• جمعه / ۱۴ آذر ۱۳۹۹ / ۱۱:۵۲
  • دسته‌بندی: پژوهش
  • کد خبر: 99091410674
  • خبرنگار : 71624

ابراز امیدواری برای به ثمر رسیدن مرکز جامع سلول‌های بنیادی و طب بازساختی تا پایان دولت

ابراز امیدواری برای به ثمر رسیدن مرکز جامع سلول‌های بنیادی و طب بازساختی تا پایان دولت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران، در بازدید سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از فرایند توسعه مرکز جامع سلول های بنیادی و طب بازساختی مرکز شهید مطهری، ضمن تاکید بر اهمیت این پروژه ملی با محوریت سلول درمانی بیماری‌ها و تولید محصولات کاربردی در حوزه مهندسی بافت و سلول‌های بنیادی؛ ابراز امیدواری کرد که این پروژه تا پایان دولت به ثمر برسد.

به گزارش ایسنا، دکتر فرید نجفی در بازدیدی از فرایند توسعه مرکز جامع سلول‌های بنیادی و طب بازساختی مرکز شهید مطهری، حمایت خود را برای تکمیل این پروژه اعلام کرد و افزود: این مرکز از جهت استقرار اتاق تمیز  و بخش های آزمایشگاهی در یک بیمارستان آموزشی و ایجاد بخش های بالینی برای استفاده مستقیم از محصولات فناورانه در درمان بیماران (در قالب کارآزمایی های بالینی)  مرکزی منحصر به فرد در حوزه فناوری به شمار می رود و دانشگاه علوم پزشکی ایران در این راستا پیشرو است.

وی خاطر نشان کرد: سرمایه‌گذاری در حیطه فناورانه  باید در جایی انجام شود که قابلیت بهره‌وری داشته باشد.

سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، تامین سرمایه، تجهیزات و نیروی انسانی متخصص را در این پروژه ملی مهم دانست و افزود:  استفاده از ظرفیت متخصصین برای تکمیل و توسعه این فرایند حائز اهمیت است تا هرچه سریعتر این مرکز مورد بهره برداری قرار گیرد.

نجفی تصریح کرد:  معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، حمایت خود را در  اجرای پروژه، دریافت مجوز ها و مشارکت در تامین تجهیزات تا حد امکانات وزارت بهداشت اعلام می دارد.

تدوین برنامه عملیاتی، تنظیم تفاهم نامه و تعیین تکالیف حوزه های مختلف از دیگر موارد مطرح شده توسط معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بود.

در ادامه‌ی این بازدید، دکتر جلیل کوهپایه زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران، ضمن تاکید بر اهمیت این پروژه ملی با محوریت سلول درمانی بیماری‌ها و تولید محصولات کاربردی در حوزه مهندسی بافت و سلول‌های بنیادی؛ ابراز امیدواری کرد که این پروژه تا پایان دولت به ثمر برسد.

در این بازدید دکتر مسعود اعتمادیان، به نیابت از موسسه محب حضور داشت و ضمن ارائه توضیحات در مورد سابقه موفق این موسسه در به اجرا درآوردن ایده های نوآورانه بیان کرد که این موسسه در صورت اطمینان از عزم جدی برای بهره برداری مرکز طب بازساختی و سلول های بنیادی که درمان های جدید را به دست بیماران نیازمند برساند، از این پروژه حمایت خواهد کرد. 

دکتر سید عباس متولیان؛ معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در این بازدید بیان کرد: حوزه طب بازساختی یکی از فعال‌ترین شاخه‌های در حال پیشرفت پزشکی است و در ده سال آینده درمان‌های مبتنی بر این فناوری ها، پزشکی را متحول خواهد کرد.

وی تاکید کرد: برای اطمینان از دسترسی مردم به این فناوری‌ها در آینده وجود مراکزی مانند این مرکز که بتوانند تحقیق، فناوری و خدمت را به هم پیوند دهند، ضروری است.

در این بازدید مقرر شد روند ادامه تکمیل این پروژه با حمایت های دانشگاه، وزارت بهداشت و موسسه محب؛ طی تفاهم نامه مشترکی تنظیم شود.

بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز از سال گذشته در حمایت از بخش فناورانه این پروژه شامل ایجاد شتاب دهنده تخصصی طب بازساختی و پروژه های فناورانه و تولید محصولات دانش بنیان مشارکت داشته است که روند آن طبق تفاهم‌نامه منعقدشده در حال اجرا  است.

انتهای پیام