• پنجشنبه / ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۲۰:۰۵
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: 1400020201333
  • منبع : نمایندگی آذربایجان شرقی

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان خبر داد

پیش بینی خرید تضمینی ۳۷۵۰ تن کلزا در آذربایجان شرقی/افزایش ۵۸ درصدی قیمت کلزا

پیش بینی خرید تضمینی ۳۷۵۰ تن کلزا در آذربایجان شرقی/افزایش ۵۸ درصدی قیمت کلزا

ایسنا/آذربایجان شرقی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با بیان این‌که در سال زراعی جاری 2330 هکتار از اراضی استان زیر کشت کلزا رفته است، گفت: اگر محصول موجود براثر عوامل سرمازدگی ، تگرگ و آفات آسیب نبیند با احتساب تولید میانگین 1.6 تن در هکتار، پیش بینی می‌شود امسال حدود 3750 تن خرید تضمینی کلزا در استان داشته باشیم.

علی رخ افروز در حاشیه بازدید از مزارع کلزا در روستای تازه کند شهرستان تبریز، در گفت‌وگو با خبرنگاران، گفت: به همت تعاون روستایی استان، برای اولین بار در سال زراعی جاری قرارداد خرید توافقی دانه روغنی کلزا به میزان ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تن بین اتحادیه شرکت‌های تعاونی روستایی تبریز و شرکت طبیعت سبز پارس کهن در قالب کشاورزی قراردادی منعقد شده است.

وی ادامه داد: این میزان دانه روغنی کلزا در سال زراعی جاری ۹ درصد بالاتر از نرخ خرید تضمینی دولت خریداری خواهد شد.

وی افزود: علاوه بر خرید کلزا به قیمت بالاتر از خرید تضمینی دولت و به منظور حمایت از کشاورزان استان، تسهیلات دیگری در قالب کشاورزی قراردادی در نظر گرفته شده که تامین سرمایه در گردش جهت تهیه نهاده‌های کشاورزی دوره داشت و قبل از برداشت، حداکثر تا ۴۰ درصد بهای محصول در مقاطع حین داشت و قبل از برداشت برای کشاورزان از مزایای مطلوب این طرح است.

رخ افروز با بیان این‌که با هماهنگی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان های استان، کلزاکاران استان با مراجعه به مراکز تعیین شده از سوی اتحادیه شرکت‌های تعاونی روستایی تبریز از مزایای این طرح بهره مند می‌شوند، افزود: قیمت خرید تضمینی این محصول به میزان ۵۸ درصدی نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

وی گفت: در سال زراعی ۹۸-۹۷ نرخ خرید هر کیلوگرم دانه‌ روغنی ۳۴ هزار و ۳۹۸ ریال و در سال زراعی ۹۸ - ۹۹  نیز ۴۶ هزار و ۶۰۲ ریال تعیین شده بود که این مبلغ در سال زراعی جاری ۱۱ هزار تومان تعیین شده است.

انتهای پیام