• یکشنبه / ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۰:۲۶
  • دسته‌بندی: سلامت
  • کد خبر: 1400012211402
  • خبرنگار : 90069

کمبود واکسن کرونا در جهان /۶۰ کشور تا آخر ژوئن منتظر کواکس نباشند

کمبود واکسن کرونا در جهان /۶۰ کشور تا آخر ژوئن منتظر کواکس نباشند

حدود ۶۰ کشور از فقیرترین کشورهای جهان ممکن است تا پایان ژوئن (اواخر خرداد ماه) سال جاری میلادی (۲۰۲۱) همچنان به واکسن کرونا دسترسی نداشته باشند زیرا تقریبا تمام برنامه‌های جهانی برای ارسال واکسن به آنها تا پیش از آن تاریخ متوقف شده است.

به گزارش ایسنا، "یورونیوز" به نقل از اتحادیه واکسن موسوم به «گاوی» (GAVI) گزارش کرده است که ۶۰ کشور مشمول این تأخیر خواهند شد.

شرکت‌کنندگان در طرح کواکس، برنامه جهانی برای تهیه واکسن برای کشورهایی که قدرت و امکانات تهیه آن را ندارند، هفته گذشته در هر روز تنها دو نوبت ۲۵ هزار دوز را به کشورهای کم درآمد ارسال کرده‌اند اما این روند از روز دوشنبه متوقف شده است.

بر پایه اطلاعات روزانه‌ای که یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل جمع‌آوری کرده در دو هفته گذشته در مجموع تنها کمتر از دو میلیون دوز کواکس برای حمل به ۹۲ کشور جهان در حال توسعه بارگیری شده است. این مقدار تقریبا برابر با مقداری است که تنها در انگلیس تزریق شده است.

تدروس ادهانوم قبریسوس، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت روز جمعه ۹ آوریل از وجود «نابرابریِ تکان‌دهنده» در روند واکسیناسیون کووید ۱۹ در جهان انتقاد کرد و گفت در حالی که از هر چهار نفر در کشورهای ثروتمند یک نفر واکسن کرونا دریافت کرده، در کشورهای فقیر از هر ۵۰۰ نفر تنها یک نفر آن هم فقط یک دوز واکسن زده است.

کمبود واکسن بیشتر ناشی از تصمیم هند برای متوقف کردن صادرات واکسن از کارخانه «انستیتو سرم» است که اکثریت قریب به اتفاق دوزهای آسترازنکا را تولید می‌کند. کواکس برای تأمین واکسن حدود یک سوم جمعیت جهان روی آسترازنکای تولید این کارخانه حساب کرده بود.

در حالی که کشورهای جهان هم اکنون موج سهمگینی از شیوع ویروس کرونا را تجربه می‌کنند و به طور فزاینده و بی‌صبرانه در انتظار دریافت واکسن هستند، کواکس تنها واکسن‌هایی را به کشورها می‌دهد که سازمان جهانی بهداشت آن را تأیید کرده باشد. در برخی از اولین کشورهایی که محموله‌های کواکس را دریافت کرده‌اند، ذخیره واکسن در حال کاهش است و معلوم نیست دوزهای دوم که برای ۱۲ هفته بعد وعده داده شده، به موقع به آنها برسد.

آسوشیتدپرس با انتشار گزارشی از وضعیت واکسن در کنیا از زبان یک مرد کارمند که دوز اول واکسن را دریافت کرده و منتظر دوز دوم است، می‌نویسد که این مرد سیستم ایمنی بدنی ضعیفی دارد و اگر دوز دوم به او نرسد، ممکن است بمیرد.

آسوشیتدپرس به برخی اسناد داخلی سازمان جهانی بهداشت دست یافته که نشان می‌دهد عدم اطمینان از دریافت به موقع دوزهای بعدی واکسن سبب شده کشورها اطمینان خود به اجرای برنامه کواکس را از دست بدهند. این امر سازمان جهانی بهداشت را بر آن داشته است تا به خرید واکسن‌های روسی و چینی بیندیشد.

اسناد سازمان جهانی بهداشت همچنین نشان می‌دهد که این نهاد علاوه بر از دست دادن اطمینان تأمین دوز دوم نزد کسانی که دوز اول را زده‌اند، از طرف مشارکت‌کنندگان در طرح کواکس نیز با پرسش‌ها و تردیدهایی در مورد تقسیم عادلانه واکسن روبرو شده است.

با این حال سازمان جهانی بهداشت می‌گوید در این زمینه با هیچ گونه شکایتی مواجه نبوده است. 

آسوشیتدپرس می‌نویسد که از جمله راه‌حل‌های پیشنهادی این نهاد سازمان ملل فشار آوردن برای «تسریع در بررسی واکسن‌های تولید چین و روسیه» است.

سازمان بهداشت جهانی ماه پیش اعلام کرد که ممکن است نتیجه بررسی واکسن‌های چینی را تا پایان ماه آوریل اعلام کند.

سازمان جهانی بهداشت برای رسیدن به هدف سازمان ملل مبنی بر شروع واکسیناسیون کووید در تمام کشورها طی صد روز اول سال، در اوایل ماه جاری میلادی از کشورهای ثروتمند خواست که هر چه زودتر برای تأمین ۱۰ میلیون دوز واکسن کمک کنند. این کشورها تاکنون تعهد داده‌اند که صدها میلیون دلار برای برنامه کواکس بپردازند، موضوع این است که هیچ دوزی برای خرید وجود ندارد و هیچ کشوری هم قبول نکرده است که واکسن‌های خودش را بلافاصله به اشتراک بگذارد.

به گزارش یورونیوز، براساس داده‌های کمیته نجات بین المللی سازمان جهانی بهداشت، موارد و مرگ ناشی از کرونا در ماه گذشته در بسیاری از کشورهای بحران‌زده افزایش یافته است.

انتهای پیام