• پنجشنبه / ۸ آبان ۱۳۹۹ / ۰۲:۱۵
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 99080704682
  • خبرنگار : 71429

از ضرب و شتم دختر آبادانی تا مرگ جوان مشهدی در اخبار حقوقی هفته

از ضرب و شتم دختر آبادانی تا مرگ جوان مشهدی در اخبار حقوقی هفته

مرگ یک جوان مشهدی، ضرب و شتم دختر آبادانی، ادامه جلسات دادگاه محمد امامی متهم پرونده بانک سرمایه و ... از اخبار حقوقی و قضایی ایسنا در هفته گذشته بود.

اخبار حقوقی و قضایی هفته‌ گذشته را در این گزارش ایسنا بخوانید:

گزیده سخنان رییس دستگاه قضا در جلسات مختلف 

یکی از اخبار حقوقی هفته گذشته مربوط به سخنان حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رییسی رئیس قوه قضاییه در جلسات مختلف بود.

رییسی در جلسه ای که در هفته گذشته میزبان اعضای هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی بود، نظارت بر رفتار نمایندگان و ایجاد هیأتی برای اعمال این نظارت را مطالبه برآورده شده مقام معظم رهبری و اقدامی مؤثر در جهت پیشگیری و صیانت از جایگاه مجلس و نمایندگان ملت دانست.

رئیس قوه قضاییه در جلسه شورای عالی قضایی در هفته گذشته به مواضع رهبری در حرام اعلام کردن هتک حرمت مسئولان نظام و تفاوت آن با نقد و نقدپذیری اشاره کرد و گفت: هتک حرمت و هرگونه افترا و تهمت، نه تنها نسبت به مسئولان که نسبت به هر شخصی مذموم و محکوم است.

در هفته گذشته دستورالعمل ساماندهی رسیدگی به پرونده‌های بازار سرمایه ایران، در ۸ ماده و ۳ تبصره از سوی رئیس قوه قضاییه ابلاغ شد.

همچنین رئیس قوه قضائیه دستورالعمل نحوه مقابله با ‌ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان و پیشگیری از آن را ابلاغ کرد.

رئیسی در دیدار با سفیر سوریه در تهران گفت: جنگ اقتصادی، ایران را از راهی که در پیش گرفته باز نخواهد داشت. 

بازداشت ۲۸ کارمند دستگاه قضایی به علت ارتباط گرفتن با اصحاب پرونده و کلاهبرداری از آن‌ها 

از دیگر اخبار مهم حقوقی هفته گذشته در راستای  سالم سازی دستگاه قضا این بود که حفاظت اطلاعات قوه قضاییه ۲۸ کارمند دستگاه قضایی به دلیل ارتباط گرفتن با اصحاب پرونده و کلاهبرداری از آن‌ها بازداشت و تحویل محاکم قضایی کرد. 

حجت الاسلام عبداللهی رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه نیز اعلام کرد که ۱۹ وکیل که ۱۳ نفر از آن‌ها در تهران مشغول به فعالیت واسطه‌گری برای اعمال نفوذ در پرونده‌ها و انحراف در روند دادرسی بودند، دستگیر شده‌اند.

همچنین ذبیح الله خداییان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز اعلام کرد:  ۳۸ نفر از کارکنان خاطی این سازمان دستگیر شدند. 

پلیس موظف است با برهم زنندگان امنیت برخورد کند

غلامعباس ترکی دادستان نظامی استان تهران گفت: پلیس قبل از دستگیری موظف است با رعایت تمام اصول با برهم زنندگان امنیت عمومی برخورد کند، اما پس از دستگیری، برخوردهای خشونت آمیز و غیر متعارف، مجاز و قابل قبول نیست.

ادامه  رسیدگی به اتهامات متهم امامی و دیگر متهمان پرونده 

از دیگر اخبار مهم حقوقی ادامه رسیدگی به  اتهامات متهم محمد امامی تهیه کننده سریال شهرزاد  و از متهمان بانک سرمایه و سایر متهمان پرونده به ریاست قاضی مسعودی مقام بود. 

در هفتمین جلسه دادگاه  قاضی مسعودی مقام  گفت: اگر احدی از متهمان برای دیگری پرونده سازی کنند و برخلاف واقع صحبتی داشته باشند ما آن را کشف می کنیم یا با توجه به سخنانش کشف حقیقت صورت می گیرد، آن وقت جزای بیشتری خواهد دید.

در هشتمین جلسه دادگاه رسول قهرمانی نماینده دادستان  خطاب به متهم امامی گفت: شما فقط بانک سرمایه را خالی نکرده اید بلکه صندوق ذخیره فرهنگیان را نیز خالی کردید این در حالی است که خیلی از سپرده گذاران بانک سرمایه از معلمان هستند.

گزارش ۶۹۰ مورد تخلف کرونایی به تعزیرات در هفت ماه

محمد اسفنانی مدیرکل تعزیرات حکومتی شهر تهران در خصوص آمار هفت ماهه رسیدگی به تخلفات کرونایی، گفت: ۶۹۰ مورد گزارش تخلف به دست ما رسیده که عمدتا احتکار کالا یا گرانفروشی و امتناع از عرضه بوده که برای آنها حکم صادر شده است.

تشریح  ویژگی‌های سند امنیت قضایی از سوی اسماعیلی 

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در گفت‌وگوی ویژه خبری در هفته گذشته  پیرامون بررسی جزئیات و چگونگی اجرای دستورالعمل‌های اخیر ریاست قوه قضاییه [امنیت قضایی و نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان] با بیان اینکه در قانون ترک فعل فراموش شده بود، اظهار کرد: این دستورالعملی جدید در نظام قضایی ما در مسیر احقاق حق و اجرای عدالت است. افراد در مقابل وظایفی که رها می‌کنند و تکلیف خود را انجام نمی‌دهند، حوادث ناگواری که در اثر کوتاهی‌ها انجام ندادند و یا حوادثی خوبی که در صورت کوتاهی‌ها رخ نداده به این اعمال رسیدگی می‌شود. در قانون ترک فعل فراموش شده بود.

انتقاد باقری از گزارش گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل درباره ایران

علی باقری کنی معاون بین الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با اشاره به گزارش تهیه شده از سوی گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران، گزارش مذکور را از ابعاد مختلف دارای اشکال دانست.

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران به دبیر کل و کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نامه نوشت.

همچنین دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران ضمن ابراز رضایت از اقدامات انجام شده برای بهبود کیفی ندامتگاه زنان استان تهران و افزایش رضایت مددجویان در جریان بازدید از این ندامتگاه در هفته گذشته، گفت: «نخبگان جامعه، به ویژه حوزویان و دانشگاهیان، مسئولیتی بزرگ در قبال بازاجتماعی نمودن زندانیان دارند».

همچنین حاج محمدی رئیس سازمان زندان‌ها که به اتفاق دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به صورت سرزده از ندامتگاه زنان استان تهران بازدید کرد گفت: جایگاه زن در فرهنگ اسلامی، دغدغه‌ها را نسبت به زندانی بودن او مضاعف می‌کند. 

مامور متخلف در پی ماجرای مرگ یک جوان در جریان دستگیری بازداشت شد

مهدی اخلاقی دادستان نظامی خراسان رضوی گفت: مأمور متخلف در ماجرای مشهد با قرار بازپرس دادسرای نظامی بازداشت شد.

دادستان نظامی استان خراسان رضوی پیش از این از تشکیل پرونده‌ای در دادسرای نظامی درباره مرگ یک جوان در جریان دستگیری توسط مأموران نیروی انتظامی خبر داد.

پرسنل شرکت نفت در زمینه موضوع دختر آبادانی به دادسرا احضار شدند

حمید مرانی پور دادستان آبادان گفت: دادیار شعبه هفتم دادستانی آبادان به منظور تکمیل تحقیقات پیرامون ماجرای اخیر اتفاق افتاده در این شهر، به احضار یکی از پرسنل شرکت نفت و برادرش پیرو بررسی موضوع ضرب و شتم دختر جوان توسط آن‌ها، اقدام کرده است.

شعب ویژه رسیدگی به جرائم موضوع حمایت از آمرین به معروف تشکیل خواهد شد

عبدالصمد خرم آبادی معاون قضایی دادستان کل کشور در امور نظارت بر دادسراها از دستور دادستان کل کشور مبنی بر تشکیل شعب تخصصی ویژه رسیدگی به جرائم موضوع قانون حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر در دادسراهای سراسر کشور خبر داد.

اظهار نظر کدخدایی درباره انتخابات آمریکا

کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان گفت: انتخابات آمریکا موضوعی است داخلی که ایران علاقه و لزومی به دخالت در آن نمی‌بیند.

کدخدایی همچنین گفت: نفرت پراکنی سیستماتیک دولت فرانسه در توهین به مقدسات مسلمانان مصداق بارز نقض حقوق بشر است.

توضیحات رئیس دادگستری خراسان شمالی درباره تیراندازی به یک نفر در اسفراین

حجت‌الاسلام جعفری رئیس کل دادگستری استان خراسان شمالی، جزئیات بررسی پرونده تیراندازی به فروشنده مواد مخدر در اسفراین را توضیح داد و  با بیان اینکه این مجرم دارای سوابق متعدد کیفری در موضوعات مختلف بوده، خاطرنشان کرد: این فرد شش فقره محکومیت قطعی درخصوص فروش مواد مخدر داشته است و تعدادی از پرونده‌های دیگر وی نیز در جریان قرار دارد.

انتهای پیام