• یکشنبه / ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۰:۴۹
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 1400012211441
  • خبرنگار : 71477

آغاز انتخابات ریاست جمهوری چاد/ احتمال پیروزی مجدد رهبر کهنه‌کار این کشور برای ششمین دوره

آغاز انتخابات ریاست جمهوری چاد/ احتمال پیروزی مجدد رهبر کهنه‌کار این کشور برای ششمین دوره

رای‌دهندگان در جمهوری چاد امروز (یکشنبه) برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری به پای صندوق‌های رای رفتند که انتظار می‌رود در جریان آن "ادریس دبی" به رغم نشانه‌های فزاینده نارضایتی مردمی و انتقادات اپوزیسیون در مورد نحوه رسیدگی وی به ثروت نفتی، حکومت سه‌دهه‌ای خود را تمدید کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، ادریس دبی ۶۸ ساله یکی از رهبران دیرینه آفریقا و یکی از متحدان قدرت‌های غربی در مبارزه با شبه‌نظامیان در غرب و مرکز آفریقا محسوب می‌شود.

ادریس دبی در سال ۱۹۹۰ میلادی در جریان یک شورش مسلحانه به قدرت رسید و در سال ۲۰۱۸ میلادی قانون اساسی جدیدی را به جریان انداخت که حتی با احیای محدودیت‌های دوره ریاست جمهوری به وی اجازه می‌دهد تا سال ۲۰۳۳ در راس قدرت بماند.

دبی برای ماندن در راس قدرت بر سلطه‌ای محکم بر نهادهای دولتی و یکی از توانمندترین ارتش‌های این منطقه تکیه کرده است. وی اخیرا گفته بود که از قبل می‌دانسته که برنده خواهد شد، همان‌طور که ۳۰ سال گذشته برنده بوده‌ است.

ادریس دبی روز جمعه در آخرین کمپین انتخاباتی خود گفته بود: زمانی که من در سال ۱۹۹۰ میلادی به قدرت رسیدم، بسیاری از شما دختران و پسرانم حتی به دنیا نیامده بودید. شما از من خواسته‌اید تا برای ششمین دوره نامزد انتخابات ریاست جمهوری شوم.

"آلبرت پاهیمی پادیک"، نخست وزیر سابق جمهوری چاد یکی از شش رقیب دبی در این انتخابات است اما چندین تن از مقامات برجسته اپوزیسیون این انتخابات را تحریم کرده‌اند.

چندین مورد از اعتراضات ضد دولتی اخیر در پایتخت جمهوری چاد به خشونت کشیده شدند و روز شنبه حضور نظامی شدیدی در پایتخت برقرار بود.  

در چند روز اخیر مقامات جمهوری چاد چندین تن از جمله دست‌کم یکی از رهبران اپوزیسیون را به اتهام توطئه برای ترور سیاستمداران و بمب‌گذاری در پایگاه‌های رای‌گیری و مقر کمیسیون انتخابات بازداشت کردند.

اپوزیسیون جمهوری چاد تاکید کرد که این بازداشت‌ها بیانگر افزایش اقدامات سرکوب‌گرایانه تحت حکومت دبی هستند که دولتش تعداد زیادی از مردم را در آستانه انتخابات بازداشت کرده است.   

این در حالی است که دولت جمهوری چاد اتهامات نقض حقوق بشر را رد می‌کند.

انتهای پیام