• دوشنبه / ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۱:۲۱
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: 99121107745
  • منبع : نمایندگی آذربایجان شرقی

رهاسازی یک راس شوکا به دامن طبیعت ارسباران

رهاسازی یک راس شوکا به دامن طبیعت ارسباران

ایسنا/آذربایجان شرقی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خداآفرین از رهاسازی یک راس گونه کمیاب شوکا به دامن طبیعت ارسباران خبر داد.

مرتضی نعمت پور با اعلام این خبر افزود: این شوکای نابالغ توسط اهالی دوستدار محیط زیست تحویل اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شده بود.

وی افزود: این شوکای کمیاب و تحت حفاظت محیط زیست استان، بیش از 10 ماه تحت نظر دامپزشک معتمد اداره کل قرار داشت و پس از اطمینان از سلامت و توانایی اخت شدن با طبیعت، در منطقه حفاظت شده ارسباران با حضور کارشناس حیات وحش اداره کل رهاسازی شد.

وی از اهالی منطقه درخواست کرد تا در صورت مشاهده حیات وحش از نزدیک شدن به آن خودداری کرده و مراتب را به این اداره اطلاع دهند.

به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان، شوکا با نام علمی Capreolus capreolus  نوعی گوزن کوچک بومی اورآسیا به رنگ سربی یا سرخ است که بیشتر در مناطق سردسیر زندگی می‌کند.

شوکا با ۹۵ تا ۱۳۵ سانتی‌متر طول و ۶۵ تا ۷۵ سانتی‌متر ارتفاع در ناحیهٔ شانه و ۱۵ تا ۳۰ کیلوگرم وزن، گوزنی نسبتاً کوچک است. نرها شاخ دارند و ماده‌ها بدون شاخ‌اند. شاخ نرها در پاییز می‌افتد. غذای شوکا علف‌ها، برگ‌ها، جوانه‌ها، قارچ‌ها و میوه‌ها است و به‌ویژه به علف‌های لطیف و نورس و مرطوب علاقه دارند.

پلنگ، گرگ، شغال، گربه جنگلی و پرندگان شکاری مهمترین دشمنان طبیعی این حیوان بوده و این حیوان جمعیت بسیار خوبی در اروپا دارد و جمعیت آن در نیم قرن اخیر افزایش چشمگیری نیز یافته و تنها در اروپای مرکزی به ۱۵ میلیون رأس رسیده‌ است، اما در خاورمیانه وضعیت نامناسبی دارد و در فلسطین و لبنان منقرض شده‌ است.

در ایران زیستگاه اصلی این حیوان کرانه‌های دریای خزر بوده و تعداد کمی هم در غرب و شمال غرب کشور مشاهده شده‌ است.

انتهای پیام