• یکشنبه / ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۳:۳۷
  • دسته‌بندی: خراسان شمالی
  • کد خبر: 99121007065
  • خبرنگار : 50046

یک مسئول:

تامین اعتبار لازم برای آبیاری مهمترین چالش توسعه اراضی جنگلی در خراسان شمالی

تامین اعتبار لازم برای آبیاری مهمترین چالش توسعه اراضی جنگلی در خراسان شمالی

ایسنا/خراسان شمالی مدیر جنگلداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی تامین اعتبار لازم برای آبیاری را مهمترین چالش توسعه اراضی جنگلی در این استان بیان کرد.

قدیمی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه این اداره کل برای توسعه جنگل های استان امر نهال کاری را با آغاز پاییز انجام می دهد، گفت: بعد از غرس نهال تا سه سال امر آبیاری و نگهداری آن ها بر عهده این اداره کل است.

وی افزود: اما این اداره کل برای تامین آب مورد نیاز این نهال ها، باید آب را خریداری کند که با مشکل تامین اعتبار خرید آب مواجه است.

قدیمی ادامه داد: این چالش در شهرستان راز و جرگلان بیشتر است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا نمی توان از پساب های تصفیه شده برای آبیاری این درختان غیرمثمر استفاده کرد، گفت: برای اجرای طرح های جنگل کاری و آبیاری آن ها نمی توان از پساب استفاده کرد.

این مقام مسئول با اشاره به اجرای طرح زراعت چوب افزود: برای اجرای این طرح می توان از پساب استفاده کرد اما هنوز آن هم به نتیجه نرسیده است.

وی ادامه داد: به تازگی موفق شده ایم مجوز اجرای طرح زارعت چوب با نها درخت صنوبر را در شهرستان بجنورد انجام دهیم که آب مورد نیاز ۀن توسط پساب تامین می شود و در سطح 500 تا 560 هکتار به مرحله اجرا درخواهد آمد.

مدیر جنگلداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی بیان کرد: اما هنوز اجرای طرج زارعت چوب در اراضی ملی در شهرستان های اسفراین و شیروان به نتیجه نرسیده است چراکه باید پساب مورد نیاز تامین شود.

به گفته وی اجرای این طرح باید با احاله مدیریت به بخش خصوصی صورت گیرد.

قدیمی بیان کرد: اما اجرای این طرح توسط بخش خصوصی بدون هیچ مشکلی اجرایی می شود چراکه آن ها به طور حتم آب مورد نیاز اجرای طرح را خواهند داشت.

انتهای پیام