• یکشنبه / ۶ مهر ۱۳۹۹ / ۱۳:۲۱
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: 99070604243
  • خبرنگار : 50130

فرماندار سقز تاکید کرد؛

لزوم استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد برای توسعه فرهنگ کتابخوانی

لزوم استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد برای توسعه فرهنگ کتابخوانی

ایسنا/کردستان فرماندار شهرستان سقز با اشاره به اینکه ترویج فرهنگ مطالعه وظیفه ای همگانی است بر لزوم استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد در این راستا تاکید کرد.

کامیل کریمیان امروز یکشنبه(6 مهرماه) در دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سقز که با حضور اعضای حقیقی و حقوقی انجمن در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد، اظهار کرد: ارتقای شاخص های کتابخوانی و سرانه مطالعه با همکاری و مشارکت دستگاه ها و مردم صورت می گیرد.

وی نقش سازمان های مردم نهاد را در کمک به رفع کاستی ها و ارتقای شاخص ها مهم ارزیابی کرد و گفت: در مقوله کتاب و کتابخوانی سازمان های مردم نهاد با رویکرد فرهنگی و اجتماعی می توانند در همکاری با دستگاه ها فرهنگی بسیار تاثیرگذار باشند.

کامیل کریمیان در بخش دیگری از سخنان خود لزوم ارتقای زیربنای کتابخانه های عمومی را ضروری عنوان کرد و افزود: واگذاری زمین های با کاربری فرهنگی برای ساخت کتابخانه، یکی از راهکارهای ارتقای زیربنای این نهاد فرهنگی و اثرگذار است.

فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سقز با بیان اینکه توسعه فرهنگ کتابخوانی با ایجاد و راه اندازی کتابخانه در شهرها و روستاها میسر می شود، گفت: در حال حاضر این شهرستان بیشترین تعداد کتابخانه مشارکتی را در استان کردستان داراست.  

کریمیان با تقدیر از فعالیت های کتابخانه های عمومی از زمان شیوع کرونا، بیان کرد: نهاد کتابخانه های عمومی با توجه ویژه به فضای مجازی و استفاده از این ظرفیت، در راستای اجرای برنامه های فرهنگی گام های موثری برداشته است.

وی اضافه کرد: کتابخانه های عمومی، علاوه بر فضای مجازی در ماه های اخیر با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی به علاقمندان خدمات خوبی ارائه داده است.

 رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سقز نیز در این نشست با اشاره به نزدیکی هفته کتاب خواستار  نام گذاری یکی از خیابان ها و یا بوستان های شهر سقز با عنوان کتاب شد و بیان کرد: این اقدام سبب توجه عمومی به مقوله کتاب می شود.

سمیه ایزدیار با بیان اینکه زیباسازی فضای درونی و بیرونی کتابخانه های عمومی می تواند در جلب توجه عمومی مردم به این مکان مقدس فرهنگی بسیار تاثیرگذار باشد، عنوان کرد:  در همین راستا شهرداری ها می توانند با کتابخانه های عمومی در این زمینه همکاری داشته باشد.

وی با اشاره به فعالیت 15 باب کتابخانه عمومی نهادی و مشارکتی در شهرستان سقز،گفت: از این تعداد 5 باب نهادی و 10 باب دیگر مشارکتی است. 

وی تعداد اعضای کتابخانه های عمومی شهرستان سقز را 6 هزار و 500 نفر عنوان کرد و گفت: در حال حاضر 80 هزار نسخه کتاب با موضوعات متنوع در کتابخانه‌های عمومی شهرستان در دسترس عموم قرار دارد.

انتهای پیام