• دوشنبه / ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۰:۰۶
  • دسته‌بندی: البرز
  • کد خبر: 1400012312280
  • خبرنگار : 50024

رئیس سازمان بازرسی کشور:

می‌توانیم به صادرات واکسن کرونا فکر کنیم

می‌توانیم به صادرات واکسن کرونا فکر کنیم

ایسنا/البرز  رئیس سازمان بازرسی کل کشور ضمن حمایت از موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: در شرایط امروز حمایت از  تولید واکسن به عنوان یک محصول استراتژیک، ضرورت و اصلی مهم محسوب می‌شود و نباید به واردات واکسن اتکا کنیم.

حجت الاسلام حسن درویشیان در بازدید از  موسسه رازی اظهار کرد: موسسه رازی و محصولاتی که در این مجموعه تولید می شود، خط مقدم تحقق منویات رهبری در حوزه پدافند غیرعامل است به ویژه این که کشور ما با تهدیدات متعدد در بحث بیوتروریسم مواجه است و همواره از این سمت مورد تهدید قرار می گیرد.

به گزارش ایسنا به نقل از سرم سازی رازی، حجت الاسلام درویشیان با بیان این که اقداماتی که تا کنون در زمینه ساخت واکسن کووید ۱۹ و مقابله با پاندمی کرونا در کشور انجام شده از مهم ترین مصادیق پدافند غیرعامل است، گفت: سیاست نظام و تاکید رهبر معظم انقلاب بر تولید، از مصادیق اشاره شده در اقتصاد مقاومتی است و واکسن و محصولات سلامت محور از مهم‌ترین آنها محسوب می شود.

این مسئول افزود: اقدامات موثری نیز که سال گذشته در زمینه تولید اقلام بهداشتی مقابله با این ویروس و ساخت واکسن انجام شد از مصادیق بارز جهش تولید بوده که امید است با رفع موانع تولید، شاهد سرعت بیشتری در کنترل این بیماری باشیم.

رئیس سازمان بازرسی کشور با بیان این که این سازمان از بدو شیوع بیماری بر پیشگیری تاکید و برای تامین داروهای مورد نیاز و ترخیص مواد اولیه لازم از گمرک اقدام کرده، گفت: همواره و به ویژه در شرایط امروز حمایت از  تولید واکسن به عنوان یک محصول استراتژیک، ضرورت و اصلی مهم محسوب می‌شود و نباید به واردات واکسن اتکا کنیم. خوشبختانه موسسه رازی، ستاد اجرایی فرمان امام (ره)و انستیتو پاستور هم تا کنون اقدامات خوبی انجام داده اند، حتی می‌توانیم به صادرات واکسن‌های خود فکر کنیم که امنیت پایدار و ارزآوری برای کشور به همراه دارد.

وی دستیابی به دانش فنی تولید واکسن و دارو در کشور را با اهمیت خواند و اظهار کرد: ظرفیت‌های بسیار خوبی در کشور در زمینه تولید محصولات سلامت محور وجود دارد که نیازمند هم افزایی و به اشتراک گذاری دانش فنی مجموعه های تولیدی و تحقیقاتی است زیرا موجب صرفه جویی در زمان، کاهش هزینه ها و افزایش سرعت در کارها می شود.

رئیس سازمان بازرسی کشور در ادامه به اهمیت موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی اشاره کرد و با بیان این که موسسه رازی مجموعه ای با یک قرن قدمت و فعالیت های تحقیقاتی گسترده است و هزینه کرد در این مجموعه ها و فعالیت های تحقیقاتی، سرمایه گذاری برای آینده کشور است، گفت: واکسن رازی کوو پارس که ساخت این موسسه است، طبق گفته محققان و سازندگان آن از ایمن ترین واکسن های ساخته شده برای کووید ۱۹ محسوب می شود و این نکته ای بسیار امیدوار کننده است.

وی در ادامه ، هدف از این بازدید را حمایت از مجموعه های تولیدکننده واکسن و رفع موانع تولید در این مجموعه ها نام برد و قول پیگیری برای رفع وحل و فصل مسائل و چالش های موسسه رازی در استان و کشور داد و افزود: موضوعاتی مانند مسئله موسسه رازی و شهرداری کرج و واردات واکسن های مشابه تولید داخل حتما از سوی سازمان بازرسی کشور پیگیری خواهد شد تا موسسه رازی با یک قرن سابقه تحقیق و تولید واکسن، با جدیت و سرعت بالاتری به فعالیت های خود بپردازد

حجت الاسلام درویشیان تصریح کرد: این جزء سیاست های نظام و قانون است که محصولات مشابه تولید داخل حق واردات ندارند و رهبری نیز بر آن تاکید ویژه دارند. این اقدام، عملی مضموم است که به تولید داخل صدمه می زند و تولید کننده را بی انگیزه می کند.

انتهای پیام