• دوشنبه / ۳ آذر ۱۳۹۹ / ۱۲:۱۶
  • دسته‌بندی: علم و فناوری جهان
  • کد خبر: 99090302164
  • خبرنگار : 71607

نقش مکانیسم روده-مغز در زمان عود کردن بیماری "ام اس"

نقش مکانیسم روده-مغز در زمان عود کردن بیماری "ام اس"

مطالعه جدید محققان "دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو" نشان داده است که چگونه سلول‌های ایمنی تولید شده در روده در هنگام عود کردن بیماری ام.اس(MS) نقش محافظتی دارند.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، برای اولین بار دانشمندان نشان داده‌اند که این سلول‌های ایمنی چگونه به مغز می‌روند و در هنگام عود کردن بیماری به فرد مبتلا کمک می‌کنند. مطالعه دیگر محققان دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو در اوایل سال ۲۰۱۹ نشان داده بود که نوع خاصی از آنتی بادی ایمنی به نام "ایمونوگلوبولین آ" در نمونه‌های مدفوع بیماران ام اس که از التهاب عصبی فعال رنج می‌برند، در سطوح پایین قرار دارد. این مطالعه همچنین نشان داده بود که افزایش حجم این سلول‌های ایمونوگلوبولین آ در موش‌ها منجر به مقاومت بدن در برابر التهاب مغزی مرتبط با ام اس می‌شود.

آنتی بادی ایمونوگلوبولین آ بیشتر توسط سلول‌های روده تولید می‌شود و فرضیه مطرح شده در مطالعه سال ۲۰۱۹ این بود که التهاب مغزی مربوط به ام اس می‌تواند تا حدی با مکانیزمی که از روده نشات می‌گیرد، تعدیل شود. اکنون یک مطالعه جدید به رهبری همان محققان در مجله "Science Immunology" منتشر شده است اما این بار محققان آزمایش‌هایی فراتر از آزمایش بر روی مدل‌های حیوانی انجام داده‌اند تا نشان دهند این سلول‌های ایمنی روده در هنگام عود کردن بیماری ام اس در بدن افراد مبتلا به این بیماری حضور پیدا می‌کنند.

در مطالعه جدید محققان به بررسی آنتی بادی‌های ایمونوگلوبولین آ روده در مایع مغزی نخاعی بیماران ام اس پرداختند. این یافته‌ها تأیید کرد سلول‌هایی در مایع نخاع وجود دارند که فقط در هنگام عود کردن بیماری در بدن فرد حضور پیدا می‌کنند و در زمان بهبودی دیگر اثری از آنها نیست.

این نشان می‌دهد این سلول‌های ایمنی که از روده نشات می‌گیرند قطعاً در عود کردن بیماری ام اس نقش دارند. گام بعدی محققان برای پاسخ به این سوال این بود که آیا این سلول‌های ایمنی به کاهش عود کردن نیز کمک می‌کنند یا فقط به طور فعال در فعالیت بیماری نقش دارند.

محققان با بررسی چگونگی پاسخ این آنتی بادی‌های خاص ایمونوگلوبولین آ به سایر مولکول‌ها، دریافتند که آنها به پروتئین میلین متصل نیستند و این بدان معنی است که این آنتی بادی‌ها نقش مستقیمی در آسیب رساندن به سلول‌های مغزی ندارند. محققان کشف کردند این سلول‌های ایمونوگلوبولین آ علاقه بیشتری به حمله به باکتری‌های مضر دارند.

یک فرضیه ارائه شده در این مطالعه این است که این سلول‌های ایمنی در پاسخ به باکتری‌های مضر در روده تولید می‌شوند. سپس سلول‌های ایمنی بدن باکتری‌های مضر بدن را تعقیب می‌کنند و در نهایت یک دفاع در مغز ایجاد می‌کنند.

حال این سوال پیش می‌آید که چرا این سلول‌های ایمنی نسبتاً شایع تاکنون با ام اس در ارتباط نبوده‌اند؟ "سرجیو بارانزینی"( Sergio Baranzini) نویسنده اصلی  این مطالعه با ذکر دلیل به این سوال پاسخ داده است.

وی گفت: این ایده بسیار جدیدی بود. هیچ کسی به فکر بررسی این نوع سلول‌های ایمنی بدن در رابطه با این بیماری نبود. ما هنگامیکه دیدیم این سلول‌ها فقط در هنگام عود کردن بیماری افزایش می‌یابند و آنتی بادی‌ تولید می‌کنند مشتاق شدیم تا بیشتر به بررسی آنها بپردازیم.

نه تنها می‌توان از این سلول‌های ایمونوگلوبولین آ به عنوان نشانگر زیستی موثر برای نظارت بر فعالیت بیماری در آینده استفاده کرد، بلکه مطالعه جدید شواهد بیشتری از مکانیسم دو طرفه روده و مغز در درمان ام اس ارائه می‌دهد.

انتهای پیام