• جمعه / ۳ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۲:۲۵
  • دسته‌بندی: رسانه دیگر
  • کد خبر: 99110301618
  • منبع : مطبوعات

وقتی صداوسیما برای «من وتو» محتوا می‌سازد!

وقتی صداوسیما برای «من وتو» محتوا می‌سازد!

روابط عمومی شبکۀ ۴ سیمای جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌ای از سخنان «احمد جهان بزرگی» در برنامۀ «زاویه»، تبری جسته و آن را بر خلاف رویۀ این برنامه و مخالف صریح سخنان رهبری دایر بر حفظ حرمت مسؤولین نظام دانسته است.

به گزارش ایسنا، سروش بامداد در ادامه یادداشت خود در عصر ایران نوشت: در این بیانیه اظهار امیدواری شده «دیگر شاهد چنین رفتارهایی از سوی میهمانان نباشیم» و در عین این که از عذرخواهی خودداری شده مسؤولیت اظهار نظر میهمانان در برنامه های زنده را متوجه خود آنها اعلام کرده است.

داستان، مربوط به سخنان فردی است نه چندان سرشناس به نام احمد جهان‌بزرگی که با عنوان «عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشۀ اسلامی» معرفی شد و در این برنامه گفت: «مسؤولی می‌نشیند خانه و ممکن است پای منقل باشد و سر نمی‌زند به این طرف و آن طرف و حتی وزرایش نمی‌توانند با او ملاقات کنند» که توهینی آشکار به شخص رییس جمهوری تلقی شده و معاون اطلاع رسانی دفتر رییس جمهوری آن را یک «افتضاح شرم‌آور»  و «ابتذال در صدا و سیما» دانسته است.

احمد جهان‌بزرگی همچنین گفته است «یکی از مسؤولان گفته بود در کودکی شیر خر خورده بود وگرنه وارد سیاست نمی‌شد. خیلی از مسؤولین ما انگار از این شیر خورده‌اند.»

در اینجا هم اشاره او به عطاءالله مهاجرانی وزیر ارشاد دولت اصلاحات است که این سخن را در ترجیح فرهنگ بر سیاست و به طعنه بر زبان آورده بود. جهان بزرگی اما در سال ۹۹ چگونه به یاد کسی افتاده که ۲۰ سال قبل و در سال ۷۹ استعفا کرده بود و بر اساس حرفی از او چگونه دیگران را متهم می‌کند و مگر نظام یک مجموعه نیست؟ چطور دیگر بهره‌مندان از بودجه همه مبرایند و اجرایی ها گنه‌کار؟ اتفاقا مردم عادی در انتقادات خود تفکیک نمی‌کنند و تفکیک کار امثال جهان‌بزرگی است. 

منظور امثال جهان‌بزرگی این است که هر عیب که هست از اجراست حال آن که اگر همین حالا بودجۀ نهاد متبوع خود او را مثلا به ادارۀ تئاتر بدهند بچه‌های بیکار شده تئاتر این همه در کرونا در مضیقه نخواهند بود و مهم‌ترین انتقاد به دولت این است که چرا حامیان خود را رها کرده و درصدد جلب رضایت کسانی برآمده که شب و روز فحش شان می‌دهند؟

به بهانۀ این ماجرا ۱۰ نکته  را می‌توان یادآور شد:

۱. چون فردی که این الفاظ را به کار برده هم معمم است هم منسوب به نهادی که خود را علمی و پژوهشی می‌داند می‌توان گفت این قدر سخیف، این قدر سبُک و این قدر جلف سخن گفتن وهن روحانیتی است که لباس آن را می‌پوشد و وهن نهادی که در آن درس می‌دهد و وهن شبکه‌ای که قرار بود آدم های علمی بیاورد نه هتاک. مجموعه صدا و سیما سالی ۲۸۰۰ میلیارد تومان از پول این مردم بودجه می‌گیرد و تریبون را به کسانی سپرده که غالبا نه وزن علمی دارند نه وزن سیاسی و نه اجتماعی.

 این که گوینده به عنوان عضو هیأت علمی یک پژوهشگاه معرفی شده هم نشان می‌دهد نه تنها سطح صدا و سیما نازل شده که چنین افرادی را دعوت می‌کند که سطح پژوهش‌گاه‌های ما هم چقدر باید تنزل کرده باشد که اعضای هیأت علمی آنان چنین سخن بگویند.  کدام استاد شناخته شده و آکادمیکی  را سراغ دارید چنین ادبیات سخیف و جلفی داشته باشد؟

 جدای اینها سابق بر این روحانیون هوای هم را داشتند. اگر در مجلسی یک روحانی وارد می‌شد فرد بالای منبر به او احترام می‌گذاشت. حالا یک روحانی در تلویزیون به روحانی دیگر می‌گوید پای منقلی! کاری ندارم که حسن روحانی رییس جمهوری است اما در اسم و رسم که روحانی است. تلویزیون من و تو مسخره کند قابل فهم است چون برای آنها شیخ حسن روحانی و شیخ احمد جهان بزرگی تفاوتی ندارند. خودتان اما چرا ملاحظه خودتان را ندارید؟ به تعبیر مرحوم امام خمینی اَینَ تذهبون؟!

مجلس انقلابی دوست دارد صدا و سیما بر شبکه های اجتماعی نظارت کند ولی صدا و سیما با تولید چنین برنامه‌های فاخری برای ایران اینترنشنال و تلویزیون من و تو محتوا تولید می‌کند چون می‌توانند بارها پخش کنند و ساعت ها به آن بخندند.  

۲. شبکۀ چهار خود را شبکۀ فرهیختگان می‌خواند. این شخص اما کدام فرهیختگی را از خود بروز داد و چرا مجری به او نمی‌گوید مؤدب باش؟ چطور وقتی که میهمانی در شب یلدا سفارش کند برای خارج شدن از فشار کرونا و خانه نشینی در همان خانه هم از حرکات بدنی و رقص غافل نشوند، خانم مجری مؤاخذه و گویا ممنوع‌التصویر می‌شود که چرا سکوت کردی و به میهمان نگفتی ارکان عرش از این سخن تو به لرزه درآمد ولی اینجا توبیخی در کار نیست؟

۳. تصور کنیم میهمان علیه مقامی دیگر این لحن را به کار می‌برد. آیا باز هم واکنش صدا و سیما این گونه بود؟ یا آقای علی عسگری شخصا عذرخواهی می‌کرد؟ نه یک بار که ده بار شاید! 

۴. مطابق قانون اساسی رییس جمهوری عالی ترین مقام رسمی کشور پس از رهبری است. شگفتی یا قبح ماجرا اما به خاطر این جایگاه نیست. چرا که از رییس جمهوری هم باید انتقاد شود البته از زبان جامعۀ مدنی نه توهین و از زبان اقلیت غیر پاسخ‌گو که به منتخبان مردم به چشم نوکر نگاه می کنند. چندان که ما هم نقد می‌کنیم. نقد اما چه کار به این الفاظ سخیف دارد؟ کار رسانه نقد است منتها مگر صدا و سیمای «جمهوری اسلامی ایران» نیست؟ مگر او رییس همین «جمهوری اسلامی ایران» نیست؟ 

ضمن این که با سابقه‌ای که سراغ داریم به صدا و سیما نمی‌آید که ژست نقد بگیرد. اگر واقعا تریبون آزاد در اختیار افراد گذاشته اند همان‌گونه که این فرد اجازه دارد دیگران هم اجازه داشته باشند. نه این که توهین به رییس جمهوری آزادِ آزادِ آزاد باشد و بر دیگران نتوان خرده‌ای گرفت.

یک بار مهران مدیری صریحا گفت اگر در «دورهمی» تنها به دولت طعنه می‌زند به خاطر آن است که سراغ جاهای دیگر نمی‌تواند برود. البته میزان درک و ادب مهران مدیریِ شومن و کمدین با میهمان شبکه فرهیختگان قابل قیاس نیست.

۵. بخشی از مشکل البته به خاطر آن است که صدا وسیما تماما حکومتی است. در حالی که یکی دو شبکۀ رسمی کافی است و بقیه را باید واگذار کنند. منتها نه تنها این کار را نمی‌کنند بلکه می‌خواهند بر محتوای شبکه های اجتماعی هم نظارت کنند! آن قدر این رسانه را بزرگ و حجیم کرده اند که ناچارند آنتن را با هر برنامه بی کیفیتی پر کنند. 

بودجه ۲۸۰۰ میلیارد تومانی و هزینۀ آگهی و کمک ها نمی‌گذارد دست از این انحصار ویرانگر بردارند.

۶. بخش دیگری از مشکل ناشی از این است که نگاه سیاسی و ایدیولوژیک چنان غلبه کرده که از مجریان توانا تهی شده است. مجری اگر توانا و باسواد باشد اولا هر کسی را دعوت نمی‌کند، ثانیا برنامه را اداره می‌کند و در مواردی از این دست به میانۀ بحث می‌دود و از میهمان می‌خواهد مؤدب باشد. 

۷. در سخنان این فرد بوی تحقیر استشمام می شود. برخی از چهره های اصول گرا به مردان اجرایی به چشم پیشکار و تدارکاتچی و نوکر خود نگاه می کنند. نمی شود که از بام تا شام در مذمت استکبار سخن بگوییم و خودمان از موضع تحقیر دیگران سخن بگوییم. چرا این قدر سطح بحث سیاسی را نازل کرده اند؟ سیاسیون بی ادب شده اند یا بی ادبان در غیاب صاحب نظران سیاست و رسانه رسمی را در اختیار گرفته‌اند؟

۸. این هم جالب است که نشریۀ مکتوب با هزار نسخه تیراژ مسؤول تمام مندرجات خود باشد و مدیر مسؤول ناچار از سانسور شود و صدا وسیما خود را در قبال نظرات میهمانان مسؤول نداند.

این اتفاق شاید به خاطر این باشد که برای اداره صدا وسیما هنوز قانونی تدوین نشده است.

۹. به نظر می رسد اصول گرایی رادیکال ایرانی از نارضایتی ها دچار بدفهمی شده و خیال می کنند اگر صدای مردم از تورم و گرانی و انزوا درآمده عاشق چشم و ابروی آنها شده اند حال آن که میزان مشارکت در انتخابات دوم اسفند ۹۸ وزن اجتماعی آنان را نشان داد.

۱۰. با همۀ این احوال نیاز به شکایت نیست. پاسخ روحانی باید استفاده از فرصت ۱۰۰ روزۀ پیش رو برای احیای برجام و امیدآفرینی به خاطر خروج ترامپ باشد. در این ۱۰۰ روز نباید از متن غافل باشد و به حواشی بپردازد.

این یادآوری هم خالی از لطف نیست که این ویدیو را رییس صدا و سیما به حساب پربیننده بودن شبکۀ کم بیننده نگذارد. اگر در تلگرام و واتس اپ و سایت‌ها بازنشر نمی‌شد هرگز این قدر دیده نمی‌شد و بازتاب نداشت.  

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۳ ۱۴:۲۹

بخدا ایول داری ایسنا جان. چقدر قشنگ نوشتی

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۴ ۰۰:۴۰

ساده لوح..... ننگ به همه ی شماهایی که ادعای اصلاح طلبی دارید..

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۳ ۱۵:۱۰

وای بر شما این همه دلیل برهان آوردید که بگویید با آمریکا مذاکره شود. شما هم به گور می رویید ولی آمریکا بازهم شیطان بزرگ خواهد ماند. ببخشد که گفتم به گور بروید آخه من کوچه بازاری هستم، مثل شما از فرهیختگان نیستم.

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۴ ۱۰:۵۱

کوچه بازاری میره توی کوچه بازار نظر خودشو در درهمی سر کوچه میگه اخوی. نه اینکه بیاد به جای بزرگان تکیه بزنه و اظهار فضل کنه. تکیه بر جای بزرگان نتوان زد به گزاف

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۴ ۱۱:۰۹

اگر کوچه بازاری هستی نظرتو واسه همون کوچه و بازار نگه دار به درد نمیخوره

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۴ ۱۲:۱۵

اول شما جناب

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۳ ۱۷:۲۴

متاسفانه در نهاد صدا و سیما روحیه مسولیت پذیری و پوزش طلبی از اشتباهات وجود ندارد. شاید بودجه بیت المالی و بدون سوال و جواب عامل این رویکرد انحصارطلبانه باشد.

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۳ ۲۲:۰۸

آفرین

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۴ ۱۲:۰۲

خجالت بکش بچه

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۳ ۲۰:۰۶

وقتی توهین کنندگان ترفیع می گیرند، به درجات بالاتر می رسند چرا ایشان توهین نکنند،

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۴ ۱۲:۰۴

خجالت هم خوب چیزیه چطور روت میشه از این دولت....دفاع کنی شما با رای دادنتون مایه خجالت جامعه هستید

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۴ ۲۰:۳۱

تو خجالت بکش که از آلبانی به قصد تفرقه افاضات میکنی...

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۳ ۲۰:۵۳

امید=ایسنا

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۴ ۰۱:۲۸

اقا شما به دل نگیرید شاید این اقا قصد دارد در اینده کاندید شود از الان به فکر افتاده که سر زبونها .....کی میدونه شاید هم بفکر ریاست جمهوری ۱۴۰۰ سیاست اینه که ما اسمش را ببریم چه بد چه خوب تبلیغه

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۳ ۲۱:۰۸

شما که اول مطلب اعلام کردید جهان بزرگی آدم مهمی نیست پس چرامیکروفن رسانه ملی دادید دستش تااینجوری بشه😳

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۳ ۲۱:۲۶

لابد این هم از نقشه های استکبار و شیطان بزرگ است.بیچاره مردم.

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۳ ۲۱:۴۱

این کارشناس شبکه چهار هم سخنان یکی از مسئولین را شنیده که مخالفان را بی سواد و بی شناسنامه خوانده و به جهنم حواله داده فکر کرده هر کسی می‌تواند اینچنین سخن بگوید و گرنه اگر میدانست به خاطر این حرف ها اورا متهم می‌کنند به بی ادبی این حرف ها را در رسانه به زبان نمی آورد

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۳ ۲۲:۰۵

آقای مجتبی عزیز به آمریکا ربطی ندارد یک روحانی نباید اینگونه سخن بگویند شاید عوام هم اینچنین نباشند که قطعا نیستند

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۳ ۲۲:۴۶

2 بار متنی رو نوشتم، اما هنوز ب انتها نرسیده سایت رفرش شد و تمام نوشته هام پاک شد دیگه نمینویسم

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۴ ۰۴:۵۳

ما ۴تا خبر از ایسنا میاییم میخونیم که با این انتقاد فکر کنم دیگه نتونیم بخونیم.

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۴ ۰۷:۲۶

کسی‌شبکه‌چهاررانگاه‌نمی‌کندحتی‌بقیه‌شبکه‌های داخلی‌این‌شما‌هستین‌که‌الکی‌خودتان‌رافاش کردین‌‌۷۰درصد‌مردم‌شبکه‌های‌خارجی‌نگاه‌میکنن حتی‌اگه‌ماهواره‌ندارن‌ازاینترنت‌تماشا‌میکن

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۴ ۰۹:۴۴

...وقتی که برخی برای استکبار دلگرمی می ساختندو برای صهیونیزم سرمایه بودند و هستند شما کجا بودید وهستید!؟

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۴ ۱۲:۰۲

شما طرفداران اصلاحات از شبکه من و تو بدترید

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۴ ۱۳:۵۹

سلام دوستانی که میخواهند نظر بدهند باید باب دل اصول باشد وگر نه نظر بی نظر🤭

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۴ ۱۵:۲۶

این مریض ها همه چیز را به مذاکره با آمریکا ربط می دهند بی ادبی یک آخوند چه ربطی دارد از قولنج به قوزگ پا چه ربطی دارد لطفاً نظرات منتشره بفرمایید

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۴ ۱۹:۲۱

برنامه زنده امکان هر اتفاقی هست چه ربطی به صدا و سیما یا رئیس سازمان داره؟

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۴ ۲۰:۵۹

درود ایسنا خیلی عالی و بدون توهین جواب این مثلا متفکران رو دادی عده‌ای دولت رو اصلاح طلب میدانند که اشتباه‌ست دولت دکتر روحانی تنها دولتی هستش که تشکیل شده از افراد کار آمد جدای از حذب و... بوده و اما یک یادآوری به عزیزان اصولگرا یادتون رفته رییس جمهور محبوبتون چطور با رهبری زاویه دار شد یادتون رفته تحریمها رو کاغذپاره مینامید یادتون رفته چه بگم بگمی تو مملکت راه انداخت و مملکت رو به چند دستگی ذوق داد؟؟؟؟ ما همه عادت کردیم که مشکلات رو بر سر یک نفر بریزیم بخدا اگر دوره اصولگرایی جرات حتی یک نقد ساده به آقای احمدی نژاد میشد بکنی اگر آقای ظریف یا سیدمحمد خاتمی اجازه حضور در انتخابات رو بگیرند، خواهید دید که دوباره با رای بالا چجور شماها رو به گوشه‌ای خواهند راند در 98 اینقدر مردم رو از صندوقها دور کردید تا نماینده‌های این چنینی بر سر کار بیایند بگویید در این دو سال چه کار مفیدی برای این مردم کردند؟؟؟ همیشه یه سوزن به خودمون بزنیم و یه جوالدوز به مردم

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۴ ۲۱:۲۰

واقعا بعد از این همه بلائی که سر مردم اومد باز هم دم از مذاکره میزنید؟ مذاکره با آمریکا = فقیر شدن مردم و قبول زور گویی آمریکا این مذاکره نیست ذلته

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۴ ۲۲:۱۷

هیچی اظهار نظری بدتر از توهین نیست....به هم احترام بذاریم....خداروشکر همه ی مردم خودشون قدرت اختیار و انتخاب دارن نیاز نیست با این حرفا مردم رو گول بزنید....

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۵ ۰۱:۱۰

یا سخن سنجیده گویی...یا خموش ای مرد عاقل

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۵ ۰۱:۲۹

وقت ظهور نزدیک است یا مهدی

avatar
۱۳۹۹-۱۱-۰۵ ۰۷:۵۸

درود بر شما...شیر مادر حلالت که حقیقت را نوشتی