• یکشنبه / ۶ مهر ۱۳۹۹ / ۱۹:۰۴
  • دسته‌بندی: سیستان و بلوچستان
  • کد خبر: 99070604568
  • خبرنگار : 50388

تلاش برای افزایش ظرفیت انبارهای ذخیره سازی در سیستان وبلوچستان

تلاش برای افزایش ظرفیت انبارهای ذخیره سازی در سیستان وبلوچستان

ایسنا/سیستان و بلوچستان با توجه به واردات کالاهای اساسی حوزه جنوب شرق کشور از بندر چابهار، افزایش ظرفیت انباری حدود یک میلیون تن کالا برای چشم انداز ۲۰ ساله استان برنامه ریزی شده است.

به گزارش ایسنا در سال جاری با توجه به رونق بندر چابهار و واردات کالاهای اساسی حوزه جنوب شرق کشور از طریق این بندر ظرفیت انبار حدود یک میلیون تن کالا برای چشم انداز ۲۰ ساله در استان مورد نیاز می باشد که با پیگیری استاندار، شرکت بازرگانی دولتی ایران و دستگاه‌های متولی یک قطعه زمین به مساحت ۵۰ هکتار در جوار سیلو وحدت متصل به خط آهن تحویل گردید و در حال حاضر در مرحله مناقصه، اخذ پیمانکار جهت حصارکشی و تسطیح زمین می‌باشد.

تاکنون در رابطه با انبارهای چابهار و زمین مجتمع انبارهای زاهدان بالغ بر ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

از سوی دیگر ظرفیت ذخیره‌سازی کالاهای اساسی در بندر چابهار (طریق القدس) که بعد از طوفان گونو  کاملاً تخریب و غیرقابل استفاده شده بود با تعمیرات اساسی انبار ها در سال ۹۸ افزایش یافت و ظرفیت انبارها به بیش از ۱۵۰ هزار تن قابل بهره‌برداری شده است.

 در سال جاری نیز جهت محوطه سازی و تعمیرات انبارهای روباز و ساختمانهای اداری نیز برنامه ریزی شده است.

با عنایت به سیاست های دولت در خصوص واردات کالاهای اساسی حوزه جنوب شرق کشور از بندر چابهار و افزایش سطح آبخور کشتی ها در بندر شهید بهشتی چابهار، اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان با همکاری و هماهنگی شرکت بازرگانی دولتی ایران در سال ۹۷ تعداد سه فروند کشتی به مقدار ۴۶ هزار تن و در سال ۹۸ تعداد ۹ فروند کشتی به مقدار ۳۴۸ هزار تن کالای اساسی شامل برنج، شکر و گندم از طریق این بندر وارد و تخلیه و در انبار های فوق دپو نموده است.

در سالهای ۹۷ و ۹۸ به دلیل بحران هایی که در حوزه حمل و نقل جاده ای ایجاد گردید مشکلاتی را در خصوص ارسال گندم از سایر استانها به استان سیستان و بلوچستان به وجود امد که با برنامه ریزی هایی که انجام شد و حمایت شرکت بازرگانی دولتی ایران برای اولین بار حمل گندم از استان خوزستان به سیستان و بلوچستان از طریق دریا انجام شد که و حدود ۱۲۰ هزار تن گندم از این طریق حمل و وارد استان شد. همچنین در سال های فوق حدود ۹۵ هزار تن گندم نیز از طریق خط آهن وارد استان شد.

 اقداماتی نیز در خصوص تعمیرات ساختمان های اداری، انبارها و سیلوها در سطح استان انجام شده به طوری که در سال اخیر بیش از ۶۰ میلیارد ریال فقط در بخش تعمیرات ملکی اعتبار اخذ و هزینه شده است.

مدیرعامل غله و خدمات بازرگانی استان در این زمینه گفت: بر اساس تلاش های صورت گرفته و برابر اعلام مرکز پژوهشهای غلات کشور استان طی سنوات انتهای سال ۹۸ و ۶ ماهه سال ۹۹ از نظر کیفیت تولید نان رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است . 

گنجعلی ادامه داد: استان در موضوع خرید گندم نیز از کشاورزان نسبت به سال ۹۸ از رشد ۱۲۶ درصدی نیز برخوردار شده است.

وی اظهار داشت: صنعت آرد استان از بهترین صنایع با پیشرفته ترین تکنولوژی در حال فعالیت می باشد به شکلی که در سال ۹۸ یکی از کارخانجات استان نشان برتر ملی در بین کارخانجات کشور را اخذ نموده است.

انتهای پیام