• یکشنبه / ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۱:۳۶
  • دسته‌بندی: خانواده
  • کد خبر: 1400012211508
  • خبرنگار : 71584

میزان پذیرش واکسیناسیون در ایران بررسی شد/نمایان شدن نابرابریهای اجتماعی با پاندمی کووید ۱۹

میزان پذیرش واکسیناسیون در ایران بررسی شد/نمایان شدن نابرابریهای اجتماعی با پاندمی کووید ۱۹

رییس دبیرخانه رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹ ، از تهیه نقشه راه رصد اجتماعی پاندمی کووید ۱۹ خبر داد. 

به گزارش ایسنا، مهرداد فرخی در نشستی خبری با بیان اینکه براساس ابلاغی که در ۲۸ اسفند از طرف مقام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دانشگاه ما ماموریت داده شد که رصدخانه اجتماعی پاندمی کووید ۱۹ را به ریاست رئیس دانشگاه تشکیل دهند، گفت: در اولین اقدام به تاسیس دبیرخانه این رصدخانه اقدام کردیم. 

وی افزود: چهار وظیفه اصلی در این ابلاغ برای دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی تعریف شد که یکی از وظایف ما بررسی اثرات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت بر روی پاندمی کووید ۱۹ بود. دومین ماموریت بررسی پیامدهای اجتماعی ناشی از پاندمی کووید ۱۹ بود. اختصاصا یکی از وظایف ما بررسی میزان پذیرش واکسیناسیون در سطح کشور بود. 

تولید شواهد علمی در حوزه پیامدهای اجتماعی پاندمی کووید ۱۹

فرخی یادآور شد: چهارمین بند از این وظایف تولید شواهد علمی در حوزه پیامدهای اجتماعی پاندمی کووید ۱۹ بود. این چهار وظیفه که بر عهده دانشگاه گذاشته شد براساس آن نقشه راهی را تهیه کردیم که امروز نهایی می شود و آن را فردا ، پس فردا به دفتر وزارت بهداشت اعلام می کنیم. 

بررسی وضعیت پذیرش واکسن در کشور

رئیس دبیرخانه رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹ با بیان اینکه در حوزه بررسی وضعیت پذیرش واکسن در کشور یا وضعیت پذیرش ملی واکسیناسیون کارهایی انجام دادیم که گزارش اولیه آن به دفتر وزارت بهداشت ارائه شده است، گفت: احتمالا در چند روز آینده می توان به طور عمومی به سمع و نظر همه رساند. 

وی تصریح کرد: باتوجه به اینکه دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی برند سلامت اجتماعی در کشور است و ما گرووهای تخصصی سلامت اجتماعی داریم، در تاسیس دبیرخانه سعی کردیم در دبیرخانه مدیران گروه های آموزشی مرتبط با سلامت اجتماعی و روسای مرکز تحقیقات مرتبط با سلامت اجتماعی را در دبیرخانه عضو کنیم و باتوجه به چهار وظیفه ای که در ابلاغ مقام وزارت بود چهار کارگروه تهیه کردیم که هر کدام دارای مسئولی هستند که مسئولین هر چهار گروه از افراد شناخته شده و بسیار معتبر علمی هستند.

وی ادامه داد: با تمام کشور و تمام کلان مناطق علمی وزارت بهداشت مکاتباتی انجام دادیم و درخواست شد تا افراد صاحب نظر را به ما معرفی کنند که یا در دبیرخانه و یا کمیته کشوری پیامدهای اجتماعی کووید ۱۹ عضویت داشته باشند. 

استخراج توصیه های اجتماعی برای ستاد ملی کرونا

 رییس دبیرخانه رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹ با بیان اینکه باتوجه به رسالتی که دانشگاه داشت قبل از اینکه ابلاغ از طرف مقام وزارت به دانشگاه داده شود، گروه های آموزشی و مراکز تحقیقاتی ما در این حوزه کار کردند، گفت: لذا اولین اقدامی که کردیم جمع آوری مطالعات مراکز تحقیقات و گروههای آموزشی مان بوده است و در حال آنالیز هستیم تا از درون آنها توصیه های لازم در حوزه اجتماعی را برای ستاد ملی کرونا تهیه و ارایه دهیم و سپس در نقشه راه نیز مطالعات لازم یا پژوهشهای لازم که در آینده چه باشند را از گروههای آموزشی و سایر صاحب نظران این حوزه در کشور خواستیم که به ما پیشنهاد دهند و ما بتوانیم از آنها حمایتهای مالی کنیم و این تحقیقات انجام شوند تا توصیه هایی در ادامه مدیریت این پاندمی ارایه کنیم.

نمایان شدن نابرابریهای اجتماعی در حوزه سلامت و محیط زیست با پاندمی کرونا

وی با اشاره به بحث نابرابری های اجتماعی در این پاندمی افزود: ما نابرابریهای اجتماعی در حوزه سلامت و محیط زیست نه تنها در کشور خود، در تمام دنیا مشاهده می کنیم. اتفاقی که در پاندمی کرونا افتاده این است که نابرابریهایی که موجود بودند (حتی قبل از پاندمی کووید_۱۹) خود را بیشتر نشان دادند. انگار این پاندمی ذره بینی در دستش گرفته و نابرابری ها را بزرگتر نشان می دهد. 

فرخی ادامه داد: به طور مثال امروز با پاندمی مواجه هستیم که درمان این عفونت به خوبی معلوم نیست. واکسیناسیون آن سرعت لازم اتفاق نیفتاده و حتی میزان ایمنی که این واکسیناسیون می خواهد بدهد خیلی مشخص نیست، یعنی هرچند که در مقالات معتبر میزان ایمنی ارایه شده اما هنوز به یقین نمی توانیم بگوییم ایمنی این واکسیناسیون چقدر است لذا تنها راه مدیریت کنترل این پاندمی سه دستور اولیه است که راهبرد اصلی در کنترل پاندمی بود.

وی افزود: این سه راهبرد در مدلهای اجتماعی متفاوت میزان دستیابی به آنها متفاوت است. این همان نابرابریهایی است که به آن اشاره می کنیم. به  طور مثال اگر بخواهیم هزینه میزان مصرف ماده ضدعفونی کننده ماسک را برای یک خانواده محاسبه کنیم برخی خانواده ها این هزینه برایشان ناچیز است و برخی خانواده ها این یک سوم درآمد یک ماهشان می شود و  این اولین شکاف اجتماعی است که در این پاندمی می توانیم مشاهده کنیم.

وی ادامه داد: کسانی هستند که از شروع پاندمی با ماشین شخصی شان به سرکار می روند و سرکارشان نیز محیط باز است و فاصله اجتماعی رعایت می شود اما برخی حتما باید سوار مترو و تاکسی و اتوبوسهای شرکت واحد شوند، لذا برخی از موضوعات در این حوزه بسیار روشن است اما اینکه اندازه گیری کنیم که چقدر روی پاندمی اثر داشته و پاندمی چقدر نابرابری ها را بیشتر کرده است یکی از رسالت های اصلی این دبیرخانه است که آن را شروع کردیم و در آینده حداقل رصدخانه هستیم و با دیده بانی مسایل را می بینیم.

انتهای پیام