• دوشنبه / ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۰:۵۰
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 1400012312345
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

ماه رمضان کمبود مرغ در بازار نداریم

ماه رمضان کمبود مرغ در بازار نداریم

ایسنا/اصفهان یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: علت کمبود عرضه مرغ در بازار این بود که تولیدکنندگان به دلیل نبودن و گران بودن نهاده‌های دامی جوجه ریزی نداشتند و برای آنان به صرفه نبود که فرایند جوجه ریزی را آغاز کنند که این مشکل تا ماه رمضان رفع می‌شود.

اصغر سلیمی در گفت‌وگو با ایسنا درباره مشکل گرانی مرغ و کمبود آن در بازار، اظهار کرد: یکی از عوامل گرانی مرغ که مرغداران نسبت به آن اعتراض دارند این است که نهاده‌ها با نرخ ارز دولتی ۴۲۰۰ تومان به دستشان نمی‌رسد و به همین دلیل مجبور می‌شوند مرغ را با قیمت آزاد بفروشند و در این میان دلالان نیز از فرصت سوءاستفاده می‌کنند و سبب می‌شوند که قیمت هر کیلو مرغ بیش از آن چیزی باشد که دولت مصوب کرده است.

وی افزود: همچنین دلالان به دنبال این هستند که مرغ را با قیمت ارزان‌تر از تولیدکنندگان خریداری کنند و با قیمت بالا در بازار عرضه کنند. به همین دلیل مقرر شد نهاده‌های دامی با قیمت مناسب در اختیار مرغداران قرار بگیرد و خوشبختانه هم‌اکنون هیچ کمبودی از نظر تولید مرغ و جوجه ریزی در کشور نداریم.

نماینده مردم سمیرم در مجلس گفت: دولت و نهادهای نظارتی باید شرایط را به گونه‌ای فراهم کنند که قیمت نهاده‌ها مناسب باشد، به طوری که مرغداران احساس ضرر نکنند و دلالان نتوانند نهاده‌های دامی را با قیمت آزاد در بازار به فروش برسانند.

سلیمی تصریح کرد: علت کمبود عرضه مرغ در بازار این بود که تولیدکنندگان به دلیل نبودن و گران بودن نهاده‌های دامی جوجه ریزی نداشتند و برای آنان به صرفه نبود که فرایند جوجه ریزی را آغاز کنند. خوشبختانه این مشکل تا حد زیادی رفع شده است و برای ماه مبارک رمضان با کمبود مرغ در بازار مواجه نخواهیم بود.

وی ادامه داد: در ماه مبارک رمضان با توجه به نیاز روزه‌داران دولت باید از ذخایر خودش که برای مواقع ضروری است مرغ کافی در بازار عرضه کند تا تولیدکنندگان مرغ هم بتوانند در مدتی که کمبود نهاده‌ها داشتند و نمی‌توانستند جوجه ریزی کنند زمان کافی در اختیارشان برای جوجه ریزی مجدد قرار بگیرد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، خاطرنشان کرد: بنابراین در ماه مبارک رمضان مشکل کمبود مرغ نخواهیم داشت. هم‌اکنون قیمت مصوب مرغ دولتی به ازای هر کیلو ۲۴۹۰۰ تومان است که دستگاه‌های نظارتی باید نظارت کافی را در بازار داشته باشند تا با همین قیمت، مرغ به دست مردم برسد.

انتهای پیام