• پنجشنبه / ۲ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۴:۵۳
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: 99110201287
  • منبع : استانداری آذربایجان شرقی

استاندار آذربایجان شرقی:

تهدیدهای پرتوی در استان شناسایی شود

تهدیدهای پرتوی در استان شناسایی شود

ایسنا/آذربایجان شرقی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به موقعیت حساس ژئوپلیتیک استان و تهدیدهای بالقوه ناشی از آن، فعالیت مستمر و دقیق قرارگاه‌های پدافند غیرعامل به ویژه قرارگاه پدافند پرتوی را ضروری دانست و گفت: تصمیم‌گیری، اطلاع‌رسانی و آموزش به‌هنگام می‌تواند آسیب‌های پرتوی احتمالی را به کمترین میزان برساند.

محمدرضا پورمحمدی امروز (پنج‌شنبه) در نشست قرارگاه پدافند پرتوی استان، اظهار کرد: با توجه به صنعتی بودن استان و خطرات و تهدیدات بالقوه هسته‌ای از جمله نیروگاه اتمی ارمنستان، تاسیسات پرتودهی و پزشکی هسته‌ای، استخراج معادن و سایت مطالعات هسته‌ای بناب، فعالیت مستمر و دقیق قرارگاه پرتوی استان بسیار ضروری است.

وی با بیان این‌که برنامه‌ریزی برای مدیریت حوادث، یک ضرورت انکارناپذیر است، افزود: علاوه بر همبستگی، انسجام، دقت و همکاری دستگاه‌های مسئول با یکدیگر، سیستم بهداشت و درمان نیز باید ضمن همکاری تنگاتنگ با قرارگاه، آمادگی خود را برای مدیریت حوادث احتمالی افزایش دهد. 

وی تأکید کرد: قرارگاه پدافند پرتوی باید در جهت سامان‌دهی سیستم دفاعی منطقه با رویکرد مصون‌سازی زیرساخت‌ها و صیانت از مردم تلاش بیشتری داشته باشد. 

پورمحمدی خواستار شناسایی دقیق تهدیدهای هسته‌ای و پرتوی در استان شد و گفت: موفقیت در کنترل بحران‌های پرتوی، نیازمند کار گروهی کلیه دستگاه‌های کشوری و استانی با رویکرد پیشگیری بوده و در این زمینه باید از ظرفیت دانشگاه‌ها و متخصصان علمی بیش از پیش استفاده کرد.

وی ادامه داد: دانشگاه تبریز بخشی از اعتبارات پژوهشی خود را به موضوع پدافند پرتوی اختصاص دهد و ما نیز آماده حمایت همه‌جانبه در این حوزه هستیم.

پورمحمدی فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی، آموزش، اجرای رزمایش‌های آمادگی، حفاظت و ایمنی و رصد و پایش را از جمله مهم‌ترین محورهای فعالیت قرارگاه پرتوی استان برشمرد و ادامه داد: آشکارسازی و هشداردهی، تشخیص و ارزیابی، کنترل و محدودسازی، امداد و نجات، درمان، بازیابی و بازتوانی، تثبیت و رفع آلودگی از دیگر محورهای فعالیت قرارگاه است که باید اهداف و برنامه‌ریزی‌های خود را با راهبردهایی همچون ارتقای نظام یکپارچه، به‌روز کردن دانش پرتوی و همچنین استفاده از ظرفیت نیروهای مسلح و بسیج در مدیریت حوادث و بهینه‌سازی ساختار استانی اجرا کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به آلودگی آب رود ارس توسط پسماندهای معدنی ارمنستان اشاره کرد و گفت: پس از تذکرات لازم و پیگیری‌های حقوقی توسط وزارت امور خارجه و معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری، این کشور متعهد به رفع این آلایندگی شده است.

پورمحمدی همچنین با اشاره به تغییر روزافزون نوع تهدیدات در دنیای کنونی، اظهار کرد: بیوتروریسم و تهدیدهای هسته‌ای، شکل جدیدی از خطرات و تهدیدها به شمار می‌آیند که باید متناسب با تغییر شکل مبارزه، دفاع در مقابل آنها نیز باید تغییر یابد.

وی پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در حوزه هسته‌ای را مایه حیرت دشمنان دانست و افزود: دنیای امروز، دنیای دستیابی به انرژی هسته‌ای است که خوشبختانه به برکت انقلاب شکوهمند اسلامی، این مسیر با دستان پرتوان جوانان دانشمند و متعد کشورمان ادامه دارد و روز به روز بر توانمندی‌های کشور در حوزه هسته‌ای افزوده می‌شود.

گفتنی است؛ در این جلسه موضوعات مختلفی از قبیل اجرای رزمایش‌های پرتوی، افزایش آموزش‌های عمومی و تخصصی در حوزه پدافند پرتوی، تهیه و تدوین گزارش تخصصی توسط اداره کل محیط زیست استان در مورد نحوه جمع‌آوری و امحای پسماندهای پرتوی و تشکیل قرارگاه پرتوی در شهرستان‌های مرزی استان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام