• شنبه / ۵ مهر ۱۳۹۹ / ۱۳:۰۰
  • دسته‌بندی: عمران و اشتغال
  • کد خبر: 99070503263
  • خبرنگار : 71282

شغل های خانگی، سرمایه و هزینه زیاد نمی خواهد

شغل های خانگی، سرمایه و هزینه زیاد نمی خواهد

یک فعال حوزه کار بر لزوم احیای مشاغل خانگی و استفاده از ظرفیت کسب و کارهای خانگی در ایام کرونا تاکید کرد و گفت: مشاغل خانگی بودجه و سرمایه بالایی نمی خواهد و با کمترین هزینه قابل راه اندازی است.

ناصر چمنی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به پیامدهای شیوع کرونا بر بسیاری از مشاغل گفت: در بحث کرونا یکی از مجموعه هایی که بیشترین آسیب را از کرونا متحمل شدند، صنوف و بخشهای خدماتی مثل هتل ها، سینماها و باشگاهها بودند. خوشبختانه در واحدهای تولیدی و صنعتی مشکلی به وجود نیامد و شاهد بودیم که مجموعه های تولیدی مثل تولید مواد ضدعفونی و محصولات بهداشتی رونق بسیاری داشتند.

شروع هر کسب و کار نیازمند حمایت مالی 

وی شروع هر نوع کسب و کار را نیازمند حمایت مالی و تزریق نقدینگی دانست و گفت: معتقدم در شرایط حاضر باید به سمت فعالیتهای نوآورانه برویم. الان در کشور جوانان تحصیلکرده زیادی داریم که شاید به خاطر نیاز مالی نتوانسته اند نوآوری های خود را عرضه کنند، در حالی که با اختصاص یک وام کوچک، فرصت اشتغالزایی و خلاقیت و نوآوری به وجود می آید.

این فعال حوزه کار درباره مشاغل قابل راه اندازی در دوران کرونا گفت: اگر می خواهیم تولید و اشتغال با هم رونق بگیرد، باید به سمت توسعه فعالیتهای نوآورانه و اجرای طرح های دانش بنیان برویم. در حال حاضر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گام های مثبتی در جهت حمایت از کارآفرینان و دانش بنیان ها برداشته و صندوق کارآفرینی امید نیز به منظور حمایت از شرکتهای دانش بنیان خط اعتباری ویژه ای اختصاص داده است.

حمایت از ایده های نخبگان و جوانان تحصیلکرده

به گفته چمنی، در دوران کرونا با حمایت از طرح های نخبگان و دانش آموختگان ضمن فراهم کردن بستر اجرای ایده های نوآورانه، می توان زمینه تولید و اشتغال برای جوانان جویای کار را به وجود آورد.

این فعال حوزه کار درعین حال احیای مشاغل خانگی در ایام کرونا را توصیه کرد و گفت: اگر در روزهای اول شیوع کرونا که با کمبود ماسک و مواد ضدعفونی در کشور روبه رو شده بودیم، از ظرفیت اشتغال خانگی استفاده می کردیم، جلوی التهاب بازار کار گرفته می شد و از کمبود ماسک رنج نمی بردیم ولی به تدریج که بر شرایط مسلط شدیم با یک بسیج همگانی ماسک را در بسیاری از منازل و حتی مساجد به شکل انبوه تولید کردیم و در کوتاهترین زمان به خودکفایی رسیدیم.

کسب و کار خانگی بودجه و سرمایه بالا نمی خواهد

وی گفت: راه اندازی کسب و کار خانگی بودجه آنچنانی نمی خواهد و نیاز به سرمایه گذاری اولیه ندارد، ابزار آن هم در تمام منازل هست، بنابر این امروز بهترین زمان برای احیا و توسعه مشاغل خانگی است و در شرایطی که کرونا هنوز ریشه کن نشده و به ماسک و مواد ضدعفونی نیاز داریم باید از این فرصت به شکل مطلوب استفاده کنیم.

انتهای پیام