• سه‌شنبه / ۲۹ مهر ۱۳۹۹ / ۱۵:۵۷
  • دسته‌بندی: پژوهش
  • کد خبر: 99072921638
  • خبرنگار : 30165

ایرانداک اعلام کرد

علوم انسانی؛ رتبه اول پایان‌نامه‌های ثبت‌شده در سال تحصیلی گذشته

علوم انسانی؛ رتبه اول پایان‌نامه‌های ثبت‌شده در سال تحصیلی گذشته

بنا بر آنچه از سوی ایرانداک اعلام شده در سال تحصیلی ۱۳۹۸-۱۳۹۹، گروه آموزشی علوم انسانی با نزدیک به ۲۷ هزار پارسا (رساله) و بیش از ۱۷ هزار پیشنهاده (پروپوزال) ، بیشترین شمار ثبت را به خود اختصاص داده است.

به گزارش ایسنا، در سال تحصیلی ۱۳۹۸-۱۳۹۹ تعداد ۴۳۶ دانشگاه‌، پژوهشگاه‌، و مؤسسه آموزش عالی و پژوهشی دولتی و غیردولتی عضو سامانه ملی «ثبت پارسا» و «پیشنهاده» شده‌اند.

بر پایه تبصره ۹ «قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیة آثار علمی» مصوبِ ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی و آیین‌نامه اجرایی این قانون، مصوبِ ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ هیئت وزیران؛ همه دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، و مؤسسه‌های آموزش عالی و پژوهشی دولتی و غیردولتی باید تمام‌ متن پایان‌نامه‌ها و رساله‌های (پارسا) دانشجویان تحصیلات تکمیلی خود را که طبقه‌بندی ندارند، در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک)، همانندجویی و تمام‌متن پیشنهاده‌ها، پایان‌نامه‌ها، و رساله‌های خود را ثبت کنند. این گزارش عملکرد دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، و مؤسسه‌های آموزش ‌عالی و پژوهشی دولتی و غیردولتی را در پیروی از قانون یاد شده در سال تحصیلی ۱۳۹۸-۱۳۹۹ در ثبت پیشنهاده‌ها، پایان‌نامه‌ها، و رساله‌ها نشان می‌دهد.

ثبت پارسا و پیشنهاده در سامانة «ثبت» در نشانی SABT.IRANDOC.AC.IR و رایگان انجام می‌شود. در این سامانه، دانشجویان پس از تصویب پیشنهاده، داده‌ها و تمام‌متن آن‌ها را درون‌دهی و شناسة ره‌گیری دریافت می‌کنند. پارسا نیز پس از درون‌دهی داده‌ها و بارگذاری فایل تمام‌متن و تأیید ایرانداک، آماده بررسی مؤسسه می‌شود. با پذیرش مؤسسه، فرایند ثبت به پایان می‌رسد.

در سال تحصیلی ۱۳۹۸-۱۳۹۹، روی هم ۴۳۶ مؤسسه، نزدیک به ۵۶ هزار پارسا (۴۹ هزار پایان‌نامه و نزدیک به هفت هزار رساله) و ۳۶۰ مؤسسه، بیش از ۴۰ هزار پیشنهاده (۳۶ هزار پایان‌نامه و چهار هزار رساله) در سامانه ثبت شده است. گزیدۀ عملکرد ثبت پارسا و پیشنهاده در جدول زیر دیده می‌شود.

عملکرد دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، و مؤسسه‌های آموزش عالی و پژوهشی دولتی و غیردولتی در سال تحصیلی ۱۳۹۸-۱۳۹۹ در ثبت پارسا و پیشنهاده بر پایة وابستگی سازمانی آن‌ها در جدول زیر آمده است.

همچنین گروه آموزشی علوم انسانی با نزدیک به ۲۷ هزار پارسا و بیش از ۱۷ هزار پیشنهاده، بیشترین شمار ثبت را در سال تحصیلی ۱۳۹۸-۱۳۹۹، به خود اختصاص داده است. پس از آن به ترتیب گروه آموزشی فنی و مهندسی، علوم پایه، کشاورزی، هنر، علوم پزشکی و دامپزشکی قرار دارند.

طبق اعلام پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، ریز گزارش ثبت پایان‌نامه‌ها، رساله‌ها، و پیشنهاده‌ها در سال تحصیلی ۱۳۹۸-۱۳۹۹ به زودی در نشانی irandoc.ac.ir/about/report در دسترس قرار می‌گیرد.

انتهای پیام