• پنجشنبه / ۹ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۵:۱۳
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: 99110906620
  • منبع : نمایندگی آذربایجان شرقی

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان شرقی:

عدم توجه مسئولان به مسائل زیست محیطی، می‌تواند از مصادیق ترک فعل باشد

عدم توجه مسئولان به مسائل زیست محیطی، می‌تواند از مصادیق ترک فعل باشد

ایسنا/آذربایجان شرقی سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان شرقی گفت: عدم توجه مسئولان به مسائل زیست محیطی، می‌تواند از مصادیق ترک فعل مسئولان باشد.

احمد موقری در جلسه بررسی مشکلات فعالیت شرکت معدنی فلزات پایه خوینه رود و علل تمدید پروانه اکتشاف آن، با اشاره به تداخل محدوده اکتشاف معدن با اراضی متعلق به اداره منابع طبیعی و منطقه حفاظت شده سازمان محیط زیست استان، گفت: مجوزی که سازمان صمت صادر کرده است، بر اراضی منابع طبیعی و منطقه حفاظت شده دیزمار منطبق شده و با مقررات و قوانین سازمان حفاظت محیط زیست تداخل پیدا کرده است.

وی افزود: از طرفی مجوز صادره برای صاحب پروانه، حقی ایجاد کرده که با حقوق عمومی و دولتی متعارض است و ضرورت دارد راه حل متعادلی برای آن با لحاظ عدم تزاحم با محیط زیست پیدا شود.

در ادامه جلسه نماینده حفاظت محیط زیست استان مستندات قانونی حفاظت محیط زیست استان در مخالفت با تمدید پروانه اکتشاف معدن مذکور را برشمرد و گفت: ماده سه قانون حفاظت از خاک، تمامی افراد و دستگاه‌ها را ملزم به رعایت شرایط زیست محیطی و جلوگیری از تخریب آن کرده است؛ وظیفه سازمان حفاظت از محیط زیست در مناطق حفاظت شده، حفاظت از حقوق مناطق مذکور است و ماده ۱۶ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، هرگونه واگذاری را داخل محدوده حفاظت شده ممنوع کرده و تبصره پنج ماده ۳۳ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع نیز مقرر داشته است که حتی اراضی واقع شده در محدوده‌های چهارگانه برای اکتشاف اگر واگذار شود باید استرداد شوند.

رحیم مهردادی مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز علت مخالفت خود با تمدید پروانه اکتشاف معدن خوینه رود را تزاحم جنگل‌های ارسباران با هرگونه فعالیت معدنی در منطقه اعلام کرد.

رحمانی معاون معدنی سازمان صمت استان نیز در بیان علل تمدید پروانه اکتشاف گفت: ارتقای منطقه دیزمار به حفاظت شده به شرط بررسی موارد موجود بوده و معدن خوینه رود از سال ۱۳۸۱ در آنجا بوده است، بنابراین در زمان تصویب مصوبه مربوط به ارتقاء منطقه دیزمار به منطقه حفاظت شده بایستی مناطق واگذار شده از آن مستثنی می‌شد.

وی افزود: از طرفی برابر تصمیمات متخذه در شورای عالی معادن کشور با حضور نمایندگان محیط زیست و منابع طبیعی، ۲۴ منطقه در سطح کشور در داخل مناطق چهارگانه حفاظت شده واقع شده است که یکی از آن‌ها خوینه رود است که حسب تصمیم شورا مقرر شده نقاط واگذار شده به اشخاص در این مناطق مورد بهره برداری قرار گیرد.

به نقل از روابط عمومی دادگستری آذربایجان شرقی، در ادامه جلسه و پس از تبادل نظر در نهایت با تصویب حاضران مقرر شد تا سازمان صمت تمامی اسناد و مدارک مرتبط با مصوبات و اقدامات قانونی معدن خوینه رود و هم‌چنین نقشه‌های اصلاحی معدن با کسر جنگل‌های ارسباران در منطقه دیزمار از محدوده معدنی را به صورت کامل و مرتب به معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان ارسال کند و بر اساس نقشه‌های اصلاحی، ادامه عملیات اکتشاف انجام بپذیرد.

انتهای پیام