• جمعه / ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۳:۰۹
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 1400020301537
  • خبرنگار : 71610

تجدید "نبرد حقوقی" فعالان مخالف تجارت سلاح با دولت انگلیس بر سر عربستان

تجدید "نبرد حقوقی" فعالان مخالف تجارت سلاح با دولت انگلیس بر سر عربستان

منابع خبری از صدور مجوز برای کمپین مبارزه با تجارت اسلحه (CAAT) جهت پیگیری قضایی تصمیم از سرگیری فروش تسلیحات ساخت لندن به عربستان خبر دادند.

به گزارش ایسنا، شبکه الحره اعلام کرد، این امکان برای فعالان مخالف تجارت سلاح در انگلیس فراهم شده است که علیه تصمیم دولت مبنی بر ازسرگیری فروش سلاح به عربستان سعودی در دادگاه عالی انگلیس اعتراض کنند.

طبق اعلام این شبکه، کمپین مبارزه با تجارت اسلحه (CAAT) انگلیس مجوز پیگیری قضایی تصمیم اتخاذ شده توسط "لیز تراس"، وزیر تجارت بین‌الملل این کشور در تابستان گذشته که صادرات تسلیحات به ارزش ۱/۹ میلیارد دلار را به همراه داشت، دریافت کرده است.

طبق این گزارش، ظرف چند ماه آتی جلسه دادرسی برای ازسرگیری نبرد حقوقی میان این کمپین و دولت انگلیس برگزار می‌شود.

در همین حال، ساره والدرون، عضو کمپین مبارزه با تجارت اسلحه (CAAT) انگلیس گفت: سلاح‌های ساخته شده در انگلیس در حملاتی که باعث تخریب مدارس، بیمارستان‌ها و خانه‌ها شده و بدترین بحران انسانی در جهان را ایجاد کرده است، مهم بوده‌اند.

دولت انگلیس اواسط تیرماه گذشته پس از این که چندین مقام سعودی را به اتهام نقض حقوق بشر تحریم کرد، اعلام کرد که فروش تسلیحات نظامی به عربستان را از سر خواهد گرفت.

در همین راستا، لیز تراس پس از این اقدام دولت انگلیس در سخنرانی که در مجلس عوام داشت مدعی شد که بر اساس تحقیقات صورت گرفته خطری درباره فروش تسلیحات نظامی به عربستان نیست و احتمال استفاده از آن در موارد نقض جدی حقوق بشر وجود ندارد.

این در حالی بود که دادگاه عالی انگلیس پیشتر با صدور حکمی خواستار توقف و بازنگری مجوزهای فروش سلاح به عربستان شد.

این دادگاه اعلام کرد که فرایند تصمیم‌گیری دولت برای فروش سلاح به عربستان "اشتباه" بوده است!

انتهای پیام