• چهارشنبه / ۶ اسفند ۱۳۹۹ / ۰۹:۲۴
  • دسته‌بندی: سمنان
  • کد خبر: 99120604183
  • منبع : نمایندگی سمنان

گوسفندهای اسپانیایی وارد سرخه شدند/شیردهی بیش از 6برابری «اصف»

گوسفندهای اسپانیایی وارد سرخه شدند/شیردهی بیش از 6برابری «اصف»

ایسنا/سمنان معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از ورود دام‌های وارداتی از اسپانیا به شهرستان سرخه در استان سمنان خبر داد.

مصطفی شاه‌حسینی 6 اسفندماه اظهار کرد: این گوسفند پرتولید وارداتی از نژاد «اصف» است که از اسپانیا توسط شرکت «ویرا به پرور» وارد استان سمنان شده است.
وی گفت: این شرکت دارای پروانه 2000 رأسی گوسفند داشتی پر تولید است که در مرحله نخست یک هزار و ششصد رأس از گوسفند نژاد «اصف» را وارد کرده و مابقی در آینده نزدیک وارد می‌شود.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به برخی از ویژگی‌های این گوسفند وارداتی گفت: این گوسفند نژاد شیری با میانگین تولید شیر سالانه 600 لیتر و دوقلوزایی 1.6 درصد است که این شرکت از گوسفندهای وارداتی خود می‌تواند سالانه یک هزار و 200 تن شیر با مجموع درصد چربی و پروتئین ۱۲درصد  تولید نماید.
شاه‌حسینی ادامه داد: میانگین شیر تولیدی در گوسفندهای بومی ایران بین 80 تا 100 کیلوگرم شیر بوده و میانگین بره‌گیری نیز 8. است.
وی با بیان اینکه این گوسفند وارداتی نژاد «اصف» نژاد شیری بوده و از تلاقی نژادهای آواسی با ایست فریزین است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اضافه کرد: با توجه به پتانسیل این نژاد در میزان شیردهی، می‌تواند منجر به افزایش شیر شده و کمبود شیر و گوشت را تا حدی جبران کند.
شاه‌حسینی با اشاره به برخی از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی برای حفظ دام‌های در خطر انقراض و ورود دام‌های وارداتی به کشور گفت: حمایت از دام‌های در معرض خطر انقراض از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی بوده و برای مثال حفظ نزاد دام سنگسری در دستور کار بوده و برای سیستم دامداری عشایری و روستایی این نژاد پیشنهاد می‌شود اما برای واحدهای صنعتی دام ، دام‌های پربازده که تأمین گوشت و شیر دارند را پیشنهاد می‌کند.
انتهای پیام