• دوشنبه / ۱۰ آذر ۱۳۹۹ / ۰۸:۰۲
  • دسته‌بندی: چهارمحال و بختیاری
  • کد خبر: 99091007323
  • منبع : نمایندگی چهارمحال و بختیاری

فصل خزان کارگران فصلی در گیر و دار معیشت و کرونا

فصل خزان کارگران فصلی در گیر و دار معیشت و کرونا

ایسنا/چهارمحال و بختیاری میدان‌های شهر برای آن‌ها حکم بنگاه کاریابی را دارد، روزها و ساعت‌ها در این مکان‌ها منتظر می‌مانند تا شاید بخت با آن‌ها یار باشد و فردی از آن‌ها برای همکاری در ساخت ساختمان یا جابجایی بار دعوت کند.

به گزارش ایسنا، شیوع کرونا در کنار مشکلات اقتصادی، مشکلات کارگران فصلی و ساختمانی را دوچندان کرده است، این قشر از امنیت شغلی برخوردار نیستند و معمولا توجه جدی از سوی دولتمردان برای حل مشکلات این قشر در طول سالیان اخیر صورت نگرفته است.

از ابتدای شیوع کرونا، بسیاری از اقشار و اصناف دچار آسیب‌های فراوانی شدند، دولت نیز کم و بیش برای حمایت از این افراد تسهیلاتی از جمله بخشش مالیات، بیمه بیکاری، تسهیلات بانکی و ... در نظر گرفت، اما متاسفانه به‌نظر می‌رسید کارگران ساختمانی در دایره حمایتی جایگاه چندانی نداشتند و هم‌اکنون با مشکلات بسیاری برای تامین معیشت دست و پنجه نرم می‌کنند.

بسیاری از این کارگران فصلی و ساختمانی فاقد بیمه بیکاری هستند، قطعا رکود در صنعت ساختمان نیز موجب شده است این قشر برای کسب درآمد اندک از این طریق نیز با مشکل مواجه شوند، اگر در کوتاه‌ترین زمان چاره‌ای برای حل مشکلات این قشر اندیشیده نشود، آسیب‌های جبران‌ناپذیری به این افراد و خانواده‌های تحت تکلف آن‌ها در این شرایط کرونایی وارد می‌شود.

کارگران ساختمانی برای تامین معیشت خود با مشکلات بسیاری مواجه هستند

مردادی یکی از کارگران ساختمانی در چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه کارهای ساختمانی به‌علت کرونا و شرایط آب و هوایی در رکود است، گفت: این قشر برای تامین معیشت خود با مشکلات بسیاری مواجه هستند.

وی ادامه داد: کارگران ساختمانی در زمان بیکاری مشمول دریافت مقرری نمی‌شوند، زیرا در این نوع بیمه، بیمه بیکاری تعریف نشده است، در این ایام نیز هیچ‌گونه بسته معیشتی و تسهیلات کرونایی به این قشر پرداخت نشد، کد ملی را برای ثبت در سامانه دریافت کردند اما بسته معیشتی دریافت نکردیم.

این کارگر ساختمانی با اشاره به اینکه در چند ماه گذشته تنها چند کار کوچک ساختمانی به‌من پیشنهاد شد و به غیر از آن منبع درآمد دیگری ندارم، گفت: محدودیت‌های کرونایی موجب شد تا نتوانیم در این ایام برای انجام کارهای ساختمانی به استان‌های گرمسیری مهاجرت کنیم، بسیاری از کارگران ساختمانی در استان با مشکلات بسیاری از نظر معیشتی مواجه هستند.

به کارگران ساختمانی بیمه بیکاری تعلق نمی‌گیرد

حسن‌زاده یکی دیگر از کارگران ساختمانی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه کارگران ساختمانی از اقشار کم‌درآمد و ضعیف در جامعه هستند، اظهار کرد: باتوجه به رکود در صنعت ساختمان در ایام کرونا  این قشر با مشکلات بسیاری مواجه شدند و حتی بیمه بیکاری نیز به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد.

وی افزود: از ابتدای شیوع کرونا تنها وام یک میلیون تومانی را دریافت کرده‌ام و هیچ تسهیلات یا بسته حمایتی دیگر به این قشر تعلق نگرفته‌ است.

حسن‌زاده تاکید کرد: بسیاری از استادکاران در فصول سرد سال به استان‌های گرمسیری برای کار مراجعه می‌کنند، اما اکنون باوجود کرونا و محدودیت‌ها این امکان وجود ندارد.

از ابتدای شیوع کرونا برای کارگران ساختمانی بسته معیشتی در نظر گرفته نشده است

نورالله نیکبخت، رئیس کانون کارگران ساختمانی چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه 100 هزار کارگر ساختمانی در استان وجود دارد، اظهار کرد: از این تعداد تنها 20 هزار نفر تحت پوشش بیمه در استان قرار دارند و نزدیک به هفت هزار کارگر ساختمانی نیز در انتظار سهمیه جدید برای بیمه هستند، همچنین 15 هزار کارگر نیز در خارج از استان بیمه شده‌اند اما محل سکونت آن‌ها در استان است.

وی با اشاره به اینکه شیوع کرونا موجب ایجاد رکود در بخش صنعت ساختمان شده است، گفت: همچنین شرایط آب‌وهوایی استان در فصول سرد سال موجب می‌شود، کارهای ساختمانی در نیمی از سال دچار رکود باشد.

نیکبخت ادامه داد: متاسفانه در شرایط کرونایی دولت هیچ‌گونه حمایتی از کارگران فصلی و ساختمانی در چهارمحال و بختیاری به‌عمل نیاورد، باتوجه به محدودیت‌های کرونایی این کارگران برای جابجایی بین شهرهای استان و استان‌های گرمسیری برای یافتن کار با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده‌اند.

رئیس کانون کارگران ساختمانی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: استادکاران حوزه ساختمان برای انجام کار مجبور به جابجایی در بین شهرها هستند، برای حل مشکل تردد این استادکاران نامه‌نگاری با پلیس راهور استان انجام شد، اما متاسفانه پاسخی دریافت نشد و قراردادهای کاری این استادکاران دچار مشکل شده است.

وی با بیان اینکه برای ساماندهی کارگران ساختمانی در شهر شهرکرد یک مکان در پارک آبی جنگلی شهرکرد در نظر گرفته شده است، یادآور شد: در این ساختمان به تمامی استادکاران و کارگران ساختمانی خدماتی از جمله مباحث بازرسی بیمه‌ای، تمدید گواهی‌های فنی و حرفه‌ای و .. ارائه می‌شود.

نیکبخت اضافه کرد: همچنین یک سامانه مجزا از سامانه رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای پیگیری وضعیت یارانه، سهام عدالت و بحث مسکن کارگران ساختمانی در استان راه‌اندازی شده است، کارگران ساختمانی سنگرسازان بی‌سنگری هستند که در ساخت مسکن برای اقشار مختلف مشارکت می‌کنند اما بسیاری از آن‌ها فاقد مسکن هستند، تاکنون 10 هزار کارگر در این خصوص پالایش شده‌اند.

رئیس کانون کارگران ساختمانی چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اینکه  از ابتدای شیوع کرونا برای کارگران ساختمانی بسته معیشتی در نظر گرفته نشده است، گفت: هیچ ارگانی نیز آماری از کارگران نخواسته است، تنها به بخشی از کارگران وام یک میلیون‌تومانی پرداخت شد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از دلایلی که کارگران در ایام کرونا مشمول بیمه بیکاری و بسته‌های حماتی دولت نشدند، این است که بیمه این کارگران ناقص است، امیدواریم در اصلاحیه جدید مجلس، مشکلات بیمه‌ای این قشر حل شود.

انتهای پیام