بعدی، تشریح برنامه های مختلف به مناسبت چهلمین روز شهادت دانشمند دفاعی و هسته ای دکتر محسن فخری زاده در سراسر کشور از سوی معاون فرهنگی و روابط عمومی وزارت دفاع بود.

امیر سرتیپ دوم داود عبدی در همین ارتباط اعلام کرد: خودروی دانشمند شهید فخری زاده در معرض دید عموم قرار می گیرد.

هیچ شلاقی نتوانست آیت‌الله هاشمی را به زانو درآورد

یادداشت برادر آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی به مناسبت چهارمین سالگرد درگذشت برادرش از پربازدید های بامداد امروز بود.

در بخشی ازیادداشت محمد هاشمی آمده است: هیچ شلاقی نتوانست او را به زانو درآورد، نه شلاق ساواک و نه شلاق بر آبروی هاشمی و خانواده‌اش او را به زانو در نیاورد چرا که او با خدایش معامله کرد و صبر و سکوت را برگزید.

این همه آلودگیِ هوا شایسته مردم نیست

اظهاارت یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره وضعیت آلودگی هوا هم مورد توجه مخاطبان سرویس سیاسی ایسنا بود.

ملک فاضلی با تاکید بر اینکه نباید کارخانه ای در اطراف تهران وجود داشته باشد چه برسد به اینکه بخواهد از سوخت مازوت استفاده کند، گفت:  متاسفانه این وضعیت چتر آلودگی که بر روی پایتخت وجود دارد شایسته مردم ما نیست.

خبرهای دیگر درباره آلودگی هوا را در لینک های زیر بخوانید.

هوای پاک از حقوق مردم است

کنترل آلودگی هوا نیازمند انسجام مدیریتی است

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.