• پنجشنبه / ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۶:۲۷
  • دسته‌بندی: سینما و تئاتر
  • کد خبر: 99051612365
  • خبرنگار : 71039

همیاری نمایشی ایتالیا و ایران برای گذر از پاندمی کرونا

همیاری نمایشی ایتالیا و ایران برای گذر از پاندمی کرونا

همه‌گیری ویروس جدید کرونا فعالیت‌های هنری را نیز با چالش‌های جدی مواجه کرده است. در این میان، برخی بر این عقیده‌اند که هنر تئاتر با تهدید جدی در زمینه ادامه حیات روبه‌رو است، برخی هم معتقدند که هنر نمایش، به احیای شیوه‌های یونان و روم باستان روی خواهد آورد. حال، گروهی از هنرمندان ایرانی و ایتالیایی در پروژه‌ای مشترک، از ویدیوپرفورمنس برای بهبود احوال عمومی در گذر از دوران کرونایی کمک گرفته‌اند.

به گزارش ایسنا، «فراتر از مرز» نام پروژه‌ای تئاتری است که با همکاری چهار هنرمند تئاتر ایرانی و ایتالیایی و با حمایت چند کمپانی هنری و نیز سفارت ایتالیا در تهران، بر آن است که علاوه بر انتقال پیام‌های مفید و کاربردی، کارکرد روحیه بخشی را برای دو جامعه ایتالیا و ایران که تحت تاثیر شیوع ویروس کرونای جدید، به‌شدت دچار چالش شدند، ایفا کند.

در این پروژه بین‌المللی که دانیال خیری‌خواه و علی شمس به همراه نیکولا پیانزولا و آنا دورا دورنا، در آن همکاری دارند، هشت اپیزود نمایشی کوتاه طراحی شده است که ویدیوهای آنها به صورت زیرنویس شده گفتار، تا هفدهم دسامبر به صورت متناوب منتشر خواهند شد.

در این ویدیوپرفورمنس‌ها به این مفاهیم پرداخته می‌شود که چگونه بیماری کووید ۱۹ زندگی ما را در چند اپیزود تغییر داد، عادت‌های جدید ما کدامند و رؤیاها و هیجانات ما اکنون چیست؟ درواقع داستان زندگی جدید ما را در دوران کرونا، در یک همکاری فاصله‌مند بین ایتالیا و ایران، برای برون رفت از مرزهای تحمیلی روایت می‌کنند.

هم‌اکنون اپیزود نخست این مجموعه با نام «فراتر از آینه» و مدت زمان ۶ دقیقه و ۲۰ ثانیه رونمایی شده و از طریق صفحه‌های سفارت ایتالیا در تهران در فضای مجازی (یوتیوب، اینستاگرام و توییتر) قابل دسترس است.

شامگاه چهارشنبه سفارت ایتالیا در تهران، در مراسم محدودی و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ازجمله فاصله‌گذاری اجتماعی، با حضور تعدادی از فعالان رسانه‌ای و چهره‌های هنری همچون آتیلا پسیانی، بابک کریمی، بهناز جعفری و داوود بنی‌اردلان، اپیزود نخست این مجموعه را رونمایی کرد.

جوزپه پرونه – سفیر ایتالیا در تهران - و ویچنروز روسو اسپنا – مسؤول مطبوعاتی سفارت - در این مراسم رونمایی، در سخنانی، علاوه بر معرفی پروژه فراتر از مرز، به نقش کارساز هنر و هنرمندان در مواجهه با شرایط دشوار این چنینی اشاره و آرزو کردند که این اقدام مشترک و نیز دیگر فعالیت‌های هنرمندان بتواند شرایط را برای مردم دوستدار هنر در گذر از این دوران، بهبود بخشند.

علی شمس – کارگردان تئاتر – هم در سخنانی گفت: نام پروژه ما فراتر از مرزها است، چون پاندمی، مرز و محدودیت نمی‌شناسد، از طرفی هم هنرمندان همیشه قشر دغدغه‌مند جوامع بوده‌اند.

دانیال خیری‌خواه - بازیگر و پرفورمر - نیز در سخنان کوتاهی، نخستین تجربه خود را در این زمینه، تجربه‌ای مهم و هیجان‌انگیز توصیف کرد.

همچنین دو هنرمند ایتالیایی پروژه نیز در پیامی ویدیویی که در محل مراسم پخش شد، با تاکید بر اینکه دوست داشتند به ایران سفری داشته باشند اما شرایط موجود این اجازه را به آنان نداده است، خوشحالی خود را از این همکاری مشترک ابراز کردند.

اپیزود نخست این پروژه نمایشی را با عنوان «فراتر از آینه» در ***اینجا*** می‌توانید ببینید.

انتهای پیام