• چهارشنبه / ۱ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۱:۱۰
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 99110100276
  • خبرنگار : 30054

روش‌های شستشوی ممبران های صنعتی RO

روش‌های شستشوی ممبران های صنعتی RO

در ساختار دستگاه های تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس (RO) از قطعات زیادی برای تصفیه آب صنعتی استفاده می‌شود.

به گزارش ایسنا،بنابراعلام آبین، تصفیه آب در آب شیرین کن های صنعتی بر پایه روش اسمز معکوس با استفاده از مهم ترین بخش دستگاه، یعنی فیلتر ممبران صنعتی انجام می شود.

فیلتر ممبران تصفیه آب صنعتی یکی از بخش های پر هزینه برای هر سیستم تصفیه آب اسمز معکوس به شمار می رود. بنابراین برای کاهش هزینه های نگهداری از دستگاه، لازم و ضروری است، که از روش های موثر برای نگهداری و حفاظت از فیلتر ممبران صنعتی استفاده شود.

یکی از مهم ترین موارد در حفاظت از فیلتر ممبران صنعتی و افزایش طول عمر مفید آن، استفاده از روش های مختلف و البته مناسب برای شستشوی ممبران است.

عملیات شتشوی ممبران های تصفیه آب صنعتی باید توسط فرد کارشناس و خبره صورت گیرد، زیرا استفاده از روش اشتباه و یا اجرای اشتباه یک روش می‌تواند خسارات جبران ناپذیری را به فیلتر ممبران وارد کرده و در مواردی حتی باعث از بین رفتن کامل آن شود.

مجموعه آبین با سال ها تجربه در زمینه طراحی و فروش دستگاه های تصفیه آب صنعتی RO برای سهولت و سرعت بخشیدن در پاسخگویی به سوالات شما مشتریان عزیز، امکان مشاوره رایگان قبل از انتخاب و خرید محصول را ایجاد کرده است.

در صورتی که در امر نگهداری از ممبران های تصفیه آب صنعتی و شستشوی آنها نیازمند مشاوره هستید یا درخواست اجرای عملیات مورد نیاز برای سیستم خود را دارید، از طریق شماره های زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید. 

تماس: ۰۲۱۷۷۰۸۴۲۱۱۱۵

بررسی روش های مختلف شستشوی ممبران های صنعتی RO

روش های مختلف برای شستشوی ممبران های صنعتی RO شامل موارد زیر می‌شود:

فلاشینگ (Flash out) ممبران های صنعتی: برای انجام فلاشینگ ممبران های صنعتی در سیستم از آب مقطر و یا آب تصفیه شده استفاده می‌شود.

. استفاده از آب خام و تصفیه نشده برای انجام فلاشینگ باعث رسوب گذاری مجدد ممبران‌ها می‌شود.

انجام فلاشینگ ممبران‌های صنعتی در سیستم های تصفیه آب صنعتی RO در مواقعی مثل زیر لازم است:

خاموشی ناگهانی سیستم: در مواردی ممکن است سیستم های تصفیه آب RO در اثر بروز اشکالات فنی در واحد پیش تصفیه، قطعی برق یا عملکرد سیستم کنترل از مدار خارج شوند، در این راستا برای راه اندازی مجدد نیاز به فلاشینگ می‌باشد.

خاموشی کوتاه مدت: برای انجام بک واش فیلترهای شنی و یا سرویس دهی دوره ای برخی قطعات مثل پمپ ها، ممکن است سیستم به صورت کوتاه مدت خاموش شود که انجام فلاشینگ بعد از این خاموشی لازم است.

«از آن جایی که بروز افت فشار در روند فیلتراسیون فیلترهای ممبران صنعتی باعث خرابی آن‌ها می‌شود، در صورت انجام فلاشینگ توجه به افت فشار در سیستم اهمیت زیادی دارد. حداکثر افت فشار در ممبران های صنعتی در طی فرایند فلاشینگ به اندازه ۲ بار در هر مرحله می‌باشد.»

ضد عفونی ممبران‌های صنعتی

در دستگاه های تصفیه آب صنعتی RO برای جلوگیری از گرفتگی بیولوژیکی در ممبران های صنعتی باید به ضد عفونی سیستم توجه کرد. در این زمینه توجه کنید که اطلاع از رشد آلاینده های میکروبی در فیلترهای ممبران صنعتی کار بسیار دشواری است، به همین در آب شیرین‌کن‌های صنعتی RO برای جلوگیری از گرفتگی بیولوژیکی در ممبران های صنعتی باید از بایوساید استفاده کرد. 

در واقع بایوسایدها به عنوان بازدارنده برای جلوگیری از رشد آلاینده های میکروبی در فیلترهای ممبران صنعتی کاربرد دارند و یکی از عوامل مهم در نگهداری فیلترهای ممبران صنعتی RO به شمار می روند. استفاده از بایوسایدها در سیستم های تصفیه آب صنعتی RO یکی از عوامل مهم برای افزایش طول عمر و بازدهی فیلترهای ممبران می‌باشد.

حفظ و نگهداری (Preserve) ممبران های صنعتی

 در صورت خاموشی طولانی مدت دستگاه تصفیه آب صنعتی RO برای جلوگیری از رشد آلاینده های میکروبی و خشک شدن فیلترهای ممبران صنعتی می توان از این روش استفاده کرد.

در این روش بعد از خاموشی دستگاه، فیلتر ممبران را در مواد شیمیایی مناسب نگهداری می‌کنند، این موضوع باعث می شود تا فلیترهای ممبران کارایی خود را برای تصفیه آب در سیستم از دست ندهد.

"انتخاب مواد شیمیایی مناسب برای نگهداری ممبران های صنعتی RO به نوع فیلتر بستگی دارد، در این زمینه توصیه می‌شود برای انتخاب بهترین نوع مواد شیمیایی از کمک کارشناسان استفاده کنید."

واحد شستشوی CIP فیلترهای ممبران صنعتی

واحد CIP در دستگاه های تصفیه آب صنعتی یکی از مهم ترین عواملی است، که برای شستشوی ممبران ها کاربرد زیادی دارد. در این زمینه انجام به موقع و دنبال کردن روش اصولی برای CIP ممبران های صنعتی حائز اهمیت است.

یکی از مهم ترین موارد برای بالا بردن کیفیت عملیات CIP در دستگاه های تصفیه آب صنعتی انتخاب مواد شوینده مناسب برای شستشوی فیلترهای ممبران می‌باشد.

در این رابطه ممکن است برای شما سوال شود که بازدهی عملیات CIP در ممبران های صنعتی به چه اندازه ای است؟ در پاسخ باید گفت که بازدهی واحد CIP در دستگاه های تصفیه آب RO صنعتی به میزان قابل توجهی به نوع و میزان فولینگ ممبران بستگی دارد. از دیگر موارد تاثیر گذار در این زمینه کیفیت انجام CIP دستگاه های تصفیه آب صنعتی می‌باشد.

روش های مختلف شستشوی ممبران‌های صنعتی در سیستم های تصفیه آب RO در کنار هم کاربرد دارند و برای افزایش بازدهی و کارایی فیلترهای ممبران صنعتی باید از این روش ها در کنار هم استفاده کرد.

انتهای رپرتاژ آگهی