• شنبه / ۲ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۰:۰۳
  • دسته‌بندی: چهارمحال و بختیاری
  • کد خبر: 99120200560
  • منبع : نمایندگی چهارمحال و بختیاری

مخازن تولید ثروتی که با مشکلات زیادی مواجهند

 مخازن تولید ثروتی که با مشکلات زیادی مواجهند

ایسنا/چهارمحال و بختیاری در حال حاضر توسعه پایدار و فناورانه، ایجاد اشتغال و تکنولوژی در هر جامعه‌ای حرف اول را می‌زند، فضای پارک‌های علم و فناوری موجب هدایت دانش‌های بومی و تبدیل آن‌ها به تکنولوژی می‌شود، در واقع پارک‌های علم و فناوری، حلقه اتصال دانشگاه با صنعت، زمینه ساز هدایت ایده به سمت تجاری‌سازی و بازار کار طی چندسال گذشته بوده‌اند.

طی چند سال گذشته رونق شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در سطح کشور پررنگ بوده است و به تبع آن در چهارمحال و بختیاری این مسئله نیز رویت شده است، البته مشکلاتی نیز سر راه شرکت‌های فناور وجود دارد که باید احصا و نتیجه آن پیگیری شود.

سعید خلیل‌زاده مدیرعامل شرکت فناوران پیشتاز فاطر چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه شرکت فناوران پیشتاز فاطر در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات صنایع شیمیایی فعالیت دارد، اظهار کرد: این تجهیزات در امور مختلفی مانند دستگاه‌های هندل یا بشکه‌گیر متصل به لیفتراک، حمل و جابجایی بشکه در شرکت‌های مواد شیمایی، پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و شرکت‌های مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به اینکه شرکت فناوران پیشتاز فاطر تنها تولیدکننده دستگاه‌های مذکور در کشور بوده و تنها با چهار نیرو در چهارمحال و بختیاری مشغول فعالیت است، افزود: محصولات تولیدی به شرکت‌های بزرگ و کوچک سراسر کشور فروخته می‌شود و در کنار این تولیدات، طراحی و ساخت سیستم‌های تصفیه مواد نفتی و تولید الکل و مواد شوینده از دیگر خدمات این شرکت است.

خلیل‌زاده درخصوص مشکلات حال حاضر شرکت‌های فناور چهارمحال و بختیاری توضیح داد: اوضاع نابسامان اقتصادی کشور و نبود ثبات قیمت مواد اولیه هرگونه پیش‌بینی اقتصادی، مالی و حتی فناوری را غیر ممکن می‌کند، به‌عنوان مثال برای شروع یکی از تولیدات، قیمت مواد اولیه لیتری ۳۰۰۰ تومان بود اما در حال حاضر این رقم به لیتری ۴۰ هزار تومان رسیده است.

مدیرعامل شرکت فناوران پیشتاز فاطر چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: قیمت مواد اولیه همانند آهن طی دو سال گذشته حدود ۱۰ برابر افزایش داشته است که اثر خود را بر افزایش قیمت محصول تمام‌شده می‌گذارد و به دنبال آن فروش کاهش پیدا می‌کند.

وی در ادامه اظهار کرد: افرادی که در شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور فعالیت دارند، عموما افرادی دارای ایده و فکر نو هستند و ساختار ذهنی آنان در چنین زمینه‌هایی فعال است، بسیاری از این افراد در بدو کار از لحاظ سرمایه دست پر نیستند و نمی‌توانند، حسابدار، کارشناس بیمه و کارشناس پرسنلی استخدام کنند و صرفا تلاش کرده همان ایده را به محصول تبدیل کنند و به فروش برسانند.

خلیل‌زاده یادآور شد: نبود نیرو سبب شده تا از جنبه‌های دیگر مانند حسابدار، بیمه، قوانین کار و ... غافل بمانند و غفلت از این مسائل برای شرکت خسارت ایجاد کند، از این لحاظ حمایت زیادی از شرکت‌ها صورت نمی‌گیرد.

مدیرعامل شرکت فناوران پیشتاز فاطر چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه در پارک علم و فناوری استان، آموزش قوانین کار و معافیت‌های مالی ارائه می‌شود، عنوان کرد: بهتر است برای شرکت‌ها امتیازاتی ویژه قائل شده تا امور تسهیل شود، البته حمایت‌هایی صورت می‌گیرد اما میزان آن به حد قابل قبول نرسیده است.

وی عمده فعالیت‌ شرکت‌های فناور را در زمینه‌های فکری و خلاقیتی عنوان و تاکید کرد: یکی از مباحث مورد غفلت این شرکت‌ها در زمینه‌های فروش و بازار است که مشکل عمده شرکت‌های فناور در سطح استان نیز همین مسئله است البته با حمایت‌های پارک علم و فناوری و ارئه مشاوره‌ها تا حدودی این مشکل مرتفع شده است اما راه‌حل‌ها و خدمات بیشتر را می‌طلبد.

خلیل‌زاده خاطرنشان کرد: مسئله بروکراسی اداری و پاس دادن امور در ادارات، وقت، انرژی و توان افراد را کاهش می‌دهد، البته با افزایش همکاری میان ادرات و پارک علم و فناوری، بروکراسی اداری کاهش چشمگیری پیدا می‌کند.

در ادامه سید رسول البرزی، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان کنتورسازی البرز توان اظهار کرد: این شرکت در زمینه طراحی و ساخت کنتورهای هوشمند آب و گاز فعالیت دارد.

وی در خصوص معضلات اصلی شرکت‌های فناور چهارمحال و بختیاری توضیح داد: بروکراسی اداری در ادارات وجود دارد، مسئله رانت و رابطه در برخی از ادارات مشاهده می‌شود، گاهی برای وارد کردن مواد اولیه باید هزینه‌های زیادی صرف شود و نوسانات شدید ارز شرکت‌ها را تحت تاثیر خود قرار داده است.

البرزی با بیان اینکه ممکن است برخی از ادارات حمایت‌گر ما نباشند، یادآور شد: نبود حمایت زمان زیادی را از ما گرفته و زمان هدررفته می‌تواند آسیب‌زا باشد و پروژه‌ها را به تعویق بیندازد.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان کنتورسازی البرزتوان چهارمحال و بختیاری درخصوص حمایت‌های پارک علم و فناوری استان گفت: حمایت‌های این سازمان مناسب بوده و تسهیلات خوبی در اختیار شرکت قرار داده شده است و سیستم همسویی ایجاد شده است.

وی با تاکید بر اینکه باید نگاه ویژه‌ای به شرکت‌های دانش‌بنیان شود، خاطرنشان کرد: این شرکت‌ها، فناور محور بوده و در فضای کوچک هشت الی ۱۰ نفر فعالیت دارند، سرانه اشتغال این شرکت‌ها بالا است و امیدورایم مسئولان، محصولات شرکت‌ها را ارزیابی کنند و اگر محصولات تولیدی برایشان مفید است، از آن‌ها محصول خریداری کرده و به دنبال خرید از شرکت‌های مطرح نباشند.

در ادامه اسماعیل پیرعلی رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری با اشاره به فعالیت 70 شرکت دانش‌بنیان و فناور در سطح استان، اظهار کرد: مسئله توسعه زیرساخت‌ها، فضای آزمایشگاهی و فضای کارگاهی متناسب با نوع فعالیت در استان مدنظر است که البته معضلات این حوزه تا حدودی حل شده است.

رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: آن‌چه که ایجاد مشکل می‌کند، وجود فاصله در جای‌گیری میان مجموعه‌های فناور استان است چرا که این مجموعه‌ها باید در کنار یکدیگر باشند و ارتباط مستمر در میانشان برقرار باشد، از ابتدا محدودیت زمین وجود داشته است و مساحت شرکت‌های موجود در سطح شهر بسیار محدود است.

پیرعلی با اشاره به اینکه در شهرک‌های صنعتی استان نیز سه فضای دانش‌بنیان و فناور وجود دارد، یادآور شد: این سه فضا در سه نقطه مجزار قرار گرفته‌اند که امید است در آینده این فضاها یکپارچه شوند، اما اقداماتی در راستای یکپارچه‌سازی مکان استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان صورت گرفته است.

وی به بروکراسی اداری اشاره و بیان کرد: برخی از سازمان‌ها سخت‌گیری‌های خاص خود را در صدور مجوز دارند، چرا که از فضای دانش‌بنیان آگاه نبوده و بر اساس ضوابط ساختار قدیم تصمیم‌گیری می‌کنند، در حالی که در کشورهای پیشرفته در حوزه تکنولوژی نوع نگاه متفاوت است.

رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اینکه در شرکت‌های دانش‌بنیان مسئله ارزش افزوده حائز اهمیت است، گفت: بدین معنا که باید پژوهشی با کمترین هزینه، بیشترین خروجی را داشته باشد.

پیرعلی درباره مسئله بازار فروش محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان خاطرنشان کرد: فرهنگ استفاده از کالای داخلی و شرکت‌های دانش‌بنیان در میان ادارات تفهیم نشده است و برخی همچنان تمایل به خرید محصولات خارجی دارند که البته این مسئله در سطح کشور نیز مشاهده می‌شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.