• سه‌شنبه / ۳۰ دی ۱۳۹۹ / ۱۴:۵۳
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 99103022330
  • خبرنگار : 71381

پربازدیدترین اخبار سیاسی ۳۰ دی ایسنا

پربازدیدترین اخبار سیاسی ۳۰ دی ایسنا

گفت و گوی مجید تخت روانچی با ایسنا/ توصیه قالیباف به دولت در رابطه با بازار بورس/ پیشنهاد تغییر نام وزارت خارجه به "وزارت خارجه و تجارت بین‌الملل" / انتقاد سخنگوی دولت از تبدیل لایحه بودجه به طرح مجلس و... در صدر اخبار مورد توجه و پربازدید امروز مخاطبان سرویس سیاسی ایسنا بود که می‌توانید آنها را در این گزارش مرور کنید.

بازگشت آمریکا به برجام نباید مشروط باشد/ رفع تحریم‌ها؛ نه یک کلمه کم نه یک کلمه بیش

به گزارش ایسنا،‌ اظهارات مجید تخت‌روانچی درباره تحولات آمریکا،‌ روی کار آمدن جو بایدن و آینده مذاکرات با آمریکا در چارچوب برجام در صدر اخبار پرمخاطب امروز قرار گرفت.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل در پاسخ به این پرسش که اگر ببینید بعد از مدتی بایدن هم سعی در بازی دادن دارد و تعهدات کامل اجرا نمی شود چه تصمیمی اتخاذ می کنید؟ گفت: باید در عمل ببینیم چه می‌شود. اما مهم است که تصمیم برای بازگشت به برجام از سوی آمریکا با اما و اگر و شرط و شروط همراه نباشد یا در اجرا شرط و شروط نگذارند. با توجه به سابقه خراب آمریکایی‌ها، آنها باید نشان دهند که صادق هستند.

تخت روانچی درباره درخواست ایران برای رفع تحریم ها گفت: در برجام مشخص است که چه تحریم هایی باید رفع شود. ما عین همان را می‌خواهیم اجرا شود. ما یک کلمه کمتر یا بیشتر نمی‌خواهیم، تنها در این صورت است که رضایت ما جلب می شود. نه اجازه می دهیم برجام مورد مذاکره مجدد قرار گیرد نه اینکه چیزی به آن اضافه شود.

بازار بورس سقوط شدید کرده، دولت اعتماد از دست رفته را احیا کند

دومین خبر پربازدید امروز، ‌توصیه رییس مجلس شورای اسلامی به دولت در رابطه با بازار بورس بود.

محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور جلسه علنی مجلس با اشاره به وضعیت نامطلوب بازار سرمایه گفت: نمی شود پشت تریبون های رسمی از مردم دعوت کرد تا همه چیز را به بورس بسپارند و بعد با سوء مدیریت در این بازار به اعتماد مردم ضربه بزنند و سرمایه آنها را کم‌ ارزش کند، مجلس نمی تواند نسبت به اینگونه ضرر و زیان گسترده مردم در بورس بی تفاوت باشد، بر همین اساس وزیر اقتصاد و رییس سازمان بورس به کمیسیون اقتصادی احضار شده‌اند و در صورتی که سوء مدیریت آنها برای نمایندگان احراز شود مجلس با آنها قاطعانه برخورد خواهد کرد، دولت باید هرچه سریعتر سرمایه اجتماعی و اعتماد مردم به بازار سرمایه را احیا کند.

دیگر اخبار مرتبط را می توانید در لنیک های زیر دنبال کنید.

وعده قالیباف برای پیگیری وضعیت بورس در شورای هماهنگی اقتصادی ⁧‫سران قوا‬⁩

با اطلاع کامل وارد بورس شوید

شایسته نیست سهامداران مال باخته را به حال خود رها کنید

بورس باید به یکی از مطمئن ترین بازارها برای سرمایه گذاری مردم تبدیل شود

مقصر اصلی بازار بورس دولت است نه مجلس

شورای عالی بورس برای حفظ تعادل در بازار سرمایه تصمیمات لازم را اتخاذ کند

کسانی که مردم را به بورس دعوت کردند پاسخگو باشند

***

آمادگی داریم نام وزارت خارجه به "وزارت خارجه و تجارت بین‌الملل" تغییر کند

رییس مجلس همچنین در پی طرح سوال نماینده پاکدشت از وزیر امور خارجه در موضوع دیپلماسی اقتصادی گفت: ‌این‌که وزارت خارجه برای موضوع اقتصادی یک معاونت اقتصادی قرار داده یک گام برداشته است اما این کار نیازمند این است که علاوه بر ستاد در مجموعه سفارتخانه‌ها هم این اتفاق بیفتد. بنابراین وزارت امور خارجه می‌تواند به نام وزارت خارجه و تجارت بین‌الملل تغییر نام یابد که البته این به معنای انجام تجارت توسط وزارت خارجه نیست.

با پشتوانه مردم ایران ترامپ را در سیاست خارجی شکست دادیم

در همین جلسه محمد جواد ظریف  در پاسخ به سوال کریمی قدوسی درباره  درباره‌ی مصاحبه‌اش با مجله اشپیگل گفت: سیاست خارجی در واقع وظیفه و هدفش جلوگیری از موفقیت سیاست‌های آمریکا، رقبا و دیگران است. ابزار سیاست خارجی هم ابزار مشخصی است. ابزار ما مذاکره، مصاحبه و ائتلاف‌ سازی است و ابزار دیگری نداریم خدا را شاکریم امروز که روز آخر ریاست جمهوری منحوس دونالد ترامپ است با پشتوانه مردم ایران توانستیم ترامپ را در سیاست خارجی شکست دهیم.

گزارش کامل ایسنا از جلسه علنی امروز مجلس و سوالات نمایندگان از وزیر امور خارجه را می توانید اینجا دنبال کنید.

ترامپ خرید تجهیزات و سیستم‌های پهپاد از ایران، روسیه و چین را ممنوع کرد

رئیس جمهور آمریکا در فرمانی اجرایی خرید و به کارگیری سیستم‌های هواپیماهای بدون سرنشین از ''کشورهای رقیب آمریکا'' را که نام ایران نیز در میان آنهاست، ممنوع اعلام کرد.

این خبر هم مورد توجه مخاطبان سرویس سیاسی ایسنا قرار گرفت.

انتقاد سخنگوی دولت از تبدیل لایحه بودجه به طرح مجلس

انتقاد سخنگوی دولت از تبدیل لایحه بودجه به طرح مجلس از دیگر اخبار پربازدید بود.

علی ربیعی با بیان اینکه اظهارات کلی، مبهم، سلبی و شعاری مشکلی از بودجه و از مردم حل نمی کند، یادآور شد که بودجه از اختیارات دولت و رییس جمهور است و نباید لایحه بودجه به طرح مجلس تغییر داده شود.

به نیابت از ملت ایران دستمان روی ماشه است

سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به رزمایش پیامبر اعظم (ص) گفت: برگزاری رزمایش های اخیر برای دشمنان جمهوری اسلامی این پیام جدی و واقعی را داشت که در مقابل دشمنان همیشه آماده هستیم و دستان ما به نیابت از ملت عزیز ایران همیشه روی ماشه است.

این خبر هم از پرمخاطب های امروز بود.

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به بیانیه اخیر سه کشور اروپایی

واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه  به بیانیه اخیر سه کشور اروپایی هم از پربازدید ها بود.

سعید خطیب زاده گفت: بیانیه منتشره، بیانیه مشترک سخنگویان وزارت خارجه‌های این سه کشور بوده و نه بیانیه مشترک وزرای خارجه اما در هر صورت همانگونه که از سوی سازمان انرژی اتمی نیز اعلام شد، بهره برداری از کارخانه تولید اورانیوم فلزی اصفهان مندرج در قانون مجلس شورای اسلامی و تولید سوخت پیشرفته (سیلیساید) برای استفاده در راکتور تحقیقاتی تهران، دو موضوع کاملاً متفاوت از هم هستند.

وی افزود: اورانیوم فلزی کاربردهای صلح آمیز نیز دارد و هم اکنون برخی کشورها از سوخت مبتنی بر اورانیوم فلزی برای رآکتورهای خود استفاده می کنند و این موضوع، منافاتی نیز با معاهده عدم اشاعه و تعهدات پادمانی کشورها ندارد.

بایدن از تحریم ها به عنوان اهرم فشار در برابر ایران استفاده کند

پیام توییتری نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل و درخواست وی برای پابرجا ماندن تحریم های دولت دونالد ترامپ علیه ایران در دولت جدید آمریکا از دیگر اخبار مورد توجه مخاطبان بود.

نیکی هیلی در پیام خود خواستار خودداری از بازگشت سریع آمریکا به توافق هسته ای شد.

بایدن نمی‌خواهد ایران را از دست بدهد

تحلیل یک کارشناس مسائل آمریکا تحولات ناشی از تغییر دولت در آمریکا هم از اخبار پربازدید بامداد امروز بود.

علی بیگدلی با بیان این که از سوی دیگر بایدن نمی خواهد ایران را از دست بدهد، تصریح کرد: هدف بایدن این است که با رضایت اروپا، روسیه و چین وارد مذاکره مجددی با ایران شود اما نه به این معنا که همه تحریم ها را حذف می کند او می خواهد با دست پر پای میز مذاکره بنشیند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.