• یکشنبه / ۶ مهر ۱۳۹۹ / ۱۳:۰۴
  • دسته‌بندی: سلامت
  • کد خبر: 99070604211
  • خبرنگار : 71531

وزیر بهداشت:

چرایی نوشتن نامه به سردار سلیمانی / پول تخصیصی صندوق توسعه را برگرداندیم

چرایی نوشتن نامه به سردار سلیمانی / پول تخصیصی صندوق توسعه را برگرداندیم

وزیر بهداشت با اشاره به آزاد شدن قسمت اندکی از مبلغ تخصیصی صندوق توسعه ملی برای مقابله با کرونا طی روز گذشته و همچنین دغدغه رییس کل بانک مرکزی درباره تغییر در پایه پولی و نوسان در بازار دلار، گفت: ما گفتیم نکند با این پول پایه پولی و معادلات اقتصادی دچار مشکل شود و گفتم همین میزان را هم برگردانند. از این به بعد ما لب فرو می‌بندیم. همکاران من اگر حقوق نگیرند هم کار می کنند.

به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی در مراسم تجلیل از پیشکسوتان سلامت در دفاع مقدس و مقاومت با گرامیداشت چهلمین سالگرد دوران دفاع مقدس و یاد و خاطره شهدای این دوران، گفت: به روح همه شهدای حریم، حرم و سلامت کشور درود می‌فرستیم. از همه همکارانی که در دفاع مقدس روپوش سفیدشان، کفن جاودانه رنگین آنها شد، یاد می‌کنیم و یاد کنیم از شهدای مدافع سلامت که در مبارزه با کووید-۱۹ جان عزیزشان را در راه تندرستی مردم از دست دادند.

وی افزود: دفاع مقدس به ما درس‌های مهمی آموخت. جبهه‌ها مدرسه عاشقی بود. اولین درسی که  در آنجا می‌شد آموخت، درس عشق بود. جبهه‌ها مدرسه عاشقی بود و همانطور که امام فرمودند، بسیج که میوه روزهای سخت دفاع مقدس بود، مدرسه عشق بود. این عشق بود که صحنه‌هایی را که به تصویر کشیدند، آفرید که جای شهید آوینی خالی است که بار دیگر رشادت‌های نظام سلامت را به تصویر بکشد. دومین درسی که از جبهه و جنگ گرفتیم این است که نباید مرعوب عظمت پوشالی دشمن شد. ما آموختیم که می‌توان با ایمان و رشادت هیمنه دشمن را در هم شکست. حرکت و هجمه سنگینی که روزهای نخست جنگ تحمیلی بر کشور روا داشتند، اگر آن ایمان و رشادت نبود، خیلی از جاها را باخته بودیم. اینکه دیدید بعد از هشت سال کشوری تنها با مجموعه‌ای سهمگین درافتاد و یک میلی متر از خاکش را در پشت میز مذاکره پس نگرفت، دلیلش ایمان و رشادتی بود که نباید در مقابل دشمن مرعوب شد و این درس است که ما را در مقابل سنگین‌ترین تحریم‌های تاریخ سرپا و ایستاده نگه داشته است. گاهی می‌گویم بعد از آنچه در عاشورا بر خاندان امام حسین (ع) رفت، شمر کنونی دارد بر ما تحمیل می‌کند. در تاریخ یادمان نمی‌آید که چنین تحریم و بستن تمام روزنه‌ها بر یک ملتی که جز حق طلبی دنبال چیزی نیست، روا رفته باشد.

نمکی ادامه داد: سومین درسی که از دفاع مقدس گرفتیم این است که هرکجا که ایستادیم، بردیم. هرکجا بر اصولمان تکیه کردیم و متفق و متحد و در کنار هم بودیم، قطعا برنده میدان مبارزه بوده‌ایم.

وزیر بهداشت با اشاره به ابتدای همه گیری کرونا، گفت: اوایل بهمن ماه و اواخر پاییز بود که گزارشی را از کشور چین دریافت کردیم. در اولین ساعاتی که خبردار شدم، دوستان را جمع کرده و گفتم یک ویروس و موجود جدید پا به عرصه طبیعت گذاشت که از دید من به عنوان کارشناس این حوزه، روزهای سختی را برای همه جهان می‌بینم. وقتی درباره توقف پروازهای چین به کشور صحبت کردیم، برخی خیلی ساده‌لوحانه به ما نگاه کردند. چندی پیش که به صدا و سیما رفته بودیم، آقای علی عسگری گفتند که یادم است که در رزوهای اول بهمن ماه گفتی که اگر این آتش بر نیستان کشور افتاد، می‌فهمید یعنی چه. خیلی ایستادیم که پروازها را از مقصد چین و برعکس، ببندیم. سعی کردیم با شیوه‌های جهادی و بسیجی و آنچه که برگرفته از تجربه دفاع مقدس بود، جبهه‌آرایی کنیم. برخی از دوستان گفتند که ما در تحریم هستیم و شرایطمان سخت است، گفتم بله، اما ما بزرگ زنان و مردانی داریم که روزهای سخت را به خوبی اداره کردند، ما تجربه هشت سال دفاع مقدس را داریم و جامعه ایثارگر پزشکی و بهداشتی و درمانی کشور را داریم.

دفاع سهمگین مقابل موجی سهمگین

نمکی افزود: بر همین اساس به جبه‌آرایی و ساخت سنگر اقدام کردیم. دفاع سهمگینی که در مقابل این موج سنگین داشتیم، از تاریخی‌ترین ایام بود و باید یک شهید مرتضی آوینی دیگر می‌آمد تا این‌ها را به تصویر می‌کشید. همین شبکه‌های بیرون که بعدا سکوت کردند و خفته شدند، بدترین هجمه‌ها را علیه ما مطرح کردند. تا زمانیکه موج به خودشان نرسیده بود و تا زمانیکه بیماران‌شان در پشت در بیمارستان‌ها و زمین‌های چمن آوراه نشده بودند، نمی‌دانستند این موج چیست.

کرونا را با تجربه دوران دفاع مقدس مدیریت کردیم

وی ادامه داد: ما فکر کردیم که اگر این ویروس نسیم است، آن را طوفان فرض کنیم، اما آنها طوفان را نسیم پنداشتند و در این باتلاق گرفتار شدند. گرچه در طی طرح تحول سلامت به شدت توسعه زیرساخت‌هایمان بیشتر شد، اما ۱.۶ تخت به ازای ۱۰۰۰ نفر جمعیت در بهترین شرایط داریم. در حالی که عقب‌ترین کشور اروپایی بین شش تا هفت برابر ما تخت بیمارستانی دارد. بین دو تا سه برابر ما به ازای هر تخت پرستار دارد. ما این دوران را با تجربه دفاع مقدس مدیریت کردیم.

بیماریابی فعال کرونا از سوم اسفندماه ۹۸

نمکی گفت: روز سوم اسفند حمله به ویروس را طراحی کردیم و به صورت فعال به سمت بیماریابی رفتیم.   باهم تفاهم نامه امضا کردیم و ۲۵۰ نفر از بچه‌های بسیجی با ما همراهی کردند و سامانه ۴۰۳۰ را راه‌اندازی کردیم و به سراغ ویروس رفتیم. به طوری که توانستیم در اردیبهشت ماه مرگ‌هایمان را به ۳۰ نفر در روز برسانیم و به عنوان یک تولید کننده، حتی صادرکننده ونتیلاتور و مواد ضدعفونی کننده به دنیا معرفی شویم. همدلی، وفاق، صمیمت و کمک‌های مومانانه و... الگوهای زنده شده دفاع مقدس بود که یکبار دیگر در خاطره تاریخی کسانی که روزهای سخت دفاع مقدس را دیده بودند، زنده شد. تردید ندارم این را را با همت والا به خوبی می‌پیماییم.

وزیر بهداشت گفت: من چندی پیش دل نوشته ای به عزیز بر باده رفته و در یاد مانده  تکرار ناشدنی‌ام، سردار سلیمانی نوشتم و  کسی از من پرسید، چرا برای رفتگان نوشتی؟. گفتم "هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق/ثبت است بر جریده عالم دوام ما". چه کسی می گوید این سردار رفته است. حداقل با همه سلول‌های من عجین است و نوای این سردار که "ما ملت امام حسینیم" همواره در وجود من جاری است.

سیاسی نیستم

رسانه و تیم ندارم

وی افزود: در عین حال من وزیری هستم که نه سیاسی هستم و نه سیاست بلدم، نه خودم به چنین چیزهایی آلوده کردم، نه رسانه دارم، نه تیم دارم. کسی هستم که وقتی به وزارت بهداشت آمدم، معاونی را تغییر ندادم و با خودم لشکر نبردم. من اصلا اشتباهی وزیر شدم و اشتباه این راه را آمدم. این راه چیزهایی می‌خواست که من ندارم. این کسوت داشته‌های دیگری می‌خواست که من نداشتم. من اهل ویترین آرایی، تزرع و  ننه من قریبا بازی نیستم و اهل این نیستم که وقتی کشورم در تنگنای اقتصادی است و در روزهای سخت و اوج تحریم‌هاست، هر روز ضجه بزنم و خودم را به زمین بزنم و بگویم پول ندارم، ارز ندارم. اصلا اهل این حرف‌ها نیستم. من یاد گرفتم که آلوده فتنه‌های سیاسی نشوم. وقتی آلوده نشدم، تیم ندارم و وقتی تیم ندارم، رسانه ندارم. رسانه من همین مردمان پاکیزه و پاکدل و بچه بسیجی‌ها هستند.

نمکی ادامه داد: چند هجمه با باند کثیف و فرصت طلب و سوءاستفاده کن، به من وارد کردند و از این اصحاب خاص رسانه‌ای هیچکس از من دفاع نکرد، مگر کسانی که همدلی داشتند. اگر به سردار سلیمانی نوشتم برای این بود که همزبانی و همدلی بهتر از او ندیدم و دوم اینکه شکایتی نوشتم که او به خداوند برساند.

پول صندوق توسعه را برگرداندیم تا پایه پولی دچار تغییر نشود

وی ادامه داد: دیروز رئیس کل بانک مرکزی محبتی کردند. هر چند که می دانم ایشان در چه فشاری هستند، اما قسمت اندکی از مبلغی که از صندوق توسعه ملی تخصیص یافته بود را آزاد کردند. من اگر چند ماه پیش التماس می کردم برای این بود که می‌خواستم خودم را برای یک پاییز سنگین آماده کنم تا بتوانم بار را از دوش همکارانم بردارم و بتوانم از خجالت و شرمندگی بچه‌هایی که چند ماه است که زحمت می‌کشند، درآیم.

وزیر بهداشت افزود: اما به نظرم با توجه به اینکه صبوری کردیم که خدایی نکرده این پول را وارد بازار نکنیم که باعث تغییر در پایه پولی شود و دلار دچار نوسان شود، دیروز به دکتر تقوی‌نژادگفتم همین میزان را هم برگردانید. ما گذشتیم تا مبادا درخواست من موجب تزلزل نشود. به هر حال باید توجه کرد که اگر از کرونا شکست بخوریم، پایه‌های نظام را دچار تزلزل خواهیم کرد که اصلا این اتفاق نخواهد افتاد. ما گفتیم نکند با این پول پایه پولی و معادلات اقتصادی دچار مشکل شود. گفتم همین میزان را هم برگردانند. از این به بعد ما لب فرو می‌بندیم. همکاران من اگر حقوق نگیرند هم کار می کنند. ما برای فدا کردن جان آمده ایم.


وزیر بهداشت با بیان اینکه ما پول نمی‌گیریم اما کار می‌کنیم، جانفشانی می‌کنیم و نخواهیم گذاشت در عرصه مقابله با کرونا از هیچ کشور اروپایی عقب بیفتیم، گفت: ما با همت و رشادت مدافعان سلامت، در کنار مردم بزرگ منش این مملکت کرونا را به لطف خدا شکست خواهیم داد و این وعده الهی است و بر آن تردید ندارم. به روح همه شهدا درود می فرستم و امیدواریم با همدلی و وفاق بتوانیم این راه پر فراز و نشیب را سر کنیم.

انتهای پیام