• شنبه / ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۳:۴۹
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99111813323
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

حجت‌الاسلام معتمدی:

زمانی مدیر کل شدم که پول نیست و کرونا هست

زمانی مدیر کل شدم که پول نیست و کرونا هست

ایسنا/اصفهان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: اعتبار فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان صفر است، بودجه فصل پنج در اختیار ما نیست، این در حالی است که برخی دستگاه‌ها ۴۰۰ میلیارد بودجه‌ی فرهنگی دارند و با کمال تأسف بالای ۹۰ درصد از پروژه‌ها در کشور نیز پیوست فرهنگی و رسانه‌ای ندارند.

حجت‌الاسلام رمضان‌علی معتمدی، در نشست خبری خود که پس گذشت هشت ماه از تصدی این سمت، صبح امروز (شنبه_۱۸ بهمن‌ماه) در سالن اصلی مجتمع فرهنگی هنری فرشچیان برگزار شد، گفت: به گفته امام خمینی (ره) فرهنگ، کارخانه آدم سازی و سایه‌ای از نبوت است و به فرموده رهبر معظم انقلاب نیز، اصلاح فرهنگ عمومی از همه‌ کارها مهم‌تر و محور سایر کارهاست.

وی، بخشی از مأموریت‌های اصلی‌ای که بر عهده‌ی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، رشد فضائل اخلاقی بر اساس ایمان و تقوا، استقلال فرهنگی، مصونیت جامعه از نفوذ فرهنگ اجانب، اعتلای آگاهی‌های عمومی در زمینه‌های مختلف و شکوفایی استعدادها، رواج فرهنگ و هنر اسلامی آگاهی جهانیان نسبت به مبانی، مظاهر و اهداف انقلاب اسلامی، گسترش مناسبات فرهنگی با ملل و اقوام مختلف به‌خصوص مسلمانان و مستضعفان و فراهم آوردن زمینه وحدت میان مسلمین برشمرد و اظهار کرد: سازمان‌ها و معاونت‌ها باید بر اساس این مأموریت‌هایی که نظام تعیین کرده حرکت و تولید محتوا کنند و سیاست‌گذاری و نظارت و حمایت هم باید بر همین مبنا باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان خاطرنشان کرد: ۴۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی استان اصفهان می‌گذرد و دستاوردهای این مدت باید به سمع و نظر مردم برسد که فرهنگ به‌طور عام قبل از انقلاب چگونه بود و اکنون چگونه است.

معتمدی افزود: فرهنگ زیربنای همه‌ی توسعه‌های کشور است و هر توسعه‌ای قرار است اتفاق بیفتد باید زیرساخت فرهنگی داشته باشد اما با کمال تأسف باید اعلام کنم که بیش از ۹۰ درصد پروژه‌ها در کشور پیوست فرهنگی ندارد و این مشکل ماست.

وی از اصحاب رسانه تقاضا کرد که این قانون را نهادینه کنند و خطاب به آن‌ها گفت: وقتی در نشست‌های خبری حضور پیدا می‌کنید یکی از سؤالاتتان از مدیران کل این باشد که پیوست فرهنگی و رسانه‌ای شما کجا تعریف‌شده است؟ قصد ما هم این است که برای تک تک این دستگاه‌ها در شورای فرهنگ عمومی مأموریت تعریف کنیم و چون همه در یک میدان بازی می‌کنیم، باید همراه با هم برای اعتلای فرهنگ غنی اسلام، تشیع و انقلاب حرکت کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، احصا و اطلاع‌رسانی پیام‌های انقلاب اسلامی ایران را از دیگر وظایف رسانه‌ها دانست و گفت: پیشرفت انقلاب اسلامی ایران با توجه به تمام تهدیدها و تحریم‌ها در دنیا بی‌سابقه است به‌طوری‌که در تمام زمینه‌ها روبه‌جلو حرکت کرده‌ایم و چیزی که به آن نیاز داریم، وحدت، همدلی و اعتماد به جوان‌هاست.

معتمدی تأکید کرد: حکومت ما یک حکومت مهدوی و الهی است و رأس وظیفه‌ی تمام مسئولان باید دعوت مردم به‌سوی خدا و ارزش‌های الهی و مهدویت باشد.

وی، با بیان اینکه راه برون‌رفت از همه‌ی مشکلات توجه به مهدویت و معنویت است، ادامه داد: یکی از پرسش‌های من از نشریات و مطبوعات این بوده که در زمان غیبت امام زمان (عج) سهم امام زمان از رسانه‌ی شما چیست؟ روزانه چقدر با ایشان ارتباط دارید و برایشان می‌نویسید؟ آیا ستون ثابتی برای حضرت دارید؟ امام زمان (عج) هفته‌ای دوبار پرونده‌ی اعمال ما را می‌بینند و باید کاری کنیم که خوشحال شوند. خوشحالی ایشان مایه‌ی برکت زندگی و کسب‌وکار ماست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان خبرنگاران را زبان گویای مردم نزد مسئولان دانست و یادآور شد: یکی دیگر از وظایف خبرنگاران مطالبه گری و انتقاد منصفانه و گوشزد کردن مشکلات است و نیت ما هم این است که هر بار یکی دو رسانه را در شورای اطلاع‌رسانی دعوت و با گفت وگو وضع استان را بهتر کنیم.

معتمدی، معاونت فرهنگی رسانه‌ای، هنری سینمایی، قرآن و مساجد، شورای فرهنگ عمومی و شورای اطلاع‌رسانی را به‌عنوان زیرمجموعه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان معرفی کرد و گفت: ۹ کارگروه تخصصی ذیل شورای فرهنگ عمومی تشکیل‌شده که دستورات از این کارگروه‌ها بیرون می‌آید و ظرفیت بسیار خوبی است که متناظر آن در شهرستان‌ها هم تشکیل می‌شود.

وی، توضیح داد: در استان آیت‌الله طباطبایی نژاد رئیس، عباس رضایی نائب رئیس و بنده دبیر شورای فرهنگ عمومی هستم، ریاست کل شورای فرهنگ عمومی کشور را نیز وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر عهده دارد. سه هفته پیش مهمان شورای فرهنگ عمومی کشور بودیم و وقتی گزارش عملکرد استان اصفهان را تبیین کردیم سه مصوبه خوب استان اصفهان کشوری شد که شامل رصدخانه فرهنگی اجتماعی شورای فرهنگ عمومی، سند توسعه و ارتقای کارکرد مساجد و ۹ کارگروه تخصصی ذکرشده بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان تصریح کرد: وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سیاست‌گذاری فرهنگی در قالب نظارت، برنامه‌ریزی و حمایت است و ۲۶ دستگاه باید مجری این سیاست‌ها باشند اما متأسفانه نیستند. هر کس کار خودش را انجام می‌دهد و وقتی مشکلی پیش می‌آید وزارت فرهنگ و ارشاد باید پاسخگو باشد.

معتمدی گفت: در حوزه بودجه مظلوم‌ترین و محروم‌ترین قشر خبرنگاران و خیلی از هنرمندان هستند که خیلی نجیب و آبرومندند. هر کس در شغل و کاری که هست به خاطر مشکلات تجمع کرده اما ما یک تجمع هم از اصحاب رسانه نداشتیم وگرنه مشکلات این اقشار کم نیست. مجلس باید قوانینی را تصویب کند و سیاست‌گذاری بر عهده یک دستگاه باشد تا مجریان هم در برهه‌های مختلف این سیاست‌ها را اجرایی کنند.

وی با اشاره به اینکه وظیفه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تصدی‌گری است خاطرنشان کرد:  زیر دو درصد، یعنی ۱.۷ دهم درصد از بودجه عمومی دولت به حوزه فرهنگ اختصاص دارد و از این مقدار هم تنها شش دهم درصد متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. ۹۰ درصد از این شش دهم درصد هم مربوط به حقوق و دستمزد کارکنان است. با این وضعیت کجا می‌توان تولید محتوا و نظارت و حمایت کرد؟ با کدام پول فعالان فرهنگی بخش خصوصی و مردمی را باید تقویت کرد؟ حال‌آنکه اگر بودجه فعالیتی در اختیار بخش خصوصی و مردمی قرار بگیرد آن‌ها می‌توانند در حد اعجاز کار کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان ادامه داد: ما برای اجرای عدالت فرهنگی نیازمند اعتبار فرهنگی هستیم. چرا سهم فرهنگی مردم مناطق محروم اصفهان نباید ادا شود؟ چرا توزیع زیرساخت‌ها در کل استان نباید متوازن باشد؟ سیاست‌گذاری هست اما بودجه هم لازم است.

معتمدی توضیح داد: اعتبار فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان صفر است. بودجه فصل پنج در اختیار ما نیست و آن‌وقت برخی دستگاه‌ها ۴۰۰ میلیارد بودجه فرهنگی دارند. سیاست‌گذار کس دیگری است، نظارت و حمایت بر عهده کس دیگری است و اعتبار هم جای دیگر. باید این حقایق را گفت تا اصلاح شود. 

وی خدمت به مردم را بالاترین عبادت بعد از انجام واجبات دانست و افزود: اگر اعتقاد داریم که خداوند و امام زمان (عج) ناظر بر اعمال ما هستند باید کاری کنیم که رضای آن‌ها را جلب کنیم. جان عزیز جوانان بسیاری برای حفظ ارزش‌های اسلام فدا شده تا ما پشت میز خدمت بنشینیم و فرهنگ ایثار و شهادت و مهدویت را ترویج کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، با بیان اینکه انقلاب ما انقلاب ارزش‌های فرهنگی است ادامه داد: در این ۴۲ سال حرکت‌های خوبی در حوزه فرهنگ انجام‌شده اما بر اساس برنامه‌های توسعه اول تا ششم باید هر پنج سال سند توسعه می‌داشتیم و بر اساس آن حرکت می‌کردیم که ما برای اولین بار این سند را نوشتیم و در برش استانی، شهر به شهر آن را تدوین کردیم.

معتمدی اظهار کرد: تا پایان سال جاری از سند توسعه فرهنگی استان رونمایی و از سال ۱۴۰۰ این سند  به فرماندار، نماینده مجلس، امام‌جمعه و رئیس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هر شهرستان ابلاغ می‌شود تا بر اساس آن کار کنند و بدانند که نیاز زیرساختی هر شهر چیست و بودجه را باید کجا خرج کنند.

وی سپس گزارشی از میزان حمایت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از هنرمندان سراسر کشور در دوران کرونا ارائه کرد و گفت: ۱۲۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض در این مدت به هنرمندان شده است که البته رقمی نیست. در سامانه کارا ۱۹۱۳ پرونده برای درخواست وام پنج درصد ثبت‌شده و در سامانه تحفه که برای حمایت از مشاغل آسیب‌دیده از کروناست ۳۳۵ تقاضا داده‌شده است. هنر کارت هنرمندان نیز یک و نیم میلیون تومان شارژ شده و این مبلغ برای هنرمندان پیشکسوت و درجه‌یک ۵ میلیون تومان بوده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان یادآور شد: ما زمانی مدیرکل شدیم که پول نیست و کرونا هست! همکاران در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان نیز مثل شما خبرنگاران نجیب هستند و جز حقوق ماهیانه که از ۲ میلیون و ۶۰۰ تا ۷ میلیون است هیچ رقم دیگری نتوانسته‌ایم بگیریم چون اعتبار نداشتیم و از همۀ این همکاران که صورتشان را با سیلی سرخ نگه‌داشته‌اند تشکر می‌کنم.

معتمدی، ابراز امیدواری کرد که بساط کرونا برچیده شود و زندگی مردم به حالت عادی برگردد، مجلس نیز خوب عمل کند تا هم‌افزایی ایجاد و از موازی کاری جلوگیری شود.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه «آیا در مسئلۀ  افزایش عضوگیری خانه مطبوعات استان اصفهان در روزهای منتهی به انتخابات، باید اخلاق را مبنا قرارداد یا قانونی که می‌گوید عضوگیری در هر زمان بلامانع است؟» گفت: بین اخلاق و قانون نباید هیچ‌وقت فاصله باشد و قانون ما هم که در جمهوری اسلامی مصوب می‌شود و شورای نگهبان بر آن صحه می‌گذارد باید بر اساس شرع باشد. اما در مورد انتخابات خانه مطبوعات که چندین سؤال دیگر هم در رابطه با آن مطرح شد، باید بگویم که عمر هیأت مدیره از دو به سه سال تغییر پیداکرده بود و این تغییر روزهای آخر ثبت شد به این واسطه برگزاری انتخابات با حضور نامزدهای پیشین هیأت مدیره قانونی بود. اساسنامه هم این اجازه را می‌دهد که خانه در هر زمان بتواند عضوگیری داشته باشد. اگر قصد دارید چیزی در اساسنامه تغییر پیدا کند باید مجمع عمومی عادی یا فوق‌العاده برگزار شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان خاطرنشان کرد: تغییر تاریخ برگزاری انتخابات خانه مطبوعات استان اصفهان نیز استانی نبود بلکه هشت استان کشور هم‌زمان این تغییر را داشتند و ظاهراً برای برگزاری بهتر انتخابات این تصمیم گرفته‌شده بود.

معتمدی، برای کارآمدتر شدن خانه مطبوعات استان اصفهان پیشنهاد داد که از ظرفیت همه اعضای خانه استفاده شود و کمیته‌های تخصصی ذیل هیأت مدیره تشکل شود و برای مسائلی مثل تأمین مسکن و وام و... نیز از دستگاه‌ها مطالبه شود.

وی افزود: امیر احمد زندآور، مدیر پیشین خانه مطبوعات استان اصفهان به همراه منصور گلناری، پیشکسوت رسانه در جلسات شورای فرهنگ عمومی حضورداشته‌اند. مدیر خانه مطبوعات نیز باید طرح و برنامه و گزارش می‌آورد تا در حضور استاندار مطالبه گری کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، تأکید کرد که شائبه‌ها را در مورد صحت انتخابات خانه مطبوعات نمی‌پذیرد و به آن دامن نمی‌زند.

معتمدی مشارکت بالای اصحاب رسانه را در این انتخابات پیام خوبی دانست و در واکنش به شنیدن خبر استعفای رضا صالحی از عضویت در هیأت مدیره خانه مطبوعات گفت: به نظرم به خاطر احترام به رأی‌دهندگان ایشان نباید این کار را می‌کرد.

وی از اصحاب رسانه خواست که طرح‌های خود را روزهای دوشنبه در دفتر مدیرکل ارائه کنند و یادآور شد: هر کس مشکل را می‌گوید باید درمان را هم بگوید تا از نظر او استفاده شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران پیشکسوت، که پرسیده بود اگر بودجه ندارید به چه منظوری سند پنج‌ساله تدوین می‌کنید؟ اظهار کرد: سند توسعه زیرساختی است و به پول نیاز ندارد. انجام فعالیت فرهنگی است که به پول نیاز دارد.

معتمدی پاسخ دیگر خبرنگاری که دربارۀ نحوۀ برخورد با دوچرخه‌سواری بانوان سؤال پرسیده بود توضیح داد: هر فعالیتی اگر شرعی و قانونی باشد کسی نباید با آن مخالفت کند اما درصورتی‌که تخلفی رخ بدهد و حد شرعی رعایت نشود کسانی هستند که ناظر بر رفتار اجتماعی‌اند به این افراد تذکر می‌دهند و پیگیری می‌کنند. اگر شهرداری اصفهان جایی را آماده کند که محصور و دور از دید نامحرم باشد مشکلی نیست که بانوان آنجا دوچرخه‌سواری کنند.

به گزارش ایسنا، در پایان این نشست خبری از پوستر پویش ملی تولید محتوای فرهنگی در فضای مجازی که دربارۀ آداب و اخلاق فضای مجازی، مدیریت زمان در فضای مجازی، توسعه مهارت خانواده در این فضا و... در قالب ویدئو، تصویر، صوتی و متنی بود، با حضور پیشکسوتان رسانه رونمایی شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.