• پنجشنبه / ۱۸ دی ۱۳۹۹ / ۱۸:۴۵
  • دسته‌بندی: چهارمحال و بختیاری
  • کد خبر: 99101813978
  • منبع : نمایندگی چهارمحال و بختیاری

نماینده مجلس: تونل بهشت‌آباد غیرتخصصی است

نماینده مجلس: تونل بهشت‌آباد غیرتخصصی است

ایسنا/چهارمحال و بختیاری نماینده مردم شهرستان‌های شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی گفت: با اشاره به اینکه تونل بهشت‌آباد غیرقانونی است، تصریح کرد: این تونل غیر تخصصی است که متوقف بوده و خواهد ماند و اجازه اغاز به کار نخواهد داشت.

احمد راستینه ۱۸ دی‌ماه در جلسه نهایی پیگیری و نظارت میدانی رئیس مجلس شورای از چهارمحال‌وبختیاری اظهار کرد: امروز به این باور رسیدم که می‌توان با نگاه جهادی و حرکت انقلابی تمام ظرفیت‌ها را برای استان‌های محروم کشور پای کار آورد.

وی با اشاره به اینکه امروز مطمئن هستم که مشکل آب استان را حل خواهید کرد، افزود: منطق ما در مساله آب مشخص است، آب شرب، صنعت، کشاورزی و آب مورد نیاز مردم تامین و آنچه در خصوص طرح‌های انتقال آب وجود دارد علم، دانش و تخصص است که از طرح‌های انتقال آب غیرقانونی، زورگویانه و لابی‌گری عبور خواهیم کرد.

راستینه با اشاره به اینکه تمام ظرفیت‌های نظام را پای خدمت به محرومان کشور خواهیم آورد، تصریح کرد: ما سربازان نظام ثابت می‌کنیم این انقلاب توانایی حل همه مشکلات را دارد.

نماینده شهرستان‌های شهرکرد، بن و سامان در مجلس بیان کرد: مصوبه اقدام راهبردی برای متوقف کردن یاوه‌گویی آمریکا را به تصویب رساندیم و با اصلاح ساختار بودجه و توزیع عادلانه، ثروت را رقم خواهیم زد.

وی با اشاره به اینکه درآمد سرانه چهارمحال و بختیاری از میانگین کشوری به شدت پایین‌تر است، تصریح کرد: سهم تولید ثروت استان از تولید ناخالص داخلی کشور ناچیز و رتبه ۲۸ را داراست، از طرفی متاسفانه رقم بیکاری بالاست که قطعا برای حل آن راهکار علمی و منطقی وجود دارد.

راستینه خطاب به رئیس مجلس ادامه داد: ما در استان ظرفیت‌های مردمی را پای کار خواهیم آورد، شما نیز ظرفیت‌های قانونی را برای ما ایجاد و در این زمینه کمک کنید.

وی با اشاره به راه‌آهن مبارکه-سفیددشت- شهرکرد، بیان کرد: خوشبختانه با تلاش و پیگیری مجمع نمایندگان استان و استاندار راه‌آهن به نقطه قابل قبولی رسیده که لازم است کمک کنید تا اعتبار نهایی آن با توجه به قول وزرای مربوطه، تامین و سال آینده صدای سوت قطار در شهرکرد شنیده شود.

راستینه با تاکید بر طرح‌های ۳۱ گانه کشاورزی در استان، گفت: لازم است کمک در این زمینه انجام شود تا مشکل این طرح‌ها برطرف و مشکل اشتغال ۳۵ هزار نفری که در این شرکت‌های تعاونی وجود دارد برطرف شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه طرح بن- بروجن اولویت اساسی استان است، اظهار کرد: این طرح جزو طرح‌های ملی است که ریاست جمهوری متعهد شده که سال آینده طرح بن-بروجن به بهره‌برداری برسد.

این نماینده مجلس گفت: در برخی از شهرها و روستاهای استان زمین‌های اوقافی وجود دارد که این امر نیازمند کار جهادی است و تا جایی که امکان دارد مشکل این زمین‌ها را برطرف کنید.

وی با بیان اینکه بحث منابع طبیعی و محیط زیست موجب شده امکان توسعه کار و اشتغال در روستاها شود، افزود: به دنبال این امر، مهاجرت بیش از یک میلیون نفر از مردم استان به استان همجوار را شاهدیم.

راستینه در خصوص توسعه پارک‌های علم و فناوری در استان، بیان کرد: با تمرکز بر شرکت‌های دانش بنیان می‌توان مشکل اشتغال استان را برطرف کرد.

وی یادآور شد: مناطق محرومی در چهارمحال‌وبختیاری وجود دارد که نیازمند نگاه ویژه در اصلاح ساختار بودجه در بحث حمایت از محرومیت‌زدایی و تقسیم اعتبارات عادلانه است.

راستینه در خصوص شبکه‌های آبیاری همچون سد بیدکان، گفت: ۲۰۰۰ هکتار زمین موجود، می‌تواند به ایجاد اشتغال پایدار کمک کند که تنها با اعتبار ۷۰ میلیارد تومانی می‌توان در آنجا اشتغال را توسعه داد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه تونل بهشت‌آباد غیرقانونی است، تصریح کرد: این تونل غیر تخصصی است که متوقف بوده و خواهد ماند و اجازه اغاز به کار نخواهد داشت.

این نماینده مجلس ادامه داد: همانگونه که آب جزو انفال است، بنابراین تابع تصمیم حاکمیت هستیم که تقاضا می‌شود با توجه به فرسودگی تجهیزات و ماشین‌آلات و اقلیم آب و هوایی استان ضرورت مازاد آب برای توسعه پایدار استان در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به ناپایداری درآمد شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان، گفت: برای حل پایداری این امر باید در اصلاح قانون کمک شود تا اتفاقی برای رشد درآمد آن‌ها حاصل شود.

راستینه با اشاره به سفر در روزه رئیس مجلس به استان، اضافه کرد: روحیه جهادی در شما مشاهده شد که قطعا می‌توان با ظرفیت‌های مردمی تحول بزرگی را در این استان ایجاد کرد، اگر ظرفیت‌هایی برای کمک به محرومیت‌ این استان بیاورید قطعا ما در استان برای حل مشکلات تلاش خواهیم کرد.

وی با اشاره به راه‌اندازی مرکز نوآوری و شتابدهی صنعت جوش ایران در هفشجان، گفت: این شهر به عنوان پایتخت جوش ایران به تصویب رسید که شهرک بزرگ سازه‌های فلزی را در این استان ایجاد خواهیم کرد.

این نماینده مجلس در خصوص راه‌اندازی صنایع فرآوری مالت ایران، افزود: تفاهم‌نامه‌ای در این راستا منعقد شده که برای بی نیازی کشور از واردات مالت کار بزرگی را انجام دهیم.

در ادامه حسین بامیری نماینده مردم لردگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود مزیت‌ها و استعدادهای منحصر به‌فرد در استان، گفت: مهم‌ترین مطالبه به حق مردم در بحث آب است، بیش از ۱۵۶ روستای شهرستان لردگان با تانکر آبرسانی می‌شوند یا دچار تنش آبی هستند.

بامیری افزود: مشکل آبی شهرستان لردگان در بخش سردشت مشاهده می‌شود به طوری که نزدیک به ۵۳ روستا فاقد آب شرب است، بعد از گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی با وجود تمام خدمات این امر زیبنده نیست‌.

وی تاکید کرد: استانی که تامین کننده ۱۱ درصد آب کشور و استان همجوار است، بخش اعظمی از مناطق روستایی و شهری آن دچار تنش آبی هستند و با مشکل آب شرب مواجه‌اند.

بامیری بیان کرد: یکی از اهداف سفر رئیس مجلس به استان بازدید میدانی و نظارت بر استان‌های دارای محرومیت بیشتر است که این کار به صورت هوایی و زمینی انجام شد، یکی از مزیت‌های شهرستان لردگان در بخش آب کشاورزی و سد خرسان ۳ بوده است و تولید برق، آب، آبزی پروری، رونق کشاورزی و ترویج صنعت کشاورزی و ایجاد اشتغال برای مردم این شهرستان بوده که متاسفانه از سال ۹۸ تاکنون اعتباری تخصیص داده نشده است.

وی گفت: در لایحه ۱۴۰۰ تنها ۲۵ میلیارد تومان پیش‌بینی شده در صورتی که اعتبارات این شهرستان معادل پروژه ۸ هزار میلیارد تومانی برآورد شده که نیازمند اهتمام ویژه است.

نماینده مردم لردگان در مجلس افزود: در شهرستان خانمیرزا به دلیل کمبود نزولات جوی و آسمانی دشت بزرگ خانمیرزا تبدیل به یک ویرانه شده است.

وی با اشاره به نرخ بیکاری ۲۵ درصدی در لردگان، تصریح کرد: دلیل آن عدم احداث صنایع پایین دستی است که وزیر نفت قرار بود این صنایع را احداث کند.

بامیری به حوزه حمل و نقل جاده‌ای و طرح توسعه چاه‌های نفتی اشاره و خاطرنشان کرد: لازم است اعتبار مورد نیاز آزادراه لردگان به خوزستان هر چه سریع‌تر تامین شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.