• دوشنبه / ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۲:۵۳
  • دسته‌بندی: رسانه
  • کد خبر: 99121107895
  • خبرنگار : 71647

پخش مستند پرتره احمد سمیعی در یکصدمین سالروز تولدش

پخش مستند پرتره احمد سمیعی در یکصدمین سالروز تولدش

سومین قسمت از فصل دوم مجموعه مستندهای «حکایت دل»، به معرفی احمد سمیعی گیلانی اختصاص دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی شبکه چهار سیما، این قسمت از سری مجموعه مستندهای «حکایت دل» به زندگی استاد سمیعی، نویسنده، پژوهشگر، مترجم و چهره ماندگار زبان و ادبیات فارسی می پردازد.

احمد سمیعی گیلانی (زاده ۱۱ بهمن ۱۲۹۹) مترجم و نویسنده ایرانی و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی است. سمیعی در رشت به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در رشت گذراند و سپس وارد دانشگاه تهران شد. در اواخر دههٔ ۱۳۴۰ به‌عنوان ویراستار در مؤسسه انتشارات فرانکلین آن زمان مشغول خدمت شد و به‌موازات آن دورهٔ کارشناسی‌ارشد زبان‌شناسی را در دانشگاه تهران می‌گذراند. او در کنار حرفه ویراستاری، چند کتاب در زمینه آیین نگارش و ویرایش تألیف‌کرد و مقاله‌های ارزشمندی را در مجلات متعددی نظیر پیک جوانان، کتاب امروز و رودکی به چاپ رسانید.

سمیعی کار ترجمه را با برگرداندن رمان دلدار و دلباخته، از ژرژ ساند شروع کرد و بعداً آثاری را از نویسندگان بزرگی مانند ژرژ پرک و گوستاو فلوبر به فارسی برگرداند. او تا خرداد ۱۳۹۸ سردبیری نشریهٔ نامهٔ فرهنگستان را بر عهده داشت.


 
«حکایت دل» به تهیه کنندگی علیرضا حسینی و کارگردانی بیژن شکرریز، در قالب مستند از زندگینامه، پرتره علمی و حرفه‌ای اساتید فاخر و مشاهیر معاصر کشور، دوشنبه ها ساعت ۲۱ از شبکه چهار سیما پخش می شود.

انتهای پیام